toeval kreeg. Deze twee bevinden zich thans weder wM. 3. De 28 andere zieken zijn Dingsdag- morgen weder niet den troep uitgerukt Het Nij verheids-paleis, 't welk te Philadelphia wordt gebouwd en dat in 1876 wordt geopend, kust, met de administratie gedurende de 6 roaaiidelijkschc tentoonstelling, ongeveer 17 millioen gulden. Bestond er aanvankelijk vrees dat de onder neming in 't water zou vallen nu is men van den goeden uitslag zeker. De bevolking der Republiek schonk Uaie sympathie aan de zaak en de 12! millioen gulden, welke disponibel moest zijn voor den bouw en hel opzetten der tentnonslellings-huishoudingis in handen der ondernemers. 't Gebouw zal gereed zijn vóór den bij contract bepaalden tijd. liet tweede eeuwfeest der slichting van de Portugcescli-Isracliiische synagoge te Ainster Jam had Honderdag jl. plaats. Het gebouw was een voudig doch smaakvol versierd. Het koor be stond uit een zestigtal kinderen 70 dilettanten en hel Park-orchesl. Het gebouw bevatte on geveer 2000 personenwaaronder leden van het ate lelijk bestuur, depuialiën uil de kcrkc- radett der LulherscheDoopsgezindeWaalsclic en der beide Israëlitische gemeenten militaire overheden enz. De feestviering begon met liet zingen van psalm 100 door het koor, wairna de rabbinaai-BSsessor een dankgebed uitsprak. Vervolgens werden prachtige geschenken aange boden en 14 wetsrollen, allen prachtig en rijk versierd, in pleglstatigcn oplogt rondgedragen. De heer llcnriquez zong het gebed voor den Koning en de overheid, waarop de heer mr. J. L. de Lead Laguna ecne keurige feestrede hield waarin hij de stichting cu de geschiedenis der synagoge schetste. Kono door den heer Sequeira kunstig vervaar digde gedenkplaat zal hel feest steeds ia her innering doen blijven. De zelfmoord-manie neemt werkelijk te Parijs een dreigend aanzien, lederen dag maakt zij verscheidene slaglolfers en dit getal zou wel driemaal grottcr zijn, indien niet zoo velen, die zich in het water willen werpen of er reeds in liggengered werden. In de laatste week hebben de visschcrs in de Seine alleen bij nacht, nog bij tijds 9 menschen uit het water gebaald. Hit is de reden waarom men het pas genomen .Vsluil van den prefect betreurt, die het visschen bij nacht voortaan verboden heeft. De gevallen van zelfmoord zullen nu nog talrijker worden. Merkwaardig is het geval van den secretaris van een kleine gemeente in de buurt van Parijs. Hal jonge niensch heelt zich opgehangen aan den klepel der kerkklok, en toen de burgemeester het register van den burgerlijken stand opsloeg ora de acte van overlijden van den ongelukkige op te maken zag bij tot r.ijn verbazingdat de zelfmoordenaar ze zelf reeds had geboekt, en wel met een vaste hand en zeer naauwkcurig. Hel uur van overlijden stond opgegeven als tussclien een uur en half twee in den morgen." Voor do arrondissemcnts-rcglhank te Gronin gen is eenc zaak behandeldwaarop wij in liet publiek belang de bijzondere aandacht meenen te moeten vestigen. Door den stationschef te Zuidliorn was namelijk procesverbaal opgemaakt tegen iemand die zich zonder plaatskaart op hel perron van het station aldaar had bevon den deswege vervolgd, heeft de rcglbank bij zeer gemotiveerd vonnis beslist, dat bij geen wet of koninklijk besluit dit feit strafbaar ge steld is, en dat de huishoudelijke regelingen van de -exploitatie-maatschappij bier niet in aanmerking kunnen genomen worden. He rcgl bank heeft dionlcogovolgc den beklaagde ont slagen van alle reglsvcrvolging en alzoo beslist, dal de overtreding van dat verbod niet straf baar \y I) - lieg»-ring van het kanton Bern heeft voor «le beste leerlingen der openbare scholen een stelsel van lielooningefl aartgenomen dat in Itooge onlc het truttige met hel aangename veieenigt. In plaats van prijzen uit te dcclcn laat zij de leerlingen, onder geleide der onder wijzers, gedurende een deel der zoracrvacantic voor rekening van liet kanton voetreizen doen, die naar gelang van de ligehamelijke en verstan delijke ontwikkeling der jongelieden verder wor den uitgebreid. Voor de leerlingen der laagste klassen is deze voetreis tot een wandeling van een langen zomerdag beperkt en alle leerlingen, «lie gircgtigd zijn lol deelneming, vormen daarbij één gezelschapde daarop volgende klasse maakt, in groepen van 20 lecilingcn verdeeld, een uitstap van twee «lagen de hoogste twee klassen worden gesplitst in reisgezelschappen van hoog stens 12 jongens, die der hoogste klasse maken de groole tour die een voetreis van veertien dagen vordertdc andere zijn zes of zeven dagen op weg. Ofschoon natuurlijk bij de reizen alle weelde vermeden wordt, hebben de gelei ders bet regt om op onbekrompen wij se voor liet noodige te zorgen, en terwijl de wandelaars zich kostelijk amuseren leer en ze tegelijk op op de meest practische wijze hun Vaderland kennen. De heer J. J. van Angelbeek heeft ons toege zonden afdrukken van tot de tweede kamer gerigle adressen van den Oden dezer. Daaruit blijkt, «dat de ministerraad zijn bekende zaak heeft beëindigd, door hem zijn titel van Oost- Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk benoemd raadsheer in liet hooggeregtshof van N.-Indic, waarmede hij blijkens beschikking van den minister van koloniën van den Ssten Mei 1869 in dat jaar in Nederland was gekomen, doch welken de gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Mr. P. Mljerhem, bij besluit van den 8slco December 1809, had ontnomen vóórdat hij als O. I. ambtenaar enz. uit 's lauds dienst ont slagen waseenvoudig te hebben terugge geven ten gevolge waarvan hem al de aan dien titel door de wet verhouden voordeden als traetementreisgeld enz., teruggegeven zijn." Hel eerste der beide adressen betreft «de behoorlijke voorziening in 's lands dienst bij het hooggeregtshof" en het verlangen van den lieer van Angelbeek «tot handhaving van zijn ccninaal verkregen regt tol diensthervatling bij de eerste vacature in zijn ambt." Uit het tweede adres blijkt, dal te dezer zake door den minister van koloniën een voorstel aan de staten-gencraal zal worden gedaan. De lieer v. A. verzoekt de kamer met den minister in overleg te willen treden, ten einde: «ten eerste de aan adressant wettig verschuldigde schadeloosstelling, ten bedrage van f92,541 ten spoedigste worde voldaan en ten tweede maatregelen worden genomen opdat adressant in de gelegenheid worde gesteld ten spoedigste naar Indië terug le kecren om zijn in Nov. 1868 lijdelijk met verlof gestaakte dienst te hervatten of andersdaartoe wettelijke termen zijnde als I. hoofdambtenaar laatst benoemd raads heer in het hooggercgtshol van Ned.-Indië, uit 's lands dienst te worden ontslagen." Op 5 dezer bragt de sneltrein die des na middags uit Berlijn te Koningsbergen aankwam, een verbazende menigte vreemdsoortige spoor wegreizigers aan de verschillende rijtuigen wa len nl. digi bezet, en wel aan de buitenzijde, mei groole sprinkhanen. In de nabijheid van Berlijn was een verbazende zwerm op den trein neergevallen en had op die wijze den logt naar Koningsbergen medegemaakt. Men vieestdat daardoor groole nadoelen aan de provincie zullen loegebragt worden. Zoodra de trein was aange komen heeft men alle man aan hel werk gesteld, om de vreemde reizigers te dooden. In den gemeenteraad van Rotterdam heeft verleden week de heet van der Hoop het ver- tiouwen te kennen gegeven dal men zeer spoedig van Burg. en Weth. verdere voorstellen zou ontvangen tot beteugeling van het kwaad, waarop in het rapport van Burg. en Weth. betredende de hondsdolheid wordt gewezen dat er namelijk «geen dag omging zoadcr dat men schen of kinderen in deze gemeente door hon den worden gebeten." De voorzitter antwoordde hierop, dat, als Burg. en Weth. dergelijke voorstellen -loodig oordeelden zij die spoedig aan den raad zouden doen. De kwestie was evenwel noch eenvoudig, noch gemakkelijken zij meenden zich voorloopig te moeten bepalen tot lint weren van losloopcndc honden, zonder den muilkorf vcrpliglend te stellen die door vele geachte deskundigen voor gevaarlijk werd gehouden. Gaf nader onderzoek aanleiding tot verdere voorstellen dan zouden die zeker niet uitblijven. Te Etsenc is een treurige ramp voorgevallen. De leerlingen van het meisjespensionuaat hiel den een feestje. Dc avond was vrolijk afgcloopen en de leerlingen hadden dc toestemming ge vraagd dit feest niet een danspartij te mogen sluiten. Een vijftienjarig meisje raakte dansende met hare kleedercn aan eenc brandende kaars; liet ligtc kleedje van liet meisje vatte onmid- delijk vuur en de vlammen deelden zich mede aan de kleuren der andere kinderen. Verschei dene der jonge dames werden min of meer gebrandd<>cla het eerste slagtoffer vnn het ongeval werd zoo h«;vig verwond, dat zij den- zelldcn avond ten gevolge barer vrtcsclijke wonden overleed, 'l'e Overveen heeft dezer dagen eenc nieuwe soort van opliglerij plaats gehad. '1 wee personen begaven zich in eenc herberg. Een van hen bestelde den herbergier eenc flcsnli jenever. Toen hij dc flcsch in den zak had en betalen wilde, gaf hij te kennen, dat hij geen geld hij zich had en het even van huis zou halen. De andere persoon weerhield hem cellieren drong er op aan dat hij eerst de flcsch uit den zak zou nemen en die zoolang in de herberg zou laten. Beide mannen vertrokken daarop doch kwamen niet terug. De waard bemerkte echter weldra dal hij bedrogen was. De gasten hal Jeu eeno flesch met water gevuld achtergelaten. Voor den herbergier was liet water echter dadelijk weder bruikbaar. Zoo als bekend is wordt de romp van de verongelukte stoomboot Schiller door duikers onderzochten is reeds menigte kostbaar deel der lading op die wijze geborgen. De mededee- lingen der duikers aangaande de lijken door hen gezien hebben aanleiding gegeven tot liet volgende voorval. In de algeloopen week, meldde zich een jonginensch uit Luxemburg, Frans Hauser genaamd aan het station aan vanwaar de onderzoekingen per duiker geschieden. Hij was te naauwurnood van een hevige ziekte her steld die hem aangetast had ten gevolge van den schok door het berigt van het vergaan van dc Schiller veroorzaakt, aan boord waarvan zich zijne moeder en heide zusters bevonden hadden. Sedert hijhoewel nog lijdendde bovenbe doelde tnededeelingen dei duikers vernam had hij rust noch duur; hij wilde de lijken zijner dierbaren aan den schoot der haren ontrukken. Zijn verlangen werd ingewilligd, en laatstleden Ziturdag werd hem de hclmduikcrsloeslel aan gedaan cn daalde hij van twee geoefende dui kers vergezeld in zee af. Na twintig minuien zoekens zagen zijne tncdgczcllcn dat hij zich naar eenc donkere massa begafdie zij niet met juistheid konden onderscheiden. Zij volgden hein dadelijk en bereikten hem terwijl hij alle krachten inspan le om een rotsblok te beklimmen, waaraan de bcdueldc donkere massa scheen vast gehecht hel was het lijk van een zijner zusters. Zijne klachten begaven hemeer hij op dc rots was, en zijne geleiders kwamen te hulp. Een vreesseiijk schouwspel wachtte hen. Een ver bazende groote zeekrab hield den bals van bet lijk der jongste zuster lusschcn zijne scharen vastgeklemd. Hauser betwistte het overschot van het jonge meisje aan hel zeemonsterdat zich woedoud verweerde en zijne prooi niet los liet. De duikers zagen dat de strijd hopeloos en Hauser te zwak was. Zij gaven het sein tot op- balen en doodelijk ontdaan naar geest en lig- cliaam werd hij boven water gebragt. Hij heeft het afgrijselijk schouwspel en de doorgestane vermoeijenis niet kunnen overleven maar is nog denzelfden avond bezweken. AMERSFOORT, 16 Augustus 1875. Naar wij vernemen zal het gouden burge- meestersjubilé van den Heer A. Smill in do naburige gemeente Hoogland door do ingezete nen worden gevierd op Woensdag 8 September e. k. zijnde bij op 8 September 1825 aldaar als burgemeester in functie getredenterwijl zijn benoeming door Z. M. Koning Willem 1 op !.l Augustus 1825 plaats bad. Z. M. heeft benoemd tot 2e luitenant bij liet 2e regiment huzaren de cadet JCamerliwj Helnwltvan de Kon. Militaire Akadcmic en is bij deze akademie toegelaten de lieer F. de ïEsjünasscals cadet bij liet wapen der genie. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staton-Generaal zijn benoemd tot rapporteurs voor bel wetsontwerp nopens den aanleg van Staatsspoorwegen«le liccrcn Verlieijen (voor zitter), Stieltjesllrediusvan Wassenaer van Catwijck en van Rappard. Voor spoedige open l>a re behandeling helpt dat weinig of niets want lieden.laandag, behandelt dc Tweede Kamer ccnigc kleine ont werpen en daarna gaat de kpmer waarschijnlijk weder uiteer. De A mei ikaans. be handel zoekt alle mogelijke middelen op om der afstand te verkorten welke hern van Europa scheidt. Tegenwoordig geschiedde dc overvaart van New-Vork naar Milforlbavenin Engelanddoor middei van ecne stoomboot, die 21 mijlen per uur aflegt, in zes dagennu is men van gevoelen dat liet mogelijk is dien lijd der overvaart nog met anderlialven dag te verminderen. In plaats van uil New-York zouden do sloom- bootcn vertrekken uit Whitehaveneeno zeur gemakkelijke haven gelegen op het zuid-weste lijk uiteinde van Nieuw Si holland en waarheen men zich in 8U uren zou kunnen begeven, van Nevv-Vork langs den spoorweg van tlanadn welke daartoe enige mijlen zou moeten verlengd worden. Van Whitehaven naai Plymouth of naar

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2