Tr aar hei <1 en rond men Vaine bloedend en dood Op den grond liggen. Wat de oorzaak vin dezen zelfmoord is, is onbekend. In dt Vorstenlanden leest men Den 5den October had te Karang-Anom een komische scène plaats, waarbij een wild zwijn een tragischen dood vond. Uit het riet opge jaagdkwam het wanhopige dier in de fabriek teregt. De deuren werdeu onmiddellijk gesloten cn daar er geen wapens bij de band waren greep een ieder eerst hel heste voorwerp, dat voor de hand lag. De een had een schuimspaan, een ander een rietstnk enkelen een koevoet, -sommigen een suikerkiabber maar hoe slecht gewapendmoedig trok men op hel ondier dos. Men zou het echter waarschijnlijk toch niet meester gewordeu zijn, ware «rgeeti hulp komen opdagen, maar ter juister ure verscheen deze. liet zanggezelschap Euterpe kwam onder het zingen van het jagerkoor uil de Freitchüli aanrukken en dit ziende en hoorende klom de wanhoop van hel wilde zwijn ten top. Hel deed een sprong, slechts een enkele, maar ■kwam teregt in den ketel met kokend rietsap, ■waar het onmiddellijk den laatsten adeui uitblies. i)e» avonds vergastten zich de leden van Euterpe aan een in een suikerrietsap gestoolden varkensbout en van de rest werd dendeng ge maakt, die ouder elkander broederlijk verdeeld werd. He XIXe Siècleeen Parijsch dagblad, behelst «eu brief «uit de Antillen", waarin de toestand van Cuba en andere Spaaasche kolomen met zeer donkere kleuren wordt geschildeid. Hel Journal des Debate zegtdat men bij bet lezen van die treuiige bijzonderheden begint te twij felen of de Regeering te Madrid wel bij haar verstand iszij schijnt de beschaafde Natiën en alle gevoel van regtvaardigheid en men- sehenliefde te tarten. Onbekwaam om den op stand te bedwingen door middel van geregelde troepen, gebruikt zij daartoe Garlistische krijgs- gevangenen. Van tijd tot tijd worden deze on- gelukkigen, volkomen op dezelfde wijze op elkander gepakt als de «ebbenhout-ladingen" in goede dagen van den slavenhandel te Cuba ont- - acheept en onverwijld in regementen ingedeeld. Blijkt dit ongenoegzaam, men maakt brigades van booswichten en galeiboeven van deze heb ben de keikers van Toledo 105, die van Sara- gossa 220, die van Burgos 60die van Cartagena 60, die van Cadiz 40, die van Ceuta 225 geleverd. Het schitterendste bedrijf dezer edele troepen is tot dusver geweest hel overrompelen en vermoorden van zekere familie Hola waarbij aan mannen en vrouwen de hals afgesneden de kinderen op bajonetten gestoken weiden. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer zijn Maandag jl. de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegro ting voor 1870 aangevangen. De beer Insinger heeft als zijne meening uit gedrukt dat de zamenstelling der Kamer in strijd is met de grondwet, in verband met de kieswet, moetende zij bestaan uit 85 leden. De heer Dluteé heeft met den Minister van Finautien van gedachten gewisseld over den toestand van bet finanliewezen. Eerstgenoemde betoogdedat de Minister niet voldaan heeft aas zijne toezegging, oin met krachtige hand pogjogen te doen tot vei betering der inkomsten. De Mioitler heeft zich verdedigd en werd in zijne finantieele politiek gesteund door den beer de Brug* Hopt, zonder dat deze daarom nu reeds in eene beoordeeliug der aanhangige be lastingvoorstellen trad. He heer van de Putte kwam op tegen belas ting-afschaffing voor zoover die verkregen wordt uit rentebespaiing door amortisatie uit Indische baten. Hij weoschte geene afschaffing zonder equivaleat. Na nog eene korte woordenwisseling waarbij de beer de Druyn hope de stelling van den beer pan de Putte bestreed, en nadat de hh. Batlerl en aan Eek eu de Minister nog kortelijk 't wooid hadden gevoeld, werden de algemeene beraad slagingen gesloten. Hoofdstuk I iHuis des Konings) is vervolgens aangenomen met algemeene slem men. Hoofdstuk II der Staaubfgionling voc,r 1870 (Hooce cullegien van Staal) is Dingsdag jl. na eene korte discussie lusschen de Irli. van Kerkwijk Tak en Smidt cn den Minister van financiën ovei de organisatie van het arrbienaaispeisoneclde verdeeling der vei leden jaar verstrekte 10°/o trac- teaeaUvcrhoogiug en dc kwestie der kansclarij- leges, aangenomen met algoine» ne stemmen. Daarna was aan de orde de voortzetting der iaterpellalie-paa de Putte van 11 October jl. over 4e saken van Venezuela. Da heer Cremeri herinnerde aan de toen uit- pro ken red van dan Minister van Uuiten- bsndschc Zakenwaai bij vooizigtigbeid cn steuo werd ingeroepen stelde vooropdat nu nog meer dan toen reden tol voorzigligheid bestaat, omdat de spanning te Venezuela is toegenomen en een publiek debat die spanning zou kunnen doen toenemen. Er zijn er ook wier vaderlands liefde gekwetst is door 'l geen de dagbladenen tijdschriften van dien kant tegen ons wordt ge publiceerd. En ofschoon allen zonder onder scheid de Regeeiing wenschen te steunen zoo zijn er ook die de houding der Regeeiing in deze willen overwegen en ook de harerzijds gestelde preliminaire eischen. Wij allen, zeide spreker, wenschen, dat de vrede bewaard blijve en de moegelijk heden uit den weg geruimd worden, zonder dal inbreuk gemaakt worde op de Souvereine regten en de waardigheid van beide Staten. Urn al deze redenen veizochl sprekerdal de vergadering met gesloten deuren zou gehouden worden waartoe dadelijk besloten werd. AMERSFOORT2 December 1875. Ons is verzocht inede te deelen, dat bij de Commissie voor de Tombola op 24 Dec. van vvege de A/d. Amersfoort van hel Ntderl. School verbond behalve de reeds vermelde gift van 112.nog zijn ontvangen twee gifien van 5.twee van /3. drie van 2.50, één van /2.twee van ƒ1.50 en vijf van 1. en haar mede reeds ecnige boekwerkjes ten geschenke zijn geworden. De Commissie vermeldt deze giHcn mct'groote erkentelijkheiden bij de beperktheid van de middelen waarover zij kan beschikken hoont zij zeer dat meerderen het gegeven voorbeeld zullen willen volgen en haar steunen opdat de voorgenomen Tombola, waaraan tot hare blijd schap weder door een aanzienlijk getal scho lieren zal kunnen worden deelgenomen, niet bij vroegere behoeft achter te staan. Met de Commissie bevelen wij daarom het aanstaande kinderfeest in de belangstelling en medewerking van alle vrienden der jeugd ten zeerste aan Elke bijdrage, hetzij eenig geldelijk geschenk, of wel eenig voorwerp voor de Tombola ge schikt, zal der Commissie, beslaande uit de Heeren A. J. BosA. Herschel B:.J. Keyser en Mr. J. W. Sluiterhoogst aangenaam en welkom wezen. De heer S. J. Spruyt te Bunschoten vierde Maandag jl. den dagwaarop hij zich 25 jaar geleden aan de geneeskunde wijdde. Bij die gelegenheid vervoegde de Heer burgemeester VV. Beukers, vergezeld van leden uit den ge meenteraad zich ten huize van den jubilaris hem in eene hartelijke toespraak gelukwen- schende, onder het aanbieden van een sierlijk aandenkeneen marmeren pendule en barome ter hem door de gemeente geschonken. Eenige jongelieden deden daarenboven van hunne bij zondere achting blijkendoor hein met een zilveren sigarenstandaard met inschrift te ver eeren. Ambtsbroeders uit Amersfoort kwamen in persoon hunne deelneming aan den feestvie rende betuigen en overhandigden den heer Spruyt mede een voor de praktijk zeer doel matig souvenir. Was de belangstelling van in woners dezer gemeente algemeen te noemen ook uit vele andere plaatsen mogt de jubilaris verschillende bewijzen van genegenheid onder vinden. Bertram en Baton. Frankrijk heeft de kastanjes uit het vuur gehaald en Engeland eet ze op. Zóó gaat het meesttijds in de wereld. liet neusje van den zalin zal Engeland wel orberen. Dat Ferdinand de Ijesseps niet zwijgen zou over den aankoop van de nelll der Suezkanaal- aandeelen door Engelandwas te verwachten. Hij heeft een circulaire verspreid, wier inhoud ongeveer op het volgende neéikomt: Hij her innert dattoen de inschrijvingen voor de Suezkanaalmaatschappij geopend waren, en aan Engeland een aanzienlijk gedeelte voorbehouden werd, deze Staat niet inschreef, maar de on derneming tegenwerktethans echter neemt Engeland hel gedeeltedat hem billijkerwijze gereserveerd was geworden. Als onvermijdelijk gevolg daarvan zal Engeland nu afzien van zijne vijandelijke houding, die zoo zeer in strijd is met de belangen der aandeelhouders welke de Maatschappij hielpen oprigten. Lesseps acht de veelvermogende solidariteit, die thans tusschen de Fransche en de Engclschc capilalisten bestaatom het Suczkanaal als een louter industriële exploitatie cn noodwendig met een vredelievend doel te gebruikeneen gelukkig feit. Dezelfde aangelegenheid was het onderwerp van discussie in een door de linkerzijde der nationale vergadering gehouden bijeenkomst. Jules Fay re hield een rede, waarin hij meer de geschiedenis der landengte van Suez behan delde dan de vergoeding welke zou kunnen geëischt worden door Frankrijkdut tol dus verre het kanaal als een louter Fransch werk aangemerkt heeft. Engeland heeft zich, zoo liet de redenaar zich o. a. uit, eene groote politieke positie verzekerd te meer daar hel begrip Egypte ten voordeel.' van Engeland te onteigenen reeds veel bijvul vimll in Engeland. Wat echter kan Frankrijk doen? Het had zelf met den khedivc kunnen onder handelen alvorens Engeland zijne voorstellen hem zou gedaan hebbendaar dit echter niet geschied is, blijft niets anders over dan zich in liet geval te schikken, in liet fait accompli te berusten. liet is nu eens zooEngeland is spoediger er hij geweestheeft voor de toekomst heter gezorgd dan Frankrijker valt niets aan te veranderen. Toen Jules Favre zijne rede geëindigd had, die weinig indruk maakte, werd de vraag gesteld op welk standpunt de linkerzijde zich plaatsen moet, bijaldien de rog terzijde den minister van hiiitenlandschc zaken over de Suezkanaal- k west ie mogt interpelleren. Hel besluit viel den minister te ondersteunenzoodat waarschijnlijk de interpellatie zal achterwege blijvenwelke toch wel het Egyptisch incident tot voorwendsel zou gehad hebben. Mijn goede vrienden," zoo preekte eens een kwaker, «er zijn drie dingen, waarover ik mij altijd bijzonder verbaasliet eerste it.dat kinderen zoo dwaas zijn van stcenen en/, te werpen in vruclitbuomeu ten einde de vluch ten te doen vallen als zij deze wilden luien begaan, zouden zij vati zelveti wel vallen. Hel tweede is, dal de niensclien zoo dwaas en levens zoo slecht zijn, dal zij elkaar beslin- den en dooden als zij elkaar maar lieten bi- gaan zouden zij van zeiven wel sterven. Eu hel derde en laatste, waarover ik mij verwonderis dal de jonge mannen zoo mal zijn van de meisjes na te loopen als zij stil te huis bleven zouden de jonge uieitjes beu wel komen opzoeken. Door de Groninger politie werd weder pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. S huisvrouw van C. K wonende te Palerswolde omdat zij boter aan de markt biagl, die hel vereistltie gewigt niet had. Het Vad. bevestigt hel berigt, dat de instructie tegen de echtelieden Jut zóó mm gevoiderd is dal de opzending der stukken aan den procureur- generaal dezer dagen zal kunnen geschieden. De bekentenis eu de verdere mededeelingen van den hooidbeschuldigdemet name die ten opzigte van de door hem als verkocht of als vernietigd opgegeven effecten moeten bij een ingesteld naauw keurig onderzoek dal zich zelfs lol de adminisliatie dei Staatsschuld te Weenen heelt uitgestrekt, volkomen bevestigd zijn. De verwijzing naar de openbaie lereglzitling zal dus niet behoeven plaats te hebbeu op een op zich zelf slaande bekentenis. Burgerlijke Slnnil van Amersfoort. GEUOKhN 25 No*. Elisabeth d. van Aron de Jong en Alida Rudelsheim. 26 Nov. Barla, d. van Malthijs Spijker en Hendrika Westeibeek. 27 Nov. Marinus, z. van Ma- riruis van Dijk en Petronella Gouw. Wil helmus Johannes, z. van Ricbardua van der Veen en Everarda Gijsbcilha van de Brug. 28 Nov. Hendiika, d. van Hcudiik Kuijer en Maria Veihoei. 29 Nov. Maria Wilhelmina, d. van Willem Riksen en Alijda Maria de Wilde. Herman Gerardus, z. van Gerard van Nieénburg en Johvnna Mat ia Ueerendonk. Catiina, d. van Tjark Brons en Hendrika van den Hengel. Calrina d van Rijk van Leijen- horst en Christina van der Linden. Hendrik Jan, z. van Heiid.ik Jansen en Gecrtruida Harlogsveld. 30 Nov. Johan Hendrik z. van Jan Kleijn en Gathaiina Maiia Elisabeth Os led. ONDERTROUWD: 2 Dec. Frederik Frede- riks eu Catiina van Ee. GEHUWD: 1 Deo. Fredrik PauJus Vnogl en Wjlleinijmje van Doesburg. Willem Vei- weij en Mathilda Maria Magdalcna Wiertz. Wilhelmus Waandcra en Eveilje Mulder. Willem Elbeiis en Hendrika Buiaelaar. OVERLEDEN 20 No*. Hcudrikus Jacobu» Josephus Aarts, 8 n». 27 No*. Jacobus van Rotstim7t j.ongeh. 29 Nov. Matthtj» Francisc.us Hcgencr 62 j., ongeh. 30 No*'. Johannes Dirk Oekel54 j.ecbig. van Trijntje Muritz. Engelberta Mateis, 20 m. 2 Deo. Seijlje Maria van den Bylaidl, 58 j. echtg. van Hermanu» van Veen.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2