Uil Zweeloo wordt thans beiigt, dal bet ge- j mcenlebcstuur op nieuw de aldaar vacante be trekking vau hulponderwijzer zich herinnerd heeft, zooals hieruit blijkt, dat het weèr solli citanten daarvoor Iaat uilnoodigen nu op een salaris van 500 gl. Inlusschen wordt er in de zoogen. ckleine school" bestendig onderwijs gegeven door een der verslgevorderde leerlingen uit de «groote school", een jong ventje van ruim 12 jaar, hoewel dan toch onder leiding en toezigt van den hoofdonderwijzer. Utrecht waar de centen geslagen worden, klaagt men over gebrek aan centen. Een verschrikkelijk ongeluk is voorgevallen te Nouvion eene ontploffing van cene groote hoeveelheid kruit in den kelder van den ketel lapper Arthur Refle, heeft dezen ongelukkige niet zijne vrouwdrie kinderen en een werkman die bij hem in dienst wasgedood. De omstaande huizen schokten op hunne grondslagen en heb ben allen min of meer geleden. gewonen complimentcnloon in een soort van opgave van grieven bleek over te gaaner eenige opschudding over het vreemd verschijnsel, onder de toehoorders ontstaan is. Zoodia de heer voorzitter Kien zulks echter bemerkte naiu hij zijn schel en verzocht aan de verga dering stille «om aan den redenaar, aan wien het woord verleend was gelegenheid te geven uit te btengen wal hij te zeggen had". Wel verre dus dat mij liet woord ontnomen is, werd ik integendeel door den Voorzitter op loffelijke wijze in bet woord gehandhaafd. 2o. Gezeten geweest zijnde in de onmiddellijke' nabijheid van het Ier a clievalwaar de hooge autoriteiten aanzaten, is mijn toast, hoezeer de staart van de taiel te lang wasom zich bij mogelijkheid ook daar te doen verslaan min stens door een vijftigtal aanziltenden zeer goed gehoord geworden. 3o. Na in mijn rede, ten gevolge der schel van den Voorzittereenige oogenblikken te hebben opgehouden heb ik mijn toast verder voleindigd zondei er een enkel woord van af te laten en gelijk uit het stuk blijkt, door het Leve de Prins I besloten. Met genoegen bemerk ik dat de heer Bredius schrander genoeg is te begiijpen, dat die toast niet was de opwelling van het oogenblik, in den loop van hel diner ontstaan. Hij was dagen te vorenonder wikken en wegen van ieder woord, met zorg opgesteld en zoo gereed ge houden dat hij na afloop van liet feest op Maandagavond, onmiddellijk ter plaatsing naar den Haag kon gezonden worden ten einde er de noodige publiciteit aan te geven. Of hij nu op het feest door 6, 12, 50 of 100 gasten gehoord werd, is tamelijk onveischillighij heelt in alle gemeenten van liet Vaderland de roude gedaanis door honderdduizenden gele ten en ook pliglmatig ter kennis van Z. K. H. den Prins van C-anje gebiagl gewoiden. Dat was liet hoolddoel. Hel spreekt van zeil, dat bij veel goedkeuiing, het ook niet aan atkeuring mijner démarche ontbroken heeft. Wat den heer Bredius aangaat zoo kan ik hier enkel nog bijvoegen dat het □lij tamelijk onverschillig is ot hij tot de eerste, dan wel de laatste categoiie behoort. Ik had stellig voorgenomen op geen aanmer kingen aangaande mijn toast te antwooiden en de zaak ter verdere behandeling aan de dag bladen over te laten. Nu de heer Bredius evenwel goed gevonden heeft te doen verstaan, dat ik, bemerkende dat mi^n toast niet beviel, er ecu stuk zou algelnlen hebben om mij onder hel uitroepen van Leve de Prins te redden heb ik trij u:el kunnen weè< houden legen die in siuualie v..ii fluauwhcid Ie protesteren. Zij zal inderdaad aan ieder die mij kentvrij grappig toeschijnen. 'sUagc, 31 Aug. '76 Jhr. Mock. AMERSF(X>RT, 4 September 1876. De verjaardag van Z. K. II. dc Prins van Oranje wordt heden te Amersfoort op de ge bruikelijke wijze gevierd. Fabrikantenwerkbazen enz. worden herin nerddat in deze maand de lijd ingaat, waar bij het, ingevolge de wet van 19 Sept. 1874, houdende maatregelen tot het tegengaan van overinatigen arbeid en vxrwaarlooztng van kin deren verboden iskinderen beneden 12ja- rigen leeftijd in hunne fabriek of werkplaatsen te hebben. Verleden week is in G9jarigcn ouderdom over leden de WelEerw. zeer gel. lieer Lehmans, opperrabbijn van Gelderlanden ad interim van dc synagogale ressorten Amersfoort, Noord- Brabant en Zeeland. Braaf, htunnan geestelijke en niensrhwas hijzonder praalzucht in woord en daadgedurende bijna 4Tl jaren als opper rabbijn werkzaam. Hij werd in 1874, als oudste der Israel, geestelijkendoor Z. M. tot ridder in dc orde van den Ned. Leeuw benoemd. Al blonk hij niet uit door wegslepende wel sprekendheid toch waardeerden vele zijner ge- loofsgenootcn in hem den eenvoudigendcugd- zaïiu nvromen zielenherder, die innig en on wrikbaar aan de leer en voorschriften zijner voorvaderen gehecht bleef. Het Gcregtsliof te Amsterdam heeft het vonnis der Arrond.-Rcgtbank te Amersfoort van den 20 Junij 1870, waarbij W. B., ter zake van het moedwillig toebrengen van een kwetsuur, waar door cene ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaanveroor deeld lol 18 maanden cellulaire gevangenisstraf vernietigden op nieuw regtdoende hem schul dig verklaard aan het moedwillig iemand loc- brengen van eene kwetsuurwaaruil geenerlci ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagenen hem veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting met de kosten. Er zijn weinig stedendie meer dan een half dozijn spoorwegstations hebben. Londen heeft er minstens 1501 Sommige treinen ver laten de stad nooit. Punch zegt van den spoorweg van Tottenham ën Hampslead«dat niemand er gebruik vnn maaktomdat men niet weet vanwaar bijkomt, noch waar bij gaat." Langs de Metropolitan- en andere spoorlijnen in de stad zelfloopen de treinen om de vijf of drie minuten zij vervoeren jaarlijks 20 a 30 millioen reizigers. Cleepham is het groote vereenigings- punt der banen in het zuid-oosten: daar pisseeren dagelijks 700 treinen. Toen de Metropolitan geopend werd, meende men dat de omnibus ondernemingen er onder lijden zouden, maar zij hebben integendeel bet aantal bunner rijtuigen vermeerderd en bare ontvangsten zijn geslegen. Behalve zijn spoorwegen, heeft Londen zijn 14 n 15000 irainway-omnibussen en een onnoemlijk aantal gewone omnibussen en cabs. Men zegt, dat bel veel gevaatlijker is in Londen te voet te gaan dan in spoorwegen te reizen of den Oceaan over te steken. In 't afgeloopen jaar kwamen te Londen 125 personen om. tengevolge van ongelukken met rijtuigen, terwijl er 2513 gewond werden. De spoorwegonbeilen hebben ofschoou zij in den laatsten tijd zeer talrijk waren niet zooveel slagiotlérs gemaakt. liet moderne bankroet. Met de toeneming der slooijibootenspoorwegen en telegrafen waardoor meest alles veel spoedigergemakke lijker of pleizieriger gaat dan in den ouden tijd zijn ook de faillieten enorm toegenomen en gaan koopluibankiersenz. in dezen modernen tijd meestal veel vlugger en prettiger bankroet Klaagt een koopman over de miseries in zijnen handel en zaken, en benijdt hij den artistden schrijverden ambtenaarof den ambachtsman dan is zijn zalige troost dat, bij deze, de specu lant bankier of koopman ten minste dat geluk vóór heeftdat hit bankroet kan gaan De kunst om bankroet te slaan is in de laatste tijden zoo algeracen gewordendat men het niet eens meer als eene kunst kan bes'chog- wen. Zeifs de kleinste kooplui verstaan tegen woordig die kunstofschoon daarmede voor hen bij lang niet zooveel als voor de groote kooplui, bankiets. enz. Ie profiteren valL liet bankroet houdt cr eene eigen dictionnaire op na met veel beschaafder uitdrukkingen dan die van voorheea Zoo zegt men van een of ander, die op 'tpunt staat failliet te gaan: hij kan zich niet meer staande houden. Daarom welligl r ij d c n voorname bankroetiers bijna den ganschen dag en zitten 'savonds inden schouwburg, de concertzaal, of socieleiL «II ij lie eft zijne betalingen ge- slaak t", zegt men soms. Dit is echter onjuist wat betreft menschen die nog nooit een begin met betalen hebben gemaakt. '.Hij is gesprongen," zegt men ook al. Dat wil waarschijnlijk zeggendat hij sprong van Undschap, dut zijn commercie .e coup is gelukt Ook zegt men «bankroet slaan," gelijk men zegt «een slag slaan," dat is: een belangrijk voordeel behalen. Wat zou de handel zijn zonder bankroet? Een lekkerbek zonder long. Bij 'l bankt oei gaan wordt tegenwoordig soms niet meer gebloosd b. v. eene damedie zich in prachtig van diamanten en paarlen fonkelend costuum op een bal bevond, werd aldus door eene vriendin aangesproken: «nu ik u in zoo keurig en rijk toilet hier ziekan ik raoeijelijk gelooven datzooals dc boozc wereld zegt uw man gisteren bankroet :s gegaan en zijn crediteuren niet meer dan vijfentwintig percent zullen bekomen." Zij ontving tot antwoord «Fi donema cbèrezulke ordinaire affaires doet mijn man niet Hij heeft gisteren slechts pro visioneel zijne betalingen verschovendie wel ceistdaags met een tiental procenten voor zijne commercicele connection coulant worden ge arrangeerd zoodal hij spoedig weder nieuwe briljante affaires aanvangt. Hij is niet de eerste die zóó opereert en hij zal aldus ook de laatste niet zijn.' Te Arnhem kan men bij den Rijks-betaal- mee» ter too veel nieuwe centen krijgen «Is men maar wcnschtaltijd echter tegen zilveren of gouden kleine of grooleie rcmplacanlco. Tc In een verslag der tereglstelling van zekeren Gervais te Parijs wordt medegedeeld dal Roch de beul, die thans de eeuige in Frankrijk is, minstens ééns ia de twintig dagen zijn bloedig aiibt beeil uit te oefenen. De oproeping ter algemtone vergadering vau den Anti-dienstver vangingsbond is beantwoord door het gcheele bestuur, sommige leden en onderscheiden afdeelingeu De bijeenkomst werd Donderdag jl. te Huge gehouden tij ving ten 11 ure aan onder de leiding van den voorzitter des hoofdbc- stuursM. D. graaf van Limburg Stirum. Zijn eerste woord was een hartelijke welkomstgroet tot de opga- komenenafgevaardigden en leden waarna hij eene beknopte uit eenzetting gaf van het doel der algemecnn vergaderingals plaats waarvoor de residentie de meest geschikte scheen. Het doel dezer bijeenkomst was dat de Bond zich definitief zou constitueren de vergadering zal de statuten door de commissie van organisatie vast gesteld waar noodig verbeteren en overigens bekrachtigen. Spr. wee# op liet verslagdoor net hoofdbestuur over den staat van den Bond uilvcbragt en reeds aaifeheeren afgevaardigden rond gedeeld het zal ook publiok worden gemaakt, llij spoorde allen die sj'mpithie voor de zaak hebben die het hier geldtaan door alle geoorloofde middelen het publiek voor te lichten den Bond is het te doen om betere wetsbepuliugen te verkrijgeu nopens eene zaakdie naar zijne overtuiging in het welbegrepen belang des lands is en met de regtvaardigheid strookt. Dan eerst zullen volgens spr., de geldelijke opofferingen baten die men thans voor de wa- penmagt besteedt. Spr. herinnerde wat sedert een jaar op het gebied van den Bond geschied isde petitiën door het hoofdbestunr en den president persoonlijk ingediend, het lot der militiewet bij de Kamer enz. Spreker wees voorts op den algemeenen toestand van Europa, en beriep zich op de niting van een vreemdelingdie ook Nederland tot waakzaamheid aanspoorde hij meende dat men verblind door voorspoedniet gelooft aan stormen dij kunnen opkomenen daarvoor waarschuwde hij nog in tijds. Op verschillend gezag beriep hij zich ookten voordecle van de verpligte persoonlijke dienst vooral ook bij de nieuwe uitvindingen, grootere en snellere middelen van gemeenschap in het belang van het vaderland raadzaam. Hij gelooft dat voor den bond de zege steeds meer naderbij komtde toekomst is ons, zegt hij. Men noeme, zoo men wil, ons dool een volkswaan van den dag ik heb daar allen vrede mede mits men het niet verzwijge dat de waan is die veler groote volken en de dag 'ang. Zelfs toegegeven een oogeublik dat van economische en taalt-.-gtelijke standpunten afgezien het beginsel van bet Bond niet te verdedigen zou zijn maar zijn er niet hooger standpunten, nogbijv. dat der internationale regten en pligtcndat van zelf behoud Dit drong spreker nader met klem asn. De rede des voortittersdie anderhalf uur de aandacht der ver gadering boeide, cn waarin hij zijne persoonlijke zienswijze over de afschaffing van de plaatsvervangingen nummerverwt..seling uitvoerig uiteenzette werd luidde toegejuicht. Voor de welsprekend* en ge moedelijke wijze, waarop hij dit gedaan had bragt de heer Vaillanl uit Schiedam, met toestemming der vergadering, hem bartel ijken De onderwerpen van beraadslaging kwamen daarna in behandeling. Het eerste jaarvernlag werd door het hoofdbestuur overgelegd Het vangt aan met eene herinnering van de opkomst van deu Bond geeft vervulgans een overligt van de werkzaamheden van liet hoofd- E .-stuur en van het dagelijksch bestuur. Aan een omstandig verhaal van de oprigt ng organisatie «n de werkzaamheden Jer afdecliugea zijn verscheidene bladzijden gewijdterwijl verder blijkt dat de Bond een kraentig gebruik heeft gemaakt van het middel van pet Itie o. a. aan den Koning en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Volgens de betalingenbedroeg het aantal der geldige leden in de 58 afdeelingen 4697. In zijn overzigt van den stand der geldmiddelen besluit de Bond ine: een dringend verzoek om krachtigon materialen steun van allen in zijne njeu. Het erkent dat groote overwinningen niet te vermelden warenmaar dat de geestdrift waarmede de natie aan de eerste roepstem gehoor gaf en die den Bond in korten tijd reeds tot een krachtig ligchaam maakt* is voor den Bond een bemoedigend be wijs dat zijn «beroep op de consciëntie van het Nederlandsch* volk" bij alle klassen der maatschappij weérklank vindten een teeken dat hot ook t«n slotte bij regering en vertegenwoordiging gehoor zal vinden. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd met een saldo vau ongeveer /ISO, onder dankbetuiging aan den ijvcrigen waa.-nemenden penningmeester den heer J. W. D. Roèll. Nadat de lijst der werkzaamheden was uitgeput werd nog door ver schillende spreker* van gedachten gewisseld over het denkbeeld van een der afgevaardigden, die deu achteruitgang vau ons kostbaar leger in liet licht stellende cd dien tct zekere hoogte aan het voortdurend twister der militaire spscinlito.'cn in de Kamer toeschreef, het daarheen l« leider dat xij die in de Kamer geroepen zijn de militaire volksovertui ging te vertegenwoordigen eerst zorgden het eens te zijn. Het eenige middel om da: denkbeeld te verwezenlijken meende een ander spreker was de afschaffing der plaatsvervanging, want zoolang de persoonlijke dienstpiigt niet is aangenomen zoolang meende hij niets anders te wachten dan eene voortdurende afwisseling van ministers van oorlog. De algemeene dienstpiigt ken alleen een einde maken aan dat praten en gekibliel, omdat dan het beginsel van den Bond eene volksovertuiging is geworden Die volksovertuiging zou echter, volgens de meeuing vim ecu derden afgevaardigde niet te verkrijgen zijn zonder eren meerdere verspreiding van de liegioselen des bonds. DaarSm gif liij in overweging om, zoo als Volksooderwjs gedaan beeft apostelen door het land tc doen gaan om de bevolking wakker schuddenen de beginselen der Vereeniging te verkondigen tegenover de wanbegrippen die verspreid worden. Het denkbeeld vond ondersteuning bij den afgevaardigde uit Helderdie verklaarde dat door een frissclie redevoering aldaar de harten voor den bond zouden worden gewo nen. De voorzitter meende dat die beweging ook wel van de afdeelingeu kon uitgaan en wees *r op dat het hoofdbestuur bovendien in zijne geschriften «en agitator heeft. Met een woord van dank aan de afgevaardigden voor hanne opkomst en medewerking in het behing der 'heilige zaak" sloot generual van Stirum deze eerste vergadering. Jhr. Mock beeft den volgenden briel aan 'tDagbl. v. Z. H. «L 'sGiav. geschreven: De heer Bredius uil Dordrecht heelt in *bet Vaderland" van den 29n een briel deen plaatsen, waarin ten aanzien van hel uithiengen van mijn toast drie punten werden behandeld die niet geheel en al juist zijn. ZEd. zegt lo. dat mij lot het volbrengen van mijn speechzoodra men de strekking er van bemeikte, het woord zou zijn ontnomen2o. dat de toast slechts door zeer enkelen sou zijn verstaan en 3o. dal, toen ik de ongunstige uitwerking er van be merkte, ik er eeu stuk van aigelaten en, om mij te redden, maar met een «Leve de Prins van Oranje" zou geëindigd hebben. Ik begin dan met toe ie s<mimen, dat toen men gewaar werd dat mijn toast vau uit den

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2