^en aardbol uiij gebaad heb. De zwaarte van het watei is wegens de sterke zoutoplossing die het beval (16{ pet.), zoo groot, dat men als een kurk op hel water drijlt. Ik kon niet alleen met een verwonderlijke gemakkelijkheid zwemmen maar letterlijk in hel water regtop staan en gaandaar ik er slechts tot de oksel hollen in zakte. Toen ik dit ontdekt had, ging ik naar den oever en nam dr. C., een uit ons gezelschap, die niet zwemmen kon, bij de hand en bragt hem naar belangrijk diepe plaatsen. Aanvankelijk aarzelde hymij te volgen, maar herwon spoedig alle vertrouwen toen hij zag dat hij niet zonk en verheugde zich over het bad als de beste zwemmer. Men moet intus- schen oppassendat men geen water in oogen of mond krijgt, daar het buitengemeen zout, bitter en erg prikkelend is. Hel water is kris talhelder maar geen visch houdt het er in wit; het geer. aan het Ügchaam een gevoel als dreet men in de olie." In de maand Mei van het volgende jaar zal de honderdste verjaardag van den Piano gevierd worden. De hoold persoon bij dat leest zoubij onbekendheid van den eersten ontwerper de abt Liszt zijn, de uitvinder van het moderne pianospel, be heer Pauer te Londen bereidt dit leest voor Hy houdt voordragten en geelt concertenonder anderen worden composities gespeeld van Scarlatti Haydn enz. uil de dagen vóór Mozartop instrumenten gelijk aan die welke toen in gebrnik waren. be piano bestond echter reeds voor 1776 maar men rekent haar bestaan naar het tijd stip dat een bekwaam componist, Mozart, stuk ken voor haar componeerde. Re eerste piano's kosllea 300. Rit was een der bezwaren er tegen, terwijl levens het publiek er weinig genot in vond. Dit is langzamerhand anders geworden althans bij velen getuigen de duizenden piano's over ons wereldrond verspreid. De dezer dagen te Petersburg overleden gene raal Petersen was een van de oudste veteranen der Europesche lege-s. In 1783 geboren, trad hij nog aan 'leind der vorige eeuw in dienst en werd reeds in den Italiaanschen veidlogt tot officier benoemd. Toen de Russische armee over deu Golhard trok, redde hij met levens gevaar het vaandel van zijn regiment; door vijanden omringd, geen uitweg ziende, wikkelde hij zich daarin en sprong io een afgrond. Petersen was de laatste drager van het Gouden Kruis van Si. George; hij verwierf dit met zijn dappere volharding in den slag van Pruissisch Cylauwaar hij tweemaal 24 uur onafgebroken in het vijandei k vuur gestaan heeft, tot hij eindelijk gewone neerviel eerst den volgenden dag werd hij half onder de sneeuw bedolven op hel slagveld gevonden. Naauwelijks hersteld, nam hij deel aan de inneming van Dantzig, zoodat bij lol commandant dier stad benoemd en met de orde pour Ie mérite beloond werd. Twee jaren later streed hij in den Zweedschen oorlog en was onder degenendie een der grootste waagstukken welke in de oorlogsge schiedenis bekend zyn uitvoerde: den overlogt van het leger over de zwakke ijsvlakte van den Botnischen zeeboezem. Naauwelijks was bij den terngtogt de Finsche oever bereiktof het ijs barstte achter beniels wal een diepen indruk op den generaal moet gemaakt hebben. Gedurende den bevrijdingsoorlog en'tot 1820 was hij adjudant van den hertog Alexander van Wurtemberg en woonde in die hoedanigheid het Wee oer Congres bij. De zit.ing der Provinciale Stalen van Utrecht is Dingsdag geopead met eene toespraak vau Z. Kxc. den Comm. des Konings waarin bij mede deelde dat de toestand der Provincie bij voort durend gezegend isen wij ons in ongestoorde rust eo het behoud van vele voorrechten mo gen verheugen. Ofschoon de mazeleo-epidemie io veel plaatsen heerscht is het verloop er van goedaardig, ea is de slaat der gezondheid van de ingezetenen over 'l algemeen niet ongunstig. De uitkomsten van den oogst zijn voordcelig geweest en de toestand van den veestapel zeer evredigend. De longziekte onder het rundvee vertoont zich in de laatste weken slechts in enkele gemeenten. Als gewoonlijk zijn de verschillende te be handelen punten aangebragten voor zooveel ooodig commissoriaal gemaakt. Onder de gedane mededeelingen behoortdal op de Rijks- begroeting voor de Gedep. Staten eene jaar wedde van /2000 cn voor den Griffier der Staten van /3000 is uilgctrekkeneene verbe tering waarop reeds dikwijls te vergeefs is aan gedrongen. Ilct preadvies op de aanvragen om subsidie voor onderwijs is: voor Woudenberg fb00 toe te staan (half voor 't Rijkhalf voor dc pro. vincie) en afwijzend te beschikken op het ver zoek van Maartensdijk. Up de verzoeken om subsidie voor de lierv. kerk te O lijk en de Israël, gem. te IJsselstein is nog geen beslissing mogelijk van wege de onvoldoende opgaven van die besturen. Zaturdag ten 1 ure wordt weder eene zitting gehouden. AMERSFOORT, 4 November 1875. Van geachte zijde wordt ons het volgende Ier opneming verzocht «ln Utrecht komt weder veel mazelen voor, bovendien hebben zich aldaar enkele gevallen van i*)kke* vertoond. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat wij vertrouwen, dat men door gepaste middelen alles in het werk zal stellen, wat mogelijk is om hel uitbrekenan een epidemie te voorkomen. Laten wij niet vergeten, dal in Amersfoort reeds meermalen van uit Utrecht de besmetting is overgebragt." De afdeeling Volksonderwijs te Amersfoort heeft maandagavond met algemeene stemmen dc zamensmelling met «Schoolverbond" goed gekeurd en na eenige wijzigingen in het ont- werp-reglement te hebben voorgedragende heeren dr. II. J. MenaUla van Schouwenburg J. Rotundas Hageiloorn en P. A. Huel benoemd tot afgevaardigden voor dc algemeene verga dering te Utrechtop 6 November te houden. De Eerste Kamer heeft zich gisteren in de Afdeelingen bezig gehouden inct het onderzoek der verschillende aanhangige wetsontwerpen. De Tweede Kamer is tot hervatting harcr werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 9 November e, k. De Minister van Uinnenlandsche Zaken heeft geantwoord op hel verslag der Tweede Kamer nopens de herziening der kiestabel. De Minister meent zwarigheid te moeten makenom het door de meerderheid der commissie van rappor teurs voorgestelde ontwerp vari eene nieuwe indeeling van hei Rijk in kiesdistricten over te nemen. Hij handhaaft dus zijn ontwerp, maar geeft nog enkele wijzigingen toe. Bij Rotterdam komt, in plaats van DeltshavenKralingen en by Dordrechtin plaats ven LekkerlandlJssel monde. De Staats-Courant meldt Ten gevolge van het albreken der diplomatie ke betrekkingen met de Nedeilandsche Regering door den Venezuelaanschen gezant bij ons hol, is de vertegenwoordiger van Zr. Ms. Regering uit Caracas teruggeroepen. Hij heeft Venezuela bereids verlaten." Het Staatsblad n°. 179 bevat een koninklijk besluit van den 19 October 1875, bepalende dal de brievengaardersdie tevens met hel be heer van een telegraafkantoor worden belast boven de belooning, hun in hunne betrekking hetzij alleen in den vorm van vrije woning hetzij in dien van vrije woning en bezoldiging verleend, een aanvullings-tractemenl genieten door den minister van Financiën te bepalen doch hetwelk in geen geval de som van 800 zal mogen te boven gaan. Deze bepaling is mede van toepassing op de aanvullings-tracte- menten, vóór de dagteekening van dit besluit toegekend. In België is in den laatsten tijd meermalen sprake geweest van eene tolverceniging met Nedciiand. Op grond der ingekomen adviezen der Kamers van koophandel in Noord-Brabant, hebben gedeputeerde staten van die provincie een adres ontworpen dat in de najaarszilting aan de provincie stalen ter goedkeuring zal worden voorgesteld. Daarin wordt aan Z. M. in overweging gegeven, om in vei band met de voorgenomen wijziging van het tarief van in- voerregten, tot een punt van onderhandeling te willen maken het vormen eener tolvcrecniging met België op den voet van gemeenschappelijke uniforme helling van rcglcn voor zoover die uit een fiskaal oogpunt noodzakelijk zijn met opkeiiing der wederzijdsche lolliniën. Door Wageningsche ingezetenen is besloten een adres aan den minister van binncnlandsclie zaken te rigicn ten eiide te verzoekendal de spoorlijn van Amsterdam over Rhenen naar Nijmegen kort bij ol langs Wageningcn kouic wijl Wageningcn zooveel belangrijker plaats is dan Rhenen. De hooglceraar .V. I'olnno te Leiden herdacht Zaturdag jl. zijn 40-jarig jubilé als chirurg. In 1813 geboren, genoot bij zijne opleiding in het vak dal zijn levensdood zyu worden aan hel militair hospitaal te Utrecht, en vestigde zieh na volbragle examens als chirurg te Rol_ terdain in het jaar 1835. ^Weldia verwierf hij zich als zoodanig een giooien naam. lu 1848 werd hij lol lector aan de clinische school te Rotterdam benoemd utei welke betrekking hij sedert 1851 hel heelmeesiersehap aan het nieuwe ziekenhuis aldaar verbond, lu 1855 werd hetn <loor den senaat der Ulrechische hoogeschool aangeboden het doctoraal in de chirurgie honoris causa en in 1869 volgde hij prof. Kriegcr in het hoogleerasrsarubl te Leiden op. Het kan geen verwondering wekkendal men den dag van Zaturdag niet onopgemerkt liet voor bijgaan. Eene commissiebeslaande uit de hccren Koster van Utrecht, Pcsanl van Rot terdam Swaan van 's liagcMachenvan Warmond, llerson de Leng en Koilewegvau Leiden bood den hoogleeraar namens adsislen- ten oud leeiiingen en leerlingen een£ Iraaije pendule met coupes aan. Namens het leidsche studentencorps werd hij door den president den heer Kappeyne cn namens de Maatschappij van geneeskunde door dr. ter Laag gelukge- wensciit. De senaat der Leidsche hoogeschool bood hem bij monde van den reclor-magnificus Buys hei doctoraal in de geneeskunde honori» causa aan en des avonds werd hem door de studenten eene serenade gebiagt. Taliijk waren bovendien de bewijzen van belangstelling, die prol. Pulano van bijzondere pcrsoueii te beurt vielen. In Amerika is weder een nieuw goudland ontdekt, althans wordt uit Alaska gemeld, dat zich aldaar zooveel goud bevindt, dat hel eeu tweede Calilornie kan genoemd worden. Men meldt uit Coevorden Dat de prijzen van landerijen in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn gestegen is algemeen be kend. Die voor veertig, vijftig jaren, in't bezit van eeoig kapitaalde gelukkige gedachte had, dal kapitaal tot den aankoop van land te be steden heeft zeker zijn fondsen op de meest voordeelige wijze geplaatst. Zoo b.v. kocht, eenige jaren geleden, de landbouwer Gerrils te Woesten niet ver van hiereen buis en erf voor f 2000. Door de kleinkinderen van dezen Gen its wordt nu dezelfde bezitting op If Nov. a.s. publiek verkochtze is bereids op eene som van p. m. f 21000 alzoo op hel tienvoudige der oorspronkelijke waarde ingezet. Het is toch maar waar; dien de fortuin gunstig is, woidt dikwijls rijk zonder moeite. De Belgigue Militaire berigtdat op dit oogen- blik aan het Belgische Ministeiie van Oorlog herhaalde conferenliën plaats hebben van eene commissie, belast met bet onderzoek dei kwes tie, op welke wijze eenheid in de tenue der militairen zal gebragt worden en van alle pun ten welke daarop betrekking hebben. De com missie zou als beginsel aangenomen hebben dat het leger een eenvoudige en gemakkelijke uni form moet hebben in verhouding tol de gelde lijke middelen der officieren. De nieuwe militaire tenue zou echter eerst in werking treden met 1 Jan. 1877. Terwijl men er in Nedeiland aan schijnt te denken de epeauletten weder in te voeren wil men ze in België afschaften. Velen aan wie het geheel onverschillig ia hoe de militairen er uitzienvinden dat uien hen al te dikwijls aan en uitkleedt en op ver- schillende wijze uildoscht. Men schrijft uit St. Petersburg dat de Newa met ijs bezet is. De profeten van een zachlen winter houden zich eenigcins schuil. liurgorlijko Stiuid ran Amersfoort. GEBOREN 29 Oct. Bcrnardus z. van Mat- ihijs Fonteijn en Johanna Williams. 30 Oct. Helena Wilhclmina d. van Gcrrit Jacobus de Iloest en Helena Wilhelmina Iminink. Johanna Hendrika <1. van Johannes Chrisliaan Kreuzer en Janna Willcmiua van Minnen. 31 Oct. Willem, z. van Mijnderl van den Hoek en Wijmpje van Appelen. M.utliijs z. van llendiina Tijssen. Nov. G< tardus, z. van Bcrnardus Dimming on Helena Adelaar. - 2 Nov. Willemina, d. van Hor van den Akker cn Gijsboria dc Brer. 3 Nov. Grieijed. van Gcrrit Jekel en Gerdinn Helena Troost. Geurtjed. van Hannes Jansen en Antunia Anna Staal. Pieier Gcrardus Gijsbcrlus Ja cobus, i. van llendiik Steiu en Nellclj® Thculc. - 4 Nov. Joosti. van Jacob Uding en Johanna Jaroba Lagerweij. GEHUWD: 3 Nov. Willem Smit cu Ibella Alegonda Loncq. Johannes Hermanns Jacobs en Johanna Levina Saag. Gcrrit van Duinen en Hendrika Gullet. Gei rit van de Pol cn Heintje van de Pol. OVERLEDEN 29 Oct Wilhelmina Vcenen-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2