Al 25<>w2. Dingsdag 30 November 1875. Nedehl. Centtu-Spoorw. (Winlerdienst). Vertrek van Aineiafoort naar lilrecht 7.20 alleen Zat., 9.1911.08, 2 28, 8.2-1. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.43, 1.43, 6 10, 8.52 oostkhsi'oohw'EG. (WillliTtiieilSl.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.35; 9.35; 11.10; 3.-; 8.30. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.15; 9 15. comii Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 'smorgen 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 'e namiddags 2'/, nor. Van Maanbergen naar Amenfoort 'a morgens 9.19 en 's avonds 8.34 nur. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 avonds. Van Barnevcld naar Amenfoort 7'/, 'i s morg. Dit blad verschijnt Maandag en Vomlerdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—. franco per post /1.1S. Prijs der Advertentikn van 1 tot 6 regels 60 Ctaelke regel meerder 10 Cte; legale, olllciele en onteigen. AdvertentiPn per regel 15 Cte. Reclame» per regel 25 cents Af:, nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. J. H. van Cleejfte Amersfoort Bureau Amerifoortieke Courant. Stoovcstraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 83, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: g. L. Oaibe Co. (e. Elsbach) te Parijs. Advertentifn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijch en vak Ditmar WijnstraatRotterdam. De Directeur van het Postkantoor te Amers foort maakt bekend dat eronverminderd de overige gelegenhedenvoor de verzending van brieven enz. naar Ncd. Oost-Indie een geregelde dienst bestaatmet de Stoomschepen der Maat schappij «Nederland": over den Helder op SaDirdag 27 Nov. en verder om de vier weken; laatste busligting aan dit kantoor den vorigen dag ten 2.25 sav. over Napels op Zondag 5 Dcc. en verder om de vier wekenlaatste busligting aan dit kan toor ten I ure 's nachts. liet port voor gefrankeerde brieven is voor de eerste gelegenheid 2(1 et. per 15 Gr. en voor de tweede 30 et. per 15 Gr. Verdere inlichtingen zijn te bekomen aan hel Postkantoor. De Directeur voornoemd 26 Nov. 1875. C. SM ITT. De voorgenomen droogmaking van een deel der Zuiderzee is liet onderwerp van vele arti kelen in de buitcnlandsrhe bladendie allen er van gewagen met uitdrukkingen van lof op ile Nederlanders over hunnen ondernemingsgeest en den Nederlandschen waterstaat. Zoo behelst de Köln. Zeil. een opstelgetiteld Een nieuwe Netlet land 'die provincie. Gewis een reusachtige laak voor een zoo kleinen Staat," zegt het blad «maar de Hollanders zijn wel daartoe berekend. Sinds onheugelijke tijden zijn zij in bestendigen strijd met de zee, en indien zij zich niet zoo dapper verdedigd hadden zou het hun gegaan zijn als den Friezendie zoowel bij Oost-Fries land als op de N'oord-Friesche eilanden een groot deel van hun oud grondgebirtlmet vele dorpen en vele duizenden inwoners, verloren hebben. Daarentegen hebben de Hollanders door hunne dijkeneen groot gedeelte van hun bijna half onder den spiegel der zee liggend vruchtbaar land kunstmatig aar. het water ontworsteld." Ken schets van den aard van let werkvan de moeijclijkhcden er aan verbonden en van de uitkomsten welke er van te verwachten zijn, wordt gevolgd door deze opmerking»Wij verheugen ons (een duitsch orgaanin de Rijnprovincie verschijnende spreekt) te zien dal dit kleine, dappere, vrijheidlievendemet ons stamverwante volk dei- Nederlandersdat voorheen zich door groe ten ondernemingsgeest onderscheiddewaarna het in den jongslcn tijd iels trager scheen te zijn geworden, zich thans meteen zoo grootscli werk bezig houdt, en wij wonschen hel. daar mede geluk en heil. Wij bon:jden den Neder landers hunnen welverdienden rijkdom niet en zijn er verre af die dwaze en misdadige veroveringsplannen tegen de Nederlanders in hel schild te voerenwelke ons vaak worden toegedicht. Zij hebben in deze ongegronde vrees ecnigc kleine vrij nuttelooze verschansingen opgeworpen; veel nuttiger en vruchtdragende!- zullen dc uitgaven voor de droogmaking der Zuiderzee besteed zijn." Voor de veroveringszucht van Penissen zijn wij niet bevreesdofschoon Hannover en klei nere Duilsclie Staten wederrcglelijk en tegen den zin der bevolkingen door Keizer Wilhelm en Rismarck werden geannexeerd. Rusland, Kngeland en Frankrijk hebben er tc veel belang bij dal Penissen bol Ncderland- sche grondgebied en vooral onze schoone zee havens niet vermeestert. Zich verstoutende Nederland te willen annexeeren ZOO zou Penis sen door Rusland in den rug, door Frankrijk in den buik en door Engeland in het front worden aangegrepen en tegen deze drievoudige kracht niet bestand zijn. Maar wel worden mogelijker wijs in het geheim bedreigd sommige onzer vrijheden, inzonderheid onze drukpersvrijheid, en wij houden het er voor dat de Pruissische politiek omtrent Nederland in de toekomst beoogt, wat niet Saksen is geschied, beoogt onze grondwet te doen inrigten in Pruissiscben geest en voor een' Koning van Nederland de rol van een liedendaagschen Koning van Saksen bestemt. Politieke Kevue. De ürooie Heer van Turkije wil als de. zondaar op hel steifbed de belofte, door hem gedaan ook nakomen. Zoo zou bij in alle provinciën waar de Christenbevolking de meerderheid heeft,Chris tenen als Gouverneurs en onder-Gouverneurs benoemen. Men zegt dat Turkije, 'l welk gepantserde schepen op non-activiteit heeft, wel genegen is die te veikoopen en men voegt er spottend bij dat Engeland 't welk proeven neemt ten einde de verschijnselen op zee waar te nemen wanneer een gepantserd schip is gezonken de Turksche te pronk liggende schepen wil koopen. Verder redeneerendezegt men, dal de epidemie, welke ondei de gepantserde schepen heerschtalzoo ten gunste kan komen van de Turksche fondsenhouders. Engeland vermeerdert op die wijze zijne vloot. De Engelsche marine kan hare zinkings-proe ven mei schepen voortzetten. Turkije ontvangt geld en zet een «artikel van weelde" van de hand. De Tuiksche fondsenhouders strijken een gedeelte van de verkoopsom op. Gelukkig zij die op de woelige levenszee zich vermaken kunnen met een stroo-spier 1 Betreffende de gereglelijke vervolging ingesteld tegen eenige gewezen rninislois vnn Griekenland, r.i] berigl, dal twee hunner, de lih. Valassopulos en Nikolopulns. sedert 12 Nov. zich in hechtenis bevinden, daar preventief arrest noodig was geoordeeld. Volgens de PoL Corr. hebben zij niet slechts van de prelaten aanzienlijke sommen ontvangen om bij den koning hunne benoeming te bewerken maar aan de dus benoemde aarts bisschoppen later nog veel meer geld afgeperst, onder bedreiging van intrekking der benoeming. De twee in hechtenis genomen grieksche ex- mi nislers Valassopulos en Nikolopulos hebben door hunne advocaten bij de kamer een memorie doen indienen waarin zij aan de kamer be twisten de bevoegdheid vast te stellen de wijze van regtsvei volging tegen ministers. Zij verlan gen dal men de bij art. 51 der grondwet be doelde regtbank bijeenroepen welke alleen die bevoegdheid heeft. Gelijktijdig is van hen een verzoek om invrijheidstelling ingekomen, en hierop heeft de kamer afwijzend beschikt. De Pull Mall Gazette is van oordeel, dat de dood van den hertog van Modena van grooter politieke beteekenis is dan het overlijden van amleio onttroonde vorsten pleegt te wezen. Deze dood zal welligl den genadeslag loebiengen aan den opstand in liet Noorden van Spanje. De zuster van den overledene trad in ihf" niet don Juan in den echt, die de etfgenaam was van de eischen van den eersten don Carlos. De Spaansche pretendent is dus van moeders zijde de neef vifn den hertog van Modena en op dit feil grondt zich zijne worsteling om de Spaan sche kroon. Zij oom stelde hein door geldelijke bijdragen in staat dien strijd vol te houden en inen mag veilig aannemen dat de overledene de ziel van den Carlisiischcn opstand was. Nu deze steun ontvaltjuist op een oogenblik dat de vooiui'.ziglen allertreurigst zijn, de Carlis- lische troepen eiken dag verminderen en de pretendent zelf ziek ligt, mag men veilig aan nemen zegt de Gazelle, dal hel men den op stand spoedig gedaan zal wezen. De prins van Wales, in ludië, schoot een zwijn op de jagt, welke de ministers van den guicowar te Baroda voor hem georganiseerd hadden in de nabijheid van Dutka. Er weiden duizend opjageis aangesteld otn het zwijn in le drijven, en eene krijgsmagt omringde den jagt- grond doch de zwijnen braken door het cordon ol verborgen zich in het houl. De prins, die ten 6 ure Dutka verlaten hadbereikte ten 6} uur Baroda weder langs een opzettelijk voor hem vervaardigden wegdit over de geheele lengte met lampfn behangen was en door ruiterij bewaakt werd. De bevolking hield zich stildoch legde nieuwsgierigheid aan den dag en gedroeg zich eerbiedig. De indische drukpers beklaagt zicb over hel gebrek aan achting bij de regering te Bombay jegens de inJische hooi den in de volgorde van de tegenbezoeken door den prins afgelegd. De prins heelt Baroda ver laten. Bombay was verlicht. Hel wetsontwerp lot aanvulling en wijziging van hel strafwetboek is bij den Duitschen rijks dag ingekomen alle geruchten volgens welke dit ontwerp zou worden ingetrokken zijn dus ongegrond geweest. Langzamerhand schijnen de bewoners van het rijksland Elzas-Lotharingen zich in hun lol te schikken zooals blijkt uit een officiële kennis geving aan den «Kreisralh" le Gebweiler. Vol gens dat stuk hebben in het atgeloopcn jaar acht Elzassers tot hel vreemden legioer. te Al giers beboerende op diplomatischen weg vrij stelling van ile Fransche militaire ilienst verzocht, verder hebben 2t> dienstpligtigc jonge mannen welke uitgeweken waren, zich later vrijwillig weder aangemeld en zijn 32 mcnschen van de jaren 1831 en 1852, welke voor Frankrijk geopteerd hadden nu door naturalisatie Duit- schers geworden. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is Donderdag jl. de discussie over de spoorwegaansluiting le Rotter dam voortgezet. De heer Sandberg verdedigde de conclusie der meerderheid. De heer Saaijmans Vader betoogde, dal door de overeenkomst het landsbelang is bevorderd hij is tegen beide conclusiën. De heer Viruly verdedigde de conclusie der meerderheid. De Regeering is door niemand verdedigd: daarin ligt de verooi dueling der twee betrokken Ministers, onverschillig hoede uitslag der stemming zij. rip de viaag van den heer Messcherlis de liberale partij gereed te regeren antwoordde spreker volmondig ja. De heer Utiffmuns b.-sticed beide conclusiën. De heer Cremers gaf' de voorkeur aan eene anders gefoimulceide conclusie; anders is hij genoopt voor de conclusie der meeidcibeid te stemmen. De heer Carver Uoo/l achtte de conclusie der

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1