die reeds zeer hooge belastingendie zij en andere •Umtshurgers moeten betalenhet verlies der voormelde baten c. a.en vrat zich verder daar langs kronkelt, noodwendig tot gevolg zal heb ben, dat de belastingen alsdan enorm zullen worden verhoogd. Alvorens dus een kundig en talentvol candi- daat, van parlementairen aanleg, voor de Tweede Kamer in ons kiesdistrict regelmatig in aan merking te brengen, mag worden gewenscht, dat men weetof hij is I8. tegenstander der inkomstenbelasting onder welken vorm ook; 2*. tegenstander eener radicale koloniale po litiek Is daarop voldoend antwoord verkregen, dan wordt gehooptdat zijne candidatuur bij de overgroote meerderheid der kiezers sympathie erlangt en deze op hem hunne stem zullen willen uitbrengen. Hel wenschelijkst voor alle rigtingen in ons district is een eandidaatwiens politieke begin selen in hoofdzaak met die van onze vorige Candi da ten Mr. E. L. van Uavdenbroek van Lockhorst en Mr. W. van Goltstein overeenstemmen. Alzoo de electorale campagne niet te vroeg en niet te laat geopend hebbende, stellen wij ons voor dat door de kiesverenigingen en van andere bevoegde zijden mede in tijds de ver kiezing wordt behandeld. AMERSFOORT, 16 Maart 1816. Voor de candidatuur van het lidmaatschap der Tweede Kamer in ons kiesdistrict wordt van diverse zijden in aanmerk mg gebragt de Heer Mr. NV. 11. de Beaufort, aan den Treek, te Leusden. Naar wij vernemen zal voor evengemcldc candidatuur door voorstanders der anf.i-revo- lutionnaire rigting worden in aanmerking ge bragt de Heer J. Wolbers, te Utrecht, of de Heer Mr. baron M a c k a y, lid der regt- bank te Zutphen. Dingsdag, den 21. Maart 1876, des namiddags halltwee zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Missive van den heer Lt.-kolonel in het 9de genie-kommandement betrekkelijk den aan koop van de Vlasakkers door het Rijk. 2. Ontwerp-besluit tot verkoop van grond aan den Amersfoorlschen berg aan E. Huiler. 3. Voorstel tot regeling der jaarwedde van de leeraren aan de Hoogere burgerschool met betrekking tot de pensioensbijdragen als leeraren aan de Burgeravondschool U. Ontwerp-adres aan de Tweede Kamer der Skaten-Generaal betrekkelijk het ontwerp van wet op de rechterlijke organisatie. 5. Voordracht tot af- en overschrijving op de begrooting van het weeshuis dienst 1870. o. Vaststelling van het kohier der honden belasting dienst 1876. 7. Ontwerp-besluit tot opheffing van den borgtocht door der. voormaligen Gemeente ontvanger gesteld. 8. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden voor fle Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1876. 9. Benoeming van een Concierge aan de Hoogere burgerschool De kiesvereeniging Amersfoort vergadert aansl Zalurdagavona te negen uren in Amicitia ter zake de aansl. verkiezing. Tot lid der Staten van Utrecht is in het kiesdistrict Amerongen gekozen de Heer R o g- hair, burgemeester van Rhenen. Tot notarister standplaats Harmeienis benoemd de Heer D. Robbemond, candi- daal-ROlaris te Soesldijk. Z. M. de Koning heeft tot vice-president van den Raad van State benoemd den Heer Jhr. Mr. G. C. J. van R e e n e n. Met 1 Mei a. s. zal hel Regiment Veld-ar- tillcrie opgeheven wordenen zullen uit de onderdeden van dat korps twee Regimenten worden gevormd, welke den naam zullen dra gen van 1e en 2e Reg. Veld-artillerie ersamen gesteld en gestationncerd zijn als volgt: le Reg. Veld-art. bestaande uit 8 batterijen elk van 8 vuurmonden, één depót en eene komp. artillerie transporttrein, waarvan de staf en batterijen te Arnhem, t batterijen te Zutphen, en 2 batterijen benevens het depót en komp. art. transporttrein te Utrecht, als standplaatsen op bovengezegden datum zijn aangewezen. 2c Reg. Veld-art. bestaande uit 6 batterijen elk van 8 vuurmonden, één depót, eene komp. artillerie transporttreinen eene komp. trans porttrein waarvan de staf en 3 batterijen en komp. art. transporttrein, te 's Hage, 2 batterijen te Leiden, ééne battery benevens de komp. transporttrein te Breda als standplaatsen op bovengenoemden datum zijn aangewezenzul lende de standplaats van het depót van dat regiment, later worden bepaald. In verband met de zamenstelling dezer bat terijen van ieder op 8 vuurmonden, zijn bij iedere batterij o. a. 2 opperwachtmeesters ingedeeld. De Mooiteur de» Intéréts metérieU deelt me de, dat tusschen den president der Transvaal- sche republiek den heer Burgersen den beer Durieux, directeur der Société de la Dyle te Leureneen contract is geslotenwaarbij aao deze Maatschappij de levering is gegund van den gebeelen bovenbouw de spoorstaven het rol lend materieel, lot zelfs de lelegraaldraden in één woord van alles wat noodig is voor ^'équi pement complet" der spoorweglijn die ter lengte van 150 kilometer het territoir der Republiek met de zee in verbinding meel brengen. Hel blad voegt er bij dat deze belangrijke conces sie werk beloofd voor vele industrieele inrig- tingen in Belgie daar vele zakendie voor deze leverantie noodig zijn, niet door de Leu- vensche fabriek vervaardigd worden. Van (die (voor Belgie) inderdaad belangrijke zaak" zegt de Nederlandscbe Industrieel o. a. dat, blijkens deze mededeeling, «de Nederland scbe nijverheid, onze fabrieken van spoorweg- materieel van telegraafbenoodigdbedenvan stoomvaartuigen zelfsniet meer te rekeneu hebben op eenig aandeel aan dit werk. Waaraan wordt dan nu", vraagt 't blad«het lerleen verstrekte Nederlandscbe geld besteed Aan de bevordering van den broederband tusschen de loten van denzelfdcn stam aan de nijverheid van Nederland die zicit zooveel van des Presi dents schoone ontboezemingen had voorgesteld Meu vindt 'l weinig bevredigend antwoordt in dé mededeeling van hel Brusselsche blad. Wij vreezen voor wel meer teleurstellingen van die zijde. Volgens het H a n d b 1. is echter die mede deeling niet juist en is volstrekt geen onbillijk heid jegens de Ned. Industrie gepleegd. Texel, 14 Maart. In den avond vaa jl. Zondag, bij hevigen storm met sneeuwjagtverviel ia de Eijerlandsche gronden het noordsche barkschip Laurdal, kapt. Gramnas, komende vah Dro- bak bestemd naar Limmerick met een lading ijs. Den daarop volgenden Maandag morgen werd het van hel eiland Texel ontdekt. Onmid dellijk werd alles aangewend om de opvarenden te redden. De reddingboot en andere vaartuigen werden echter teruggeslagen door de hevige branding. De toestand der schepelingen wa» zeer treurig; het schip dreigde ieder oogenblik te verbrijzelenalleen de iokkemast en een stomp van den grooten mast waren nog zigtbaar. Hartverscheurend waren de angstkreten der schipbreukelingen, welke de reddingsboot zagen terugkeeren waarvan de bemanning verklaarde, dat een tweede poging onmogelijk was. Concur rentie evenwel van andere zeelieden met name Nan Schellinger en anderen deed hen daarop een tweede poging wagen. De reis was zeer in teressant en gevaarlijkdoch welk een vreugde welk geluk! zij redde de ekwipaadje, bestaande in 13 personen. Vele hoera's der omstanders I Groote dank der geredden 1 Treffend en schoon oogenblik I Minder^ bevredigend is het berigt van het nqjftirig eiland Vlieland, waar in den namiddag van Zundag bij dal hevige weder een tjalkschip met eene lading steenen verging. Alleen de knecht werd gered, eo deze zag achtereenvolgens den schipper, zijne vrouw, twee meisjes en den loods verdrinken. Aandoenlijk was het vei haal van dat drama door den man die het moest aanschouwen. Door h«t breken van de anker ketting was dat schip tegen een riggel ol droogte geraakt, waarop de branding hevig woelde. Met den eersten stoot sprongen de luiken cn viel de arme schippersvrouw daarmede in hel ruim op de harde steenenlading. De schipper, baar manredde haarniettegenstaande de zwaré gol ven die het 6chip als het ware overstelpten en bragt haar met veel worstelen tegen het ijzeren fokkestag, waaraan zij zich vastklemde. Daarop trachtte de schipper zijne kinderen twee meisjes, die nog ia het vooronder of voorkajuit waren te redden. Bij die poging kwam echter een zware golf en sloeg den man en vader ten aan zien van vrouw en kinderen overboord. De arme schipper verdronk. Spoedig werd ook een der kinderen weggeslagen de knecht klom met het andere kind in den mastde vrouw bezweek daarop spoedig en ook de krachten van den Vlielander loods schoten te kort. Hij viel uit uil den mast en verdronk. Nu bleven nog de knecht en een der meisjes over en bragicn een bangen nacht door. Het was een verschrik kelijke toestand. Geen hulp, geen redding kwam opdagen. Ten slotte moest hij, om ook zelt niet om te komen, het kind dat hij nog om klemd hield (by had geen louw om het vast te binden) laten vallen en zoo verdween ook dat meisje in de bruisende zee. De knecht was nu alleeu alleen lot den vroegen morgen toen een loodsschuit hem uit zijn ellendige po sitie redde en behouden op Vlieland aan wal zette. De loods, die by deze lamp het leven heeft verloren, behoort op Vlieland le huis en laat een vrouween kind en een oude moeder hul peloos achter. De keizerin van Oostenrijk-Hongarije heeft jl. Zondag aan koningin Victoria te Windsor Castle een bezoek gebragt. Op de Great Western Railway ondervond de keizerin bij haren terugkeer een langdurig op onthoud. Te Slough kon de trein niet verder, daar de weg verderop door omgewaaide tele graafpalen belemmerd was en de arme keizerin zij had nog niet gegeten I Keizerin Elisabeth van Uostenrijk-Hongaiije had honger I Gelukkig kon de stationschef raad schaften en de roastbeef en de stout smaakten haar uitmuntend. Zij gebruikte dit maal in haar rijtuig en de geheele geschiedenis scheen haar legt veel genoegen te verschaften. Het gevolg der keizerin gebruikte het luncheon ten huize van den stationschef. Een van de datnes werd door de heeren van het gevolg op een rolwagen naar den salon gereden het was zoo glad I Men amuseerde zich echter uitmuntend en dc lijd van wachten was vooibij zonder dal men liet gemeukt had. Te 4 uur werd de reis naar Londen voortgezet, waar de zij in Claridge Hertel haren iulrck nam. De regtbank te Rotterdam heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van den heer 11. Heijermans redacteur van het Zondags blad (aangeklaagd door dc •directeuren" der Maatschappij de Zonnestraal, omdat hy in zijn blad het publiek tegen de zoogenaamde Maatschappij gewaarschuwd had.) De regtbank veteenigde zich volkomen met hel door den verdediger gepleit systeem dal de gennpuieerde plaatsen veroordeelingen der zaak waren maar geen ten laste gelegde feiten inhielden zoo dat zij den heet Heijermans van alle regisvet volging ontsloeg. Te Utrecht had in een der volkrijkste wijken tusschen een echtpaar een twist plaats welke zoo hoog liep, dal de buren zich in den twist mengden en de vrouw aanraadden zich van haar mgn te scheiden, waaraan zij dan ook gevolg gafmedenemende een deel van liet beddegoed en eenig huisraad; legen den avond kreeg tij berouw en keerde naar de gemeenschappelijke woning terug; daar komende had haar echtge noot mede de woning verlaten na reist een gedeelte buisiaad verkocht en den spaarpot met vijftig gulden medegenomen te hebben. Sedert jaren is zulk eene algemeene storing niet in de telegraafwereld bekend geweest als thans bet geval werdten gevolge van de stormendie allerwege heerschten. Engeland is geheel van de gemeenschap met hel vasteland afgescheiden; tusschen Duitscbland en Neder land is de verbinding zeer gebrekkig, eerst eer gisteren 12 uur werd ze met Frankrijk en België voor een deel hersteld. In den omtrek van 's Hertogenbosch is een gedeelte van den spoor weg weggespoeld en daarmede onderscheidene telegraafpalen. Van alle zijden komen nog berigten van den hoogen stand van hel waier en de daardoor veroorzaakte ovcratrooming van onderscheidene polders. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene nota van wijziging in het wetsontwerp lot wij ziging der wel van 17 Julij 1807 houdende regeling van het ooderwys bij de Koniuklijke Militaire Academie. Daarbij wordt o.a. voorge steld verlenging lot 4 jaren van den cursus voor de kadetien der inf. en cav. Het 4de jaar zal door de kadetten der inf. en cav. aan de praclische opleiding bij de academie worden besteed. In de zitting van dc Tweede Kamer van Dings- dag zijn na nog breedvoerige beraadslagingen over art. 6 van hel wetsontwerp op het Hougcr Ouderwijs en daarop voorgestelde amendementen, al die amendementen verworpen met overgroote of beduidende meerderheid. Het Regeringsartikel daarentegen is aangenomen met 38 legen 32 stemmen. Hel behelst Verpligting tol oprigling van gemeentelijke gymnasia in gemeenten boven de 20,000 zielenvrijheid tot oprigling van gymnasia in andere gemeentenmogelijkheid lot dispensatie van verpligtv oprigling. Voor lutl debat had de Regecring in art. 7

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2