Brimel en meldde zich in Mei jl. te Harderwijk voor de miliuire koloniale dienst aan. Hij ver dween echter, na te Harderwijk een zeer be- langrgken dielstal van goud en zilver ten nadeele vrau den logementhouder Ephtaitn begaan te hebben en vlugtte met zijnen buit naar de kanton van Amersfoortdaar nestelde hij zich in den waren zin des vroords in een bosch nabij de vlasakkers, om van uit die schuilplaats ver scheidene diefstallen bij nacht met braak en inklimming in de omstreken van Amersfoort te plegen. Zich daar al spoedig niet veilig meer •chtende, trok hij naar Laren waar hij op een Ciar buitenplaatsen inbrak en de bewoners van nn tafelzilver beroofde. Zijnen logt voortzet tende kwam hij in de duinen onder Zandvoort waar hij dank zij de kordaatheid en het beleid van den bovengenoemde onbezoldigden rijks veldwachter van der Linden en niettegenstaande zijnen hevigen wederstand, met schier al de door hem sedert zijn verblijf te Harderwijk gestolen voorwerpen aangehouden en op nieuw aan de justitie overgeleverd werd. Sedert heelt deze allergevaarlijkste misdadiger reeds meer dan ééne poging gedaan om te ontvlugten gelukkig tol lieden zonder zijn doel te bereiken. Daar hij te Harderwijk reeds als militair aangenomen waszal hij ter zake van de hier te lande gepleegde misdrijven voorden krijgsraad te Arnhem teregl staan. Hel is te wenschea dat deze misdadiger welke, indien hij niet aangehouden was, waarschijnlijk een schrik was geworden voor de bewoners der tegen de duinen gelegen buitenplaatsen, zijne welverdiende stral niet ontgaan zal. Te Parijs zijn twee zonderlinge huwelijken voltrokken. Korten tijd gele 'en werden twee mannen, Maillatd en Vrignaull, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld, terwijl twee vrou wen die medepligiig warentot een korte ge vangenisstraf weruen veroordeeld. Aangezien Maillard Eugenie Prat beminde en Vrignault Hortense Couturier bekenden de veroordeelden, dat zij zestien diefstallen hadden gepleegd behalve die, waarvoor zij veroordeeld waren. Een nieuwe vervolging was thans noodig en eene veroordeeling lol deportatie was hel gevolg. Thans echter lieten Maillard en Vrignaull zich ontvallen, dat zij iets anders wisten omtrent de moorden te Ligomes, waar in een zeer kort tijdsbestek zes personen werden omgebragt. Er werden pogingen gedaan om hun geheim te koopen maar zonder gunstig gevolg. Zij wilden spreken mits tij mede tot deportatie werden veroordeeld en het hun werd toegestaan met beide genoemde vrouwen in den echt te treden. Dit werd hun vergund en de echt werd inderdaad voltrokken.«Men vleit zich thans, dat het geheim omtrent die moorden aan het licht zal komen. Te Assen heeft Zaturdagmiddag een school jongen een zijner makkers, met wieo hij den vorigen avond twist had gehad met een pen- nemei cea stoot in de linkerborst toegebragt. De vader van den gekwetsten knaap dr. van <ler Scheer heeft aangifte gedaan. Hel geregtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de beiJe zaken betreflende de twee dienstboden van den heer dr. Smit Sibinga te tvioningen, die verleden week teregt stonden omdat tij van het overgebleven eten hadden weggegeven aan de moeder der eene dienstbode en aan de werkster. Daarbij is aangenomen dat de dienstboden niet tnogien beschikken over hel overgebleven middageten maar de geringe waar de en hel goed gedrag van beschuldigden werden als verzachtende omstandigheden aangenomen, la de eerste zaak is de keukenmeid veroordeeld tot 1 maand, het kamermeisje lot 14 dagen en de moeder van deze»tol 6 weken in de tweede zaak de keukenmeid lol 14 dagen en de werkster tot 8 dagen alles als correctionele gevangenis straf, te oodergaau in eenzame opsluiting. Van 1013 Junij heeft het in Zwitserland en Zuid-Duitschland aanhoudend sterk geregend; in de kantons St. Gallen en Taurgan waren bet zelfs geduchte wolkbreuken. Alle stroomen in Zwitserland, verder de Hier, Neckar, Donau, fihijn hel meer van Constant en dat van Lucern swollen zoo op dal het water op vele plaatsen hooger dan in 1652 stond. Groot is vooral de schade in Oostelijk Zwitserland, Bazel en de Neckarstreken. Langs Bazel spoelde de Rijn den 13den balken, huisraadboomen enz. mede. De brug is erg beschadigd en uit Klein Bazel vluchtten reeds de inwoners. Van de verwoes tingen in Thur^an en Zurich is reeds melding gemaakt. Onder de brug bij Kehl dreven balken door met eeue snelheid van 600 vl. in de mi nuut. Om de stad staal veel onder water. Een verstopping in de rivier die door het vastzetten van allerlei afgespoelde voorwerpen ontstond moest door de genie met dynamiet uil den weg geroimd worden. Te Huningen sloeg de schip brug weg. De omstreken van Ravensbuig staan onder water. Ook uit Thurir.gen meldt inen dal, ten gevolge van de zware regens, groote schade is aangerigl en in Noord Italië hebben overslroomingen verscheidene spoorwegen on bruikbaar gemaakt. Arnhem 19 Junij. Hedenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats dat een nieuw voor beeld oplevert van de rampen die hel gevolg kunnen zijn van onvoorziglighcid met petroleum. De dienstbode van den heer V. alhier zonde eene pelroleum-comfoor voor den waterketel op nieuw vullendoelt had de onvoorzigtigheid de brandende pit niet eerst uil te doen voor zij er de petroleum ingooi. De petroleum in de vullingskan vatte vuur, de vlam deelde zich aan den gelteelen daariu besloten inhoud mede en barstte uil elkander, zoodat een massa bran dende petroleum over den grond zich uitstortte en iu aaniaking kwam met de kleederen der dienstbode. De echtgenoot van den heet V. wist door groote tegenwoordigheid van geest de razend rondvliegende dienstbode op den grond te werpen, in een karpet te wikkelen en aldus de brandende kleederen te blusschen. Zij bekwam daarbij deerlijke brandwonden aan de handen terwijl de dienstbode zelve met uitgestrekte brandwonden voorzien in eene draagbaar naar hel ziekenhuis moest worden overgevoerd. De Engelsche dagbladen berigten, dat de dui kers er in geslaagd zijn de som van anderhalt millioen in muntspeciën, welke bij de schipbreuk van den Schiller op de hoogte van de eilanden Scilly gezonken wasbijna geheel leiug te vinden. Er ontbreken nog 25000 bancs aan. Bij den jongsten grooten wedren te Long- champs, de fransche Derby-dag, is de grand prix de Paris op de fransche en engelsche mededingers, behaald door een paaid, afkomstig uit de keizerlijke stoeterij te Kisbcr, 34 kilometer van Weenen, en naar die plaats geuoemd. Hoewel het veulen beroemde ouders hadwas de verwachting toch niet groot. Eeo bejaard pachter uit den omtrek zekere Krem- nitz, die de stoeterij dikwijls bezocht en een degelijk kenner mogt heeten had daarentegen veel met het veulen op, en beweerde altijd dal hetonvoorziene omstandigheden uitgezon derd een paard van de uilslekendsle hoedanig heden worden zou. Up zekeren dag, dat hij zich juist indestallen bevond, kwam een Engelsch- man de stoeterij bezigtigen. «Niet kwaad", zeide hij, Kisber beziende. «Wat, niet kwaad?" riep Kremnitz uit, die zich in zijn zwak getast voelde door deze 6obere lofspraak op zijnen lieveling. «Zeg prachtig, uitstekend, voortrel- felijk I" voer hij voort«of ik beweer dat gij niet weel wat een goed paard is". «Nu ja", antwoordde de Engelschman «voor wie niets anders of beters gezien hebben dan uwe veulens en paarden maar dan moest ge eens bij ons in Engeland komen dat is andere waar 1" Nu kon de brave Oostenrijker tegenover de laat dunkendheid en den trots van den Brit niet langer bedaard blijven. Zijn nationaliteitsgevoel kwam in het spel. «Bluf zooveel je wilt op het engelsche ras, onze Kisber zal nog eens uw Derby komen winnen of mijn naam is geen Kremnitz I" riep hij verstoord uil. De Engelsch man glimlachte koeltjes, haalde dood bedaard een guinje uil zijn zak en antwoordde; «Durft ge zulk een goudvinkje wagen op uw paard dan zet ik er duizend legen dat het in Engeland nooit een prijs hailt, en ik houd die wedding schap tien jaren." «Aangenomen" zeide Kremnitz. Dit viel voor in 1873. 1 Junij II.den grooten dag der wereld beroemde Derbywedrennen, won hel hongaarsche paard Kisber den eersten prijs. Drie dagen iater ontving Kremnitz, die zijne tegenpartij inmiddels nooit had weèrgezien een wissel van duizend pond slerl. En thans heeft Kisber aan de engelsche en fransche renners beide nograaal de loef afgestoken. K it ii i s g e i ii De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het PATENTRECHT over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1875/76 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 21. Juni 1876. De Burgemeester voornoemd A. li. WIJEHS. AMERSFOORT22 Junij 1876. Het Dagbl. v. Z.-lloUand en 's Huge zegt «De Amersf. Ct. oppert een eigen denk beeld om de militaire quaeslie op te lossen. Zij goell in overweging, lijdelijk een der Minis ters met bet Departement van Oorlog te belas ten, inmiddels een parlementaire commissie, met den beer Roo aan bet hooltlte belasten met bet ontwerpen van voorstellen tot reorga nisatie van ons krijgswezen, en als die aange nomen mogten zijn, een definitief Minister van Oorlog te zoeken, die genegen is ze uil te voeren". «Dit is wel", zoo besluit de Amersf. Ct. «een treurig middel bet is parlcmentai re almagt zich regeringsbeleid aanmati gende maar wie vindt een beter middel «Hoe treurig de toestand ook zijn moge, be twijfelen wij ecbler of bet al zóó ver met ons gekomen isdat men zulk een middel der wan hoop zou moeten aangrijpenwaarbij men op bet punt van beginselen juist datgene zelf' zou doen. wat tot liet alleruiterste moet worden tegengehouden. Hel zou zijn parlementaire al magt, zegt de Amersf. Ct. Maar dan moet men ook vooral in 't oog houdendat die par lementaire almagt juist bet hoofddoel iswaar naar de Rollerdaiiiscbe oppositie sedert jaren streeft. Zou uien nuomdat zij tnel onbesuisd heid daarnaar jaagt en daaraan 's Lands ge- wigtigsle belangen opofferthaar zeil bet be oogde in den schoot moeten werpen Naar ons inzien moet men er juist met des te meer kracht tegen blijven strijdenopdat dit doel niet bereikt worde". Ten opzigte van 'l geen bet Dagblad als hierboven zegtzij aangemerkt11 faul juger les écrits selon leur dalewant ons opstel werd geschreven, zooals duidelijk uil bet slot daarvan blijkttoen zelfs nog niet ter onzer kennis was gekomen als geruchtdat de Mi nisters collectief hunne portefeuilles ter be schikking des Konings hadden gesteld. Bij toepassing van bet door ons voorgestelde middel werd eene nog oneindig feitelij k- treuriger ministerieële crisis vermeden terwijl bovendien bet middel treuriger in schijn of figuur, dan in werkelijkheid, meer een on schuldig redmiddel of eene kwestie van prioriteit is, om voorstellen aanhangig te maken tot re organisatie van ons krijgswezen waaromtrent ook de voorgaande liberale kabinetten telkens zware échecs ledendoch weswegens de liberale Ministers misschien met minder naauwgezet ministerieel geweten bedeeld geen reden zagen tot een besluit om collectief bun ontslag aantcbicdcu. Het besluit der Ministers waarvoor o. i. geen noodzakelijkheid bestond heeft ons verbaasd. Wel begrijpen wij volkomen de ge voeligheid van 't Ministerie dat geheel onver diend een votum van de meerderheid der Tweede Kamer ondervond'twelk bet over- grootste deel der Natie pijnlijk aandeeddoch op eene geprojecteerde retraite van 'l Kabinet, om deze reden, rekenden velen en wij vol strekt nieL Staande thans voor dit fait accomplimag wel de vraag oprijzenwat nu? boe nu? Hel is bijna niet denkbaar dat een Ministerie hetwelk door bekwaamheidijver en doelmatige afdoening van kapitale zaken boven de voor gaande liberale kabinetten beeft uitgemunt en hetwelk populair bij de meerderheid der natie is gewordenzal worden opgeofferd aan eene parlementsopposiliodie ook onder alle voorgaande kabinetten hevige amot'cpolitiek uitslingerde tegen regeringsvoorstellen nopens ons krijgswezen. Eene ontbinding der Tweede Kamer? Deze zal denkelijk weinig baten. Immers het is te vreezen datnaar electorale gewoontedaar door weinig of geen verandering in 't personeel der Tweede Kamer zal worden verkregen want het overgroole deel der kiezers is nog niet in staat naar zelfstandig intellect te bandelen wordende door drijvers gevleid, geleid en misleid. En eindelijk zoowel vele liberale-als anti liberale bladen en staatsburgers, inzonderheid de Arnh. Ct.vormen zich een minder juist denkbeeld van de politieke positie en eene welligt daaruit voorttevloeijen toekomstals be dwelmd door de illusie: dat de liberale parlo- menteparty nog te oneeniggevolgeljjK niet gereed tot regeren en ook zonder leider is. Zij stellen zich niet voor den geest datwordt aan de liberale parlementspartij volkomen de gelegenheid opengesteld om de teugels van bet Bewind te aanvaardenalsdan deze oneenighcid weldra wijkt; zij alsdan zooals de lieer V i r u I y zich onlangs liet ontvallen en minder bravado was dan men destijds veron- stclde gereed is tot regeren; en als in onze statcn-generaalinrigting te benutten

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2