Ding-sdag* 7 Maart 1876. JK 2590. MEBSFOORKCHE Redcrl. Centr.-Spoorw. (Winterdienst). Vertrok van Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., Ö.1B, 11.08, 128, 8.24 Vertrek van Anicrafnort naar Zwolle 8.14, 9.43, 1.48, 8.10, 8.B2 Oosterspoorweg. (Winlnrdienst.) Vertrek van Amenfoort naar Amsterdam 7.35 9.35; 11.10 j 3.— 8.30. Vertrek van Amaterdum naar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.15, 9.15. COURANT. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 'f morgens 8.45op den eersten trein naar Arnhem ea 's namiddags 2</, aar. Van Maanbergen naar Amersfoort 't morgens 9.19 en 's avonds 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 8.15 's avonds. Van Bameveld naar Amersfoort 7'/« 'smorg Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwafUal/1—franco per post L15. Prijs der Adrertentién vai. 1 tot 6 regels 60 Ctaelke regel meerder 10 CU; legale, oflcifle en onteigen. Advertentie per regel 16 CU. Reclames per regel 25 cents Af*, nummert 10 eenUBestellingen bij den Uitg. A. B. tan Cleeffte Amersfoort Bureau Amertfoorlteke Courant. Stoovestraat bQ de Langestmat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkO. L. Dsn! fc Co. Elsbkcb) U Parijs. AdvertentiCn voor dit blad uit Rotter dam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nugb en van Uithak WijnatrealRotterdam. De kiezers worden opmerkzaam gemaakt dat de herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Amersfoort, lusschen de Heeren J. KEIJSER en J. ZANDIJK Jr., geschiedt aanst. Woensdag 8 Maart en dat de stembus te vier uren des namiddags wordt gesloten. Bij eene herstemming kan de uitslag veel meer dan bij eene verkiezing, somtijds afhangen zelfs van ééne slemzoodat ook daarom algemecnc opkomst dringend wordt aanbevolen. Keuii iigeTiagea. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van hel I'ATbNTRËCHT over het derde kwartaal van het dienstjaar 1875/76 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 3. Maart 1876. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Nationale Militie. Dk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 87, 88 en 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. 'Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en de artt. 25 en 20 van het koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Gezien de kennisgeving van den lieer Kolonel, Militie-Commissaris in de provincie Utrecht, van den 24. Februari 1876, circulaire No. 7; Doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Vrijdag, don 17. Maart aanstaandedes voormiddags te 10 ure, in het openbaar wordt gehouden in eene der zalen van het Raadhuis te Dlrecht ingaande op het Oud-kerkhof, en bestemd is tot het doen van uitspraakomtrent de verschenen vrijwilligers voor de Militie, de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij vooiloopüj niet toegelaten worden, en alle overige lotelingenbehoorende tot de lich ting van het jaar 1876. Voorts dat de tweede zitting van den Militie raad, bestemd tot liet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen optetreden ter voormelde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Dinsdag, den 11. April 1876, des voormidaags te 10 ure. En brengen tevens ter kennis van de belang hebbenden dal de tijd en plaats dier zittingen aan eiken loteling zullen worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet niét ontheft van de verplichting tot het verschij nen voor den Militieraadof tot het indienen van de tot olaving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukkenzullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid gebrekenof gemis van de gevorderde lengteen de plaatsvervanger of nummerver wisselaar, in jter.soon voor den Militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. De lotelingen, die verlangen bij de ZEE MILITIE te dienen, worden uitgenoodigd daartoe vóór den 1. April aanstaande ter Secretarie zich aanternelden. Amersfoort, den 6. Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De SecretarisA. G. WiJF.RS. W. L SCHELTUS. Politieke Iterue. Nadut don Carlos den nacht van Maandag op Dingsdag te Mauléon had doorgebragt, bega! hij zich 's ochtends naar Pau waar hij zijne gemalin oatraoette en vernemen moest dat al de pogingen der legitimistenom vergunning lot een langer oponthoud in Frankiijk voor hem te verwerven mislukt waren. Hem werd toen gevraagd waarheen hij wilde vertrekken hij koos Engeland. Dien ten gevolge werd een extra-trein bestaande uit drie waggons voor hem beschikbaar gesteld. Deze trein zou aan hel Orleans-station te Parijs aankomenover de gordelbaan naar de noordbaan sloomen en dadelijk naar Calais vertrekken waar een engel- sche stoomboot gereed lag om den pretendent aan boord te nemen. Terwijl de oorzaak van zooveel rampen en onheilen, waardoor Spanje weder geteisterd is gewordennaar elders de wijk neemt, viert dal land feestelijk heleinde van den afschuwelijken burgeroorlog, üe gezant van Spanje te Parijs heeft een bal gegeven, en had vooraf een bezoek van Thiers ontvangen die hem hartelijk geluk wenschle. Don Carlos is verslagen heelt Spanje verlaten en aan zijne landgenooten verklaard dal hij de hoop hen gelukkig te maken moet opgeven bevindt zich als vfugtelingop weg naar Engeland, doch blijft desniettemin pretendent naar de spaansche kroon. Van geen enkele rijner aan spraken heeft hij algezien en in een document, afkomstig uit een officieële carlistische bron wordt gezegd, dat don Carlos niet overwonnen is, niet is gedwongen geworden den spaanschen bodem te verlaten, maar dat hij «vrijwillig en louter uit een gevoel van menschelijkheid en menschlievendheid in Frankrijk is gekomen." De burgeroorlog is dus niet geëindigdmaar geschorst. Vermoedelijk heeft deze verklaring geen ander doel dan 's lands wettige koninklijke regering moeijclijkheden te berokkenen by de bevrediging van Navarre en de Raskische pro vinciën; de fueros, welke deze gewesten genieten, zullen bezwaarlijk door de gematigden te Madrid gered kunnen worden en dientengevolge is mis schien of thans nog verzet óf na verloop van korten lijd weder opstand te verwachten. De regering wil door krachtige maatregelen het broeinest uilroeijen dal hare vijanden als drei gend spook haar voorhouden. Reeds hebben eenige leden der Cortes hel voornemen te kennen gegevin, het voorstel te doen tot verdceling van hel •carlistische grondgebied" lusschen de aan grenzende provinciën. De Europeesche cabine»ten, zegt een telegram, gaan geregeld voort hun invloed op de oproer lingen in de Herzegowina alsook op de gou vernementen van Belgrado en Cettinje uit te oefenen. Generaal Roditch is te dien einde uit Weeuen vertrokken, voorzien van uitdrukkelijke instructies. De mogendheden hebben das aan beide zijden tegelijk op vrede aangedrongen. Een spoedige vrede zal afhangen van de handelingen van Turkije en verschillende berigten doen dezen verwachten. Haidar EfTendi en Vassa Efïendi begaven zich naar Herzegowina en Bosnië met de keizerlijke irade, waarbij aan de uitgewekenen de gelegenheid wordt opengesteld naar hunne haardsteden terug te keeren. De Prnissische regering hee.i het voornemen misschien nog in deze zitting van den rijksdag een wetsontwerp omtrent de spoorwegen in te dienen. Naar 'tschijnt zal dit ontwerp bepalen dat 1) de toeziende magtdie het koninkrijk Pruissen over zekere particuliere spoorwegen uitoefent en 2) dat de Pruisische staatsspoor wegen aan het Duilsche rijk zullen worden overgedragen. Naar het schijnt, is dit een eerste poging om langzamerhand alle spoorwegen in de ver schillende Duilsche landen aan het rijk te doen overgaan. Men beschouwt haar ten minste als zoodanig. In Rusland heerscht groote vreugde over de verovering van Khokand. Dit laudaan de Russische bezittingen in Turkestan aan Siberie en aan China grenzende, is ook niet ver ver wijderd van de grenzen van Britsch Indie. De ofheieuse peis predikt thans natuurlijk in het belang der beschaving een volledige inlijving. Allerlei De heeren Moody enSankey prediken te New-York evenals onlangs te Londen ver scheiden malen per dag. Om het gehoor wat te verdeelen spreken zij voor verschillende klassen op bijzondere uren. Toch zijn al de beurten goed bezet. Een 10000-tal woonde delaatste Zondagavond- godsdienstoefening bij en bel getal dergenen die verlangen toegelaten te worden lot de gees telijke onderzoekingszaken neemt voortdurend toe. Volgens een Hoogduitsch weekblad hebben zich de Regeeringen van OostenrijkHongarije eenerzijds en van Italië anderzijds omtrent eenige bepalingen ter bescherming van voor den landbouw nuttige vogels verslaan. Uit Maagdenburg wordt aan de Köln. Zei- t u n g gemeld dat van de 700 buizen te Schö- nebeckwelk siadje op 3 uren «islands van de eerstgemelde plaats ligtongeveer 600 onder water staan. Vele bewoners hebben zich slechts met levensgevaar kunnen redden. Een 30 lal huizen is ingestort. Sedeit den stormvloed, welke voor eenige jaren de Oostzeekusten verwoestteis Pruissen niet zoo ernstig door natuurverschijnselen ge teisterd als thans door ovtrstroomingen bij Schönebeck en in het graafschap Uarby. De ellende in die streken gaal alle beschrijving te boven. Hier en daar hebben zich reeds comniissiën gevormd om in den nood te gemoet te komen. Men rekent ook op dy ondersteuning der Va- derlandsche Vrouwenverecniging en andere van denzeltden aard. Bovendien cal den Landdag een buitengewoon crediet gevraagd worden. Ook de Keizerin van Duitschland zal zieh naar Schönebeck begeven om zooveel mogelijk- hulp te veileeneu. Volgens dc Charnb. of Agric. deelen berigten

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 1