d« geOMthMrsn iter OoiUnrijkach* en InjeUche geiauteclappeii achtenswaardig* en geteerde manuen heeft doen constuteoreu dat er inderdaad zelfmoord geploegd was. Men zou A b d u 1-A z i niet hebben kunuen ertnoorden door bent too kleine wonden toe te brongon. llij tou om hulp hebben kuunen roepeu. Zijn «laven en kinderen naren bij dc hand en haddon bout «tellig vordedigd. Boven dien, too dikwijl» Mtitelmannen een Sultan oin liet leven bragten hebben tij elcchu l»j ttittouderiag bloed geitort eu hen doorgaans geworgd, Het stoffelijk overschot werd terstond naar een nammgen wacht post overgebr.igi Volgens Turksch gebruik mag oen lijk niet lang U een sterfhuis blijven. Middag» werd hij in het mausoleum van lijn vatler Sultan M a h - m oud, liegiaven op hoogst eenvoudige wijs, zooals de Muzelnunuen gewoon zijn. Aantieulijkeu en geringen worden in een withouten kist gelegd eu door elk die den lijkstoet ontmoet, een vijftiental schreden verder gedrageu. Zoo is ook A b d u 1 - A t i s grafwaarts gebragt Men moet waarseltnwen tegen eene illusie die veld wint in Europa en zoo tij tich voor g.ied vestigt eene goede booordeeling van den staat van taken in dit land onmogelijk maakt De woorden hebben iu Turkije niet de/.elfde bcteekenis alt elders. Wij weten allen wat in West-Europa een liberaal is maar een Turksch liberaal is een geheel ander wezen. De opvoeding van don harem, waarin iedere jonge Mute'man opgroetis geheel strijdig met de ontwikkeling der liberale denkbeelden zooals wij die begrijpen. Het onderwijs kan dexe eerste indrukken wijzigen maar nooit geheel uitwisschen. Om een denkbeeld te geven van de taak is het belangrijk na te gaan hoe de Turkzelfs de liberaalstein lijn gemoed over den christen zoowel den inlander als den vreemdeling denkt. Iedere Muzelman ontwikkeld of onwetend beschouwt altijd den christen niet een gevoel van minachting, dat iu de laagste klasse ligt tot haat overslaat. Zion wij wat er in het dagelijksch leven gebeurt. Nooit tal eeu Turttelf» M i d h a t -pacha nietdie een modeUiheraid is, een christen groeten, too als hij een muzelman groet. Ue Turksche groot tsemeaa bestaat daarindat men de regterhand laat hangen en vervolgens tot aan de lippen of het voor hoofd opheft hoe dieper de hand naar beneden gaatdes te eer biediger is de groet. Nu daalt bij het begroeten van een christen de hand nooit beneden de borst. De christen moge een hooggeplaatst persoon tijn de muzelman zal hem altijd eventjes groeten. Er is meer. leder Mahommedaan meent, dat wy, of liever dat tij een engel en een ditivel bij zicb hebben de engel regta de duivel links. JDaaroin is het onbeleefd met de linkerhand te groeten. Maar tegenover een christen lal de Tur. bij voorkeur groeten met de linkerhand wat hij een' geloofsgenoot nooit zal doen. Kleinigheden zal men zeggen maar juist deze kleinigheden, in Europa onbekend, gevsn den sleutel tot deze Mahoiuiuedaansche werelddie in 't klein met zorg moet worden beschouwd. Dikwijls zag ik pacha's, die genoodzaakt waren een christen van hoogen rang te ontvangen en hem eenige schreden tege moet te gaan W at doen z j om huu pligt al» ambtenaren overeen te brengen met buu geweten als Mahommedanen Zij «reden aan met den linkervoet. Dat is geene scherts, maar eene opmerking, die wij dagelijks kunnen maken. liet meest curicuso geval, dat ik zag, was de handelwijze van een Arabischeu sheik diewanneer hij in gezelschap was van christenen altijd het regteroog sloot Hij zag de christenen alleen aan roet het linkerooghet booze oog Wij begrijpen in Europa dit enge en volhardende fanatisme niet en dat is eeue reden te meer om het te bestuderen vooral nu men er over spreekt om aan de christenen dezelfde regten te geven als aan de Mahommedanen. Konstanlinopel 10 Junij. Een manHassan genaamd, Cirkassiër van geboorte, welke vóór vier jaren als luitenant de militaire school ver liet en later tot kapitein benoemd werd om naar het leger te Bagbad gezonden te worden werd om verscheidene redenen te Konstantinopel gehouden en in verschillende betrekkingen ge bruikt. Toen hij vervolgens adjudant-majoor was geworden en een plaats in genoemd leger had gekregenbezigde hij allerlei uilvlugten om niet te vertrekken, zoodat arrest hem werd opgelegd en hij heden naar zijne bestemmings plaats zou worden overgebragt. Toen hij gisteren op vrije voeten was gesteldbegaf hij zich 's avonds naar het paleis van den minister van oorlog, en daar vernomen hebbende dat de minister met zijne ambtgenooten bij Midhat eene vergadering bijwoonde, begaf hij zich derwaarts. De wachten lieten hemin zijne hoedanigheid van adjudantde vergaderzaal binnentreden. Pas daar verschenenschoot hij een revolver op Hussein af Terwijl de overigen zich beijverden den moordenaar te vattenwer den Ruschid-pacha en Ahrned-pacha, benevens een dienaar van Midhat en een soldaat insgelijks gedood en de minister van marine en een soldaat gewond. De moordenaar werd gevat. Konstantinopel, 17 Junij. De moordenaar der Ministers is heden morgen opgehangen. Behalve de ministers van oorlog, buiten), zaken en marine zijn nog door den moordenaar geveld een bediende en een ordonnans-officier. Toen de soldaten kwamen toesnellen om den moordenaar te vatten, heeft hij er nog één ge dood en één gekwetst, zoodat hij in 'tgeheel vijf personen heeft vermoord en twee gekwetst zoo met revolver als met den dolk. Allerlei Te Woudrichem werd Woensdagavond op straal vuurwerk afgestoken bij gelegenheid van 'l40jarig jubilé van den predikant. Een zwermer kwaui tcregt op eene bovenkamer door een luitenant bewoondde gordijnen vallen vuur eu het huis verbrandde totaal. Het verhaal van de kist met een half vergaan lijk aan hel station te Hermalle vindt zijn oorsprong in een te Verlaine in eene herberg achtergelaten koffer. Inderdaad werd bij dezen de justitie geroepen omdat men meende dal er bloed uil stroomde. Bij de opening bleek een pot siroop, die daarin geborgen was, te zijn gebroken en de uilvloeijende siroop werd voor loed gehouden. Een commis-voyageurdie er getuige van was maakte wel van het vermoeden, maar niet van de opheldering gewag en ver plaatste het loonecl van Verlaine naar Hermalle. In sommige Belgische dorpen wordt al won derlijk kermis gevierd. Zoo had b. v. dezer dageu hij gelegenheid der kermis van Chapelle- ó-Oie een wedstrijd van kolfijdrinksters plaats, waaraan, naar hel schijnt, geen veteranen mog- ten deelnemen althans de drie overwinnaressen die heel wal voor de toekomst beloven 1 zijn j jonge meisjes. De eerste prijs werd behaald met 27de tweede luel 22 en de derde met 17 koppen koffij. Onlangs gaveo ook dc «draaimolens in den Raad van Utrecht aanleiding lot een zeer ernstige discussie. De eeu noemde het draaijen in hooge uiate onzedelijk een auder spiak dit met groote levendigheid tegen en ging zelfs met zijne kin deren naar de kermis om hen te laten draaijen. De eerste wilde een draaimolen ƒ500 voor eene plaats op de kermis laten betalen de andere vond 50 genoeg. Nog een ander wilde de plaatsen voor die mo lens aan de hoogstbiedenden verpachten, zooals men te Gouda deed. Daar werd eene gepaste plaats aan eeu ander overgedaan voor ƒ200. «Laten wij, tijdens de kermis, er maar weer flink op los laten draaijen zeide een der leden mits ze dan ook daarvoor eene goede som gelds in de stadskas dtaaijen." De anli-draailiefhebbers verloien hel pleit. De draaimolens blijven te Utrecht en betalen op de kermis voor de plaats ƒ25 de schopstoelen 15 en de koekblokken 3. VVanneperveen 14 Junij. Gister arriveerden hier de legter-commissaris de officier van justi tie en de griffier bij de Arr.-Regtb. te Zwolle geadsisteerd door twee decloien teneinde een onderzoek in te stellen naai een 20jarig meisje, dat Pinkstermaandag in- eene herberg in de gemeeute Steen w ijker wold moet zijn mishandeld. Zij zou namelijk aan handea en voeten zijn gebonden en mishandeld op eene wijze welke zich hier niet laat beschrijven en waarvan bloe dingen uit keel en neus het gevolg zijn geweest, ilet is te wenschen dal dergelijke daden van geweld voorbeeldig worden gestralt, doch tevens strekt dit tot waarschuwing voor jonge dochters, om dergelijke plaatsen te vei mijden. Pr. Dr. Cl. Uit Gioningeiland wordt gemelddal de bijen uil hel koolzaad zulk een Hinken voorraad honig hebben vergaderd, ais in de laatste jaren om dezen tijd van het jaar zelden plaats vond. Het drooge weer en de krachtige bloem van het koolzaad dal op sommige plaatsen 7 voel lang is hebben daartoe hoofdzakelijk medegewerkt. De Parijsche politie heelt een dievenhende gearresteerdwelke zich toelegde op 't bestelen van dronkaardsdie op de banken in de openbare wandelwegen ingeslapen waren. Dikwijls gebeurde het, dat de patient uit zijn dommel ontwaakte terwijl de kunstbewerking op hem werd toegepast. De dieven legden hem dan onder gruwelijke bedreigingen hel stilzwijgen op. Vooral 's nachts was de bende werkzaam. Om haar iu handea te krijgen, ging een verkleed politieagent op een bank in de boulevard tialignolles liggen, om streeks twee uur 's nachts, en veinsde te slapen. Het duurde niet lang of hij voelde dal een hand in zijn zak lasteen er de portemonnaie uithaalde die echter ledig was. Hij hoorde de vloeken en verwenschingen van den teleurgestelden dief kalmpjes aan maar hield hem scherp in hel oog en zag hem op ongeveer 100 meter afstand van de bank zich bij een troepje kameraden voegen. Up een vooraf afgesproken teeken van hem werd de bende door de politie omsingeld en achttien personen waaronder drie vrouwen vielen tn handen. Te Amsterdam geraakte een persoon, die blijk baar Schiedammer vocht hid gebruiktte water. Gelukkig dat door hel roepen eener vrouw spoe dig hulp kwam opdagen. Een schipper bragl hem door middel van zijn haak met moeite op het drooge. Toen men hem bij w ijze van medi cament een glas brandewijn wilde toedienen, bedankte de waterspringer daar hij te kennen gal van den drank ai te zijn. Een bezoek aan den Kraton van Atcbin. Eene Nederlandsche dame heelt op reis naar Edi Sumatra's noordoostkust van uil de reede van Atcbin met haren echtgenoot een uitstapje naar den Kraton (Kotta Radja) gemaakt «.a geelt daarvan eene interessante beschrijviug in een brief van den 25sten April. Wij zijn in de gelegenheid gesteld daaruit hel volgende over te nemen 's Morgens van den 31sten Maart kwamen wij op de reede van groot Atchin aait. Aan den wal wapperde overal de Hollandsche vlag en ook de massa oorlogsschepen en andere sloomeis hadden de vlag in top. De ree leverde een prachtig gezigt op, vooral als men de drukte aan bet strand waarnam Den volgenden morgen om halt zeven waren we i eis vaardig. De kapitein liet ons met zijne boot naar den wal roeijen. Hier stond weldra de tandoe (draagkoets) voor mij en de paarden voor de heeren gereed. Wij gingen even buiten Olélé, waar vrij wat bedrijvigheid heeischleen de Atchinezen mij vreemd aankeken maar nu begon het speciakel. Verbeeld u mij in een draagkoets op de schouders van vier koelies. Ik kreeg het bijna op de zenuwen van lagchen. 'l Was goed dal de ruiters naast mij waren. Wij gingen eeu mooijen weg langs, aan weers zijden prachtige bosclijes en hooge boomen. 'kHad nog wel een weinig angst voor de kerels, die ons tegenkwamen met hun nlalte neuten en sterken ligchaamsbouw ze weken ook geen haar breed en keken met hun zwarte oogen ons schuins aan, zoodal ik soms rilde. Gelukkig ging dat alles goedtot wij in Kolla Radja aankwamen en K-. en vrouw (die 14 dagen te voren denzellden inlogt hadden gemaakt) ons al in de verte toelachten en wij zeer gul werden omvangen. Een uur later maakten wij onze opwachting bij den generaal Wiggers van Keicheui die ons zeer vriendelijk welkom heette. Daar zagen we ook kolonel 11., die met ons logeerde in hel huis, dat 150.000 gekost heeftveel besproken is en niet eens door generaal Pel is bewoond geweest. Wij zaten daar midden in den Kraton op dezellde plaats waar de sultan van Grool-Atchiu zijn vei blijf heeft gehad. Wij gingen den Kraton binnen door een poort, die in zeei breede muien gehecht was, en waar naast bovenop een zeer dikke boom stond waaronder du schildwachten hunne huisjes had denomringd van kanonnen. Er was leeds een breede weg gemaakt links dc kali en legls alles militaire huiten ol liever gezegd loodsen van bamboes, vooibij een antiek kruidliui» en muren, die dan regtuit dan dwars eene gruule wanorde verloonen ze waren gedeeltelijk afgeschoten en afgebroken en deden nu veel dienst voor den aanleg van wegen enz. 't ls mij niet mogelijk eene volledige beschrij ving van den Kiaton te geven 'l heelt op dit oogenblik meer van een klein dorp dan van iets zooals wij ons dal vroeger vooistelden. Hel is zeer vuil; de ovciblijlsels van de gevlugten zijn van weinig bcteekenis alleen eeu houten raadhuis is blijven staan. De Hill is eene hoogte, waar zeer interessante graven zijn met bronzen beelden en oude gralsteenen van vroegeie sultan». Een°*boom is er kolossaalde lakken zoo dik als bij ons de eikeubooiuen. Tegenwoordig zijn er de huizen van enkele doctoren en officieien 'die daar zeer irisch en luchtig wonen. De versche lucht in den Kraton liet anders veel te wenschen over, vooral toen wij er twee dagen hadden met 95 grad. Eahienheit en dan te welen dal er daar naast u een veld is waar om de 2000 lijken tijn begraven en dan die hospitalen en die massa menscliun, die er wonen 1 Gelukkig was de cholera bijna geweken toen wij aankwamen en gewent men spoedig aan het onvermijdelijke, maar het maakte toch op ons een onbeschrijlelijkcn indruk. De meeste men* schen worden er ook ziek meest koorts 's Nachts hoorde ik dikwijls de granaten knet teren en ofschoon hel op dit oogenblik alleen ledoeo is om bel veroverde terrein te behouden, komen er toch op de grenzen telkens schermut selingen voor, daar de Atchinezen zeei kwaad aardig eu wraakzuchtig zijn en nooit te vertrou wen zij kruipen als slangen en bakken er maar op los met hunne klewangs (lange breede scherpe messen) in iedere hand één. Een keer was ik nog getuige van een ten oorlog trekkend balail- lon, het twaalfde, onder kommando van majoor Jeltes, met vaandel en muziek die het Wilhel mus speelde terwijl het vaandel opgeheven werd. Deo volgenden avond zag ik ze terugkecreu natuurlijk liep alles naar buiten om te vernemen hoe het gegaan was, vooial de soldatenvrouwen die als mieren toestroomden. Er was trouwens niets gebeurd als een campong in braod gesto ken. Wat ze hier echter hebben doorgestaan kan men zich in Europa niet vooislellen de geest- en wilskracht om het legen de doodende elementen vol te houden (vooral de cholera) en de ontberingen die ze zich moeten getroosten. Daarbij over dag groote hitte en des nachts kou. Zij hebben ons bewondering en respect alge- dwongen. 's Morgens was al bet werkend personeel druk aan den arbeid hier tuinen aanleggende daar nieuwe hoofdofficiers-woningen bouwende enz. Na een hartelijk afscheid van den generaal en de kratonbewouers gingen we 's morgens om half acht naar K. om met hem de artesische pulwerkers te zien werken en keerden toen weer naar Olélé terug in onze draagkoets evenals we gekomen warenvan waar we weer naar de groote boot gebragt weiden met een lief, roeibootje en zoo arriveerden we met de Bromo in twee dagen op de reede van Edi. Gr. Ct.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2