J* 2561. Y r ij d a g- 26 November 1875. Nederl. Centr.-Spoorw. (Winterdiensl). Vertrek ven Ameisfoort naar Utrecht 7.30 alleen Zat, «.10, 11.08, 3.28, 8.24. Vort-ek van Amerefoort naar Zwolle 8.44, S.+3 1.43, 8.10, 8.52 Oosterspoorweg. Winlerdtenst.) Vertrek van Amenfoort naar Amitcrdam 7.35; 35; 11.10; 3.- 8.30. comm. Diligence-Diensten tan den Heer A SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maarsbergen 'smorgen 8.45, op den eersten trein naar Ar. hem en 's namiddags' 2 uur. Van Maarsbergen naar Amersfoort 'smorgeni 0.10 en 'a avond. 8.34 uur. Van Ameisfoort naar Barncveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7a more. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdajavond. Abonnementspnjs per kwartaal 1franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 8 regels 80 Cts elke regel meerder 10 Cte legale offlcifle en onteigen. Advertentie per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Aft. nummer, 10 cents; Bestellingen bij den üitg. A. II. van Clecffte Amersfoort Bureau Amer.toort.eke Courant. Stoovertraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijko. l. Daibb Co. (E. Ei.sbacb) te Parijs. Advertent: -n voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het AU/emeen Advertentiebureau van Nijgh en vaji Uitmak WijnstraatBotterdam. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende ie 2e helft der maand October 1875. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. Mej. M. HamperAmsterdam. Mej. Boompjes-Gloens J. v. d. Velden J. Stali W. J. de LaakArnhem. Van Leeuwen's Gravenhage. Jan VlissingenRotierdam. T. WeerlholUtrecht. Mej. M. C. de Jongh II. DonkersteenWoudenberg. Van de Hulpkantoren Baarn. C. VerscheurAmersfoort. Barneveld. M. Heer Amsterdam. Reglhebbenden vervoegen zich aan bet post kantoor te Amersfoort. Politieke Kevue. Bij den Duiischen Rijksdag zijn twee nieuwe belastingen in discussie, eene op de Beurs en ecne op hot bier. I)e eerste ondervindt weinig tegenstand maar tegen de tweede komt vrij ernstig verzet. «Ik vind zeide een der Volksvertegenwoor diger de bierbelasling irrationeel en immo reel wijl daardoor de verbruikers, in 't bijzon der die -onder de meer behoeftige klassege dwongen worden het bier duurder te betalen en zich welligt weder tot den brandewijn wen den. Ook zou ik wel aan de heeren die daar m den Ministertafel zittenwillen vragen ol zij ook nu en dan niet eens hel bierglas ter hauil nemen en niet bespeuren dat het steeds kleiner en dikker wordt Zou het niet kunnen gebeuren, dat de arbeider mum pelde»ik moet weer in 'i zweet mijns aanschijns tot die verhooging bijdiagen, onder anderen om de 50 ofliciers-plaatsen te betalen, die op nieuw zijn gecreëerd 1" Mijn wensch is, dat de Beurs-belasting wèl die op het bier niet toegestaan zil worden." Vuist Oismnrck is op eens uit Varzin le Berlijn aangekomen. Er is dus een einde aan de geruch ten over zijne gezondheid en zijne komst, die door de Duilsche bladen met loflelijken ijver werden medegedeeld, maar wel een weinig vervelend begonnen te worden. Nu zal ook, willen wij hopen, weldra het einde daar zijn van de berigien over de tweespalt tusschen de nalionaal-liberalen on de regeringom plaats ie maken voor feiten. Volgens berigien uit VVeenen aan de Times zijn ook aile geruchten omtrent eene voorgenomen mililaiic interventie van Oosienrijk-Hongaiije in de Herzegowina zonder eenigen giond. Een paar dagen geleden meldde de telegraaf eene grooie overwinning van de opstandelingen op de Turken, die door eene tegenspraak uit Constantinopel werd gevolgd. Van Slavische zijde wordt thans het volgende berigt Hen 1 ldcn November verlieten de vrrcenigde kolonnes van Chevlet pacha en Se/impacha 5000 man steik, Gatzko oni het lort Goiansko en Niksic van levensmiddelen te voorzien. Bij Mara- tovic gekomen werden die troepen lievig aan gevallen door 4000 insurgenten onder Soschiii', Peko-Pavtovichllogdan Simunuh Rucevitch en lladjevilch. Tot den I2dcn weid er gestreden toen werden de Turken lolaal verslagen en vlugten zij naar Gatzko. De insurgeiiten maakten zich meester van het geheele convooi levens middelen en ammunitie, benevens van 300 achterlaadgewcren en 50 tenten. Men beweert, dal do Turken niet minder dan 1200 dooden en gewonden hebben verloren en dat de insur genten 500 afgesneden hoofden medenamen. Zij geven een verlies van 146 dooden op. Eenige uren was het Turksche corps, dat zeer slecht aangevoerd werd geheel omsingeld. Jl. Vrijdag werd in een Londensch telegram melding gemaakt van een brief van graal Ainirn aan de Times. Bedoelde brief heeft betrekking op een artikel in dat blad over de brochure Pro Nihilo in welk artikel Arnim eenige belang rijke onjuistheden heeft aangetroffen die hij dadelijk wenscht te rectifiëren weshalve hij ten plegiigste vei klaart1°. Sedert mijne benoeming tot gezant te Parijs heb ik nooit met de keizerin eenig gesprek gehad over zaken van godsdien- stigen of politieken aard. Nooit heelt H. M. mij opgedragen haar een brief of eenige andere mededeeling te zenden. Nooit heb ik baar ge schreven. Nooit heb ik een brief van baar ontvangen. Nooit ben ik in de gelegenheid ge weest aan II. M. regisireeks ol zijdelings eenig berigt te doen toekomen. Wij raadpleegden elkander niet over eenige kwestie die bij eenige mogelijkheid het onderwerp kon zijn van een gesprek in publieke of particuliere audiëntie. Er is mij volstrekt niets bekend van de wezen lijke of vermeende feilen, waaruit Prins Bismarck datgene kan hebben afgeleid wat hij dienaan gaande heeft gezegd. 2°. Nooit heb ik Z. M. den keizer en koning, mijnen doorlnchtigen heereenig rapporteenigen brief of eenige informatie doen toekomen langs een anderen weg dan dien van het departement van buiten- iandsche zaken. De onwettige met dc constitutie en de belangen van het Rijk in strijd zijnde invloed, waarover de rijkskanselier in zijne dépêche van 19 Junij 1875 klaagt, beeft nooit bestaan. Nooit beb ik willens en wetens zijne politiek tegengewerkt." Arnim noeuit die tegen hem uitgebragte beschuldigingen lasrerlijk voor hem beleedigend voor de keizerin beleedigend ook voor den keizerzonder wiens medeweten hij nooit den invloed had kunnen uitoefenen waarover Bismarck klaagt. Hij verwacht dat de keizer hel beneden zich zal achten op zulke onwaardige beweringen te antwoorden. Voor zich zeiven echter meende hij ze niet stilzwijgend te mogen laten vooibijgaan, omdat zij anders langzamerhand zouden veranderen in «legenden waarover laier niet valt te redetwisten" daaibij wil hij ook niet den schijn hebben «zich te beroemen op eene intimiteitdie nooit heeft beslaan, ol op een invloed, dien hij nooit heelt gciiad en nooit zou verlangen." Uit Venezuela wordt berigt, dat, toen daar de tijding was aangekomen van bet afbreken door den heer José Af. Ra jasbuitengewoon ge zant bij de Ned. regering, van de tusschen beide landen bestaande diplomatieke relaliën, dadelijk na gehouden kabinetsraad aan onzen consul-generaal en zaakgelastigde den heer J. Orakeleen paspoort is toegezonden begeleid van eene missive van den minister van buiten- landsche zaken, waarin wij u. a. het volgende lezen «He regering der republiek heeft hare toege vendheid zoo ver uitgestrekt om aan al de eischen van hel kabinet van den Haag, met uitzondeiing van een enkelen ie voldoen, na melijk die, welks voldoening zou meëgebragt hebben, gelijk zij ten allen tijde zou medebren gen eei. stilzwijgenden afstand van de volks- suuvcreiiiiteit van Venezuelaeene loslating I van haar eigen gezag, een wegwerpen haier waardigheid en een verraad aan de heilige zaak barer onafhankelijkheid, die zij heeft weten le vet krijgen en lc bezwaren in vijftien jaren van eene heldhaftige worsteling door dc dappere zonen van het oude moederland. Die afstand, die loslaling dat verraad zeil zou de inderdaad beteekend hebben ol nog beteekenen, om voor den buitenlandschen handel de havens le openen die gesloten zijn ter uil voering van de souvereinileitvan de republiek uitgaande en met de openstelling dier havens, om der wille en op den cisch van de regering van den Haag of van iedere andere regering der wereld met voorbijgang van hel territoriaal gezag der Venezuclaansche natie zou een zoo ongehoorde als eenige vernedering begaan zijn, gelijk nimmer gezien is in de eeuwenoude ge schiedenis van de internationale betrekkingen tusschen beschaafde volken Met evenveel regtvaardigheidals volkomen regt en als gebiedend opgelegde verpligting voor de waardigheid van het Venezuclaansche volk en het decorum der regering, zijn dientengevolge door onzen minister in den Haag bij eindver- klaring de betrekkingen afgebroken, die tusschen beide volken bestonden. .De aanwezigheid van u. w. e. g. te Caracas, als zaakgelastigde van Z. M. den koning der Nederlanden is alzoo ten huidigen dage on- vereenigbaar geworden met den internationalen toestand van het oogenblik en bij gevolg heb ik de eerter uilvoering van den last van den doorlucbtigen Amerikaan president der repu bliek in vollen ministerraad verstrekt, aan u. w. e. g. bierbij uw paspoorten te doen geworden in den vorm, door het regt en het gebruik in soortgelijke gevallen voorgeschreven." De heer Orakel is daarop den 21 sten October te La Guayra aan boord gegaan van hel Ned. oorlogsschip het Loo en naar Curacao vertrokken. A 11 o r 1 e i. Onder den naam van «Pyrolcter" is door Paion en Harris te Glasgow een toestel gemaakt, dat moet dienen om brand te blussclien en wel voornamelijk in de laadruimte van schepen. Het ontwikkelt bij het in werking brengen zoo veel koolzuurdat in twintig minuien de lucht ongeschikt wordt om de verbranding te onder houden in een schip van 1200 ton. Als bijzonder voordeel wordt opgegeven dat de lading niet Lcschadigt door vocht daar het gas dioog is en er volstrekt niets verplaatst behoeft te wordendaar het gas de geheele ruiuue vult. Hel II. v. A. zegt Sedert Donderdagavond wordt de Noordzee door een vreeselijken storm beroerd; de briefwisseling met Engeland is ver broken of geschiedt met eene gioote vertraging. Uil Dover meldt men per telegraafdat ver leden Vrijdag de postbooten naar Calais en Ostende niet hebben kunnen vertrekkende boot van Ostende bad echter gepoogd te ver trekkendoch met de grootste moeite gelukte hel haar terug te keer en en de haven van Dover binnen te loopen. Het kanon van den Pier dommelde onophoudelijk en de klok luidde onverpoosd ten einde aan de vaartuigen in zee de rigling def haven te doen kennen. Een zeil schip leed schipbreuk op de hoogte van den Pier en kwam om met man en muiser was veertig man aan boord. Volgens men meldt zouden op dc kust van Boulogne 40 schepen gestrand zijn en 100 vaar tuigen zouden op de zandbanken ten zuiden van Folkestone in nood veikeeren. Gelukkig heeft thans een togen den storm vervangen en is de wind gestild.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1