V r ij d a g* 5 November 1875. M 2355. Nkderl. Centr.-Spoorw. (Winterdienst). ^ertrek van Araeufoort naar Utrecht 7-20 alleen Zat., 9.19, 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amenfoort naar Zwolle 8.44 9.43, 1.43, fl.10, 8.52 Oosterspoorweg. (Winterdienst.) Vertrek van Amenfoort naar Amsterdam 7.35; 9.35; 11.10; 3.-; 8.30. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 6.— 7.15; 9.15. COURANT. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen ••morgen» 6.45op den eersten trein naar Arnhem e« 's namiddags 2</f nar. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.19 en 'a avonda 8.34 nnr. Van Amenfoort naar Barneveld 6. IS'» avonds. VanBarneveld naar Amenfoort 7'/a "amorg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post 1.15. Prij» der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cta legale, officiële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cta. Reclames por regel 25 cents Afz. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amenfoort Bureau AmerztoorUche Courant. Stoovestraat bij de Lange straat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor F -.nkrijkQ. L. Daube Co. ^E. Elsbach) te Parijs. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vaj» Dimab WijnstraatBotterdam. Spaarban k» Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zittipg houden op MAANDAG 8 NOVEMBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 8. NOVEMBER aanstaande, 'snamiddags van halflwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te hekomen bij de ondergetekenden en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Politieke Revue. De schuldeischers van Turkije zijn zeer be nieuwd wat er gebeuren zal met de 8 millioen gulden welke door den onder-Koning van Egypte als schatting aan den Sultan moet betaald worden. Vroeger stortte deze een gedeelte daarvan in dc Engelscbe Bank ten behoeve van de houders van Turksche fondsen. Men gelooft dat de 8 millioen niet de route naar Albion zullen nemen. Officiéél is gebleken dat geen Turksche troepen zich hebben schuldig gemaakt aan schending van de Servische grenzen. Slechts 80 lieden uit Novi-Bazar en andete dorpen hebben oude grieven op de Serviers verhaald en zijn daarvoor, buiten weten der Turksche autoriteitende grenzen overgetrokken. De schuldigen staan te INovi-Barzar voor een krijgsraad leregt en er zijn maatregelen genomen om dergelijke feilen verder te voorkomen. De Japanneezen wenschen vurig dat er oorlog komt tusscher. de Engelschen en de Chineezen. Zij willen 't vechten eens afneuzen en dan ook zoo spoedig mogelijk met de witte duivels" ruzie zoeken. Mogten echter dn Chineezen 't gelag betalen en dat gelag heel duur wezen dan zullen zij hun heldenvuur inrakelen tot gelegener lijd. Het Russische gouvernementsblad bevat een artikel over Ruslands houding sinds het begin van den opstand in Herzegowina. Volgens dal artikel heeft Rusland zich niet van zijne bond- genooten willen afscheiden zonder eenigen zij blik op eigen belang, beeft hel alleen het oog gehad op den vrede van Europa en steeds Servië en Montenegro weèi houden deel te nemen aan de worsteling tegen de Porte. R usland hand- haalde echter zijn regt om bij de Porie voor Herzegowina tusschenbeide te lieden. Dienten gevolge zijn drukkende lasten opgeheven zijn den christenen gelijke regten met de muzelman nen gegeven. Hoewel nu gelijk het blad erkent, vroeger ook concession zijn toegezegdmaar niet vervuld moeten de mogendheden het ver trouwen in Turkije steunenzonder hetwelk die staat tot geen ernstige hervorming zou kuo- ren komen, en zij moeten er over v.aken, dat liet thans toegestane eene waarheid worde. Uit Parijs wordt aan de Köln. Zeil. geschreven dal in de laatstverloopen dagen officiële stappen bij Mac Mahon zijn gedaan om bom tol de overtuiging te brengen dat Thiers volstrekt niet voornemens is hem omver te werpen en in zijne plaats op te treden maar dat de ex-president der republiek geen ander doel heeft dan Fran krijk voor nieuwe rampen te behouden, waarin de »dolle" republiek van Buffet het moet stor ten. Men voegde er bij dat Thiersdie niets anders dan Frankrijks welvaart beoogt, en in zijnen hoogen ouderdom slechts in de uiterste noodzakelijkheid het oppergezag weder zou aan vaarden bereid is den maarschalk te onder steunen wanneer deze hel clericaal-bonapar- tistisch-reacl'onnaire standpunt wil verlaten waarop Buffet hem geplaatst heeft. Op Mac Mahon hebben deze mededeelingen geen gunsligen in druk gemaakt, zoo als blijkt uit de taal der officieuse bladen die Thiers honen en beschim pen als ware hij de bloeddorsligste communist. De heer Buffet heeft het groot aantal zijner onstaatkundige daden weer met een vermeerderd. Te Lyon zou een monument worden ingewijd ter gedachtenis van de gevechten bij die stad in 1870. Het stelde de republiek voor met de driekleurvlag in de eene en een zwaard in de andere band, en gisteren zou het worden ont huld. Maar er was niets te onthullengeneraal Gallefct had op last van den minister de republiek van haar voetstukken in stukken doen werpen. En de bladen die onder een ijzeren tuchtroede staandurven er ook nog niet veel van zeggen. In 't noorden van Spanje zal de veldtogl tegen de Carlisten weer met meer kracht worden voortgezet. Generaal Marliuos Campos althans heeft alle bergbewoners van Catalonië tegen den 15den November onder de wapens geroepen ten einde de nog in die provincie rondzwervende Garlistische benden (in 't geheel nog slechts 1500 man sterk) te verdrijven. Professor Muller, een Duitsch hoogleeraar in Engelandzeide onlangs op eene vergadering daar te lande «Ia Duitschland wordt nog niet half genoeg gedaan voor 'l onderwijs. üm genoeg te doen vervolgde bij moesten wij hebben een langdurige vrede en von Bismarck en von Moltketol één man gekneed als Minister van openbaar onderwijs. «Gij, Engeland, hebt geld, vrede, public spirit en, het beste van alles: practische gods dienst, die bestaat in iets te doen omdat God bet wil. «Beleg uw geld, gebruik uw vredeontvonk uw public spirit en overtuig de wereld dal de helft, ja drievierde van uws practische gods dienst is onderwijs nationaal enderwijs leer- pligtja welligl kosteloos onderwijs." Omtrent de Indische reis van den prins van Wales verneemt men dal dc Serapis 1 November, te Aden is aangekomen. De prins van Wales werd door den garnizoens-commandanlde civiele en militaire overheden en deputalien uit de Europesche en inlandsche kooplieden ontvangen. De bevolking legt een groote geest- drilt aan den dag en de stad is schillerend versierd. De thans geopende Duitsclic rijksdag munt uit door een kalme houding, hetgeen hoofd zakelijk daaraan moet geweten worden dat er nog zoo weinig te verhandelen valt. Daar ook omtrent de gezondheidstoestand en de plannen van den rijkskanselier niets gemeld wordt, levert Duitschland thans hoegenaamd geen politiek nieuws van eenig belang op. Allerlei. De Hooge Raad heeft overeenkomstig de con clusie van bel U. M. bekrachtigd eene uitspraak van de arrondissements-regtbank te Rotterdam, waarbij van alle regtsvervolging is ontslagen B. V., te Vlaardingen, ter zake dat hij op den 8 Februarij II. in de touwslagerij van v. d. B., aldaar, zonder goedkeuring of medewelen van den bestuurder van die touwslagerij, zijn 8jarig zoontje, dat dus den leeftijd van tien jaren nog niet had bereiktheeft gebezigd tot het draaijen van een wieljbij den arbeid. Be regibank oordeelde dat dit feit niet strafbaar was, omdat arbeid door den 8jarigen jongen verrigt, geschied is ingevolge het bevel van zijnen vader, krachtens de vaderlijke niagien en daardoor geen dienst betrekking tusschen dat kind en wien ook is ontslaan, zoodal er van indienstslelling en indienst hebben in den zin der wet ten deze geen sprake kan zijn. Te Conslantinopel is het proces ter zake van den diefstal van 1.114.000 gulden uil de Otto- manische Bank geëindigd. De hoofdschuldige is een beambte der Bank die verklaarthel geld door beurs-speculatie te hebben verloren. In 1858 was hij reeds begonnen met de Bank te bestelen. Hij en nog 4 medepligtigen zijn ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en teruggave van 'tgeslolene of subsidiair daar spreekt bet vonnis niet van. De veroordeelden verzekerden pleglig, dat zij zeer gaarne de ontvreemde som zouden terug geven als ze die maar hadden. Een Fransch blad meldt liet volgende staaltje van den overvloedigen wijnoogst in dit jaar. Een grondeigenaar had sleehts uit een gedeelte van zijne wijnbergen den oogst binnen, toen reeds al zijne kuipen en vaten vol waren. Daar hij geen lust bad om voor een bovenmatigen prijs vaten aan te schaffen, maakte hij bekend, dat iedereen tegen den geringen prijs van 5 francs per dag in zijne wijnbergen zoo veel druiven kon komci plukken als hij maar wilde. Volgens den Republicain dc la Loire bevindt zich thans te Svint-Eiienne een vijl en twin tigjarig meisje met een aangenaam uiterlijk en een wel gevormd bovenlijfmaar overigens dubbel namelijk twee onderlijven en vier beenen waarvan er drie goed ontwikkeld zijn. Twee Franschc velocipéilislen ziju van Parijs naar Weenen gei eden in twaalf dagen. De Hongaarsche luitenant deed eenigc maanden geleden den afstand te paard in veertien dagen. Men schrijft uit Breda, dd. 31 October: «Na de jongste plegtige teraardebestelling van het gebeente der gesneuvelde militairen op de citadel van Antwerpen is bij het monument een eenvoudig houten kruis geplaatstindertijd door de belegeide soldaten zeiven vervaardigd en dat nu hun eigen graf aanwijst. Het Belgi sche gouvernement had vergunning gegeven dat kruis, tegelijk met de opgegraven overblijfselen mede te voeien. Een Engelscbmandie zich het genoegen heeft verschaft een bad in de Dunde Zee in Palestina te nemen, beschrijft dat aldus: «Nog nooit genoot ik zulk een aangenaam bad of schoon ik in talrijke zeeën en slrootuen >an

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1