V r ij d a g* 27 Augustus 1875. JU 2335. Nedcrl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek van Ameiafoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 0.19, 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.440.43 1.40 6.10 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.30; f.35; 11.10; 3.— 4.45; 8.30; 9.10. Vert.ek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.15; 12.20; 2.55; 5.— 6.52; 9.30. COUUIT. Diligence-Diensten Mn den Heer A. SCHIMMEL. Van Amorslbnrt naar Maarsbergen 's morgens O3/*op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6* ia uur. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.24 en 's avonds 8.34 unr. Van Amerafoort naar Barneveld 6.15 's avonds. VunBarnevehl naar Amersfoort 7'/s 's morg Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1-inco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cte; elke regel meerder 10 Cta; legale, officiële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Afs. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeff, te Amerafoort Bureau Amerttoortfhe Courant. Sloovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkG. L. Daube ik Co. (E. Elsbach) te l'arijs. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam wordou aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nugh en va» Ditkak Wijnstraat' Rotterdam. K n ti i 8 g e v i ii g. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te wejendat het 1ste aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (HOOF DELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1875 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen te rekenen van hedenalle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggenbinnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren legen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 21. Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commis sie uit het bestuur op MAANDAG, den 30. AUGUSTUS aanstaande's namiddags van halflwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur, de hee.cn E. HerschelVV. .4. C. oockewitM. van Beek en Jbr. Mr. H. J. L. van Sasse van ïsselt., Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Politieke Revue. Eenige groole Mogendheden erkende voor name politieke dokiers, voelden de pols van den Turkschen Grooten Heer die allengs zieker dan vroeger is géworden en zij schrijven thans geneesmiddelen voor, welke hem nog in het leven kunnen houden al is dat een kwijnend levenwant eenige deelen van zijn ligchaam weigerden hem dienst eu het valt zoo gemak kelijk niet deze ligchaamsdeelen weder in gewone lunctie te brengen. Turkije heeft de bemiddeling van Oostenrijk Rusland en Duitschland aangenomen. De builenlandschc consuls in Bosnië zouden zich naar de opstandelingen begeven, om hen te bewegen de waponen neder te leggenonder belofte, dal een Turksch commissaris hunne klagten en bezwaren zal onderzoeken. De Turken zullen echter mogen voortgaan militaire maatregelen te nemen en te doen, wai zij lot herstel der rust noodig achtenterwijl volgens de Berlijnsche l'osl, de mogendheden waarborgen zouden geven, dal de opstandelingen gedurende den wapenstilstand nieis zullen on dernemen tegen de souvereiniteit der Porte." Dit laatste is minder duidelijk. Welke waar borgen hebben de mogendheden gegevendie Turkije tevreden stelden De Fransche Bien public, die door Thiers goed ingelicht kan zijn, verzekert, dat Oosleniijk de mogendheden verwittigd heeft, dat zich hel geval zou kunnen vouruoendat hel zich tot interventie genoopt zag. De Times raadt aanBosnic tot een cijns- pliglig vorstendom te maken, in welk geval het wel vroeger of later zou trachten met Servië vereenigd te worden. Het betrekkelijk groot getal Mahoraedanen die als grondeigenaars in Bosnië gevestigd zijnzou echter nog al bezwaren opleveren. Er wordt gemeld dat de stappen te Konstan- linopcl door de diplomatic der drie keizerrijken gedaan, goedgekeurd zijn door Italië cu Frankrijk. Van Engeland wordt niet gesproken het schijnt dus zijn goedkeuring onthouden te hebben, ofschoon het waarschijnlijk de Porte geraden heeftde voorstellen der drie noordsche rijken aan te nemen Dat Frankrijk zich bij de drie keizerrijken heeft aangesloten, terwijl er in den laatsten tijd toch een groote toenadering tot Engeland was te bespeurenbewijstdat het bovenal er op uit isverwikkelingen te voorkomendie bij den tegenwoordigen toestand onberekenbare gevolgen zoude kunnen hebben. De gebeurtenissen in de Hc rzegowina blijven steeds het voornaamste onderwerp van beschou wing in de dagbladen. Wel meldt het weener Neut Fremdenblatt in een telegram uit Konstan- tinopeldat de Porte de bemiddeling der drie keizerrijken tot herstel van den vrede heeft aangenomendoch volgens een te Agram ver- schijneud slavisch blad breidt de opstand in Bosnië zich uit. Wij doen echter opmerken, dat sommigen nog twijfelen aan de waarheid vau het berigt dal ook in deze provincie de muiterij is uitgebarsten. Met betrekking tot de militaire operatiën is te vermelden dat in een Reuter- telegram ten stelligste wordt tegengesproken de tijding, in Daily Newsdal het beleg van Tre- binje door de insurgenten opgebroken zou zijn. In hetzelfde telegram leest men dat eene bende opstandelingen zich tusschn Trebinje en Ragusa gevormd en den 20 de Turken in verscheidene dorpen nabij Trebinje aangevallen heefl. De strijd moet hevig geweest zijnmet verliezen aan beide zijden doch zonder beslissend gevolg. Men zij echter voorzigtig met het geloof hechten aan de berigten van het oorlogstooneeldat zij van beide kanten zeer overdreven zijn en vele ten eenenmale onwaarheid behelzen zal ieder wel beseffenen niet alleen de niet-tuiksche maar ook de in Konstantinopel verschijnende bladen zijn geenszins te vertrouwen ofschoon een door de ottomanische regering openbaar gemaakte mededeeling alleen tegen eerstbedoelde organen waarschuwt. Volgens die officieële me dedeeling aan welke zoo veel waarde gehecht kan worden als men wilzijn na het mislukken van de pogingen lot verzoening te Nev'esinze troepen afgezonden geworden en hebben deze de opstandelingen aldaar uiteen gejaagd. Weldra waren de insurgenten versterkt door benden uit Dalmalië en Montenegro. De regering, in aanmerking nemende hare geringe troepenmagt in de Herzegowina en de oproerlingen door mogelijke overwinningen over kleine troepen-afdeelingen niet willende aan moedigen, heeft besloten den opstand door ontwikkeling eener groole magt spoedig en met gering bloedverlies te onderdrukken. Te dien einde zal zij binnen een kort tijdsverloop 25 bataillons (ongeveer 18,000 uian) daar bijeen hebben inmiddels is aan Derwisch-pacha bevel gezonden krachtige maatregelen le nemen. In verband hiermede brengen wij hel ann Daily News gezonden telegram uit Gagliari van eergis teren meldende uit Tunis, dat de lurksche vloot, welke aldaar den 14 is aangekomen, het telegrafisch bevel gekregen heelt die haven heeft ^verlaten en oostwaarts gestevend is. De onder koning van Egypie moei den sullau 25,000 man hulplioepen aangeboden hebben. De liberale Fransche bladen zijn zeer onte vreden op den lieer Buffet. De heer Duffel ver beeldt zich, dal hij een bijzonder waakzaam en werkzaam minister is, maar het ongeluk wil dat hij zoodra deze eigenschappen op de proef worden gesteld, niets gedaan heelt, n.c's weet en niets kan. Indertijd heeft hij op du tribune de beschamende verklaring moeten af leggen dat hij van het bekende rapport over de Bonaparlistische zamenzwering niets wist omdat hij volstrekt niet den tijd had kunnen vinden om het te lezen. Hij had zooveel te doen I Thans wist hij o. a. weer niets van de ma nifestatie te Ville d'Avray. Alsof Ville d'Avray buiten de wereld en niet vlak in de bnurt van zijne residentie ligt. Alsof bij niet wistdat hij zou geïnterpelleerd worden en niet drie dagen tijd had gehad om zich op de hoogte le stellen. Maar op 't pant van hel Bonapartisme is de heer Buffel stekeblind en dat is eene gevaarlijke eigenschap. De heer Thierszijne vrouw en natuur lijk jufvrouw Dosne zijn naar Genève ver trokken. Allerlei. Eene belangrijke vraag voor koekbakkers om dezen tijd van 't jaar is zeker «hoe zou 't met den honig gesteld zijn En gaat het een bijker" nagenoeg even als ieder die menigmaal teleurstellingen heelten bij stof tot tevreden heid niet kan nalaten met een «maar" te ein digen uit alles wat men in vele plaatsen zoo van de «nijvere diertjes" gewaar wordt, blijkt, dal zij dezeu zomer niet tot schade ge houden zijn en de bijenhouder zijne moeite ruimschoots beloond krijgt. De niet al te late «zwermen" hebben reeds voedsel voor den win ter ook de laatsten kunnen bel met een dag ot wat mooi weer krijgen. Een aantal «zwaie bijen" kunnen geslagt worden. Maar als 't begint le weerlichtenis het winnen" gedaan en zal er een enkele zwak genoeg blijven. Men ziet reedsdat de zaken vooi de bijen houders beter staan dan in het vorige najaar en vrij wat beter dan zij in den voorzomer durfden verwachten. De Engelsche velocipedistde heer Nairn die aangenomen heeft binnen 12 dagen van Weenen naar Pat ijs te rijden is in den na middag van den I8den dezot uil eerstgenoemde stad vertrokken, llij zal op zijne reis Munchen SluttgartStraatsburg en Nancy passeren en rekent op gemiddeld 8 uien per dag. Te Urk zijn twee raadsleden door Ged. Staten van hun lidmaatschap vervallen verklaard wegens overtreding van art. 24 der gemeentewet. De ovet treding bestond hierin dat genoemde raads leden aan het Gemeentebestuur costumes, koek, bier enz. hadden geleverd voor hei kronings feest ten .vorigen jare aldaar gevierd. Men heeft beweerd dal een vlaauische opera een onmogelijkheid is. De onjuistheid dezer meening is jl. Zaturdag ten duidelijkste gebleken door de toejuichingen waarmede een talrijk publiek in den Nntionalcn Schouwburg te Am- werpen de opvoering begiet* tic vin de opera Lie der ikwoorden van Billielredacteur van de Koophandel, muziek van Mciicns. De Treokoopcis op de veemarkt te Islington werden ViSdag jl. verrast door «le verschijning van zcveii-jn-dei tig A mor ikaaiis. he «>ssen die even goed geacht weiden aU m iioische en grif van do ii«ml tiiigeii. De vices voor sta king van buiteulamivctieii aanvoer uil Europa en de daardoor eeiiigs.'.in» verhoogde pujs van hei vlcescri (waarvan doaet dagen melding ge maakt wns)\ werd naar gene zijde van den Ailaulischen oceaan getileginleerd en liet gevolg daarvan was dal verscheidene dutten lundvce

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1