wegens «le redding van een drenkeling uil de Singelgracki aldaar, tucgckcnd de bronten me daille en een loffelijk getuigschrift. De russische dame, die onlangs le Bern op den russischen gezant een pistoolschot heeft ge lost heelt tich thans achuldig gemaakt aan brandstichting in het hospitaal waarheen tij kort na hare arrestatie was overgebraglomdat er twijfel bestond ut tij niet aan vlagen van van kranktinnigheid leed. Gelukkig kwam er spoedig hulp, soodat de brand dadelijk weid gestuit. Zy stond toen gekleed om uil te gaan met een reistasch in de handen. Uil alles bleek dat tij niet slechts de gordijnen in brand had gestoken maar ook van de verwarringdoor den braad veroortaakt, uit bet gebouw had willen ontsnappen. Dientengevolge is tij naar de gevangenis teruggebragl. In den Jatdin des plantes te Parijs trekt thans een Iraaije leeuw bijtonder de aaudacht om sijn curieus geselschap. Hij heeft tich namelijk gelamiliariseerd met een ratdie hem eerst ont- vluglte vervolgens van lievetlede moed vatte en terugkeerde, en nu de vriend des huites is ge worden den gevangen koning der woestenij den tijd kort, en op vertrouwelijken voet met hem omgaat. Arnhem, 6 Oct. Woensdag is alhier gevanke lijk binnengebragt de twintigjarige Tonia Z. uit Rheden verdacht vao verscheidene diefstal len i« verschillende diensten, xoowel hier als te Rheden. Niet alleen van linnengoed, huis houdelijke voorwe/pen toilelbehoelten onge bruikte posttegels ene. maar ook van baai geld heelt zij tich meester gemaakt Men heelt in hare woning een geheel magatijn gevonden, waaronder ook porlemonnaies met goud. Haar laatste diefstal bestond uil een paar overschoenen en een ailveren ring vsn een barer kameraden. In de Odontological Society in Engeland werd oulangs door tekere Mr. Barrett een verhandeling gehouden over het gebruik vau carbol tuur bij de behandeling van bolle kieteo. Nadat de holte behooilijk is gereinigd, moet die worden aan gevuld met een watje dat doortrokken is met carbol-tuuren daarna, zoo als gewoonlijk, worden geplombeerd, daardoor wordt de be derfwerende eigenschap van bet znur gedurende jaren bewaard. Hetzelfde middel kan worden aangewend bij ontsteking van de tandkassen de pijnstillende kracht van het carbol-zuur bij bolle kiezen is trouwens bekend. Reeds dikwijls is beweerddat de Duilschers meer aan zwakke oogen lijden dan de Romaansche volken. In het Duilschc leger ziet men velen die brillen dragen; terwijl dit in de Fransche, Italiaanscbe en Spaansche legers eene zeldzaam heid is. In Zwitserland beelt men die bewering onlangs officieel geconstateerd. Men beelt de oogen van 930 reernten waarvan de eene helft uit de Fransche kantons en de ander uil de Duitsche kantons alkomstig was, onderzocht. Onder de Franschen waren 13 a 14 procent bijsienden terwijl bun aantal bij de Duilschers 21 £22 procent bedroeg. In Julij 1.1. bleek dat in het garnizoen te Viocenocs een aantal lijders aan lintwormen waren, op eea tijdstip dst eene belangrijke hoe veelheid varkensvleesch geleverd was door den slagter Pa thé. Bij onderzoeknamens den be velhebber van Parijsbleekdat bet geleverde varkensvleesch gortig was (bezet met kiemen van lintwormen, die, als de mensch daarvan gebruikt, lintwormen worden.) Den 23 Sept. is Patbé (ofschoon bij teidedat hij volgens de wet den verkoop vao gortig varkensvleesch niet strafbaar achtte) veroordeeld tot drie maanden gevangenis, 50 franc boete en aanplakking van bet vonnis aan de deur van zijn winkel. Voor been (1776) werd de slagter A. Dubout veroor deeld om in zijn hemd met een koord om den bals en een brandenden lakkei van twee pond iu de handte pronk te staanvervolgens tot 10 jaren verbanning en een boete van 50.000 livres. De tegenwoordige slagtcrs behoeven dus niet te klagen dal zij in 'tjaar 1876 leven. Naar het Journal de Meurt be-et-Mosellc berigt, heeft dezer dagen op de Fransch-Duiiacbe grens, aan den ingang van bet boach vau Ressaincourt een tweegevecht met den degen plaats gehad tnsschen den heer Roifllhoofdredacteur van de Seniinelle, en een luitenant der huzaren, den heer Bresson. Nadat eerstgenoemde een steek had ontvangenwaardoor de regtcr-bp- venarm geheel doorboord werd, en laatstgenoemde mede aan den rcgierarm een onbeduidende kwetsuur bad gekregenvei klaarden de getuigen dat aan de eer voldaan was. De heer Faber, de uitvinder van dc spreek machine, heeft Maandagavond zijn toestel, gedurende de pauseering in de Üpeta te Hage tentoongesteld. Dc verslaggever vau hel D. v. Zh. zegt er van Inderdaad was de machine penante de belangstelling waardig. De heer I'aber gaf eenige uitleggingmevr. Faber bespeelde liet werktuig en uil den levenl'oozen mond hoorde men teer duidelijkpapa, mama. Eene reeks van woorden volgdegetallen in drie talen, een geheel paartje legen 't publiekallesvooral de klinkletters en dc r, zeer duidelijk uitgespro ken het publiek lachte nu en danbovenal toen de machine zeer natuurlijk lachtemaar vond ten slotte het werktnig toch blijkbaar zeer vernuftig, want de heer Faber werd Cetuggc- roepen. Wanneer de spreekmachine den weg van alle werktuigen zal gegaan zijn d. i. veel verbeterd en geperfectioneerd is geworden dan zal zij welligl nut kunnen bewijzen; nu komt zij mij vooreen curiositeit te zijndie in- tusschen als zoodanig en als vernuftig mecha niek met groote belangstelling veidienl te worden betigligd." Verleden Zondag hebben de bekende evan gelisten Moody en Sankev in een daartoe op zettelijk opgerigt steenen gebouw hunneopwek- kingszamenkomsten te Chicago geopend. De zaal waarin deze gehouden worden kan 3000 perso nen bevatten en was des morgens des middags en des avonds geheel bezet, terwijl een groot aantal belangstellenden geen plaats konden vin den. In een andere zaal werd ook eene bijeen komst gehouden, waartoe vijftienduizend men- schen te vergeefs toegang zochten te verkrijgen. Maandag hebben wederom samenkomsten plaats gehad waarbij ruim honderd predikanten tegen woordig waren. Zij zullen gedurende drie maan den worden voortgezet en er worden maatregelen genomen voor gelijktijdige bijeenkomsten in andere sleden van hel westen onder leiding van genoemde heeren en verscheidene mede werkers. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van vrijdag jl.gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. 0. Wijers, waren aanwezig 10 leden en afwezig de Heeren B. E. Herschel en J. F. Lagerwetj met kennisgeving en verder de Heeren J. KeijserP. Meihorst Jr. en Mr. S. J. A. van Walchren. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting was aan de ordedc benoe ming van een hoofdonderwijzer aan de tweede openbare armenschoolwaarvoor met stem men is benoemd tie Heer J. Raderstnate Ter Aar, die als eerste op de voordragt voor kwam wijders verkreeg de Heer /hinnik te Rotterdam3 stemmen en dc Heer L. van Zelm te Overlangbroek 1 stem. De Voorzitter deelt namens het Collegie van Burg. en Weth. mede dat dezen op 23 Sept. gevolg hebben gegeven aan de hun door den Gemeenteraad gedane opdragl-betrekkelijk dc latijnsche scholen. Eerder kon dit niet geschie den, dewijl hangende een ministeriëlen crisis gewoonlijk geen audiëntie wordt verleend, cn men ook niet wist of de tegenwoordige Minister van binnenlandsche zaken zoude aanblijven. Dc Minister heefl met de meeste welwillendheid hen ontvangen en zich niet ongenegen verklaard rijks-subsidie toetckennen, ingeval de eisehen van het Gemeentebestuur niet overdreven waren, maar verlangdealvorens zich definitief te kun nen uitlaten eene schriftelijke herhaling van de aanvraag. Teneinde daaraan te kunnen vol doen zijn Burg. en Weth. te dezer zake bereids in onderhandeling getreden. Aangenomen voor informatie. Ingekomen zijn de goedkeuring van Gedepu teerde Staten op dc gewijzigde begrooting der gemeente over 1870. Voor informatie. Gewijzigde begrooting van hel burgerlijk arm bestuur over 1877, waarbij het geraamd bedrag van subsidie uit de gemeentekas met /320 is verminderd tengevolge van het door J. II. Gal- lenkamp Gels in Ned. Indië besproken legaat, dalniet inagtiging des Konings aanvaardn;\ het inzenden van de oorspronkelijke begrooting is ontvangea Verzonden naar de afdeelingen. De halfjaarlijksche raadsafdeelingen worden volgenderwiize zamengesteld 1 afd. dc heeren Croockewit, (weth.), van Beek, Herschel, van Illersum, Keijser, Scheltus en Visser 2 afd. de heeren van Sasse van Ysselt (wctli.). vau Ruigsleeden Lagerwey, van der LeeuwMethorstvan Persijn en van Walchren. Dc heer van Persijn brengt naar aanleiding van de door Burg. en Weth. tegen 10 October aangekondigde verpachting der straalvuilnis voor den lijd van drie jaren, in herinnering dal de gemeenteraad in Itcginscl heeft besloten lot dc invoering van het tonslelsel overtegaan, en met het oog daarop in 1875 genoegen nam melde ondcrhundsche verpachting voor slechts éón jaar. Schijnt, althans volgens de toelichtende memorie der geim-begrooting voor 1877 de verpachting nu weder op den ouden voet te moeten plaats hebbendan acht de spreker het wenschelijk dal dc Raad hieromtrent beslisse reden waarom hij voorstelt dat dc conditiën voor die verpachting worden vastgesteld door den gemeenteraad. De heer van der Leeuw ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter verklaart dal ligdes noodig zelf het gedaan voorstel zou hebben ondersteund, opdat er over zou kunnen worden beraadslaagd, en zegt voorts dat Burg. en Weth. in aanmerking nemende dat in de meeste plaatsen het tonstelsel nog niet is ingevoerd vertneenen daartoe voor alsnog g'cene bepaalde beslissing te moeten nemen, en dat zij, .voornamelijk ter wille van de concurrentie, weder eene verpachting voor meerdere jaren hebben uitgeschreven, een maat regel van geheel tijdelijken aardwaarvan de bestendiging niet in de aangehaalde memorie door Burg. en Weth. wordt aangenomen. De heeren van Persijnvan Sassc van k'sselt cn de Voorzitter voerden nog kortelijk hierover het woordwaarna het gedane voorstel met alge- meene stemmen wordt aangenomen, zullende alsnu eerstdaags de gemeenteraad worden bij eengeroepen tot het vaststellen der voorwaarden van verpachting. De vergadering is daarna gesloten. AMERSFOORT, 9 October 1876. Dingsdag, den 10 October 1870, des na middags te een uur zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin het punt van behandeling is Voorw aarden van verpachting der straatvuilnis. Wegens ziekte van den beklaagde kon don derdag IA September jl. bij de Arrondisseinenls- Ilegtbank te Amersfoort niet worden behandeld de zaak legen den ontslagen nachtwaker A. 11.. die alzoo Donderdag 12 October e. k. aldaar zal teregl staanw egens openbare schennis der eerbaarheid. Of alsdan de zitting geheel of deels met gesloten deuren zal plaats hebben kan niet worden vooruitgezien. Gisteren is uil de rivier de Eem het lijk opgevischl van iemand die le Amersfoort ver blijf hield. In de donderdagavond jl. gehouden vergade ring van hel Departement Amersfoort der Maatschappij «Tot Nut van 'lAl ge ine en" is een voorstel behandeld tot op- rigting ecner crèche, waarbij werdbedoehfhet in bewaring nemen op bepaalde uren van kin deren waarvoor zulks noodig mogt worden geacht, van den leeftijd tusschen dc 1! maand en 3 jaren waarvoor eene gering gestelde ver goeding van voedingskosten wordt vergoed. Vermits de wenschelijkheid ecner dusdanige instelling werd erkend ging men over lot het benoemen te dezer zake eener voorloopige com missie van vijf leden waaraan de bevoegdheid is toegekend zich door meerdere commissieleden van beide seksen uiltebreidcn. Z. M. heelt den hoofdintendant H. Harden- berg en den intendant 1ste kl. M. de Ras, beiden van de mil. admin.op pensioen gesteld lespeclivelijk op 1 2400 en f 1800 'ajaaia; aan den hoofdintendant voornoemd dank betuigd voor den volhardenden ijverwaarmede bij gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan, in verschillende betrekkingen werkzaam is ge weest met de waarneming der funclien van hoofdintendant bij het leger, voOrloopig en in afwachting van nadere beschikking, belast den kol. J. M. van der Star, van den generalen statthans toegevoegd aan den chef van dien stalbenoemd bij dc art,bij den staf tot gen. maj. en direct, voor het materieel den kolonel K. H. van Diepenbruggecommand, van het 1ste reg. veld-arl. Een Monsletconcert. Amerika moet toch altijd in kolossale ondernemingen ona oud Europa vóór zijnMen zegt dat men daar een concert gaat geven dat Richard Wagner in het niet zal doen zinken; Oordeel Hel orchest zal bestaan uit 10,000 muzikanten en bttt vermaarde zangstuk van Columbia uit gevoerd worden door 30,000 koristen. Dat is al heel sterk, 'tis echter nog niets bij hel volgen de liet program zegt verder dat de orchest- meesier de electrische draden zal vasthouden welke de katious ten getalle van 100 zullen afschieten te weten: 10 stukken van 48 in In mineur; 10 stukkeu van 48 in mi-béuiol de stukken vnn 48 in sihëoiol20 stukken van 74 in ut; 30 stukken van 74 in sol; 20 stukken vau 74 i o ré.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2