Ding-sdag- 17 Augustus 1875. JU 2552. Nederl. Centr.-Spoorw. (Zomeniicnst). Vertrek m Ameiifooit wuir Utrecht 7.20 elleen Zat., B.19, 11.08, 2.28, 8.2K Vertrek ren Amersfoort naar Zwolle 8 44. 8.43, 1.40, fl.10, 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.30; 0.35; 11.10; 3.-; 4.45; 8.30; 9.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.15; 12.20; 2.55; 5.— 6.52; 9.30. imsroom comm. DtLIGWCR-DtENgTElf *an den Heer A. SCHIMMEL V»n Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6*/» i op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 611, unr. Van Maanbergen naar Amenfnoit 's morgens 9.24 en 's avonds 8.64 nor. Van Amersfoort naar Barnereld 6.15 's avonds. Van ISamoveld naar Amersfoort 7'/e reorg Dit Wad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 Ctaelke regel meerder 10 CU; legale, oBlcifla en onteigen. Ad' ortei.tiCn per regel 15 Cta. Reclames per regel 25 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amertjoorlteke Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkO. L. Davbb k Co. (E. Elsbach) te Parijs. Adve.t'ntiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door hot Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vak Ditmar Wijnstraat' Rotterdam. TWEEDE KAMER-TREUZELKAMER In vijf warme zomeruren van redeneringen en ook haarkloverijen ter zitting van Donderdag jl. heeft de meerderheid van de aanwezige leden üer Tweede Kamer schitterend geloond dat zij vooreerst niets belangrijks wil doen. Tegenover een Ministerie van Zaken stond groolendeels een oppositie van liberale dwars drijvers diejaloersch op de bekwaamheid en werkzaamheid des Ministers Heemskerk, het land ongaarne andere spoorwegen willen gunnen dan door liberalen-uitgebroeide spoorwegen. Zou men opziglens enkele anti-nationale volksvertegenwoordigers misschien bijna niet een 18 Brumaire mogen wcnschen? Toen door diverse kamerleden werd gevreesd dat de junij-roedo gevoelig op hun rug zou nederdalen, waren zij vol spoorwegvuur en ijver. Ectiter nu is die ijver bekoeld. De Nederlanders vormen waarlijk een extra- geduldig volk. In Engeland ook een vrij land zou het Volk gewis bij zulke partijdriftigc vadzigheid van parlementsleden tal van meetings beleggen, waarin de spoonveg-inactiviteit dier leden krach tig zou worden afgekcucd. Dc kwestie van spoorwegaanleg hier te lande is urgent. Dat weten zelfs tienjarige schoolben- gelsmaar onze parlementaire veteranen schijnen dit praclisch te willen ignoreren De afdoening der gewijzigde kiestabel is iets minder urgenteen drietal parlementsleden nu of latermeer of minderbrengt zeker in den trcuzelgccst der Tweede Kamer weinig verbetering aan, en aan een boom zoo vol beladen met onsaprijke vruchtenmist men drievier van zulke pruimpjes niet. Met spoorwegaanleg was het tot nu toe hier te lande, vergeleken bij andere rijken, steeds den slakkengang. Dat verzuim diendeen kon nu in Augustus ecnigszins te worden hersteldevenwel onze parlementsleden kibbelden er over, zonder iets te vorderen niet alleenmaar zelfs gingen zij nu daarmedeal kibbelendeden kreeftengang. Want in dc eerste maan-len zal het Rege ringsvoorstel nog niet in openbaic behandeling komen. Dc zitting van Donderdag had het volgende resultaat De heer v. Houten trachtte het voorstel Kappeyne te doen herlcvnhij toonde het volksbelang der zaak aan hel ontwerp Kappeyne was in staat van wijzen, liet regerings-ontwerp moest nog in dc sectiën onderzocht worden 'l grootc verschil wasdat de regering minder lijnen wilde dan de heer Kappeynemen kon bij dc discussie de lijnen waartegen bezwaar bestond, doen wegvallenbij amendementde onderhandelingen niet dc cxploitalic-maatsch. liaddcn toch tol geen resultaat geleid. Dc heer Kappeyne trachtte door een zeer welwillend betoogden minister te overtuigen, dat het voor dc natie van belang was dal hel ontwerp, 't welk geheel gereed was voor de discussie, thans ook in behandeling werd ge* nomen. Ook de heer Stieltjes sprak in gelijken geest. De heer v. Eek achtte het regerings-ontwerp van te geringen omvangen beweerde overi gens dat er var< bepaalde oppositie tegen de regering geen sprake was. Dc heer Smidt zeide dat er slechts kwan titatief, geen principieel verschil wis en een prioriteitsregt niet bestond, volgens de wet. De minister achtte het beneden de waardigheid der regering een regerings-ontwerp door een ontijdig initiatief te doen wegvallen. De aangeboden hand werd niet aangenomen. De hh. Bergmann Heydenrijk en C. v. Nispen bestreden het voorstel v. Houten de hli. Blussé en v. d. Putte wilden nu onderzoek van 't re- gerings voorstel. De heer v. Houten trok ten slotte zijn voorstel inen 't regeringsontwerp ging dus der. weg naar de Afdeelingen. 't VVas duidelijkdat de Kamer thans geen verderen belangrijken arbeid zou willen begin nen. Het voorstel van den heer Nierslraszom kiestabel en justiciëele wetten in behandeling te nemenwerd met kracht door den heer Blussé bestreden. Hij achtte het onbetamelijk, dat men deze kamer nog belangrijke wetten met de politiek in verband, zou laten behan delen. Kiezers, die pas hun stem hadden doen gelden mogi men niet wederom laten kiezen. De heer v. Houten sprak in gelijken tin. De heer v. Kerkwijk achtte de zaak niet rijp voor discussie. De min. van binnenl. zaken en van justitie, gesteund door de heeren Nierslrasz Zinnicq Bergmann en van Nispen drongen aan op behandeling. Maar de kamer zondna dat op voorstel van den heer Godefroi hel denkbeeld van den heer Nierslrasz was gesplitst, met 43 tegen 26 st. de kiestabel naar de aid. en verwierp het denkbeeld ter behandeling van de justicieele wellen met 37 tegen 32 stemmen. Politieke Kovue. Heden zullen de zittingen der fransche alge- meene raden geopend wordenen ofschoon de ministers besloten hebben hierbij geen politiek vertoon te maken znllen deze vergaderingen niettemin van zeer groot politiek gewigt zijn daar de departementale raden krachtens de grondwet geroepen zijn in de leiding en bijge volg ook in den uilslag der vei kiezingen voor den senaat een voorname rol te spelen. Omtrent den opstand in den Kaukasus wordt thans uit Tiflis aan den Golos nader het vol gende medegedeeld: «De geheele bevolking van bet balt wilde Svanaticn is legen de llussen in verzet gekomen; het zwakke garnizoenon geveer 100 man, is in de pan gehaktde amb tenaren zijn vermoord. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van een fort met kanon nen geweren ammunitie en anderen voorraad. De oorzaak van den opstand wordt verschillend opgegeven. Ecnigen beweren dal de afpersingen der Russische beambten door de bevolking niet langer te dragen waren en dal de invordering der belastingen hel sein tot den opstand gaf. Andeten daarentegen geven op dat de bevolking hel mislukken van den oogst aan ecne heillig- schcnnende daad der Russen wijt." Hel door dc russische bladen medegedeelde berigl dat Rusland een expeditie tegen Morv de houtdslad van Turkestan (Onafhankelijk Tar- tarijo) beoogt zoo niet reeds ondernomen heelt, maakt in Engeland een ongunsligen indruk hij hen die in het middon-aziatische vraagstuk belang stellen. De Morning Pott t die steeds togen Rusland stookt, raadt hel nemen vati krachtige maatregelen ann en verlangt dat in Morv een vertegenwoordiger van Engeland gevestigd worde. Daily Neu't daai en tegen doet opmerken dathoe wel de aanwezigheid van de Russen te Merv den Engelschen evenmin aangenaam als voordeelig zou zijn, het toch beneden's lands waardigheid te achten is hierover te morren of noodeloos er tegen te protesteren. Ook Egypte werdt met oorlog bedreigd. De onderkoning heeft van den landvoogd van Sudan berigt ontvangen dal de koning van Abysainië troepen bijeenbrengt om de egyptische grens te overvallen, waar de bezetting zwak is. Onver wijld werd door den khedive versterking der waarts gezonden Het Amerikaansche fregat »Gellerl" zal naar Tripoli vertrekken. Het doel is, om een onder zoek te doen naar de beleedigingden Ameri- kaanschen Consul aldaar aangedaan. Vijftig muitelingen hebben te San Miguel (San Salvador) de doodstraf ondergaan. De Mormoonsche BisschopJohn D. Lee, wordt beschuldigd van aanhitsing en deelneming aan den moord van 150 landverhuizers. Eerst dacht men dal de Profeet, Drigham-Young de schuldige wasmaar deze is ten eencmale vreemd aan dat verschrikkelijk feit. De gezworenen hebben verklaard niet bij magte te zijn een oordeel uit te spreken. Allerlei. Ongeveer een jaar geleden werd even buiten Vlissingen des nachts een brutale dielstal ge pleegd. De dader die dank zij de activiteit der gemeen te-pol it ie al spoedig geval werd, wist zich echter na zijn vocrloopig ontslag uit de voelen te maken en vluglte. Hij werd bij verstek veroordeeld lot zes maanden eenzame opsluiting. Dezer dagen was hij vermetel genoeg om zijn faoiilie te Vlissingen een bezoek te brengen, doch nauwelijks was hij «in den kring" gezeten of een agent kwam binnen en pakte hem in. Hij maakte aanvankelijk geen de minste zwarigheid den agent te volgendoch zoodra ztj te ramen aan hel bureel van politie kwamen nam hij op het onverwachtst een vaart en vlugtte maar ongelukkig voor hem was het een flinke vastberaden agent met wien hij te doen bad die hem weer spoedig vastgreep, maar ditmaal meer zckcrheidstnaalregelen nam. Daarna werd dit sujet naar Middelburg getransporteerd om voor de maatschappij eenigen lijd onschadelijk gemaakt te worden. Bij al de heerlijke vruchten, die hier verbouwd en in Engeland en Duilscithiud opgegeten wor den worden nu ook voor builenlandschc reke ning de uijen weggevoerd. De Prov. Noord-Bral>antic'<e Ctt. zegt ton aanzien van hel berigt dat bij de militaire oefeningen te Cromvoirt ren groot aantal militairen door hitte ernstig ziek zouden geworden zijnde volgende boven a!lc verdenking verheven in lichtingen" ingewonnen te hebben 1. Rij ft» exercitie op II. Maandag een oefening zooals er trouwens elke week een gehouden wordt zijn van den ruim twee duizend man sterken troep dertig, zegge 30, man door de hitte onwel geworden. 2. Hel aantal manschappen die caar het hospitaal vaivoerd werden bedraagt twee, zegge 2 man, onder wie nog een, die behebt was met vallendeViekte en weder dien morgen een

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1