AMERSFOOHT50 Januarij 1876. Nog in den loop dezer maand kunnen de aanslagbiljetten voor GRONDBELASTING over 1876 te Amersfoort worden tegemoetgezicn die voor ditmaal door de meeste eigenaars wat hunne gebouwen hier ter slede betreft, met welgevallen in ontvangst zullen worden genomenomdat vele aanslagen beduidend ininder zijn dan voorheen, en afslag van belastingen in onzen modernen tijdwel «iets nieuws onder de zon is". Ter vergadering der afdeeling Amersfoort van het Utr. genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, vrijdag jl. in Amicitia gehouden, en welke vrij druk was bezocht, is door de aanwezigen met veel belangstelling kennis ge nomen van het degelijk rapport der Commissie benoemd geweest ter zake van het daarstellen eener wekclijksehe veemarkt te Amersfoort. Naar aanleiding daarvan en de daarop gevolgde warme discussiën, zoowel van zijde des Bestuurs, als van de aanwezige landbouwers enz.was de uitslag, dat van wege de ufdeeling finantiëelen steun wordt verleend voor hetgeen op de eene of andere wijs practiseh zal worden in het werk gesteld teneinde alhier wekelijksche vee markten in het leven te roepen. Met veel genoegen zal gewis worden vernomen dat alzoo deswegens een begin van krachtig initiatief is bereikt, hetwelk, naar men hoopt, ten spoorslag zal strekken om de zaak gelei delijk door algemeene medewerking, zoowel hier ter plaatseals vooral door de bewoners der omstrekenlot stand te brengen. Morgen, vrijdag 21 January, te half twaalf, zal de Heer E. Veulemans, leeraar aan de Kon. Ned. Tuinbouwmaalschappij «Linnaus", welke te Watergraafsmeer nabij Amsterdam is gevestigd, eene lezing houden in het locaal de Arend te Amersfoortwaarvan de on derwerpen grootelijks de aandacht verdienen van allen, die omtrent het aanleggen en de be handeling van een burgerfruittuinen in plan tenkunde in verband met land- en tuinbouw belang stellen en belang hebben. Spreker zalnaar wij vernemenin denzelf den geest als vroeger den zoo populairen Heer de Beucker, over de onderwerpen het woord voeren en daarna zich bij aanwezigen beschik baar stellen tot onderlinge beredenering, zoodat wij ons aanmoedigend woord riglen tot zoo velen hier en in de omstreken, welke liefde tot, en belang bij het voormelde hebben, om toch vooralzij het zelfs met ietwat achterstelling van andere zaken deze bijeenkomst bijtewonen. Het woord, daar gesprokenkanvoor velen niet alleen aangenaam zijnmaar ook zeer leerzaamen zal dan ook in de practijk voor hoordersdie het opgevangene in nun geheugen weten te bewaren, goede rente inbrengen. In eene Maandagavond jL gehouden verga dering van het kiescollegie der herv. gemeente te Amersfoort is de heer V. J. I m tn i n k te Kollum met 26 stemmen tol predikant aldaar beroepen. De hh. Cordes te Vorden en Adriani te Harderwijk erlangden 8 en 1 st., terwijl 13 brieljes in blanco waren. Ter vervulling der vacaturen ontstaan door het overlijden van den Heer J. P. Schluiter te Amersfoortzijn benoemd tot lid van het bestuur der Araersfoortsche Spaarbankde Heer Mr. C. A. van der Leeuw; tot lid van het bestuur der Spijscommissie de Heer P. E. van lltersum; Van geachte zijde wordt ons gemeld «Woensdag den 12e dezer had in «Amicitia", ten bate der algemeene armende vijfde open bare uitvoering plaats van de Rederijkers-Ver- eeniging Joost van den Vondel. Zooals dit van deze Vereeniging te verwachten was, afgaande op het resultaat van vroegere voor stellingen, kan ook van deze uitvoering gezegd wordendat zij uitstekend gelukt is. Het geheel werd flink afgespeeld, de eigenaardigheid van iedere rol goed begrepen. Ds costumes waren rarhtir* en geheel in overeenstemming met Hoewel de keuze van het nastuk minder ge lukkig was, verliet het talrijk en beschaafd publiek, dat de voorstelling bijwoonde, hoogst voldaan de zaal. Met grond mag men dus verwachten, dat een nog talrijker en even beschaafd publiek de uitvoeringdie eerlang zal gegeven worden zal bijwonen. De «Kamer" ga met volharding op den inge slagen weg voort, telkens verbeterende wal verbeterd moet wordenzij kan zich dan van de ajgemeene sympathie verzekerd houden." Bij hoi bovenstaande kunnen wij nog voegen dat mede van andere zijden veel goeds van do voorstelling werd erkend en is het linantieel resultaat voor de armen f 60,17blijkens neven staande adv.belangrijk want zeer zwaar zijn de kosten die uit den aard der zaak zich aan zoodanige tooneelvoorstelling verbindenom aan de eischen eener geciviliseerde opvoering te vol doen ook de getrouwheid der costumes uit het weelderige tijdperk van Philippe d'Orleans, Re gent van Frankrijkmag teregt worden geroemd. Mevrouw de barones Rotschild te Parijs heeft haar wensch te kennen gegeven om een asy' vcor ongeneeslijken en herstellenden van vijltig bedden opterigten op stads terrein. De gemeente raad heelt in dank die kennisgeving ontvangen. (Jit Velp wordt geschreven: «Naar men ver neemt is door twee geneeskundigen, benoemd ter ondersoeking der verstandsontwikkeling enz. van mej. v. d. L.beschuldigd van den dub belen kindermoord alhier, gecoustateerddat tij dit met volle oordeel des onderscheids heeft gepleegd en dat die moord moet toegeschreven worden aan wraak. De beschuldigde sal mits dien als zijnde nog geen 16 jaar voor de regl- bank te 's Bosch moeten teregt staan. Er bestaat in ons vaderland een instelling, wier naam op veler lippen zweeft maar wier doel en strekking bij te weinigen bekend is. Dit is de Maatschappij van Weldadigheid en haar landbouwkoloniën Fredcriksoord, Wilhel- mina'soord en Willemsoordgelegen op de grenzen van Drenthe Overijssel en Friesland met een oppervlakte van ruim 2000 Heclaren en een bevolking van ongeveer 2200 zielen, voor ruim 80 jaar niets dan woeste heide, thans vruchtbare bouw- en neilaudeo afge wisseld door bosschen. De Maatschappij van Weldadigheid verwarre men niet met de Rijksbedelaarsgestichten Om- merschans en Veenhuieen. Sedert 1889 zijn deze laatste geheel van deze Maatschappij van Weldadigheid gescheiden en is de Maatschappij van Weldadigheid een zelfstandige inrigling geworden, welke zich zoozeer van de Rijksge- slichten onderscheidtdal de bevolking uit volkomen vrije menschen bestaat, die hel als een welJaad beschouwen daar geplaatst te worden terwijl daarentegen de plaatsing in Ommerschans c. a. een gevolg is van een regteriijk vonnis en alle denkbeeld van vrijheid uitsluit. Het hoofddoel der instelling is Voorkoming van armoede, verbetering van den toestand der lagere volksklasse; daartoe strekt in de eerste plaats behoorlijke werkverschaffing met den regel tot grondslag «die niet werkt, zal niet eten"; het huisgezin, daar geplaatst, wordt, al naarmate van zijn geschiktheidgebezigd tol veldarbeid of ia de fabrieken, bestaande ia weverijen, louwslagerij maudenmakerij be- zeaibinderijtouwpluizerij mattenweverij of dergelijke zij worden gehuisvest ia een afzon- deiltjke woning, gekleed en ontvangen voorloopig een tuin waarin zij eenige vruchten zooali aardappelen, erwten, kool enz. kunnen kweeken benevens een schaap. Wanneer zij blijken geven van ijver en vlijtworden zij bevorderd tot vrijboer en verkrijgen alsdan de beschikking over 2{ llect. goeden grond tegen een jHarlijksche pacht van fbO. Bovendien ontvangen zij in het eerste jaar ongeveer 80 Aren goed bemest en bewerkt rog geland, de noodige pootaardappelen en zaaizaad en wordt hun afgestaan het gebruik eener koe waarvoor zij 't eerste jaar hooi en stroo krij gen en waarvan zij door jaarlijkscbe afbetalingen in kleine termijnen eigenaar kunnen worden alsmede een zekere hoeveelheid mest, welke ook door hen weder aan de Maatschappij wordt terugbetaald. Amerika levert alles op groote schaalreus achtige magazijnen reusachtige spoorwegen reusachtige fabrieken tot zelfs reusachtige on gelukken toe. Dat er een geheele stad in de asch gelegd wordtis bijna geen merkwaardig heid meer. Nu weder beeft er te Boston een reusachtige gasontploffing plaats gehad. De gas leiding onder de Federal Bridge en onder de straat van dien naam ia met een oorverdoovenden slag gesprongen. Een huis in de straal stortte in en begroef de bewoners onder het puin. De personen, die zich op de brug bevonden, werden in hol water geworpen en verdronken voor een deel. 20 lijken zijn reeds gevonden en men vreest dat nog verscheiden personen gedood zijn daar nog velen vermist worden. Het plaveisel der straal is geheel verwoest terwijl de brug in hetzelfde lot eelde. Men vermoedt dat de vorst de pijpen deed springen. Alexander Dumas heelt in vereeniging met een Rus een nieuw drama geschreven ge titeld DanichefF, dat le Parijs zeer veel opgang maakt. Hel speelt in Rusland vóór de vrijmaking der lijfeigenen. Zekere graal Vladimir DanichefF wil de lijfeigene Anna huwen die door zijne moeder is groolgebragt en de betrek king van ieclrice bij haar* vervult. De oude gravin weigert hare toestemming, daar zij haar zoon heeft bestemd voor eene prinses WalanofF, te Sint-Petersburg. Eindelijk echter schijnt'*ij toe te geven'en zegt, dat zij hare toestemming niet zal ont houden wanneer na een jaar haar zoon het meisje nog bemint, mits hij dat jaar bij zijn regement in de hoofdstad doorbrenge. Vladimir 'gaat daarheen en leert de prinses kennen, die hem gaarne lot haar echtgenoot aannemen zou. Hij verneemt op een bal bij prins Walanoff, dat zijne moeder, terstond na zijn vertrek, Anna gedwongen beell te huwen met een ande ren lijfeigene, haar koetsier, die haar eveneens beminde. Naauwelijks heeft de jonge graaf dit verno men of hij verlaat de prinses en keert naar de goederen zijner moeder terug om Ossip, den koetsier, zijne woede le doen ondervinden. Maar in diens woning gekomen verandert plotseling zijne stemming bij het vernemen dat Ossip slechts jinjhet huwelijk heeft toege stemd om Anna voor erger lot le behoeden en hij met haar als zijne zuster geleefd heeft. DanichefF wil nu de echtscheiding vragen, waarin Ossip toestemt; prinses WalanofF zelve zal den keizei deze gunst verzoeken in stede daarvan raadt zij den keizer de weigering aan. Thans blijft niets anders over dan dat Ossip zich van het leven berooft, en ook dit offer wil hij biengen aan de trouw die hij bemint waul Anna weigert met Vladimir te onlvluglen en daardoor een smet te werpen op den man aan wien zij zooveel te danken heeft. Daar valt Ossip een ander middel in volgens de Russi sche wet wordt een huwelijk ontbonden wan neer een der echtgenooten in een geestelijke orde treedt. Daartoe besluit hij; en Anna wordt de gade van graat Vladimir DanichefF. Deze intrigue is uitgewerkt ineen vijftal zeer dramatische bedrijven en vol treffende opmer kingen. Dr. Brochard, wiens openharingen om trent de sterfte van uitbestede zuigelingen de Frausche nationale vergadering mede er tue bragt om eene wet tot hunne bescherming aan te nemen heeft thans een werk in het licht gegeven over het J lot der vondelingen: La vérilé sur les enlants trouvós. Hel getal kindermoorden iu Frankrijk, schi ij ft bij in zijne voorrede, is ontzaggelijk, dal der abortussen onberekenbaar. Het aantal dood geborenen is in de laatste twintig jaren ver vijfvoudigd en bedraagt een vijftiende gedeelte der geboorten; het gemiddeld sterftecijfer der vondelingen is 50.000 'sjaars. Om dit euvel te bestrijden heelt men ongelukkig iets ergeis te overwinnen dan onverschilligheid van ouders of van het publiek, namelijk de bureaucratie. De prefecten en minister» weten niet wat er in het vondeling-departement geschiedt. Ik heb verklaart de schrijver, op de genoemde leiten de aandacht gevestigdmaar men heelt mij niet geantwoord, ül toch wel ik ben op straat beieedigdik ben ontslagen geworden als inspecteur der Crèches enz. De Jeune Mère, waarin ik moeders onderrigl in de opleiding barer kinderen ia met schorsing be- dieigd. Eindelijk heeft men aangedrongen op mijne verwijdering uit het Legioen van Eer waartoe ik 22 jaren behoord heb." Doch van de bureaucratiewelke de waarheid smoort omdat zij die vreestberoept zich de heer Brochard op de regtbank der openbare mecnin^, Hij staat dc wederinvoering voor van de geheime depóts voor vondelingen of wetti ging van het ondeizoek naar het vaderschap; eene wijziging van hel stelsel van bijstand aan ongehuwde moeders overbrenging van het von deling-departement naar hel bestuur der hospi talen en vervanging van de administratieve door medische inspecteurs. Marseille, 18 Jan. Nadat verboden was bet banket, dat gisteren avond Gamhetta aan geboden zou zijn geworden, begonnen in het Quarlier Chartreux groepen nieuwsgierigen zich te vormen, om de gasten die aan het feestmaal zouden hebben deelgenomen, van buiten in de stad te zien terugkeeren. De politie verzocht hen uiteen te gaan de troepen werden gecon signeerd. Gambetta begaf zich tot generaal l^wal en vroeg hem ophelderingen over dc uitdruk kingen waarin het verbodsbcsluit verval was .overwegende dal het banket zou kunnen aan leiding geven lot manifestatiën le betreuren voor de openbare rust." Generaal Lrwal ver klaarde dat hij krachtens een hem gegeven bevel gehandeld had en gal geen opheldering.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2