eens over 'l geen met Turkije moet gebeuren. Maar de loop der gebeurtenissen de on verwachte wendingen die ze kunnen nemen en de eischen, dientengevolge van de eene of an dere zijde gedaan, kunnen hel •nietsdoen" der Mogenhedeneer klaps veranderen in «toe grijpen" en hoe dan de oplossing der oude kwestie zal zijnligt builen de bereking van het scherpzinnigst verstand. Dc gijzelkamer in hel huis van arrest te Rotterdam verkeert in een bloeijenden toestand, daar er in den laalsten lijd met minder dan 8 k 10 personen tegelijk gevangen zitten voor wanbetaling. In Friesland is de honigoogstdie aanvan kelijk weinig belooldebijzonder gunstig ge weest zoo tellsdat hij onder de beste van de laatste tien jaren kan worden gesteld. Er waren korven die van CO tol 80 halve kilogrammen inhielden, en de winst voor bijenhouders be weegt zich tusschen 100 en 200 pCt. Een jong bedelaartje kwam aan de deur van een rijk ingezetene te Amsterdam en vroeg om wat oude. kleeren. Mevrouw zocht zelve een vest en een broek voor hem uit en bragt hem dat. De knaap onderzocht een en ander, nam de broek dankbaar aan doch gat het vest terug, zeggende «Er is geen zakje in voor een horloge'' Zondag is de opstijging van den heer Godard met zijn ballon l'Univert met beleren uitslag bekroond. Onder een militair muziek werden ten 6 ure de koorden losgemaakt en bevond men zicb weldra een lOOOlal meters boven de oppervlakte der aaide. Van de Antwerpsche dagbladen allen door den beer Godard uitgenoodigd om de reis mede te maken, maakten 5 gebruik als de Escaut, de Opinion, de Koophandelde Ptécurseur en het Handelsblad van Antwerpen. Ten 6.40 daalde men voor goed te Lier op een weide neder. Het volk stroomde in massa toe en hielp welwillend de reizigers afstijgen. De ballon bleet gereed om Maandagmorgen met nieuwe inschrijvers te vertrekken. Ten 9.15 keerden Godard met zijne reizigers naar Antwerpen terug. Er zijnzegt de Indépendanceproeven geno men met een nieuw telegrafisch toestel uitgevon den door den Amcrikaanschen ingenieur majoor Harney en later verbeterd door een Franschman Godener geheeten. Hel is gebleken met dit toe stel 1092 woorden per minuut te kunneu seinen. Men beeft veel gesproken over en veel ge- lagchen om de keukenschool in de localen der tentoonstelling te Kensington opgeriglwaar de dames der hooge aristocratie met een grof linnen voorschoot en opgestroopte mouwen onder lei ding en opzigl vau^ervaren kookkunstenaressen, kokenbakken en braden. Het spreekt van zelve dat die jeugdige gravinnen hertoginnen enz, in hunne hótels teruggekeerd, de opgedane kennis toch niet in hare keukens gaan loepassen. De kok blijft wat hij is, en de dames wat zij zijn. De excentriciteit echter heeft tol iets goeds, iels beters aanleiding gegeven: de oprigling van kook- of keukenscholen voor de dochters van handwerkslieden. Daar die meisjes den gehceien dag werkzaam zijn, uitgezonderd des Zalurdag- tniddags wordt dan alleeu les gegeven. De prijs van elke les is zeer geringen de leerlingen genieten daarvoor het door haar bereide middag maal. Het is dus eene geheel filantropische instelling. De lessen beginnen met het begin. Op de beurt gaan eenige meisjes met eene door en door kundige huismoeder naar de markten om inkoopen te doen en leeren op die wijze de eetwaren kennen de prijzen beoordeclen zich tegen bedrog vrijwaren en loven en bieden ook. In de keukenscliool teruggekeerd, krijgt ieder een schotel te bereiden nadat ge meenschappelijk de grondstoffen schoongemaakt ol toebereid zijn. Na afloop van den maaltijd, moeten zij alles schoonmaken naar behooren wegbergen, zoowel keukengereedschap als vaat werk enz. en daarmede is de les afgeloopen. Iedere weck verandert dc menu die de leer lingen moeten gereed maken. De eerste school van dien aard telt 15 leerlingen. Een slagler te Linne (Limburg) had onder bel villen van een aan miltvuur gestorven koe hel ongeluk zicb met bel mes een kleine wond aan een der vingers toe te breogen vierdagen later overleed bij aan de gevolgen der smetstof terwijl ook zijne vrouwdie hem had opgepast werd besmet eo stierl. Hel Journal O/ficiel deelt mede, dat de in schrijvingen ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooniïngen in het zuiden van Frankrijk de commissie in staat stellen om on geveer 60 pet. der geleden schade te vergoeden. Die schade, welke voor één persoon niet meer dan 200 francs bedraagt, woidl in haar geheel vergoed. De inschrijvingen hebben de som van 23 millioen francs thans reeds ruim overschreden. De 300 eerste voorstellingen van Le Tour du Monde in de Porte Saint-Martin, hebben opge- bragt fr. 1,817.483,25 dus gemiddeld per avond 3000, waarvan de auteurs dagelijks 12 pet. hebben ontvangen of 108,000. Voor wie meenen mogt dat de zeer ernstige bezwaren tegen de scholen van middelbaar on derwijs alleen van de zijde der zoogenaamde behoudsmannen worden aangevoerdzal het dienstig zijn kennis te nemen van wat in de laatstverschenen aflevering van Lot en Vastblz. 228 geschreven wordt door Aart Admiraal. Hij schrijft aldus «De programma-makers schijnen niet meer te vragen naar bergplaats in de kinderziel. Zij schrijven maar voor: zooveel aardrijkskunde, ballerijleer carrarisch-marmerkunde drooge- rijleer, ezelbehandelingtheorie, het alfabet uil en nog iets. Zij vergelen of weten niet dal alle geesten niet even ontwikkeld zijn dal de meeste leeraars de kunst van onderwijzen niet geleerd hebben dat de meeste wetenschap post vat bjj de meeste kinderen ten koste vao ver stand en hartdat onverwerkte geleerdheid ballast wordtdat een overladen ziel haar sap verliest." Dc Heer Admiraal vergeet of weet niet dat ook bij den criticus de critiekoeerdazrd groote- lijks schaadt en wel het meest den overdreven criticus zelf, die door berispzucht van den goeden middenweg is verdoold geraakt. NEDERLAVDSCIIE CENTRAAL-SP00RWEÜ. Opbrengst over de maand Augustus: 1875. Reizigers ƒ50,249,19 Bagage. 1.666,30 Beslelgoederen 3,726,76 Koopmansgoeder8.287,52 Vee, Paard., Rijt. 6.386,55 Diversen 1,01649 ƒ71,532.81 Opbr. van p°. Jan. tot uit. Aug. 1875 464.855.74 1874 454,780.66* Meerdere opbrengst in 1875 10.075.07' Per dag en per kilometer in Aug. 1875 22,56 1874 >19,68 van 1°. Januari tot 31 Aug. 1875 «18,75 1°. 1874 18,35 Hel V. D. behelst het volgende Het muilbanden kan als een der voortreffe lijkste middelen beschouwd worden om de zoo vreeselijke honds-dolheid te voorkomen, die thans helaas zooveel meer dan vroeger op men- schen en andete dieren wordt overgeplant. Het doel van het muilbanden en van de belasting op de honden moet zijn zooveel mogelijk hel getal honden te verminderen en de politie zou daarom een onvergeefclijke misdaad begaan indien ze de hondenkwestie niet met den groot sten ernst en met de uiterste sli engheid tot oplossing trachtte te brengen. Geen genade voor ongemuilbande honden wie ze ook zijn mogen van den lompslen dog tot aan het fijnste likje ol mopje, of schoisch of japansch hondje, geen genade wie ook hunner meester zij en hoe groot de looijen ook in hel vooruitzigt wezen mogen, die de agenten van politie bij hel toedoen van een of van beide oogen zouden kunnen ver krijgen. Maar er bestaat eene zwarigheid; de hondjes dames, al zijn ook bare lieve bekjes gesnoeid zien niet gaarne hunne galants met hel ijzeren masker des heeren Heemskerk versierd en zijn minder geneigd de liefkozingen van zulk een gemuilband heer te ontvangen en toch is de gelegenheid, die hel geslacht Canis befiben moet, om te zorgen dal het niet uitsierve, ter voorkoming van hondsdolheid zeer noodzakelijk. Kon hel zijn, dan ware het wenschelijk dat de stedelijke regeering eene maison Foy oprigtte met een bureau de mariage pour la race caninemaar wij gelooven niet dat het tegenwoordige gemeen tebestuur daartoe zal overgaan. Het eenige en het voornaamste is echterdat de heeren agenten zorgend»l de honden en de hondinnen in hunne liefdesuitingen niet gehinderd worden zij het ook al eens, dat ze daartoe een minder geschikte plaats uitkiezen en dat men hun des noods eene stille en eenzame plek aanwijze I». v., onder de Linden, Lepelenburg, hel Paaidettveld het Sterrtrbosch ene. enz. waar ze onder liet groene loof en gebladerte, in den Heidijken geur der veelkleurige bloemen zich vrij aan de zoete geneugten der liefde kunnen* overgeven en hunne honden PhiDsjes en Aiua- rantes inden zoeten maneschijn kunnen bezingen. Dergelijk iels ligt wel niet op den weg van een gemeentebestuur, nog is bij de gemeente wet bepaald, maar de piacliscbe resultaten d. i. het weren der hondsdolheid zullen er des te schitterender door verkregen worden en men bedenke wel, dal onze dappere sliaatjeugd nu des te eerder op de liefde plegende honden zal lostrekkennu te geen gevaar meer loe pen van overal door de amouieuse heeren op een giuwelijke wijze in de beenen gebeten te worden. Daarenboven is bet wreed uiensch of dier in zijne minnekozerijen te sloren en wij vertrouwen dat bel geachte hoofd der ge meente hiervan evenzeer als wij ten volle zal overtuigd zijn en als hoofd der gemeentepolitie streng dc hand aan de zaak houden zal. Ter Dingsdag 7 September jl. gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Amersfoort, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijers"waren aanwezig 1.1 leden, en afwezig de Heeren Schluiter en Methorstde laatste met kennisgeving. Na voorlezing en goedkeuring van dc notulen der vorige vergadering worden door de 1 leeren W. A. CroockewilMr. 6'. J. A. van Walchren, onlangs herkozen raadsledenen Mr. C. A. van der Leeuw onlangs gekozen raadslid de door de wet voorgeschreven eeden in handen des Voorzitters afgelegddie lien met deze benoe ming geluk wenschtwaarna de Heer Mr. A. G. Wijers, voorzitter, onlangs als raadslid herkozen, voormelde eeden allegt in handen van den lieer li. E. Herscheloudst lid van den gemeenteraad, die mede tot den benoemde deswegens gcluk- wensehen rigt. Worden benoemd tot wethouders dc aftre dende Heeren IV. A. Croockewil met 12 stemmen (1 blanco) en Mr. 11. J. L. van Sasse van Ysseli met 12 stemmen (1 blanco). Tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden benoemd de aftredende Heeren W. A. Croockewil met 12 stemmen (I blanco) en Mr. A. G. Wijers, met 12stemmen (1 blanco.) Tot leden der Commissie van Wetgeving worden herkozen de Heeren Mr. 6'. J. A. van Walchren met 12 stemmen en Mr. F. II. van Persijn met 12 stemmen. Mei algetneene stemmen werd besloten hel pachlcontract van A. de Bree tol het ophalen uer straatvuilnis slechts voor den tijd van een jaar te verlengen a /252.in het vooruitzigt der invoering van het tonnenstelsel. Het eerste aanvullinpkohier van den hoofde- lijken omslag over 18/5 wordt met algetneene stemmen tot een bedrag van /849,81s goed gekeurd. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gereglelijke vervolging van F. Gijsberlse c. s., wegens achterstallige landpac ht over I»74, zijnde 75.wordt met algetneene stemmen aangenomennadat de Heeren M. van Beek en Mrs. van Persijn en van Walchren daarover het woord hadden gevoerd. Ingekomen zijnde gemeente-begrooting voor 1876 (in ons jongst nummer geplaatst), welke naar de raadsaldeelingen wordt verzonden. Missive van Heeren Gedcp. Staten houdende goedkeuring van de verordening voor de nieuw opterigten school. Aangenomen voor kennisgeving. De Koninklijke goedkeuring van liet reglement voor de bank van leening. Aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van eenige ingezetenenwonende nabij de Utrcchtsche barrièrelot daarstelling eener pomp. Gedeponeerd ter Secretarie te behandelen in eene volgende vergadering. Voorstel van den Heer E. L. Visser om voor rekening der gemeente verlictying daarleslellen op den nieuw aangelegdcn verbindingsweg tus schen den ouden Soesterweg en den Atnsler- damscitcn straatweg en op dien straatweg van af den le tolboom lot aan het verbindingspunt met den weg naar liet station. Gedeponeerd ter Secretarie ter inzage van dc leden om in eene latere zitting te behandelen. De lieer B. E. Herschel vestigt de aandacht op het gevaar van het bijten van honden, ook alhier plaats gehadgelukkig echter tot nu toe zonder nadeelig gevolg, en wenscht dat dc bevoegde plaatselijke autoriteit deswegens maat regelen zal nemen. Dc Vooriitter antwoordt dat vermits zich ceen gevallen van hondsdolheid alhier voordeden ook de maatregelen door den lieer Herschel bedoeld, nog niet kunnen worden toegepast. De lieer Herschel blijft desniettemin het nemen van maatregelen wenschelijk achten. Vervolgens wordt de zitting door den Voor zitter gesloten. (Dit verslag, reeds Dingsdag als bulletin aan onze stedelijke abonne's gezondenis thans hier en daar gewijzigd.) 1874. 45,941.86 1,274,31 3,19194 6,163.03 4.740.80 901,80 ƒ62.213.74

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2