tiag aan Frankrijk. Zij hebben in last nadruk kelijk te doen uilkonten dal Gaoibia de oudste, de rijks'.t en de meest noordelijk gelegen kolonie van Engeland ter Westkust van Airika is en aelve 11. nare bchoeilen voortiet. Het beurscomité te Glasgow heelt de volgende circulaire uitgevaardigd betrekkelijk het dobbelen ter beurze aldaar: «Daar de aandacht van hel couiité gevestigd is op den gioolen handel in eventu-ete dividenden van sommige spoorweg* maaiM-liappijen heelt zij het noodig geacht haar alkenring daarover te kennen te geven en te verklaren, dat die handel door hel comité niet kan erkend worden en het niet kan toelaten dal die speculation in de gewone beursuren •geschieden." Allerlei. Dc» Armenische vrouwen zijn in Turkije bij zonder bjkend om haar zindelijkheid. Zij houden veel van vvasschen. Deze goede eigenschap heelt echter ook haar schaduwzijde. Zij hangen de natte kleedingslukken aan de telegraafdraden welke door de dorpen en steden loopente droogen waai door die zeer dikwijls worden benadeeld. De directeur van de rijkstelegraaf te Erzeruw, scheikh Ejfendimaakt thans door Armenié een rondreis om overal de vrouwen en meisjes te vertellendat die draden voor de correspondentie en niet voor 't ophangen vaa natte rokken dienen. Men zal zicli herinneren dat voor eenigen tijd ook in ons blad melding gemaakt is van de vreeselijke omstandigheden waaronder een grijsaard te Gralz door zijn zoon en schoondoch ter vermoord is. Die zaak heelt algemeen sen satie gemaakt en de moordenaars zijn door 't Gratzer Schwurgerichl ter dood veroordeeld. De keizer heeft echter beiden gratie geschonken, en de strai van deu man is nu veianderd in een gevangenisstraf van 18 jaren, terwijl de viouw 12 jaren in den kerker zal moeten door brengen. Door de Engclsche bladen wordt wedt-om eene zeeiamp vermeld namelijk hel verbranden van de Aurora in volle zee, op bare tehuisreis van Adelaide in Australië; gelukkig werden de opvarenden allen gered door de Mermarly en met dien bodem naar Engeland overgebragt; toen de Auroraeen driemaalschapdoor den laalsten man verlaten werd stond zij in lichte laaije vlam en lagen reeds twee masten overboord. De gymnastiek is vóór eenigen tijd met een nieuw vak van onderrigt vermeerderd geworden, nl. met het zoogenaamde dróóg-zwemmen. Men leert zweinmeu op het drooge en het zal dus voouaau geen lachwekkend gezegde meer zijn, uls iemand vertelt, dat hij niet te water wil gaan alvorens hij zwemmen kan. Het droog zwemmen is hel eetsl onderwezen in de militaire scholen voor gymnastiek. De manschap leert er alle bewegingen, welke een zwemmer moet kennen. De arm- en beenslag, bel liggen op den buik ol op den rug wordt op houten bokken geleerd en in een rapport aan den minister van oorlog lees ik dat van 36 onderofficieren die nooit in hel water waren geweestmaar het zwemmen op het drooge hadden geleerd, 19 onmiddellijk, toen zij voor het eerst te water luimen uitmuntend konden zwemmen en de anderen den tweeden dag. Men houde hel zich voor gezegd I Als liet een gang ijs vriest te leeren zwemmen dal men er van zweet heeft boven dien wel iets pikants. Amsl. Cl. De redenaars op hel vrede-congres te 's Hage begonnen Vrijdag zoo scherp tegen elkander te worden dat men het ergste had te vreezen in dien niet de etensklok in hel oogenblik des gevaars had geluid. Een oogenblik later was onder 't nuttigen van «en bordje onschuldige groenlensoep alles ver gelen. Te Foggiain het Koningrijk Napels, is een onizeliende misdaad gepleegd. Foggia is een voorname handelsstad zij is 't uitgangspunt van verscheidene spoorwegen en aan het hoold- station is een quaestor verbondenhet hoofd der politic en magistraat. In de nabijheid nu van het station is hel afschuwelijk verminkte hjk eener jeugdige vronw gevonden en van den kuil, waar het verborgen lag, lol aan het bu reel van den quaestor droeg dc grond sporen van bloed. De prelect heeft den quaestor, wiens broek ca uniform mede met bloed bevlekt wa ren doen arresteeren. Op zijn bureel hcerschtc de grootste wanorde de meubelen waren om vergeworpendc vloer was met bloed besmeerd en behalve verscheidene flarden van Moederen, vond men een stuk van een ooi bel. Wat meer is, op de tafel lag een rapport van den qua estor over de misdaad j die, gelijk hij zeide op eenige passes afstands van het station was gepleegd en waarvan de dader aan zijn naspo- tingen was ontsnapt. Het bestuur vzn het stadspark te Berlijn heeft ontdektdal de vele lampions allerlei nachtvlinders in den tuin lokken wier gelladder het fatsoenlijk publiek verveelt en dal weldra verdry ven zou. Om deze Koninginnen der nacht, wier bezoek de beste en meest beroemde localen te Berlijn niet altijd kunnen weren, te verwij deren heeft men wel de hulp van den agent vau politie, maar dat baart opzien en stoort hel gezelschap dubbel. Daarom is het een goed denkbeeld geweestvoor de overtollige bezoek sters eene uiluoodigingskaart te laten maken die baar door den eersten bediende met eene hoffelijke buiging wordt aangeboden. Op deze kaart leest het vei baasde oog der geadresseerde «De directeur noodigl u, beleefd uit, zonder opzien te baren het locaal te verlaten. Uw entreé-geld kan u aan hel loket terug ontvan gen." Gewoonlijk pleegt de lezeres zoodra zij de kaart gelezen heeft, te verdwijnen en met haar verdwijnen dau gewoonlijk ook de niets waardige personen, voor welken de Berlijner den Franschen voornaam Louis heeft uilgevon den. Men moet erkennendat zelden een elegan ter vorm voor eenen noodzakelijken en ruwen maatregel is uitgevonden en dal zij aanbeveling verdient tot hel ontsmetten van openbare tuineu en localen, waar ontsmetting noodig is. Te Gotha zal van 20 tot 26 September een vleeschhouwerscongres worden gehouden. Onder de punten van behandeling zijn ook deze: de trichinen, de keuring van vleesch, de vleeschhal en de vraaghoe maken wij dat de onwellevende vrouwen die zelve in de keu ken komenaltijd tevreden zijn met de quali- teit en den prijs van het vleesch Het is thans zeker, dat de Noord-Ameri- ksansche luchtreiziger Donaldson in het meer Michigan verdronken is; het lijk van den repor ter, die hem vergezelde, is aangespoeld. Steeds komen er giften in voor de ongelukkigen die door de overstrootning in het zuiden van Frankrijk broodeloos zijn geworden. Het totaal bedraagt nu reeds circa 23 millioen francs. Na afloop der godsdienstoefening in een der kerken te Amsterdamhad Zondag 29 Augus tus een aardig voorval pl'ats. Een heer ver voegde zich bij de diakenen die gecollecteerd haddenen zeidedat hij bij vergissing een goud tientje in het kerkenzakje had gestoken en dat hij dit nu beleefd kwam terugvragen. Collectanten meenden niet te moeten twijfelen aan de goede trouw des mansen openden den buidelom te zien of zicb daarin zulk een goudstuk bevond. Niet eende collecte bevatte twee goudstukken. Een daarvan werd den recla mant beleefd ter hand gesteld, die om zijne dankbaarheid te tooneneen gulden in het zakje wierp. Nauwelijks was deze vertrokken of een ander kerkbezoeker kwam met dezelfde reclame. Ook hij had zich bedrogen ook hij vroeg teruggave. Dat wekte wantrouwen en men besloot den man het geld niet zoo vlotweg terug te gevenintegendeelmen stelde hem uit tol den volgenden Zondag. Morrend ging de man heenwien men iemand nazond om tc zien waar hij zich heen begaf. En dat was naar een kroeg, vlak bij de kerk waar no. 1 de komst van no. 2 met een tienguldenstuk zat af te wachten. Heeren diakenen waren door no. 1 doodeenvoudig bedrogen. De naauwelijks veertienjarige dochter van den zwemmeester in Lambeth-Baths de heer Bec- kwithzwom Woensdag middag ten 6 ure van de Londonbrug naar Greenwich, een afstand van anderhalf uur, in 69 minuten, ondereen toevloed van booten en vaartuigendie baar dikwijls in gevaar schenen te brengen. Duizenden toeschouwers op de brug van Londen aan den oever der Theems en te Greenwich juichten het jonge meisje toe, en zelfs werden saluut schoten gelost; vooral was het gejuich groot, toen zij zich in balletcostuum met bare lange blonde barenin een lint samengevatop bet dek der stoomboot aan de Londonbrug vertoonde. Miss Agnes Alice Beckwilb beantwoordde een en ander met een bevalligen handgioet en werd te Greenwich door haren vader en haren broeder die in een bootje de zwemster vooruit roeiden, uit het water genomen. Zoo krachtig was zij gebleven, dat zij betuigde gemakkelijk nog anderhalf uur verder te hebben kunnen zwemmen, daar zij zich warmer gevoelde, dan toen zij van het bootje aan de Londonbrug in bet water dook. Haar gewaad was van roos kleurige lamastotomzet met kanten. Ofschoon portwijn en cognac wareu medegenomen om haar te versterken maakte zij van geen van beide gebruik. Ook wentelde zij zich niet op ééne zijdemaar hield zich steeds aan den breeden slag. Miss Beckwith werd reeds op iianr derde jaar door haren vader tot zwemmeesteres opgeleid cn gaf verscheidene voorstellingen in bad- cn zweunnriglingenwaar zij eene ver scheidenheid van kunsten in het water verrigte. Ook geeft zij reeds eenigen tijd les in het zwemmen aan vele dames van den gegoeden of hoogeren stand, en de veelvuldige ongelukken die door verschillende oorzaken overkomen aan dames, welke de zeebaden gebruiken, zijn eene groole aanbeveling voor de zwemkunst. Miss Beckwith had zich Zalitrdag II. reeds geoefend door van de Westrninsierbrug naar de Black- friarsbrug en Maandag II. van Ballerseaspai k naar Balierseasbrug te zwemmen. Een der leer lingen van prof. Beckwith van wien kapt. Webb leerde zwemmen, heeft plan den togt over het Engelsche kanaal na te doen. Er doen zich dus teekenen op van zweinmanie. Amsl. Ct. Do Begrooting van iukomtiten en uitgaven der gemeente Amers foort voor liet dienstjaar 1S76 is als volgt: Ontvangsten. Batig slot der rekening vau 18748855,68 4/5 opbrengst persoueelo In-lasting244-00,— 40 opet. grondbelasting gebouwde eigendommen 5380, 10 - ongebouwde 530, 70 - penoneelc belasting17800, Hoofdelijke omslag23000, Sluis-, jaarmarkt-, vuur, haven- en tongeld, weeg- en keurloou begrafenisregten eu leges ter secreUirio 8702, Schoolgelden510U, - Hondenbelasting500, - Inschrijving op het Grootboek N. W. SMemorie Aandeel in de maatschappij van gemeente-erudiet u 120,-». Huur van landerijen eu gebouwen7042, Jagtvergunuingeaerfpuchlingen riet unii zee, grasgewas van het plantsoen, jaagpadom. 1175, llijka subsidie voorde hoogere burgerschool 7000, - Kijks- ca prov. subsidieu voor verpleging van krank zinnigen in gestichten1622, Tertien van vikarifnpolitieboctco afkoop van de brandweer, teruggave vau transportkosten, bijdragen der gemeenten van het kanton in dc bezotdigiug van deu cipier, en achterstand van hoofdelijkcu omslag 1207,94s Totaal 113794.50* Uitgaven. Kosten van bet gemeentebestuur10815,— Kosten voor ontvang der gemeente-belastingen 5720, Medische politie- 700, Gasverlichting5000, Brandweer1350, - Tract, van politiebeambten uitrusting en bureaube hoeften verpleging van politic-gevangenenenz. 6444,— Tract, architectopzigtershavenmeesterklok kenist en torenwachter2260, Onderhoud en lasten vai gebouwen wegen, werken en inrigtingen16844,75 Kamer van Koophandel en Fabrieken 150, Hooger onderwijs- 3183,— Middelbaar onderwijs. 18025, Gewoon en meer uitgebroid lager onderwijs 14132,— Archief en hist, gedenkteckonen00, - Armwezen17689,42s Interest en aflossing van geldlccDiugcn 32000) 4100, - Pensioenen en gratificatiën750. Schutterij2156,20 Toelage aan de Nod. Centraal Spoorweg 2500, Renten van t convent van Mariëulioff, transportmid delen inkwartiering, slapcrdijkslaston eu vlaggen 1020,-- Onvoorziene uitgaven903,12 s Totaal 113794,50 Hondsdolheid. Burg. eu weth. van Rotterdam hebbcu aan den gemeenteraad het voorstel gedaan tot invoering eener belasting op do houden. Onder dc stukken bij de voordragt gevoegd komt ook voor eene missivo van dr. RienJtrh'tffdie waarschuwingen en wenken bevat, welke in dezen aan dolle honden zoo rijken tijd ook elders wel mogen worden gekend. De meest gewigtige verschijnselen van de razende dolheid zijn volgens deze missive dc volgende De hond gedraagt zich in zijn doen en latenook tegenover de dieren en personen van zijne omgeving, anders dau gewoonlijk hij vertoont eene eigenaardige onrustvaak knorrigheid eu no iging om te bijten de oetlust vermindert en gaat geheel verlorendoor gaans met zucht om oneetbare voorwerpen door te zwelgen bet slikken ook van vloeistoffen is vaak bemoeijelijktmaar er bestaat geenu watervreesliet bewustzijn is bij tusschriipoozen gestoord tussrhenpoozende aanvallen van razernij, inct neiging om te bijten, de stem is veranderd hetgeen zicb openbaart door een eigena .rdig blaffen, dat onmidellijk overgaat in huilen.en zoodanig enkel bij hondsdolheid voorkomt do hond heeft zeer i]s>cdig een vervallen en verarmd uitwendig voorkomen vermagert snel en sterft onder verschijnselen van verlamming. De voornaamste verschijnselen van stille dolheid zijn in den beginne gelijk aan die, met welke do razendo dolheid begint. Maar de aan vallen van razernij ontbreken of zijn niet zoo lievig als bij den anderen vorm. De stem evenzoo verandert als bij de mende dol heid. Gecnc watervrees. De hond bijt, zonder dadelijk aan te vallen alles wat hem op zijnen weg voorkomt. .Spoedig intredende meer of minder sterk uitgedrukte verlamming dor onderkaak. De verschijn selenwelko den dood voorafgaan, zijn gelijk aan diewelke tegen het einde dor razende dolheid worden waargenomen. Bij bonden die door eenen dollen bond gebeten zijn kan de dol heid uitbreken na verloop van zes ii acht dagen maar ook later tot zelfs acht maanden na deu beet. Van het oogenblik afdat een hond gebeten is tot aan den tijd dat zich bij hom verschijnselen van dolheid voordoen is zijn beet reeds gevaarlijk. Er zijn gevallen voorgekomen van m nschendie aan watervrees gestorven zijn terwijl de oogeiischijnlijk gezonde hond door wien zij gebeten waren, of ilonr wolken hunne wonden gelikt waren eerst korter of langer tijd na hnnuen dood de verschijnselen van dolheid vertoonde. Voorts geeft dr. Riemlrrkuff de volgende voorschriften voor het verlorneii van de eerste hulp bij gebetenen door dolle bonden Wanneer een mr.nscli gebeten is door oen dollen bondof zelfs ook wanneer omtrent deu hond niet de volkomen- zekerheid bestaat dat hij niet dol is, worde onmiddellijk de hulp ingorno|ien van oenen genees- nf heelkundige men verschaffe zich uit de naostbijge- legen apotheek eene oplossing van ammonia of enne matig sterke oplossing van potasch of soda benevens eene klein* hoeveelheid zwavehother cn stelle inmiddels .ene voorlo«pige behandeling in. Deze voorlnopige behandeling moet ten doel hebben om dn smetstof van de plaats waar zij is oingebragt te verwijderen en haar te vernietigen, ten eindedoor een en underdc opname en ver breiding der smetstof in bet ligchaam inel al hare vreeselijke ge volgen, tc voorkomen of althans zooveel mogelijk te verminderen. Daarbij dient in liet oog te worden gehouden, dat kleinooppor- vlokkige verwondingen evenveel zorg vorderen als grootoresterk bloedende wonden. De middtlen die daartoe in aanmerking komen zijn Drukken wrijven en knijpen der wond en van haren omtrek bet geen vooral tc prut komt bij kleineniet of weinig bloedende wonden. Tegelijkertijd wordt indien de wond aan een der ledematen voorkomtboven de wond een baud om list lid gelegd of als de

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 3