inzietwaarin de geest des mcnschcn niet kan doordringen waarvoor hij van nature een hei ligen eerbied heelt uiaar men bedenke dal hij in een tijd van veibastcrde gevoelens en beperkte gedachten geboren werd dat veelwat hij be twijfelde, later opgegeven is. En wanneer hij in verkeerde opvattingen van goddelijke dingen ver vieldan moge zijn jeugd als verontschuldiging gelden. Nooit moeten wij vergeten, dat wij te doen hebben met iemand die als de lievelinge der goden jong gestorven is. Gedurende de 50 jaren, die sedeit verloopen zijn en gedurende welke nooit eene vergadering belegd is om zijne verdiensten te erkennenheeft een zwerm zoo genaamde dichters zich beijverd hem te verklei nen en zelfs zijn genie te ontkennen. Eindelijk zijn wij hier bijeengekomen om een van Enge- lands grootste zonen eenigerinale geregligheid te laten wedervaren." Allerlei. Arnhem is vervuld van een treurig berigt treurig omdat het een menschenleven gold hoewel het publiek nog niet beoordeelcn kon in hoeverre het gebeurde een onvermijdelijk gevolg was van consignes. Zooals men de toe- dragt der geruchtmakende zaak mededeelde komt zij hierop neder Een artillerist bevond zich met een kruiwagen op het artillerie-park aan den Zijpscheweg. De wachthebbende infanterist gelastte hem zich te verwijderendaar de toegang verboden was. Men meent, olschoon wij niet voor die lezing nstaan die toch wel de meest waarschijnlijke is, dat tot drie malen toe de waarschuwing herhaald werd. De artillerist gehoorzaamde niet, de schildwacht schoot hem neer. De kogel ging dea ongelukkige dwars door het ligchaam en legde daarna nog een aanzien lijken afstand aftoevallig zonder verder onheil te stichten. De getroffene slaakte een paar kreten en was een lijk. Hij werd naar de inGrmerie gebragl en de schildwachtnadat hij in het wachthuisjes door andere militairen die zich op het terrein bevonden ontwapend wasdoor een escorte, uit de stad ontboden, naar de kazerne gevoerd. De commissien in Engeland voor de over stroomden in Frankrijk hebben 450,000 tres. ontvangen. De commissie te Birmingham vree- zonde dat dit geld als het aan mevrouw Mac Mahon gezonden werd, met politieke nevenbe doelingen verdeeld of aan kerken zou verkwist worden, heeft de commissien van Edinburg Manchester en andere groole sleden uitgenoodigd eigen agenten te zenden om het geld onder de noodlijdenden te verdeelen. Volgens den Londenschen Daily Telegraphin een depêche uit Berlijn had het kabinet van Sl.-Petersburg officiéél aan de anJere mogend heden te kennen gegeven dat het bepaald voornemens is af te zien van voorstellen, strek kende om de Brussclsche conferentie over het vraagstuk betreffende hel vaststellen van een oorlogswetboek voort te zetten. Te Nieuw-Amsterdam werd Maandag nacht bij een smid een steen door het raam en op 't bed geworpen. De man sprong opzag drie jonge lieden en liep hen na. Een van tien struikelde en viel, waarop de smid zich op hem wierp. Den volgenden morgen vond men den jongen man dood op den weg ligger. de smiddie gearresteerd isontkent echter hem geslagen te hebben. Volgens Gironard is er een slof ontdekt, die in de papierfabriekagc het bieeken door chloor kan vervangen en de kracht san liet papier minder aantast dan chloor dat een vernielenden invloed op den vezel uitoefent. De oudste hoofdonderwijzer in Kollumcrland, is 78 jaren oud. Hij vervult sedert 57 jaren en nu nog met trouw en ijver zijn pligt en geniet... /300 tractemcnl. Bijzondere emo lumenten of cadeaux vielen hem nooit ten deel. De proefvaait van de Slad Middelburg van Vlissingen naar Sheerness aan de Engelsche kust is net het beste gevolg bekroond. Dingsdag morgen te half negen vertrok der boot met hare talrijke genoodigden uil Vlissin gen. Prins Hendrik bad een kort bezoek aan boord afgelegd en was daarop naar den wal teruggekeerd ook de ministers maakten de reis niet mede. Bij hel vertrek speelde hel muziek corps van het 7de regemenl aan boord de En gelsche en Nederlandsche volksliederen. Op de heenreis trof men vrij gunstig weer en kalme zee. Omstreeks te zes uren in den namiddag kwam men te Sheerness aan; het daar liggend Engcisch admiraalschip gaf een saluut van 21 kanonschoten, waarop dc boot antwooiddedoor driemaal de Engelsche vlag te hijschcn. De gasten werden op de pier ontvangen en begroet door den Engelschcn admiraaleene groole volksmenigte was aanwezig en legde le vendige geestdrift aan den dag. Hel feestmaal wtrd in een daartoe opgcrigte tent gehoudenhet diner voldeed zeer goed. Ons muziekcorps en een klein Engelsch corps lieten zich beurtelings booren. Een aantal toasten werden uitgebragt, waar van de eerste door sir Waterlow op Engeland's koningin. Overigens waren ze voornamelijk ge wijd aan het welslagen der nieuwe lijn en de versterking der vriendschapsbanden tusschen Engeland en Nederland. Dien avond te half tien uur werd de terugreis aanvaard. Het weder was prachtig doch de wind vrij sterk. Te 8 uur des ochtends was de boot weder te Vlissingen aangekomen. Voordat de gasten van boord gingen, sprak de vice- admiraal Fabius tot den heer Ftamann, directeur der kon. Ned. stoombootmaatschappij, een woord van dank voor het gul onthaal. De Amst. Cl. verneemtdat de gezamenlijke Nederlandsche raffinadeurs in Nederland zich reeds voor eenige dagen officieel verklaard heb bers legen eene eventuele vernieuwing van de suiker-conventie, aangezien Frankrijk, gedurende het tienjatig tijdvak dat zij werktegeloond heeft zich niet aan hire bepalingen te houden. Verder deelt men jan genoemd blad mede dat de redenwaarom Engeland (Jat geen accijns meer heft) toch toetreedtalleen is om invloed te kunnen uitoefenen op de industrie der andere staten. Men meldt uit Gorinchem van 22 Julij Door de Arrondissements-Bcgtbank werd be handeld de zaak van een jong handelsagent, die zijn principaal voor omstreeks f 1500 valsche opgaven van rekeningen, welke hij peisoonlijk ontvangen en gequiteerden debet opgegeven had. Uit de behandeling der zaak bleekdat hij bij circa 33 personen gelden ontvangen had die niet alleen niet verantwoord waren maar wier opgaven in debet de werkelijkheid nog overschreed. Hel M. iequireerde3 maanden cell, gevangenisstraf en 33 boetenelk van f 12.50. Woensdag a. s. uitspraak. Van den laatsten trein uit het Noorden zijn Donderdag j)., even voor de brug bij hel station Dedemsvaart, de locomotief en een goederen wagen ontspoord zonder dat ecnig verder onge luk plaats had. Een ander locomotiefzoodra mogelijk ontboden bragt de passagiers te ruim half 12 te Zwolle. Uit een aanvankelijk onder zoek moet gebleken zijndat uit een van de rails een stuk was weggebroken. Dezer dagen zijn 3 millioen bloemkolen per spoor over onze grenzen gegaan. Alles gaat weg als 't maar lekker is. Wortels en groole boonen ziel men uog over 'l hoofd. De nieuwe stoombootlijnVlissingenScheer- ness kan de vruchten en groenten die men in Holland 's namiddag plukt, 's morgens op de markt te Londen aanbieden. Op 12 Augustus e.k. zal het 200jarig bestaan van de Porlugeesch-Israëlietische synagoge op het Jonas Daniel Mcijcrplcin te Amsterdam fees telijk gevierd worden. De herigtcn omtrent ingevoerde bezuinigingen in Turkije bevestigen zich. Luidens «officieële" tijdingen uit Konstantinopel zijn de traclcmen- ten van den groolvisier, de ministers en de gouverneurs met twee derde, en die van de overige staatsambtenaren wier inkomen meer dan 300 piasters per maand bedraagtmet de helft verminderd. Treurige beriglen zijn uil Engeland ontvangen aangaande hernieuwde watervloeden door het vallen van regen gedurende een etmaal veroor zaakt. Spoorwegen staan onder water, ten gevolge van het doorbreken van de dammen en het wijken der oevers van kanalen. De steenkool- groeven hebben op vele plaatsen zooveel water ingekregen, dal hel werk stil staat. Het graan, dal nog zeer achterlijk blijft, is in vele plaatsen platgestreken, onder water gezel ol oiedegeslecpi. Verscheidene bruggen werden weggeslagen. Fa brieken moesten stilstaan omdat bel water dc vuren der stoomketels uitdoofde en dc toegangen ongenaakbaar zijn. Iu eene plaats moest t»ilc bedrijf gestaakt worden dewijl bet water ver scheidene voeten hoog in dc straten stond. Menschen en vee werden verdreven en bij de rampen is ook het vet lies van twee of drie mcnschcnlcvens te betreuren. Op vcrschcidcno plaatsen van een twintigtal, van waar bciigtcn als bovenstaande ontvangen werden vielen zware onwcëi'sbuijen. Men meldt uit Batavia van 16 Juni 1875. De hitte der laatste zes weken duurt onaf gebroken voort en oefent een slechten invloed uit op den gezondheidstoestand; het verlangen naat tegen is groot. De cholera eischl slagl- oflers onder Enropeesche ingezetenen en het garnizoen aldaar, en hecrschl overigens in vele plaatsen op Java en Buitenbezittingenop Cele hes is zij volgens de laatste beriglen zee.' afge nomen en komt daar nog slechts sporadisch voor. Uit Atchin worden geen beriglen van bijzon der gewigt ontvangen. De gezondheidstoestand laat nog te wcnschen over, zoowel als de verpleging der zieken; de sterfte is en blijft groot; en de verovering van Atchin is en schijnt voorloopig wel te zullen blijven een werk dat het N. Indische leget uitput. Naar het schijnt zou men er aan denken de gemobiliseerde barisans naar Atchin te zenden. Wij hopen dat die troepen daar reden tot tevredenheid zullen geven. Als een staaltje der verschillende mutatiën die ook hij de officieren plaats hebben diene het Volgendevan de bij het 3e bataillon aan- wesige officieren (bel vertrok in December van het vorige jaar naar Atchin) zijn nog slechts drie kapiteins, een eerste luitenant en drie tweede luitenants op het terrein des oorlogs aanwezig. Van het 10e bataillondat gelijktijdig op Atchin kwam, zijn al de kapiteins reeds naar Batavia geëvacueerd. Van het garnizoen te Padang-Pandjang wor den weer 90 Europeesche en 140 inlandsche militairen naar Padang, bij het 15e batailjon met bestemming vooi Atjeh overgeplaatst. Ook te Fort de-Kock maakt men zich gereed om opnieuw een even groot contingent te leveren. De voor twee jaren gedetacheerde officieren waa.-van eenige geplaatst waren bij het 13e en 14e bataljon, hebben geweigerd langer in Indie te blijven en zullen dus na verloop der twee jaar weder naar Holland terugkecren. AMEUSFOOBT~26 Julij 1875. Het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Slaat is thans in druk verschenen Hei bepaalt, dat voor Staatsrekening worden aangelegd spoorwegen van 1o. Zwolle naar Almelo 2o. Dordrecht langs Gorinchem en Tiel naar Eist; 3o. Amersfoort langs Veenendaal en Wageningen naar Nijmegen 4o. Zaandam langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen en de Ven5o. Stavoren langs Hindeloopen en Sneek naar Leeuwarden; 6o. Nijmegen naar Venlo, langs den linker-Maasoever. Met den aanleg dezer zes lijnen wordt zooveel mogelijk gelijktijdig aangevangen onverminderd hel met den noodigen spoed vollooijen van dc werkenbevolen bij de vorige spoorwegwetten. Omtrent dc exploitatie deelt de Reg. mede dat zij er naar streeft niet van één maatschappij afhankelijk te zijn. Bestuurders der Hull. IJzeren Spoorwegmaatschappij hebben hun medewerking toegezegd voor de exploitatie van den spoorweg van Zaandam langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen, waarvan de Begeering den aanleg wenscht voor te stellen en zijn bereid die mede werking te verieenen tot nog grootere uitbreiding van de taak der Maatschappij indien de ex ploitatie op voor de Maatsch. meer aannemelijke vooi waarden dan volgens de bestaande concessie geiegeld wordt. Vermoedelijk zal deswege spoedig een beslissing volgen. Voor een beslissing omtrent den aanleg van eenige nieuwe spoorwegvetbindingen is het vraag stuk der exploitatie genoegzaam voorbereid en !;an worden overwogen in welke volgorde met die taak zal moeten worden voortgegaan. De uitvoering van het plan tot aanleg van den spoorweg LeidenWoerden is thans door medewerking der Rhijnsp. maatsch. verzekerd. Het zeer belangrijk ontwerp van een spoorweg van Rotterdam langs den regieroever van de Lek en den 11 hijn naar Arnhem en verder langs Dcclinchen en Winterswijk naar Munster, be hoort onder die, waarvoor uitzigt bestaat van door pnrticuliere krachten te worden uitgevoerd. De kosten van de zes aan te leggen spoorweg- lijnen worden in totaal geraamd op 36 milioen. Het tractcmenl van de drie predikanten der hervormde gemeente te Amersfoort, alwaar vroe ger ook nog een vaste hulpprediker wasis naar men verneemt voor ieder hunner met ongeveer f40U verhoogd, een maatregel, die vermoedelijk mede zal werken om de twee sedert geruirnen tijd voortdurende vacaturen weldra vervuld te zien. De op Vrijdag jl. te Baarn in het oude school- locaal door dc algemecnc Nederlandsche vtou-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2