WATERSNOOD. De Laudila* is van oordeel dat des Nertogs rekening niet juist is. «Als gij mij die sum niet aanbiedt, xeide dc Vorst dtn neem ik die!" en daarmede zijn de afgevaardigden naar buis gegaan. RegeringstclcgramATJEH. «De Imam van Tjadé in de XXVI moekim (die reeds herhaaldelijk zijn voornemen had te kennen gegeven om in onderwerping Ie komen, maar voor de uitvoering daarvan tot dus ver steeds terugdeinsde) is tc Kotta Moesapi ge weest om te verklaren dat hij zich onmiddellijk wcnschte te onderwerpenmits hg op bescher ming rekenen kon. «liet 8e en het 13e bataillon zijn te Latnbaroe en tc Kajoelo tot oprigling van postende overige troepen zijn den 7 dezer naar Kolla Radja tci uggekeerd. «ilij de verovering van Lambaroe (zie het berigl in de Staats-Courant van 11 Maart) hadden wij t'> dooden allen minderen en 30 gewondenen werden door den vijand niet 38 (zooals in het vorige berigt vermeld stond), maar 73 lijken achtergelaten. Ook werd bij die ge legenheid niet (zooals het vorige berigt zeide) de kapitein Dcekinanmaar de luitenant Deckman gewond. Voorts werd toen nog gewond de kapitein Engelhard en den 25 February de kapitein Wttewaal van Stoetwegen (zwaar). «De gezondheidstoestand is bevredigend." Het volgende ontwerp-adres wordt morgen, Dingsdagter raadszitting behandeld Aan de Tweede Kamer der Slaten-Geneiaal. Geeft met verschuldigd n eerbied tc kennen DE RAAD DER GEMEEN! L^ ^^RT, dat hein met leedwezen uit het ar.n Uw\. radering ingediend ontwerp van wet, houdende eene nieuwe rechterlijke indeeling, is gebleken dat wordt dit ontwerp tot wet verheven, Amers foort zal ophouden de hoofdplaats van een arrondissement te zijn. Hoewel prijs stellende op het beoogde doel eencr hetere rechtspleging door vereenvoudi ging vermeent hij toch dat de nieuwe indeeling, zoowel in het algemeen belang als in het bijzonder voor deze gemeente, lot overwegende bezwaren moet aanleiding geven, zoodat bij hein de vraag is gerezen ol de voordeelen welke men zien bij eene bereiking van hel doel voorstelt, daartegen kunnen opwegen. Naar zijne bescheiden meemng is eene ont kennende beantwoording dezer vraag niet twij felachtig. Do opheffing van elf arrondissements-recht- banken berokkent aan de gemeenten waarin de zetel daarvan tot dusver gevestigd iseen onherstelbaar verlies. Niet alleen zullen vele huisgezinnen de gemeente verlatenen het verlier verminderen waardoor de gemeente- financién en neringdoenden een belangrijk nadeel zouden ondervinden maar zal ook van de ophefting hel gevolg zijn dat juist de kleinere gemeentenwaar de tegenwoordigheid van wetenschappelijke mannenmet het oog op beschaving en ontwikkelingeen noodzakelijk vereischle is bij het gemis van de leden der rechtbankin 't vervolg voor een goed deel daarvan versloken zullen zijn. Niet slechts de belangen der hoofdplaatsen van de opteheffen arrondissementen, maar tevens die der ingezetenen van alle daartoe behoorende gemeenten zijn daarbij betrokken. Bij de groole uitbreidingwelke de arrondissementen onder gaan zal toch de grootere afstand van den zetel der rechtbankdoor tijdverlies gepaard uiel meerdere kosten, voor velen een dikwijls onoverkomelijk bezwaar legen het verkrijgen van recht opleverenzoodal voor hen althans het doel der wet verloren gaal. Doch ook uil een finantiëel oogpunt zal de nieuwe indecling voor 's rijks schatkist veeleer nadeel dan voordcel opleverenen het doel niet bereikt worden tot staving van welke bewering de gemeenteraad Uwe aandacht slechts behoeft te vestigen op de belangrijke uitbreiding die het arrondissement Utrecht zal verkrijgen in de vermeerdering van werkzaamheden daaruit voor liet rechterlijk College voortvloeiende, tengevolge waarvan hel aantal rechters, thans op 4 a 5 voorgedragen, reeds spoedig zal blijken tc gering tc zijnen uitgebreid zal moeten wordenterwijl bovendien de getuigen- gelden eene aanmerkelijke verhooging zullen ondergaan. Na alzoo gewezen te hebben op de bezwaren aan de nieuwe indeeling verbondenblijft nog de taak overig Uwe vergadering te wijzen op het groot belang voor de justitiabelen in het behoud van Amersfoort als de zetel cener arrondissements-rechlbank gelegen. Zonder in bcoordceling te treden in hoever hel behoud van 't arrondissementzooals het lot dusver is samengesteldwenscbelijk is vermeent de Raad dat eene toevoeging van de kantons Harderwijk en Naarder en de ge meenten tot het voorgestelde kanton Amers foort behoorende, voor de ingezetenen dier gemeenten oneindig gemakkelijker zoude wezen, aaar zijne gemeentehet middelpunt van een belangrijk spoorwegnelvan alle zijden spoedig bereikbaar is. Voor dusdanige indeeling van het arrondissement bestaat redelijke grond vooral wanneer men het oog vestigt op de vor ming van hel hoofdkiesdistrict Amers foort waarbij de ligging van bovengemelde gemeenten blijkbaar in aanmerking is genomen. üp de hiervoren aangevoerde gronden neemt de Gemeenteraad de vrijheid eerbiedig Uwer vergadering te verzoeken, het wetsontwerp niet aantenementenzij daarbij Amersfoort als de hoofdplaats van een arrondissement worde aan gewezen. 't Welk doende De Raad der gemeente Amersfoort. AMERSFOORT iO Maart 1876. Sedert ons jongst nummer verscheen werden bcrigten ontvangen van een aantal dijkbreuken en andere walerrampen en zijn een aantal plaat sen, meest in Gelderland en Noord-Brabant overstroomd. Allerwcge waren de dijkbesturen in de weer om de bedreigde punten te behouden. Met on gelooflijke krachtsinspanning en met schier bo- venraenschclijke moeite werd alles in het werk gesteld om groote onheilen te voorkomen. Welke angst en vrees de bewoners in de be dreigde streken uilslaan is niet te beschrijven en welke schade reeds is geledenis zelfs niet globaal te berekenen. De nood is op vele plaatsen zeer hoog gestegen en vooral by 's Hertogen bosch en de dorpen verder op aan de Maas is de toestand allerjainmcrlijksL Voor velen van de bewoners van die dorpen zijn haardsteden het vee en goed reddeloos verloren en, al is het niet voor altijd, voor 'toogenblik zijn ze toch van dakvan voedselin een woord van alles beroofd. Die menschen moeten geholpen, hun lijden moet verzacht worden. Er worden dan ook reeds giften voor hen ingezameld. Wij doen een beroep op het medelijden van onze medeburgerseen beroepdat naar onze over tuiging niet onbeantwoord zal blijven. Wijdie voor verreweg het grootste gedeelte, welligt zelden of nooit in den toestand zullen verkeeren van onze landerijen overstroomd en onze huizen weggespoeld te zienwij mogen ons niet ont trekken aan een ondersteuning van landgenooten die zoo,zwaar werden bezocht. Die wil geven geve het echter spoedig. Het spreekwoord «die spoedig helpthelpt dubbel'is hier toch van zeer juiste toepassing. De «Algem. vereen. Comm. ter leniging van rampen door watersnood," tc Amsterdam opge- rigt in 1861, is door haren voorzitter, Mr. August Philipszaturdag jl. tot eene vergadering opgeroepenten einde middelen te beramen om hulp te verschaffen aan de slagtoffers van den watersnood in ons vaderland. De ingezetenen van Amersfoort en environs hebben bij vorige waterrampen steeds ruim schoots bijgedragen om den nood hunner lij dende landgenooten te helpen lenigen en onge twijfeld zullen zij ook in de tegenwoordige rampen gaarnenaar de uitspraak van hun goed hart, zooveel mogelijk daartoe bijdragen. Men kan desverkiezende giften aan ons bureau zendenof in onze brievenbus glijdenwelke wij alsdan aan voormelde Commissie zullen zendenechter de vlugste wijze van geldelijke hulp is, dat men sommen van ƒ25.en daar boven per aangeteekenden brief, of kleiner be dragen in postwissel per post aan voornoemde Commissie naar Amsterdam zendten misschien kan, door een algemeen verlof van den Minister van Financiënvrijdom van aanteekening en vrijdom van postwisselzegel worden verleend op gelden voor deze Commissie bestemd. 's Rijks schatkist zou door dezen maatregel geen nadeel lijden. De meeste spoorwegen trans porteren kosteloos goederen, leeftogt enz. voor de nooddrufligen door den watersnood waarom zou het R ij k dan niet kosteloos daarvoor geld transporteren? Ons beroep op den liefdadigheidszin onzer sladgenooten en environsbewoners wordt be sloten met nogmaals de bede Zendt Uwe giften spoedig; Per telegram uit IndicDe Luitenant-Kolonel P. R. de Rochemont, van het Nederl. Indische leger, is bevorderd tot KoloneL De kiesvereniging «Amersfoort" alhier heelt zaturdagavond jl. voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot candidaat geproclameerd den Heer Mr. W. II. de Beaufort, aan den Treekte Leusden. De kiesvereniging «Vooruitgang" U Amersfoort heeft Znturdagavond jl. tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ge steld den Heer Mr. W. II. de Beaufort, aan den Treekte Leusden. Aanst, Woensdagavond zal door de goede zorgen van den Heer Schweinsborg in Ainicitia alhier een -vocaal en instrumentaal concert plaats hebben van de leerlingen zijner Zangschool en Inslrumcntaaiklassein nevens- slaande advertentie gedetailleerden waaraan ook eene zeer aangename finale voor de aan wezigen is verbonden. Omdat de tijd der uitvoering, overmorgen- avondkort op handen ismag wel worden gehoopt dat morgen, Dingsdag, de lijst van inteekeninggroote deelneming erlangt en alzoo ook door talrijke opkomst eoncn hoogstgenoe- gelijken avond zal worden doorgebragt. Voor de ligting der nat. militie van 1876, zijn te Amersfoort ingeschreven 116 jongelingen van welke er voor de ligting 1 overleed. Van de 115 lotelingen hebben Ier zitting van den militieraad Vrijdag regt op vrijstelling verkregen11 perso nen die zich reeds vóór hunne inschrijving als vrijwilligers in dienst bevonden bij de land- of zecmagt, 26 wegens broederdienst15 eenige wettige zoons, 1 tweeling broeder, 7 die de gevorderde lengtemaat van 1.550 meter misten en 7 wegens ligchaamsgcbrckenterwijl 1 als veroordeelde is uitgesloten. De overige 47 lote lingen, waaronder 1 gehuwde, zijn voor den dienst aangewezen, liet door de gemeente te leveren aandeel over 104 ingeschreven (de voor melde 11 vrijwilligers worden bij de berekening van het aandeel niet medegerekend)bedraagt 57 manschappen, waaruit volgt dat 10lotelin gen, namelijk No. 88,80, 90, 93, 94, 102, 105, 109 en 110 (de daarlusschen liggende nummers zijn evenals No. 115 gelrokken door lotelingen die oin verschillende redenen zijn vrijgesteld) buiten oproeping blijven ten ware een of meer voor den dienst aangewezenen bij herkeuring of binnen den daartoe bij de wel gestelden termijn van vier maanden na hunne inlijving ongeschikt moglen worden bevonden. Volgens de laatst ontvangen oflici'-ele berigten blijven in Duitschland de Rijn en de Moezel vallende. Te Keulen was don waterstand reeds veel lager. Ook op onze rivieren begint het water te vallen. Daardoor en door de veranderde weèrsgesteldheid is althans voor liet oogenblik het dreigend gevaar geweken en is er reeds ver betering in den toestand. Te Arnhem heeft zich eene Commissie van dames gevormd tot het houden eencr loterij over het gelieete landter leniging van den nood, door de oveislroomingen vei oorzaak i. In de London and China Telegraph komt een beiigt voor uit San Francisco van den volgenden inhoud: Bij eene onlangs hier gehouden verknoping weiden 16 Cliineesche vrouwen in veiling gehragt. Alleen Cliiueezcn moglen als koupers optreden. De hoogste prijs, die gemaakt werd, was 8 dollars; eene vrouw met delecien neus hragt 65 cents op. Naar wij uil goed ingelichte bron vernemen is bij de hooge Regering reeds liet verblijdend uitzigt geopend, dal liet verbod van invoer van vee in Duitschland spoedig zal opgeheven wor den. De hoofdreden was hal de longziekte te veel in Nederland zon heersclien. Dit nu is zoodanig overdreven dal de pogingen tot her stel van den handel hoop op goeden uitslag geven. Op Kiomboomslool (Amsterdam) hebben liefderijke echtgenooten hevig gevochten. Meneer wilde mevrouw met eene bijl stuk hakken en mevrouw wilde in 't water springen. Van een en ander is echter niets gekomen. Te Hage zijn drie jongens gearresteerd die gewoon waren ïooden dakgoten ie stelen. ADVERTENT I E N Heden overleedin den ouderdom van ruim 88 jaren onze waarde Vader en Behuwd- vadcr, de Heer JACOBUS BOS. Amersfoort Uit aller naam 10 Maart 1876. A. J. BOS. V<x>r de deelneming ondervonden bij het overlijden mijner Echtgenootc ANNA I'E- TRONËLLA HARMSENbetuig ik, ook namens mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mynen dank. KZ7ml' P- HEIJI.NK.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2