boord zijnde knapen moesten dus overboord springen of rich a*n touwen en kettingen laten aakken om door de inmiddels van alle kanten toegesnelde vaartuigen opgevischt te worden. De vrouw en twee dochten van kapiteiu Bour- chier sprongen mede in de rivier, van een e hoogte van 25 voet. Zij werden door een boot opgevischt Een jongen sprong den kapitein op den hals en smeekte hem sich «elf te redden. Doch Bourchier bragt den knaap in veilig heid en verliet 'l brandende schip nietvóór zijn haar eo baard door de vlammen verzengd waren. Ten 10 ure reeds, na een paar uren brandensviel de mast van de Goliath overboord, de ankerkabels knapten af, en 't wrak dreef op den walwaar hetzonder verdere schade aan te rigten afbrandde. Toen 's avonds aan wal appèl gehouden werd ont braken 17 knapen en de schoolmeester die in 't vuur ol in 't water den dood moeten gevonden hebben. Eene groote financieele ramp heeft de stad Chimay getroffen. De heer Maleugreau, bestuur der der bank aldaar, is verdwenen, haar in een toestand nalatende, waarvan bet nadeel voor de scbuldeischers nog niet te berekenen is. De ernstigste maatregelen worden genomen, ten einde zooveel mogelijk de belangen der schuldeischers te waarborgen. Drie zaken worden alleen bij drie gelegen heden wel erkend tie held in den oorlogde wijze in tooin, de vriend in den nood. Door de arondissement-regtbank te Maastricht is in slaat van faillissement verklaard H. van Hoven, landbouwer te Blankenberg. In dit faillissement wordt het passief op f300.000 geschat. Tegen den gefailleerde die voorlvluglig is, is bevel tol aanhouding uitgevaardigdter- wijl zijne beide zonen zich reeds voorloopig in hechtenis bevinden. Meer dan 200 schuldeischers bestormden de boerderij die letterlijk werd geplunderd totdat de politie er een einde aan maakte. Belangrijke proefnemingen met een onder- zeesche lamp zijn dezer dagen te Kingston aan boord van het oorlogschip Goschank, on der leiding van den kapitein Batt gedaan. De proelnemingen strekten om een onderzoek in testellen naar een door de ingenieurs Siebe en Gorman ingevoerden onderzeeschen ver lichtingstoestel welke bij de reddingswerken aan de Vanguard gebruikt zal worden. Zes werklieden lieten zich in het water nederdalen en bleven daarin met de lamp gedurende 74 minuten. Zij verwijderden zich op een aanzien leken afstand van de lamp en waren evenwel in slaat een groot aantal voorwerpen op den bodem der zee te onderscheiden. In den regel worden onze brieven met gom digtgemaakten niets is gemakkelijker dan den brief te openen. Men behoeft de met gom bestreken plaats slechts een weinig vochtig te maken. Als middel hiertegen wordt het volgende aan de hand gedaan Men schrijft het adres niet op de voorzijde, maar op den regterkant waar de enveloppe gesloten wordt en de gom aangebragt is. Beproeft men nu de gom los te makendan vloeit de inkt van hel adres en men kan bespeuren wal er gedaan ia. Een gewezen ministerlid der Belgische Aca demie heeft zich bespottelijk gemaakt door een latijnscb werk uit te geven op welk titel staatfcdidit b a r o Kervyn a Leuenbove." Bar o nu beteekent niet baron, maar dom oor. «Bar o een bot, plomp, dom, uytsporig of onheblijk menschvoornamelijk van een wgsgeer sprekende" (Lexicon Latino Belgicum, auctribus Pitiscus et VVesterhovius.) Dat van hel tragische naar het comisclre meermalen slechts één schrede isbewijst de volgende advertentiedie in de Hamburgsche Reform is geplaatst door den eigenaar van een wassenbeeldenkabinetdie een afbeelding heeft doen vervaardigen van ThomsonTho mas of Thomassen, gezegd William King Alex ander. Men leest daarin het volgende: «Als men deze kolossale gestalte ziet fde man woog 264 pond) dan denkt men onwillekeurig Hoe is het mogelijk, dat zulk een zwarte ziel in zulk een vleeschklomp stak. Beeds des morgens in bed gebruikte hij een paar flinke besfsteaks een half dozijn varken coteletlen en eenige flesschen wijn. Wat moet bö over dag niet ge bruikt hebben Deze mededeeling geschiedt alleen om te bewjjzendat deze honderd- ja misschien duizendvoudige moordenaar, wiens vroegere misdaden nog onbekend zijnniet zonder aardsche middelen was en goed voor den inwendigen mensch zorgde. En deze gru- I weldader heeft zijn medemcnsch niet eens een beetje leven gegund. Afschuwelijk, verschrik kelijk maar waar I" En zoo gaal de aankon diging nog eenigen lijd vooit. Door lipt nmlorstnnnde wordt sangaruld hot veiling dor gvwMii- teraailuiiling van Amersfoort vin Dingadag SI December jL Aan de orde lijn de bersadilagingen over een ontwerp 'meluit betreffende den aankoop van een perceel onroerend goed. l)e V o O r- litter geeft te keunendat yolgeni ingekomen berigt -ran de •choolcommitsiede armenschool iéó overbevolkt ildat er groete behoefte bestaat aan uitbreiding hetaij door au- of uitbouw betlij door het bouwen van een tweede armenschoolaan welk laatste do schoolcommissie de voorkeur geeftdat burg. en weth. dientenge volge een onderxo<k hebben doen instellen door den gem.-architect uit wiens opname bleekdat het tegenwoordig gebouw niet vatbaar is voor uitbreiding soodat er niet anders overbleef dan eene nieuwe school te bouwen en naar een hiertoe geschikte gelegenheid uit te sien welke men dan ook gevonden heeft in een perceel gelegen in de Koningstraat, en ten openbaren verkoop tegen 11 Dec. aan geslagen dat uit den aard der snak de voorgenomen handeling niet in een openbare raadsvergadering kon besproken worden en slsoo door hem als burgemeester ten behoeve van de gemeentede aankoop is gedaan voor /3000, en de bekrachtiging daarvan aan den gemeenteraad wordt voorgedragen. Op eene door den heer v. Walchrrn gedane vraagof het perceel in huur is uitgegevenantwoordt de Voorsitter dat bet met Janiwellicht een paar maasden vroeger, kan worden aaavaard. Na de gegeven toelichting wordt het ontwerp-besluit met alge- Yerioek van de hulpoaderwijien aan de tnsschenschool A. A h I r i c b s en T. J. B o k l om rerhooging hunner Jaarwedde lich beroepende op het verschil in tra dement van nieuw aangesteld hulppersoneelop diensttijduitligt van meer werk en stijging van tractement in andere plaatsen. De Vooriitter herinnertdat pas in de laatste vergadering de jaarwedde voor een nog aan te stellen hnlpouderwijier is gere geld en wel tot gelijk bedrag als dat de. rekwestranten waarom het tijdstip voor eene verhooging hom niet gunstig voorkomt De heer v. Wslchren vrnsgt of rekw in het beiit sijn van eene hoofdonderwijsers-acte en als soodanig L.isschien ia dedennen vallen ƒ50 meer te erlangen, welke vraag ontkennend door den Vooriitter wordt besmtwonrd. Do heer van Poreijn maakt nog de opmerkingdat kortelings de bexoldiging van alle hulpooderwijiers is geregeld Daarop wordt het veraoek aan de stemming onderworpen en met al gom eene stemmen van de haad geweten. De Voorsitter deelt mededat na het uitgaan vu de oproepingsbrieven eene missieve ontvangen is waarbij Uod Stalen de gem- begrooting voor 187® teruglenden met uitooodiging daarin een kleine wijiiging te brengen, waartegen geenerlei baiwaar bij Burg. en Weth. bestaatGed Staten verlangen namelijk bet volgn. 110 (subaidie aan het burgerlijk armbestuur en kosten voor arme passanten ialhoewel tegen het afiooderlijk genomen raadsbesluit tot toekenning van hoogstens ƒ6763 subsidie geene bedenking bij hen is gereien nogthsns niet te tien opgenomen onder da artt. die somtijds verhuogiag kunnen eitchen en aangeweieu worden om, londer hunne nadere magtiging daarvoor af te schrijven uit den post .onvooriiene uitgaven." Op voorstel des Vooraittera wordt tonder hoofdelijke omvraag besloten tot de dodelijke behandeling en voorts goedgevonden om onder hoofdstak X achter volgn. 100, in plaats van een streepjehet woord »en" te iet tea De heer Herschel geeft te kennendat hem in de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel de vraag werd gedaan boe het toch stond met de losplaats buiten de kleine Koppel, door wier onvoldoenden toestand het ongenef voor den handel nlijft voortduren dat hij daarop geen antwoord beeft kunnen geven en nu de gelegenheid te baat neemt den Vooriitter te vragen, welke stappan Burg. en Weth. gedaan hebben of voornemens ujn te doen, om aan de taak een einde te maken. De Vooriitter, te dien opligt* aanmerkende dat na het gevallen raadsbesluit Burg. en Weth geene verdere stappen kunnen doen wil er echter bijvoegen dat lij wit in den winter voor het werk niet eehiadtnog eenigen tijd in afwachtende houding blijven, om te lien of soms van anderen kant eenig voorstel inkomtseo dit niet geschiedtlal het dagelijksch bestaar ile laak opvatten tooals behoorten feitelijk als eigenaar van de losplaats optreden, wau het noodiakelijke herstellingen betreft. De beer Croockewit acht sich verpligt terug komen op den too even beweerden onvoldoenden toestand die is niet gebleken integendeel legt Spr den eigen dsg waarop in den raad hierover laatst gesproken wse is hij er ooggetuige van geweest dat men drie schepen met verschillende ladingen ter voormelde plaatse gelijktijdig loetetonder dat daardoor eenige de minste stoornis werd teweeggsbragt De beer Hertehei behoudt lich voor, nader te deier take een voorstel in te dienen. AMERSFOORT, 30 December 1875. Het Bestuur dezer gemeente heeft zich bij adres aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ge wend met het verzoek ook te Amersfoort eene Rijks-kweekschool van onderwijzers op te rigten. In de laatste zitting van het prov. geregtshof in Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak over het iagtregt te Soestdijk. Het hof heeft uitge maakt, dat de Staat in 1815 geen jagtregt te Soesldiik bezat en dus dat niet kon overdragen. De tlooge Raad zal in deze het eindvonnis vellen. De uitspraak daarin gevallenis niet alleen hoogst belangrijk voor alle grondeigenaars on der de gemeenten Soest, Baarn en Eemnes, maar ooit voor eigenaars van elders gelegen gronden, die tot nu toe door het domeinbe- sluur geacht worden te zijn onderworpen aan heerlijk iagtregtbehoorende tot sommige do- maniale heerlijkhedenaan welke het vroeger verbonden zijn. De AmsL CU behelst het volgende berigt Nadat de heer A. J. DE BULL ons reeds vóór lang en bij herhaling zijn wensch had te kennen gegevenom de betrekking van Hoofdredacteur der Amsterdamsche Courantnu 22 jaren on afgebroken door hem vervuld neder te leggen treedt in zijne plaats met 1 Januarij 18^6 de heer F. C. DE BRIEDERsedert geruimen tijd een zeer gewaardeerd medewerker aan ons blad als verantwoordelijk Hoofdredacteur op. De rigting van de Amsterdamsche Courant ondergaat geene verandering. Daar de neer de Bui.l werkend deelgenoot in onze firma blijft, gaat de uitgave onder zijne leiding op dezelfde wijze voortcn worden alle bestaande overeenkomsten door de firma aangegaangehandhaafd. Met 1 Jan. s woiden kaartlclcgrammcn in gebruik gesteld. Deze telegrammen kosten twintig centsen mogen hoogstens tien woor den bevatten. Tegen Januarij zullen van staatswege met poslaegels gestempelde enveloppen verkrijgbaar gesteld worden voor bet binnenland ad 5' voor het buileoland ad 13 cents. Dsar Frank rijk met I Jan. tot de groote postovereenkomst toetreedtzal men behalve voor Belgie waar heen de briefport slechts 10 cents blijftschier overal heen met de 13 cents enveloppesbrie ven kunnen verzenden. Voor Belgié en Ned. Indie worden nog geen Stsatsenveloppeo ver vaardigd. Door de toetreding van Frankrijk bij de algemeene poslvereeniging met 1 Januarij a. s. zal, te rekenen van dat tijdstip hei bij konink lijk besluit van 16 Junij 1875 (Staatsblad n°. 120) vastgestelde algemeene vereenigingsport, mede in hel postverkeer met Frankrijk en Algerië van toepassing sijn. Hel in Nederland te heffen port bedraagt altoo a. voor gefrankeerde brieven naar Frankrijk 12} cent, en voor ongelrankeerde brieven uil Fiank rijk 25 cents per 15 gram ol gedeelte van 15 gramb. voor briefkaarltn naar Frankrijk 5 cent; c, voor papieren en bescheiden, monsters van koopwaren dagbladen en gedrukte stukken raar Frankrijk, 2J cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram d. voor aangeleekende brieven en andere stukken, behalve het onder a, bene hierboven vermelde porteen vast regt van 10 cent; e. voor berigten van ontvang wegens aan geleekende brieven en andere stukken, en wegens brieven met aangegeven waaide naar Frankrijk een port van 5 cent. Een Parijzenaar dezer dagen gestorven ver maakte aan zijn bond 1 en aan den oppasser van dien hond 2 fr. daags. De overige erfgenamen wenschendal de regler verklare dat de testateur gek was. Op den 29 November werd te Batavia op het kerkhui te Tanab-bangin tegenwoordigheid van Z.Exc. den gouv.-generaal en een menigte militaire- en civiele autoriteiten het monument op het grat van den generaal K b 1 e r onthuld. Talrijk was de schare van officieren en bur gers, die, gevolg gevende aan de uitnoodiging der commissie voor het grafieeken zich ver* eenigd bad. De chef van de geneeskundige dienst de heer M. Tb. Reiche, nam na aankomst van den gouv.-generaal het woord eo schetste in korte trekken de aanleiding lol het oprigten van een grafteekenwaarna hij een overtigi leverde van de loopbaan van den generaal om ten slotte den gouv.-generaal te verzoeken ver gunning te willen verleenen bet monument te onthullen. Z.Exc. gaf in korte woorden het doel en de reden zijner komst te kennen. Door zijn aan wezig zijn bier, zeide hij, gaf hij niet alleen een blijk van hulde aan de overledene, maar een bewijsdat hij de diensten van het gebeele leger weel te waardeeren. «Wij zullen onsen pligt doen I" waren de weinige wnorden, door generaal Köhler na afloop der laatste inspectie over bel gedeelte van bet leger, dal de eerste expeditie xoo uitmaken lol den gouv.-generaal Loudon gesproken, en die woorden moealen, zoo sprak hij, de leus, hel rigttnoer voor alle militairen zonder onderscheid van rang of graad zijn. Op een teeken van Z.Exc. werd daarop het dnndoek van het monument genomen en deden andermaal de liefelijke toonen der muziek zich hoorenterwijl bij net vertrek van den gouv.-generaal hel Wien Neèrlandscb bloed werd gespeeld, waai mede de plegligheid was afge- loopen. Naar de Milaansche Pungolo meldt, i® het paviljoen voor de lijkenverbrandingter stedelijke begraafplaats van Milaan opgerigt bijkans voltooid. Men berekent dat in bet daarin geglaatsie toestel een graad van hitte zal worden verkregen waardoor een lijk in een 1 uur tijd in asch verkeerd zal worden. Den 15 Januarij zal daarmede het ligchaam van den ridder Alfred Keller worden verbrand. Aan een particulier schrijven van Cberibon per jongste mail alhier ontvangen en ons wel willend medegedeeld, ontleenen wij het volgende «Wij hebben hier een aardbeving gehad, als dexe streken in jaren niet geteisterd beeft. Ik kan u mijn acbrik en angst niet naar eiach schetsen. Voor ons ligt een vuurspuwende berg, die sedert dertig jaren in rust waa, en dua niets kwaads deed vermoeden. Maandag 3 November, terwijl ik heiig was mij te kleedcnoverviel oty eensklaps een

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2