Y r i j d a g- 3 December 1875. m 2505. Nkocnl. Centr.-Spoorw. (Winterdienst). Vertrek van Amenfonrt naar Utrecht 8.44, 9.43, 1.43, fl.10, 8.52 Oosterspoorweo. (Winterdienst.) Vertrek van Amnrsfoort naar Amsterdam 7.35; 0.35; u.lo; 3 - 8.30. Vertrek van Amsterdam mar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.15; 9.15. comm. Dm.ihencr-Diensten van doll 11 eer A SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen '«morgen 8 45op den eersten trein naar Arnhem en 'a namiddags 2nar. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgen* 9.19 en avonds 8.34 uur. Van Amenfoort naar lJarneveid 6 13 avonds. Vsn Barnovelil naar Amenfoort 7'/« rnorg. D.t blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemonUpnj. per kwartaal/1-. franco per post 1.15. Prijs der Advertentién vsn 1 tot 8 regels 60 CUelke regel meerder 10 CU legale, oIBcifle en onteigen. Advertentie per regel 15 CU. Reclames per regel 25 cents A/s. nummert 1(1 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. 11. van Cleefftc Amenfoort Bureau Jmerifoor'trhr Courant. Stoovestraat bij de Langestrnut. Wijk B. No, 33. en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franeo. - Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: o. l. Daube jt Co. (e. Embzuü) te Parijs. Advortentiên voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van NlJGH en va* Ditmab WijnstraatRotterdam. Kennisgeving;, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMEKSFOOflT Gelet art. 6 der we', van den 2. Juni 1875 (Staatsblad Nu 05), Brengen ler kennis van liet publiekdat een duur C. Deenikhandelende onder de firma Gebrs. l/eenikingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning lot hel oprichten van eene dinger ij van Sigaren in het perceel alhier gelegen aan de Valkestraat, wijk li, No. 64. bij liet kadaster bekend onder sectie K, Nu. 2030op tie Secretarie der gemeenie ter visie ligten dat op Maandag, den l.'i. I)i tcember aanstaande, des voormiddags te elf ure gelegenheid ten raadliui/.e wordt gegeven om ten overstaan van liet gemeentebestuur of van een ot meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengeu. Amersfoort, den 20. November 1875. Burgemeester en Wet hond eis voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L SCHELT US. Hulpbank Ie Amersfoort. Tol hel geven van gelden ter leen /.ai eene Commissie uit het lipstiuir op MAANDAG, den 6. DECEMBER aanstaande, V namiddags van half twee tot half drie zuinig honden in een der localen vail hot Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij ilc onde.rgelcekenden en bij de verdere leden van het bestuur, de lienrcn B. E. Herschel\V. .1. Croockewil, M. van Beek en Jlir. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LKLNWEBEKSecretaris. I'olilieke Iterue. Een door den lieer Rardoux ingediend voorstel van wet houdt in de hier volgende bepalingen 1o. de nationale vergadering benoemt den December de 75 senatoren 2o. zij gaat den 15 daaraanvolgende uileen na eene permanente commissie van 45 leden benoemd te hebben; 3o. de gemeenteraden vergaderen den lóJanuarij, om elk een gemagtigde te benoemen in hel kiescollegie voor den senaat4o. den 23 Januarij worden in de depaitementen de 2*25 senatoren gekozen 5o. de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden geschieden den 20 bebruarij; 6o. de nieuwe kamer en de senaat komen den 27 dier maand bijeen. De voorsteller verlangde urgcnl-verklaring, doch vereenigde ziclt met de inecning des voorzitters dat hel beter ware de behandeling uil te stellen tot na aanneming van de kieswet. In dien zin werd door de vergadeiing besloten. Naar men met zekerheid verneemtis in eene g"!teime tilling dei Bei lijn>e.he reglbank beslo ten giaaf Hmiy von Amim als schrijver der brochure Pro Nlhilo wegens landverraad lever volgen en wel op giond van art. 92 der straf wetaldus luidende: «Wie met voordacht staatsgeheimen of documenten ot berigten waarvan hij weet dal hunne geheimhouding tegenover eene andere regering voor het welzijn van hel Duiitclic Kijk ot een üuilscben Staal noodig is, aan die regeling mededeelt of open lijk hekend maakt... wordt met tuchthuisstraf niet heneden twee jaren gestraftzijn verzach tende omstandigheden aanwezig, dan komt ves- tingstiaf niet heneden zes maanden in de plaats. Vooi is gelooft men dat de uilleveriug van graaf Arnim die zielt titans in het buitenland be vindt, niet gevraagd, maar dat hij slechts ge dagvaard en, blijlt hij afwezig, bij verstek ver oordeeld zal worden maar dal dan ook art. 93 der strafwet zal worden toegepast, inhoudende, dat in gevallen als het vorige artikel bedoeld, hel vermogen der beschuldigden in beslag ge nomen kan worden. Welligt zou deze maatregel graaf Arnim bewegen om aan de dagvaarding gevolg te geven. De keizer moei volgens eene verzekering van den pruissischen minister van binnenlandsclie zaken, verklaard hebben, dal lusschen hem en graaf Arnim nooit gesprekken gevoerd zijn als die, welke de brochure ver meldt. De rijksdag te Kopenhagen heelt hare werk zaamheden weder herval.«Volgens de verklaring van den minister van Onantiën bij de indiening van de begrooting is de finantieele toestand des lands gunstig. Tol de verdere ontwerpen behoort een verbondswet op den invoer van aardappelen uit Noord-Amerika. Door den verkoop van zijne aandcelen-Sticz- kanaal aan Engeland heeft de onderkoning van Egypte zich en zijn land uil groote verlegenheid gelndpen en heeft Engeland een door Frankrijk en Rusland zeer zeker met leede oogen aan schouwde positie gekregen wat de eventuele oplossing van de oosiersc.he kwestie hctrelt. Even tevreden als men dus te Londen over dezen, van groote staalsrnauswijsheid geluigen- den maatregel van Disraeli is een maatregel die door het Parlement ongetwijfeld goedgekeurd zal worden is men te Parijs en te Si.-Petersburg er ontevreden over Frankrijk konrt er onbe wimpeld mede voor den dag Rusland mankt bonne mine u mauvais jeu blijft voor het oogenhlik de eaak onverschillig gadeslaan en verbergt de pijnlijke verrassing welke hel ondervindi. Hoort men de Iransche politici, dan zou de khedive veel beter hebben gedaan indien hij zijne 177,000 aandeelen aan Fransche kapitalisten verkocht haddevooral daar hij zoo wordt ten minste verzekerd, zich vooraf met dit doel tot hen heeft gewend. Eerst was hij in onder handeling met de zoogenaamde groep-Basté welke hem tegen deposito van de 177,000 aan deelen de noodige som wilde voorschieten. De onderhandelingen werden afgebroken, en toen werd de zaak aan den bankier Dervien opge dragen., die, toen hij de veieischte gelden te Parijs niet kon vinden, zich naar Londen begaf. Inmiddels liet de consul-generaal van Engeland in Egypte aan den onderkoning weten dal de brilsclte regering zeer ongaarne het oveidiagen van die aandeelen zou tien dit geschiedde echter loch, want de briische regering zelve nam ze, daar zij niet kon duldeu dal zij in Fransche banden zouden overgaan. De Times wil de wereld wijs maken, dat de Keizer van Rusland eens gedwongen om Con- stantinopel ie veroveren, in die overwinning hel begin zou zien van Rusland's verval. De Üonsche kozakken, die zich gewoonlijk niet verdiepen in Itctuur, zouden op hel denk beeld zijn gekomen, dal heleinde van het he sman der wereld op handen is. De bejaardsten onder hen zeggen daarom hunne bezigheden vaarwel en bestellen hunne doodkisten. De overheden bemoeijen zich niet met deze volksopinie overtuigd dal de Donsche kozakken wel weer oil de doodkisten kruipen en naar de tale! zullen gaan om in 't leven te blijven. Naar ons inzien heelt de Onderkoning 100 millioen Irancs gekregen plus een dwais- kijker die heel lastig kan worden. «Neen zegt de Times heel grootvaderlijk wij willen Zijne Egyptische Hoogheid niet onder curatele stellen, maar op zijn tijd en als 'l pas geeft van goeden vriendschappelijken raad dienen", omdat wij weten dal de Egyptische Staatshuishouding een zusje is van de Turksche en dal het maandboekje er niet altijd sluit. John Bull is veel te goed rekenmeester om te zwijgen als de leering niet naar de necting wordt gezel. A 11 e r I e i. Toen onlangs bekend werd dat het blaauw salon ameublement van de verloting in het Park te Amsterdam, door eenPrieschen boei, den heer Okkinga te Wijnaldurn was getrokken stelde het Handbl. schertsenderwijze de viaag «Wat zal hij er mee doen De Friesche Courant is mei deze «grap" niet zeer ingenomen. De minachting, die er uit spreekt voor den «Friesclien boer", leidt liet blad tot de volgende opmerking: Een boer is voor een Amsterdammer de voorlooper van het geslacht mentch van welk geslacht de echte soort Amsterdammers de prima kwaliteit vormen. Een boer is voor hen een wezen dal men voor een zeker jaargeld op zijn land laat wo nen anders niet bekend. Een Friesche boer de Amsterdammer noemt «Ie bewoners van Drenthe, Groningen en Friesland allen Frie zen is iels onbeschrijfelijk grappigs; iets dat volgens een echten Hollander in lompheid en ongemanierdheid het ondenkbare nadert. Er zijn heel wal zaken, waarvan zich da Amsterdammer afvraagt, «wal er de Friesche. boer mee zou aanvangen"; en die li ij toeft bij die menschel in dagelijkscii gebruik aantreft: Hij zal er b. v. vinden zoowel een piano als een naaimachine en met lol sieraad maar wel degelijk in gebruik hel schaakbord vindt hij er en in den boer een waardige tegenpailij; voorts op den boekenhanger de «Camera übs- cura", de «gedichten van den Schoolmeester", die van de Genetletvan Tollensboeken over natuur- en landbouwkunde, zelfs politieke bro chures en de Noderlandsche wetboeken. Op de vraag «wat doet hij met zijn kinderen?" mag voor uienigen Friesclien boer geantwoord worden Hij geelt ze een opvoeding overeen komstig hun stand; hij zendt zijn jongens naar de kostschool ot naar de huogere burgerschool. De Friesche boeren welen, dat men tegenwoordig heel wal meer moet kennen dal voorheen en op de hoogte dei landbouwwetenschap moet slaan. Met de publieke zaken bemoeit de Friesche hoer zich ook nog wat meer dan de eerzame Amsterdammer, al is te Amsterdam iu de laatste jaien iels meer leven gekomen.'' Te City-Island in N.-Amerika waren verschei dene aanzienlijke personen op een landelijk feest nitgenoodigd. Een der genoodigden prof. Odgen Dor emushad een zijner vrienden, den Koiueinschcn schilder Vainemedegenomen, die sedert eenige dagen zijn gast was. De schilder was gedurende het diner buitengewoon vrolijk waarop men hem bij het dessert verzocht eenige Italiaansche verzen voor te dragen. Vatne stond op en declameerde met vuur een tooneel uit de Italiaansche «Phèdre van Dall 'Ongaro. Bij het laatste vers hield hij plolst-ling op, nam met een ongelooflelijke vlugheid een revolver uil zijn zak, zelie den loop tegen de slaan v..n zijn hoofd en uitroepende: «God zal mij rig- ten drukte hij af. De toeschouwers denkende dat dit tot de voordragl behoorde, appUndi- scerden met geestdrift, doch spoedig bleek de

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1