ontvingterwijl haar vanwege de Keizerin een massiei gouden Christusbeeld werd vereerd. Naar men verneemtheeft die edele vrouw andermaal het voornemen opgevatom in de slagvelden van Servië-Turkije den armen ver minkten soldaat hulp en bijstand te gaan ver- leenen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch De zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak tegen Sjakko Abeliuskantoorbediende tcGro- ningen zal voor het gereeiskot alhier op 21 dezer behandeld worden. Men zal zich herinne ren dat Abelius in 't begin van April II. uit C oningen herwaarts is overgekomen om van eene vroegere beminde, die intusschen met den heer d. J. gehuwd was, eene som geld te vorderen; hij deed dien eisch onder bedrei ging en gewapend met een geladen revolver met 6 loopen. Op hare weigering om hem le woord te staan lustte hij a bout porlant 5 schoten op haar en verwonde haar door 2 dier schoten aan de linkerhand en aan het hoofd gelukkig echter niet ernstig, waarna hij eene poging deed om zieh zelf dood te schietenof dit laatste ernstig gemeend was of niet, laten wij daar, doch zeker is het dat zijne wonde slechts uit eene nietsbed uilen de ontvelling bestond. Later heeft hij in de gevangenis nog eene poging tot zelfmoord gepleegd door zich op te hangen doch hij werd hierin nog bij lijds verhinderd Utrecht wordt opgeluisterd door 'l bezoek van jufvrouw De Herkulesse,de sterkste vrouw van Europa nog maar 18 jaren oud. Zij speelt met 600 pd. gewichtenligt 3 zwaarlijvige per sonen tegelijk van den grond, is buitengewoon schoon beleefd en spr aakzaamen eet waar schijnlijk als zeven slootgravers. Te Fonlenay-aux-Roses, bij Darijs, is overleden baron ürissedie zijn leven had gewijd aan de gastronomie, aan de kunst om smakelijk te eten. Zijne werken op het gebied der kookkunst zijn vele en worden door fransche koks en huismoeders met den besten uilslag gevolgd en bestudeerd. Barou Brisse is, gelijk hel een echten gastronoom betaamt, gestorven tengevolge van buitensporige zwaarlijvigheid. De Kroniek der Gr. Ci. behelst het volgende Ik meen indertijd in deze kroniek over lief dadigheid, bedelen en bedelaars sprekende, melding gemaakt te hebben van een curieus schrijven door een der bekende Groninger laz- zaroni voer lang reeds aan de redactie van dit blad gerigt. Ik deel dat stuk thans mede, ge heel onveranderd alleen zal ik de vele namen die er in voorkomen en dat om goede redenen door een letter aanduiden. Men zal er uil zien dat ook tusschen heeien bedelaars een scherpe concurrentie heerscht, die niet opziet tegen het publiek aanklagen van den concurrent en te vens wat een «mijnheer de redacteur" al zoo ontvangt. «Daar de schrijfer, zoo luidt dit kostelijke stuk niet langer naa laaien kan om ued. in gezeten tneede io kennis te brengen dat A. [er volgt eene plastische beschrijving van den con currerende» bedelaar] nog gaal Bedelen of liefde gaafen bij de buizen gaat vraagen, dat die A. bel niet van nooden heeftdat hij koopman is in Gouden en Zilfer voorwerpen dat hij zelf op de lommerl verkoopen gaat en koopt die zilferen en gouden vooi werpen als hoorlologis vrouwen halssiraaden, gouden vingeringen, beien, gouden slooten met kraaien, gouden keetens «elf doet hij geld en die goederen op de week uit, als: kloken mans en vrouwen kleedeien A. gaal die voorwerpen met contanten betalen in het Boelhuis in de Oosterenstraaidaar gaal hij ook en koopt ook goederen opom de 3 maanden kumpl de Bode en haalt A. geld hij slaat ook in hel Boek, zoon man als A. moet die oog bedelen oi liefde gaaien in zamelen loopt bij niet uit weelde, bel was te hoopen dal dat mooge ophouden hij is hel niet van nooden over al pieesenieeil hij die voorwerpen buiten de Oosteren poort bij B. en C. aan Zui- derdiep overal preesenteert hij de voorwerpen, A. woont straat en over teugt u zelf als gij de schrijfer niet wit geloofengaat daar naar toe en overteugt u.wed. Den heeft hij zelf nog een 4 kante klok verkocht dat is een pibelikhuis. Verzoek oin dit rnooge op te neemen onder letter X in uwe courant en als er ge- breeken in dit stuk mooge zijn verzoek om te xnooge te beterenD daar kwam hij om de maanddie heeft A. weggejaagl buiieu de Oos teren poort of gezegt weg." Het oiigineel van dezen brief ligt, om met der. eenigen heer Theophile te sprekenter inzage. De schrijver zoowel als de collega wien hij aanvalt, hebben jaren lang van de giften vau Groningcns burgerij gcleeld. Men ziet hoe goed Uil aan de deur gegeven geld besteed is. Omtrent een vreeselijk ongelukdat in de nabijheid van hel dorp Frohse gelegen kolen mijn Ludwigaan den spoorweg van ütscher- leben naar Ualbersladt heelt plaats gehad, vcjneeml men hel volgende. Terwijl oen 41 lal mijnwerkers zich in de 50 meter diepe groeve bevondendrong plotseling een dikke walm van de zijde der aanvoerschacht in dc andere gangen en deed de kreet «brand" de werk lieden ten hevigste ontstellen. Daar er geen mogelijkheid was oin langs de door rook en vuur versperde aanvoerschacht te ontvluchten trachtten allen langs de andere uiet ladders voorziene schacht naar boven te komen. Doch met snelheid had de verslikkende rook zich in de onderaardsche gewelven verspreid. Slechts aan twaalf gelukte het veilig den uitgang der mijn te bereiken; den dertiende, door den slikdamp achterhaald, zag men bewusteloos van de ladder terugvallen om op de lijken zijner makkers een onvermijdelijken dood le vinden. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in de omstandigheid, dal men, ten einde den invloed der bedorven lucht, die met veel moeite uit de schachten verwijderd wordt, nog te verminderen in de mijn een oven heelt gemaakt, waarin voartdurend hout wordt gebrandten einde op den duur een krachtigen luchtstroom te ondei houden. Hel stoken van dien oven schijnt vrij ruw en zorgeloos te zijn geschied, zoodat het vuur zich aan de omgeving van den oven heeft medegedeeld. Van de lijken der ongelukkige slachtoffers zijn er nog slechts acht gevonden. Zij zijn be graven onder een grooten toevloed van belang stellenden. Men moet wachten totdat de lucht in de mijn meer gezuiverd zal zijn om een onderzoek naar de andere verstikten in te stel len. De aanvoerschacht, die door den brand veel beeft geleden is ingestort. Ook aan den bovenbouw en de werktuigen is gioote schade toegebragt. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN in het Valkje le Amersfoort. Zaturdag 15 Juf ij 1876. Notaris de Heer G. A. VAN WERKHOVEN. Eene weldoortimmerde Huiiinge aan de Kampstraat le Amersfoort 2500 Van hel verslag der oprigting van de «Ver- «eeniging ter bevordering van fabriek-en hand- ij werks-nij verheid in Nederland", uitgebragt in de vergadering van November 1854 der afdceling Leerdam, zal door den mede-oprigfer dierVer- eenigingden heer F. F. M a y w aid, biograaf te Amersfoortter gedachtenis aan haar 25jarig bestaan op den 11 Augustus 1870eerlang een tweede druk [voor 35 cents verkrijgbaar] wor den uitgegevenverrijkt rnel eene afbeelding van dc bardglas-fabriek der firma Joekel éc Co. le Leerdamen vermeerderd met eene be knopte opgave van den tegenwoordigen toestand der Vereeniging. Naar men van goederhand verneemtheeff de lieer M a y w a 1 ddaartoe van verschillende zijden aangezochtzich bereid verklaard om pogingen aantewenden tc Amersfoort en omstreken eene afdeeling der Vereeniging opterigten. Belangstellenden kunnen zich ter bekoming van nadere inlichtingen omtrent een en ander hij hem aanmelden. De weigering des Koningsom het ontslag van het ministerie aan te nernen, wordt be vestigd. Omtrent de toekomstige zamenstelling van het bewind is nog niets zekerhet gerucht wil het optreden van een nieuwen minister van oorlog. Bij het bcrigt, dat de Koning het ontslag, door hel ministerie gevraagd niet heeft aange nomen, voegt de Arnh. Cl.: «Waarschijnlijk wordt fiier liet collectief ontslag bedoeld. Als vrij zeker toch wordt gezegd(Jat dc heer van der llcim niet genegen is de porto cuillc van financiën te blijven waarnemen. Hij is dan ook voor eenige weken naar de baden vertrokken." Ook het D. v. Z.-1I. zegt: of hiermede nu is uitgemaaktdat liet ministerie geheel ongewij zigd in functie zal blijven, zouden wij nog niet kunnen zeggen. Uit 's llagc schrijft men: «Gij hebt het berigt ontvangendal dc koning liet ontslagdoor het ministerie in zijn geheel Z. M. aangeboden niet heeft aangenomen. Z. M. heeft zich niet gehaast eene beslissing le nemen tot ergernis van eenigendie dal anders hadden gewild. Z. M. zal zich zeker aan die «eenigen" niet slorenmaar den tijd tot beslissen nemen dien Hij noodig acht. «Het blijft waarschijnlijk, dat een paar mi nisters zullen worden vervangenolschoon het stellig moeite zal kosten andere hooiden voor enkele departementen te vindenmet name voor oorlog. Vvie zal dal heel ijzer aandurven V «Voort T Vaderland mag men zi'h verheu gen dal de heer Heemskerk aanblijft. Men kan nu belangrijke wetsontwerpen wachten. Bovenaan staat wel: de droogmaking der Zui derzee. Eene Fransche maatschappij heeft zich in de laatste maanden met deze aangelegenheid bezig gehoudenhoeft onderzoekingen gedaan een zeer geacht ingenieur, die een eerste rol gespeeld heeft hij de Sucz-doorgra\enheeft zich hier te lande zelfs in betrekking gesteld met verschillende personenten slotte is men met de vroegere combinatie BosCramer Randwijk in verbinding gekomen. «Middelerwijl was een nieuw ontwerp ter droogmaking door de Nederlandsche ingenieurs gemaakt Daarop is door 'l dopartem. van Bin- nenlandsche Zaken een ontwerp van wet tot droogmaking der Zuiderzee door den Slaat in gereedheid gebragtdit ontwerp moet reeds hij den Raad van State zijn geweesten zou zonder de crisis bij dc Kamer ingekomen zijn. Nu mag men verwachtendat het spoedig openbaar zal worden. «Maar ook de zaak van 't lager onderwijs zal de minister van binnenl. zaken niet laten rusten olschoon 't hem moeijelijk zul vallen op dil punt zoo te voldoenals op dat der droogmaking, een onderwerpwaarbij gelukkig de politiek niet tc maken heeft. Uit 'sllage schrijft men van 14 Julij «Hetgeen men u volgens liet nommcr van heden uit 's llagc meldde omtrent dc minis teriële crisis, was in hoofdzaak juist; ik wensch dit echter een weinig aan te vullen er er enkele bijzonderheden bij te voegen. «Den ochtend na de terugkomst van Z. M. den koning alhier werd de minister baron van Lynden, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, door Z. M. ontvangen. «De koning wilde volstrekt van het aange boden ontslag van het ministerie niets weten en beschouwde den brief, hem door den mi nisterraad naar het L o o gezonden als niet ontvangenwelke pogingen ook door boven- gemelden minister in net werk gesteld werden, Z. M. sprak er steeds overheendaardoor niet onduidelijk te kennen gevendedat het ge vraagde ontslag HD. goedkeuring niet wegdroeg. «De ministerraad begreepdal de tegenwoor dige toestand eene spoedige oplossing eisrlite, le meer daar drie van de tegenwoordige ministers niet goedschiks hij eene nieuwe zamenstelling van het ministerie konden aanblijven en dit ook niet verlangden. «Gisteren was eene nieuwe lijst gereed, die door de ministers Heemskerk en van Lynden aan den koning zou worden aangebodenin de hoop, dat Z. M.. te overreden zou zijn, lil), goedkeuring daaraan te hechten. «Als mijne informaties juist zijn, zoo als ik alle reden hel) te mogen aannemendan zou het nieuwe ministerie als volgt zijn zamengcstdld: Heemskerk hinnenlandsche zaken baron van Goltstcin buitenlandsche zaken; Taalman Kip, marine 's Jacobkoloniën; van Knik. financiën; baron van Lyndenjustitie voor oorlog was men hel nog niet eens. «Generaal van der Schrieck maakte eerst deel uit van de combinatie voor oorlog. Om bijzondere redenenwaaronder misschien wel 's mans be kende ultramonlaansche syuipalhiönis daarin verandering gekomen, en nu komt in aanmerking een artillerie-generaaldie echter niet zeer genegen schijnt, dien post tc aanvaarden. «Zoo stonden gisteren avond de zaken, lieden middag was er nog geene beslissing, en ol'die nu vóór 's konings vertrek naar liet Luoop morgen ochtend bepaald zal kunnen genomen worden, moet de tijd leeren." U. D. AMERSFOORT, 17 Julij 1876. Z. M. heeft herbenoemd lol plaatsvervangend kanlonregter te Amersfoort den Heer Mr. J. W. Sluiter. Vrijdagmiddag jl. stootte een hooiwagen tegen een getimmertehetwelk op den Hol le Amers foort werd daargcstcldmet het gevolg dat een werkman daarop werkzaam met het hoofd op de straatstcenen viel, waardoor schudding en uitstorting in de hersenen ontstonddoch is hij onder goede behandeling met hoop op herstel. Naar men ons mededeeltzullen de leerlingen van de Anna Paulowna bewaarschool alhier, door de welwillende beschikking van een warm voorstander dier schoolop morgen, dingsdag den 18. Julijdes namiddags tc vijf uren in den tuin van A. Male r s buiten de Slijk- barrièrc, op kersen en krentenbrood onthaald, cn zal dat kinderfeest door muziek opgclyisterd worde n. De uitslag van het eerste admissio-exainen van leerlingen voor de lluogcro Burgerschool

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2