Uit de telegrammen nit Soanje blijkt, dat, moo de Csrllstische generaal Dorrcgaray al in een driehoek ingesloten is, men niet juist kan seggen op welk punt binnen die diiehoek hij sich beweegt. Hoe meer tijd de Alfonsisten hebben om hunne troepen op te stellenhoe uieer hoop er bestaat dat xij den Carlisten zullen beletten te ontsnappen, maar onzeker blijit de ailslag toch, zoolang Dorregaray niet wal nau- wer dan tot nog toe ingesloten i» Voor zoover de Alfonsisten meester zijn in Alavaleggen zij het decreet ten uitvoer waarbij alle gezinnenthe leden in de Karlislische ar mee hebbenverbannen en hun goederen ver beurd verklaard worden. Zij wie dit lot treftworden naar de streken gezondendie nog door de carlisten bezet zijn, waarschijnlijk opdat zij daar schrik en ont moediging zullen verspreiden. Als de verbeurd verklaarde goederen in vei ling gebragt wordenrekent men er opdal de hartstogtelijke begeerte der Basken naar het bezit van land hen er toe brengen zal een goeden prijs te bieden voor de aan hunne buren ontnomen huizen en landerijen. A 11 e r Ie i. De administratie der Franscbe Ooster-spoor- wegmaatschappij wist reeds eeaigen tijd dat zij dieven onder haar personeel had maar kon er maar niet achter komen wie het waren. Eindelijk echter heeft zij ze betrapten wel zes treinchets<iie te Parijs eeu voorbeeldig leven leidden, maar te Troyes gemeenschappelijk een huis hadden,, bewoond door dames, die haren vrijen tijd besteedden met het uitpakken van kisten waaruit zij het beste namen om de ledige ruimte vervolgens weèr te vullen met hooi. Wat zij in het huis te Troyes al zoo gevonden heelt is ongelootelijk veel ook was reeds naar de bank van leening gebragt. Men kon zich niet voorstellendat zulk een on beschaamde diefstal gedurende langen tijd is kunnen gepleegd worden zonder medepligligheid van nog vele anderen. "Ook te Graz heeft een vreesselijke wolkbrenk groote schade aangerigt. In het district Pollau, in het noordoostelijk deel van Stiermarken hebben vooral de wouden groote schade geleden. In het middengedeelte van Stiermarken zijn verscheidene bruggen weggeslagen bij Köflach is de oogst geheel vernield, evenals in bet di strict Peltau waar ook verscheidene uienschen •door den bliksem zijn getroffen. "Van particuliere zijde schrijft men nit Mara- caibo (Venezuela) dd. 5 Junij Wij hebben nog geen brieven van Cacuta maar vele familiën uit den omtrek die hier ter slede zgn aangekomenverzekeren dat de plaats meer geleden heeft dan men vermoedde; want behalve door de aardbeving is nog veel meer verloren gegaan door een bende dieven •die al de koopwaren en koffij geroofd hebben. Na de aardbeviug heeft hel zwaar geregend, en wat van koffij en goederen was overgebleven werd geheel bedorven. »A1 de boeken ew papieren zijn verloren. Het -tolhuis en de koffij pakhuizen in Los-Cashas werden geplunderd en in brand gestoken; men zegt dal er bijna niets van waarde is overge bleven. Hel aantal bij de ramp omgekomen menachen ia 2000 h 3000 te ('.acuta en in 16 ■dorpen in den omtrek 6000 8000. Het getal gekwetsten is zeer groot. Eerst had men plan zoo spoedig mogelijk een nieuwe stad te bouwen in de nabijheid van Cacutamaar men heeft het moeten opgeven, daar de stank van de onbegraven lijken onverdragelijk was. ■Troepen zijn van Pamplona naar Cacnta gezonden om verdere onheilen te voorkomen. .Reeds zijn verscheiden leden van de dievenbende «lood geve kolen. «Cacuta was het middenpunt van den schok; 12 mijlen ia den omtrek heeft hij verwoesting aaneerigi. Eeu andere brief zegtdat de stad geheel verdwenen is, benevens 18 4 20 dorpen inde •viabijhcid. Het verlies van menschenlevens wordt geschat op 10 i f5,000." Niet minder dan 46 aanvragen zijn gedaan om met een draaimolen op de kermis te Utrecht tc mogen komen. Aan 5 is daartoe slechts ver gunning gegeven. Na afgelegd examen. Met de werving van militairen voor het Oost- Indisch leger gaat hel steeds naar wensch. Althans in de maanden Mei en Juog, zijn 670 man bij 't koloniaal werfdepot le Harderwijk ingedeeld. Het verdient echter opmerking dat het mee- rendtel der aangeworven militairen vreemde lingen ago. Sedert I Jtnuarij werden tot 1 Jul ij 1346 manschappen ingeschreven waarvan niet minder dan 714 tot vreemde na tionaliteiten behoorden. Te Zaandam heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee vrouwen tengevolge van een verschil over hel maakloon van een kinderjurkje. Een der vrouwen inoet door de andere zoodanig mishandeld zijn dal zij m een beden kei ij ken toestand verkeert. De politie is van de zaak onderrigt en heeft zelfs als bewijsstuk een lok haar in bezitdien de ecno de andere uil hel hoofd heeft gerukt. Zeer vele kinderen in Engeland komen jaarlijks om die door hunne moeders worden (dood gelegen", en onder deze stikken. Met die arme schapen heeft men zeer weinig medelijdenen ofschoon de officiële lijkschouwers de coroners vaak hun leedwezen betuigden dat deze (Onge lukkige gebeurtenissen" zoo bijzonder dikwijls zich voordedenworden de moedersdie op deze wijze haar kroost van hel leven berooven, zelfs niet berispt. Nogthans zouden die ongeluk ken toch wel eenigszins te voorkomen zijn, want de meeste kinderen worden gesmoord ten gevolge der dronkenschap van de moeders. Donderdagmorgen werd een Rijksveldwachter van Rotterdam naar een naburig dorp gezonden om een arrestant naar het huis van arrest te *s Gravenhage over te brengen. Onderweg vond hij gelegenheid om met een boerenwagen mede te kunnen rijden en alzoo op zijn gemak naar het dorp te komen. Ongelukkig schrikte weldra hel paard en geraakten wagen paard en de passagiers in het waterechter met dit gevolg dal alles nog spoedig op hel droge werd gebracht. De veldwachter had evenwel geen tijd te ver liezen om Ier besterader plaatse te zijn en op tijd aan het station le Rotterdam te wezen, en moest zich getroosten met het natte pak den arrestant bij aankomst aan het station den Haag, in den gereedstaanden celwagen te doen plaats nemen en zelf er achter op le gaan zitten verheugd er nog zoo gelukkig te zijn afgekomen. Volgens eene verordening van den gemeen teraad van Amsterdam mogen aldaar geen honden als trekdieren voor een wagen worden gespannen. Men plaatste toen de honden onder of naast de kar en de regter oordeelde dat geoorloofd. Daarop bepaalde de raad dat honden niet als trekdieren mogen gebruikt en niet aan de kar vastgebonden mogen worden noch er voor noch er naastnoch er onder noch er achter. Men zal nu zien of er nog exceptiën zullen te vinden zijn, die toestaan dat de Amsterdam- sche hond als trekdier dienst doet. In een Duilsch blad kondigen zekere heer Haber en echlgenoote le Horde de geboorte van bun zoon als volgt aan (Geboorte-berigt. Al wéér een prachtige jongen. .No. 61" Te Berlijn is het eenige driejarige dochtertje van een ziekenoppasser gestorven ten gevolge van het steken van een gaatje in het oor om belletjes in le doen. De persoon die de operatie bewerkstelligde schijnt het been le hebben ge raakt. Er ontstond ettering korten lijd daarna moest het halve oor worden afgezetdoch de toestand verergerde in die matedat het kind na een lijden van 14 dagen stierf. Woensdag stegen te Berlijn twee luchtballons op. De eene, van den heer Beudetwas met heete lucht gevuld steeg slechts 300 meters en stortte toen daar de ballon poriën had weder nederzonder dat zij echter zwaar be schadigd werd. De andere was van Goddard. Nadat de opstijging reeds eenmaal was uitgesteld omdat men haar niet gevuld kon krggen steeg zij nu op met twee Duitscher». Zij ging echter slechts van de Charlotlenburg naar de Fricd- iichstrasse en daalde toen weder. Een lansier te Potsdam in garnizoendie uit de militaire dienst ontslagen wcnschte le worden, heelt ruim een maand lang zich voor gedaan alsot hij aan een slaapziekte leed. Dewijl men de zaak niet regt vertrouwde, op grond der waargenomen verschijnselen heeft men veler lei pogingen in het werk gesteld om den be drieger te ontmaskeren. Zoo heeft men hem onderworpen aan electro-galvanische proefne mingen om hem uit den schijnbaren slaan op le wekken deze en andere proeven zijn allengs versterkt en met een heldenmoed, een betere zaak waardig, heeft hij allerlei proefnemingen doorgestaan. Eindelijk echter is hij daarvoor bezweken en heeft hij alles bekend. Naar lig- chaain en geest heeft hij zichhelaas en wclligl voor altijd ongelukkig gemaakt. Hij ligt thans zeer ernstig ziek en men is nog in het onzekere, oi hij het leven er zal afbicngen. Ook uit noordelijk Italië worden treurige tafe- reelen opgehangen van de verwoestingen, door de stormen der laatste dagen aangerigt. De Tessino is op verschillende plaatsen buiten hare oevers getreden. Bij Luganoin de vallen van Cassa- ralie, wei d een boot omvcrgeslagenwaarin zich een twintigtal vrouwen bevondenalleen de schipper werd geredofschoon ook hij be wusteloos was toen men hem vond de riemen in de handen gekneld. De hagel heeft in eenige streken om Turijn Milaan Bergamo en Verona den oogst geheel verpletterd. De langdurige re gens bedreigen zelis de hooggelegen rijstakkers uiet ondergang. Dezer dagen stond voor den Kadi te Constatine Si Said Ben Metroul een echtpaar teregtwaarvan de vrouw ontbinding van liet huwelijk vroeg wegens de mishandelingdie haar man haar aan deed. Ondanks diens verzet werd zij in het gelijk gesteld en met hel uitspreken der vereischte for mule:* ik verwerp u" was zij als echlgenoote ontslagen, 's Lands gebruik eischt, dat de partij, die in hel ongelijk wordt gesteld den schouder van den regter kust, om te loonendal hij zich onderwerpt aan diens uitspraak. Ook Bel Kuttetn naderde den Kadi schijnbaar met dit doelmaar zoodra hij naast hem stond trok hij een dolk van onder zijn boernoes en door stak Si Saidwaai na hij zijn wapen wegwierp en zich aan de gendarmes overgalop kalmen toon zeggende ik heb den Kadi gedood, omdat, volgens den koraneen regterdie een onregl- vaardig vonnis veltverdient gedood te woiden. Engeland krijgt nu ook zijn deel van de stort regens en overstroomingendie de landen van midden- en zuideuropa dezen zomer reeds zoo geducht hebben geteisterd. De telegraaf meldt dat in Glocestershire Dean Fotesl en Wales groote overstoomingen hebben plaats gehad. In Monmouthshire hebben ze aanzienlijke schade aangerigt en, wat wel het treurigst is13 men- schen zijn daarbij omgekomeD. AMERSFOORT, 19 Julij 1875. De 2e luitenant E. C. Boogaert van het re giment rijdende artillerie, die gedurende een jaar bij de applicatieschool te Breda was gede tacheerd, heell thans deze inrigting verlaten om weder bij zijn regiment te Amersfoort terug te keereo. Aan den trompetter van het regiment rij dende artillerie J. L. de Jong is Zaturdag Ijl. op* de Vlasakkers bij eene groote parade van het regiment de gouden medaille wegens 36jarigc trouwe dienst en de gratificatie van f 50.door den Heer Kolonel-Kommandant de Villeneuve uitgereikt. Te dezer gelegenheid ontving hij van den Kolonel-Kommandant en alle hoofd- en vgrdere officieren van het regiment twee fraaije geschen ken van onzen voormaligen hooggeachten stad genoot den gep. majoor der rijd. art. C. W. Voet, thans te 'sGravenhage wonende, een prachtig geëmailieerde horologiekettingvan den kapel meester Niirnberger en alle leden van het muziekcorps der rijdende artill. een zilveren snuifdoos met inscriptieen van eenige Dames en Heeren uit de burgerij mede eenige lieve geschenken, hebbende hij zich zooals uit het bovenstaande blijkt bij alle standen zich veler achting en genegenheid verworven. Gaarne maken wij het publiek opmerkzaam op den extra-trein der Centraal-Spoorweg-Maat- schappij dievolgens nevenstaande advertentie aanst. Zaturdagnacht te 12 uren uit Utrecht vertrekt en te Amersfoort zal ophouden en waardoor zeker aan velen van hier en elders die de Utr. kermis Zaturdag bezoeken, aange name dienst wordt bewezen. Aan de harddraverij ie Baarn werd Donderdag jl. door 10 paarden deelgenomen. De eerste prijs f 100, werd behaald door de Deugd, zwart bles van den heer 1'. Hillebrand te de Bildt, bereden door A. de Graafde eerste premie/150 door het donker bruine paard van Cornells Lagerwcij le Werkhovendoor hem zeiven beredenen dc tweede premie 28 door hel zwarte paard van Ruiger van Tweller te Bunschoten, bereden door W. van Soest. Duizenden toeschouwers waren aanwezig. Ook prins Hendrik was geruimen lijd tegenwoordig, liet feest werd opgeluisterd door het muziekcorps van de rijdende artillerie. Op de harddraverij volgde ten 5{ ure een diner in het hótcl Rongeaan welk diner ongeveer 90 personen deelnamen. De zaal was eenvoudig, doch smaakvol versierd, en dc muziek der rijdende artillerieonder directie van den heer Nürnberger, liet zieh gedurende den maaltijd hooren. Z. K. H. prins Hendrik zal mede aan. 's Avonds tegen 9 uren ving het concert van voormeld muziekcorps nabij het Stationslct rein

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2