Lasbnx en Naudyop den weg. Beide waren door het hoofd gescholen en dood. Inmiddels xetlc Berges zijne wandeling vooil; hij vroeg aan eene vrouw of zekere Caussinius, de eige naar van het huiswaarin zij woondete huis was waarop hij ten antwoord ontvingdal dit waarschijnlijk zoo was, daar hij met zijne ge zondheid sukkelde. «Ik zal hem wel weten te vinden deed Berges opmerken en aan het bewaste huis gekomen zag hij Caussinius den trap opgaan. De moot denaar legde met vaste hand aan, mikte en trof zijn slagtoffer achter het linkeroor. De ongelukkige viel dood neder, waarna Berges zijnen weg vervolgde, om 200' meter verder een kruidenierVergnes genaamd die zich voor zijn raam stond te scheren, een schot ip het gezigt te jagen en hem zóó te verwonden, dai men aan zijn behoud getwijfeld heeft. Vervolgens trachtte Berges zich zeiven te dooden doch een buurman lukte hem het ge weer uit de hand. «Ik heb er vier gedood •riep de moordenaar uil en het spijt mij maar alleen dat ik ook Laurent niet hel licht heb {jftgèblazen." Na die woorden wilde hij maar "tevergeefs, -een rues grijpen toebehoorende aan defr«aiid--üasAc die hem ontwapend had. Berges -nam na-de vlngten een ander huis ingaande greep hij een mes plaatste het heft legen den muur en drukte zipb het lemmet in den on derbuik. Ondanks zijne ernstige wonden, vlood hTj echter verderna hel mes verb.orgcn te hebben kort daarop werd hij zonder eenigen tegenstand te bieden, gearresteerd. Hoewel eenige getuigen, en, wat meer zegt, vijf genecsheeren verklaard hebben dat Berges aan verstandver bijstering lijdt een Zesde geneesreer verklaarde, dat B erges zoo hij op het oogenblik der mis daad ook al niet krankzinnig geweest was, dan toch in een toestand van koortsachtige opge wondenheid verkeerd had heelt de jury het schnldig uitgesproken en geen verzachteude om standigheden aangenomea zoodat de mooide- rfaar ter dood is veroordeeld. Kapitein Webb heeft zijn plan om hel Engelsch Kanaal, tusschen Dover en Calais over ie zwem men volbragt. Hij verliet Dover ten vier en een halve minuut voor een ure en kwam ten 10.35 te Calais aan dus 22} unr had hij gezwommen, Kapitein Boyion had in zijn zwempak 25 uur en 32 minuten noodig. In de geschiedenis der zwemkunst is Webb's exploot ongeëvenaard. Boyion zwom niet, maar dreef en bewoog zich voort met behulp van een spaan en een zei!. Wat kracht en volhardig betreft, is dus Boyion s tour de force in de vorte niet met dien van Webb te vergelijken. Er is zeker wel geen land in de wereld, waar OTfca den titel van «doctor", «professor," «ka pitein" enz. zoo misbruikt als in Amerika. (In- laags. maakte eea kleurlingdie bij eeu proces te Galvestowrnin Texasals getuige gehoord werd eveneens aanspraak op den doctorstitel. Gevraagd waar hij gertudeerd had antwoord de bij«stndeerenik zou je danken ik kwam als doctor ter wereld." En toen men van hem wetfen wilde, of hij lezen kon, gat hij tea antwoord «Neen", mijnheer, dal heb ik niet noodig; ik ben revende zoon van -eea zévenden zoonmijne wetenschap werd unet mij geboren." Dut een echte oaluurdoctor 1 3 De dagbladen deélen nitvoerige verslagen mede omtrent het 14e Ned. taal- en letterkundig -congres, dat in Maastricht vergaderde. Wij stippen dëaruit het volgende aan Na de oflicieële opening van het congres door den heer Franguinel op den 24*ten, waarin hij vooral wèeé op het feit, dal Limburg, hoezeer oök door vreemden invloed geslingerdnog altijd trotsch is Nederlandse!» te zijn, werden de bureaux gevormd en ging men de werk- zaamhedea ia de afdeeliogen aanvangen. In de iste aid. (Ned. taal- en letterkunde^ sprak de priester Joe Huberts (van Berg Terblrjt) over den Limburgschen tongvalwaarna de heer van Violen eea hoogst bocijende en belang rijke lezing hield over Hendrik van Veldekeden dichter van de legende van den b. Servaas. Op dezen Volgde de heer de Beervan Goesdie het over de ziekteverschijnselen in do letter kunde onzer dagen had vertaal woede, cita ten enz. en over eenige punten, reeds onder scheiden malen door hem in eenige tijdschriften behandeld. De hecren Beets en Alberdingh Thijm beantwoordden den spreker. In de 2de aid. (Neder), geschiedenis en oud heidkunde) sprak de heer A. A. Vorslermaa van Ogen (Maastricht) over zegelkunde (sphragistiekj als hulpbron bij het beoefenen der geschiedenis en drong dr. Reynen aan op 't herdenken der pacificatie van Gent, terwijl dc-hcer Hamelberg, van Arnhem oouigc bijzonderheden meedeelde betreffende het Nederlandse!» in den Oranje- Vrijstaat. In de 5de afd. (boekhandel, enz.) liet Johan Gram zijn stem hooren teu gunste van een Literar-Gonventionter bescherming van den letterkundigen eigendom zoowel in Duitschland als in Nederland, bij welke gelegenheid prof. van Driessche (Brussel) zich beklaagde over het zich meester maken in Nederland van Vlaamsche looneelwerken. De heer Jacobson (Haag) drong aan op meer zorg bij de tooneelvertooningen en stelde voor, het Tooneelvetbond uiltenoo- digen daarop zijn invloed te doen gelden. Bij de algemeene vergadering wijdde, na 't behandelen van eenige rapporten dr. Piccardt van Goes een hartelijk woord aan Tony (mr. Anton Bergmaan), terwijl dr. Donkersloot een tweetal proeven van verbeterd straatgezang leverde. Ten slotte werd door de heeren Beckering Vinckers en Nanntnga Uitterdijkbeiden van Kampen, het Oera Linda Bok" ter sprake gebragt. De gron den door de beide sprekers bijgebragt waren van dien aard, dat volgens eenige berigtge- vers zelfs de meest verstokte bewonderaars van 't werk niet meer aan de echtheid kunnen gelooven. Vervolgens werden de afdeelingsvergaderingen voortgezet. In de eerste spraken de heeren de Jonge van Elletneet over 'l gebruik en misbruik van het woord «knap", de heer Conradi uit Goes over 't verband tusschen dramatische poesie en geschiedenisprof. Kern over 't verschil tus schen taal en dialectterwijl ten slotte een uitvoerige discussie ontstond over 't West Vlaam sche dialect. In de tweede afdeeling werd naar aanleiding van nieuwe mededeelingen omtrent het nationaal Hollandsch karakter van de Zuid-Afrikaansche republieken besloten tot het rigten van een adres aan die republieken. Ook besloot men bij de regering door tusschenkomst van de heeren Alberdingk Thi/m en Everts aan te dringen op de restauratie van het Muidcrslot. In de derde afdeeling drong de heer van der Cruijssen uit Thielt op uitbreiding en verbetering van 't lager onderwijs aan en deelde de heer BenoU uit Antwerpen interessante beschouwingen mede over de nationaliteit in de toonkunst. Op de bijeenkomsten der afdeelingen volgde de algemeene vergadering. Hier bragt prof. Smits in bezielde taal hulde aan dea Nederlandscbea beeldhouwer Matthias Kessels (overleden in 1836); drong Mr. Odillon Perier er op aandat het congres zich tot den minister van justitie in Belgie zou wenden met verzoek oui met meer nadruk te bevorderendat bij elke regtbank een deskundige vertaler voor de Vlaamsche taal worde aangewend; vergastte mevi4bw Schnei der de aanwezigen op de overschoone voordragt van de Duitsche vertaling van gedichten van de GeuestetBeets en ten Kale en sprak ten slotte de heer Alberdingk Thijm over de klemtoonleer, die hij meer dan de etymologie wilde gevolgd hebben bij de spelling. Naar aanleiding van de jongste polemiek in de Kunstbode deelt de berigtgever van 't Hand. nog mededat de heeren prof. M. de Vries Alberdingk Thijm en van Vloten vreedzaam zameu een broodje met vleesch hebben gebruikt. Men schrijft uit Urk van den 25 Ang. Eer gisteren avond werd hier een openbare raads vergadering gehouden. De zaal was gevuld met toehoorders, terwijl zich daarbuiten honderden meoschen hadden geschaard. De Voorzitter open de de vergadering eu stelde aan de orde een adres van Geert Bakker, verzoekende schorsing van de raadsleden Hoekstra en Kramerden eerste wegens levering van mutsjes, den tweede van drie flesschen brandewijneen en ander voor hel krooningsfeest bestemd geweest en waarvoor zij de gelden ontvangen hadden uit de gemeentekas. Overtreding dus van artikel 24 der gemeentewet. De voorzitter stelde voor overeenkomstig het adres, de raadsleden Hoekstra en Kramer te schorsen. De heer Hoekstra, 'l woord bekomen hebben de, zegt dat als hij geschorst moest worden art. 24 ook op den voorzitter behoorde te worden toegepas'l, daar deze wijn en banket heeft gele verd voor het krooningsfeest. Hij vroeg ook den voorzitter of deze niet als president der feest commissie bij hem gekomen was enop het zien van een mutsje, niet gevraagd had: «zou u daar geen paar honderd van bestellen kunnen voor het krooningsfeest?" De spreker namelijk was medelid der commissie. De voorzitter antwoordde, dat hij wijn en banket van een leverancier had ontvangen en de rekening had overgelegd. De heer Hoekstra repliceerde: «Dat heb ik ook gedaan; ik heb geen cent daaraan verdiend." De heer Kramer, vervolgens het woord beko mende verklaarde, dat de drie flesschen bran- dewiju door een der kinderen van den burge meester bij hem gehaald waren en toen hij den burgemeester gevraagd had om de gelden den kende dat ze door dezen gebruikt waren ant woordde de burgemeester: dat moet de ontvanger betalen, dient u de rekening maar in dan zal ik een mandaat schrijven. «Ik verklaar ten aan- hooren van het publiek, (zoo ging de heer Kramer vooil), dat gij, voorzitter, mij op een listige wijs hebt zien te vangen. Had ik dit ten vorigen jare geweten, ik zou geen letter voor u op papier hebben gezel om u te dekken in de hooizaak. Indien wij geen verklaring hadden geteekenddan was uwe schorsing als burge meester zeker geweest." De voorzitter repliceerde: «Gij hadt mij niet behoeven te dekken." Hierop volgde eene scherpe woordenwisseling waarhij de heer Kramer den voorzitter verweet,, dat deze jaren achtereen art. 24 der gemeentewet overtreden had en insinueerde dal de reques- trant Geert Bakker door den Burgemeester was opgestookt. Bakker, die zich ouder liet publiek bevond mengde zich door den voorzitter opge roepen in de discussie en verklaarde, dat de burgemeester niet bij hem was geweestwaarop Kramer hernam: «De voorzitter loopt hel vuur uit zijn sloffen om met u te converseren ten einde mij te vangen hij zal dus daarvoor ook wel bij u zijn geweest." De burgemeester en Kramer stnnn woedend tegenover elkander; van weerskanten vallen harde verwijlingen; het wordt zelfs zoo erg, dal het publiek zich in de zaak begint te mengen en de raadsvergadering verandert in eene plaats van tumult en wanorde. De burgemeester had n.l. de dwaasheid om eenigen uil liet publick ter zijner verdediging tol getuigen te roepen en zoodoende mengde zich de een na den ander in de zaak. Er werd natuurlijk partij gekozen en men schreeuwde en raasde door elkander dat hooren en zien verging. De Raad koos de w ijste partij hij ging uit elkander, zonder dal er een besluit genomen was. Hoet nu de zaak afloopen zal weet men niet. Met spanning wordt hier de uitslag te gernoet gezien. Dit gelooven wij echter, dat door deze zaak veel aan liet licht zal komen en dat zij erge gevolgen zal na zich slepen. Hier is men algemeen van oordeel dat de geheele Raad vernieuwd zal worden' en dat ook de burgemeester hel hard te verantwoorden zxl hebben want het spreekwoord die een kuil graaft voor een ander valt er zeiven in, wordt dikwijls bewaarheid. Als een curiositeit diene nog dit, dat onder de lochoorders zich een visscbcrman bevond die ook het adres onderteekeud had en de volgende» uitdrukking deed «het is niet dan eigenbelang wat die ketels in den Raad verhan delen"en, zich met de vuisten op de borst slaande: «waarom kiezen ze niet mij en andere visscherlieden Men meldt uit Zwolle van 26 Aug. Was in de vorige week dc markt alhier over stelpt met pruimen, zoodal men in de plaats van de gewoonteom pruimen bij het getal te verkoopen er toe overging om ze maar te me ten gisteren hadden wij overvloed van bloem kool uit Holland aangekomen de schepen die ze aanbraglen werden door de bevolking over rompeld daar het bekkenslag had aangekondigd dat men voor 2 34 of 5 cent per stuk kon komen uitzoeken. In de vorige week was door het groenvrouwengild nog deftig, 15 h 20 cent per stuk gevraagd. Men zag gisteren bijna nie mand over straat gaan zonder bloemkool het was bespottelijk De vrouwen droegen ze zelfs als t/ueue de Paris. Als maatstaf voor de ontzaggelijke sommen welke betaald worden om op het terrein der internationale tentoonstelling te l'hiadelphia het een of het ander te mogen verkoopen, kan dienen, dat zekere Mathews van New-York 40,000 dollars betaalt voor hel regt om sodawater te slijten. Onlangs zoo verhaalt een der jongste Amerikaansche bladen werd een jongen te Mona in den staal Yowa door den bliksem getroflen. De rug van zijn nieuwe jas was ge heel opengescheurd, doch vei der letsel bekwam hij niet dan nadat hij tehuis was, waar zijn zuinige vader hem voor het scheuren van zijn jas geducht afranselde. liet programma voor de land- en tuinbouw kundige tentoonstelling, te Luxciihuigdie bij de viering van liet 25jarig stadhouderschap van prins Hendrik zal worden gehouden is van regeringswege openbaar gemaakt. Zij zal den 6 October worden geopend en veidecld zijn als volgtle aldceling inlandsche dieieu; 2e afdeeling internationale tentoonstelling van werktuigen en gereedschappen voor den land bouw; 3e afdeeling, idem van producten van

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2