niet beproefd, maar meent, dal waarschijnlijk wel een beetje blaauwsel door de slijlsel gedaan moet worden. Uit Petersburg wordt gemeld dat de toestand van den handel in 't algemeen buitengewoon treurig is. Uit het binnenland komen klagten over het verontrustend snel toenemen van den geldnood en niettegenstaande een in westelijk Europa voor onmogelijk gehouden rentestandaard. De graanhandel in Zuid-Kusland staalten gevolge van de steeds toenemende concurrentie van Amerika, bijna stil; van daar een schrik verwekkend aantal bankioeten in Odessa en andere havensteden van de Zwarte ree. In de Kcim is de waarde van den grond, bij vioeger jaren, tol op de helit gedaald. De wereldberoemde mis in Nischni-Mowgorod aan de Wolga anders het centrum van alle handelstransactiën tusschen Asië en Europa, is volgens officieële rapporten sedert onheugelijke jaren niet zoo weinig be- teekenend geweest. Onderscheidene stedelijke banken heLben we gens diefstal in't groot en allerlei bedrog van de beambtenhunne betalingen gestaakt. De in komende regten hebben in dit jaar reeds 6 inillioen minder opgcbragl dan in gelijk tijdperk van 'l vorige jaar. De invoer van edel metaal is aanzienlijk verminderd, die van den uitvoer belangrijk vermeerderd. £en correspondent van de Eccles. Adverti ser deelt in het nummer van 5 Augustus jl. eenige bijzonderheden mede omtrent drie dorpen in de nabijheid van Manchester. Na vermelding der 25e jaarlijkschc feestviering der Kinderver- eeniging te Hoe Green (Band ot Hope) vestigt hij de aandacht op het feit dat de bewoners der dorpen Moorside, Stndsly en Hoe Green zich ernstig blijven vertellen legen den verkoop van bedwelmend vocht in bun midden. Hij maakt daarbij de opmerking dat te Sallaire (Yorkshire) en Bessbrook (Ierland) geen sterke drank wordt gevonden tengevolge der verplig- tende bepalingen van de stichters dezer plaatsen terwijl in deze dorpen de bewoners vrywillig handelend optiedenen de niet-onlhouders aldaar gemeene zaak maken met de teetotalers, een gezamenlijk aantal van ongeveer tweeduizend personen die hun eenparig oordeel sedert vijlenlwintig jaren reeds blijven uitspreken. De gunstige uitkomsten zijn van groote beteekenis. Armoede en misdaad zijn er bijna niet noe menswaard, vooral in vergelijking met de na bij liggende dorpen waarin de verkoop van sterke drank onbelemmerd wordt toegelaten. De hulp van den eenigen politie-agent voor de drie dorpen wordt zoo zeldzaam ingeroepen dat zijne be'iekking bijna gelijk staat met een sine cure (bezoldigd ambt zonder dienst). Twist en tweedragtzoo zeer in andere dorpen aan de orde, zijn hier onbekend, en in plaats daarvan leven de buren niet alleen in vrede en eendragt maar ondersteunen elkander in de bevordering van alles wal goed is. De Evangelieverkondiging werkt hier zeer gezegend de Zondagscholen worden goed bezochten de inwoners onder scheiden zich in alle opziglen gunstig. De Russische dame die eerst een moordaan slag pleegde op hel leven van den russiscben gezant te Bern en vervolgens zich aan brand stichting in bel hospitaal schuldig maakte, zal binnen kort voor bet bol van assises leregt slaan. Zij heelt verklaard, met de brandstichting niets anders ten doel te hebben gehad dan de over heid te noodzakenbaar eindelijk voor den zegter te brengen. Zonder twijfel mag men den 18 vaderren boogen kerktoren te Hadres in Oostenrijk de grootste bijenkorf der wereld noemen. Daarin buist sedert vier jaren een talrijke bijenzwerm die bet zich lusscben de spanten en gebinten reeds zoo gemakkelijk gemaakt beeft, dat nog bel verschil van weersgesteldheid noch het klok gelui zijn voortdurend bestaan heelt kunnen verhinderen. Zelfs zendt deze moederkorf kleine zwermen uit. Deze trekken gewoonlijk naar bel op eeu uur aisUnds gelegen beukenbosch waar zij in oude, bolle boomen een onderkomen vinden. Liefhebbers van bijca zoeken gewoonlijk zich van deze vlugtelingen meester te maken. Zoo gelukte bel ia dit jaar een ijverigen bijenhouder in een bosch zulk een aan honig en was zeer rijken zwerm na voorzigtig eerst den boom geveld te hebben, magtig te worden. In den Zoölogischen tuin te Keulen heeft de ijsbeer zijn wijlje op eene vreeselijkc manier om bet leven gebragt. IIy geraakte uiet wie hij vier jaren lang vreedzaam en wel had samengeleefd, iri een twist, die plotseling in zoo groote heftigheid ontaardde, dat een gevecht op leven en dood ont- stond. D-r beer greep de beerin met verwoedheid aanscheurde baar bel gelaat op en sleepte ze vervolgens naar het waterbassin waarin hij baar zoolang ondergedompeld hield tot liet dier den geest gaf. Ook toen was zijn woede nog niet bekoeld, maar wierp hij de doode nog als een speelbal legen de omheining. Hel gelukte slechts niet groote moeite den veiscbiikkelijke gemaal zijn prooi te ontrukken. Voor eenige dagen was te Groningen eene parapluie, waarmede een meisje in de bank van leening was geweestspoorloos verdwenen. De politie hiervan onderrigtvond eindelijk de parapluie in het kabinet van zekere vrouw K. aldaar; zij moet hebben verklaard de parapluie bij vergissing te hebben medegenomeu met welke verklaring de politie geen genoegen geno men en legen haar procesverbaal opgemaakt heeft. De Sumatraslraat te 's Hagc was vrijdag jl. van twee uur 's middags tol bijna middernacht in rep en roer; een treurig familiedrama werd er afgespeeld, waarin een opgewonden menigte de rol van de wrekende geregtigheid vervulde. Een gehuwd man in de buurt, vader van vijf kinderen moet in een al te vriendschappelijke verhouding staan tolde houdster van een koffie huis in de straal en vervolgens wilde hij de «openbare meerling" trotseerende de echtelijke woning verlaten en definitief in 'l bedoelde koffiehuis zijn intrek nemen met een deel van het gemeenschappelijk huisraad. Dit wilde het opgewonden volk beletten en posteerde zich voor hel koffiehuisde eigenaresbemerkende aan welk gevaar zij bloot stond, sloot, toen haar vriend met zijn huisraad naar binnen wilde komen, de deur. Maar de menigte was niet voldaan en wierp den ontrouwen echtgenoot met steenen en keijen zoodal hij zijn inboedel in de iteek latendehet op een loopen zette gevolgd door de joelende en tierende menigte. Ook nu was het beleedigd legtsgevoel van den volkshoop nog niet bevredigd; men begaf zich nu naar 't koffiehuis terug en sloeg daar de ruiten stuk. De politie trachtte wel aan dit looneel een einde te maken maar kon daariu niet slagen; telkens keerde de menigte terug en eerst toen het des avonds begon te regenen week tij voor die hoogere magt. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Van uwe welwillendheid overtuigd om ook door uwe courant de juiste waarhuid aan hul licht te brengenveroorloof ik inij de vrijheid U ter nadere toelichting van een stukvoorko mende in het VYeekbL v. Amersf. en Oiustr. dd. 13 October 1876 n°. 151te verzoeken m- derslaande mededeling wel tc willen plaatsen. liet genoemde stuk betreft het behandelde in eene algemeene vergadering var. leden der Nieuwe Amersfoortsche Vereent ging van Grond eigenaren ter verwaarborging van gerechtskosten tegen nalatige huurdersopgericht door en onder het bestuur van de daarbij genoemde personenwelke vergadering werd geleid door het bestuurslid den deurwaarder Ulorii alhier. 1°. Dat de vereeniging in dato '1 April 1807 is opgericht. 2. Dat het bestuur het reglement alleen heeft vastgesteld, en voor zijn privé die vereeniging heeft opgerichtzelfs is bepaald dat de be slaande bestuursleden hij overlijden of bedanken van een hunner een ander bestuurslid kiezen. 3°. Dat eenige leden eene nieuwe vereeniging hebben opgerichtdat die gaarne zagen dat de bestaande werd opgeheven of ontbonden om zoodoende vrij baan te hebbendat zulks dan ook door procureur Celosse als gemachtigde voor één lid werd gezegd, verklarende: «eene vereeniging is genoegen de oude moet maar weg, oin gcene concurrentie te hebben"; dus vrees voor concurrentie. Dat uit het verslag bleek dat er eene totale ontvangst over O'/a jaren was van 2963.39 en eene uitgave wegens gerechts kosten drukloonen bodenlooncn kamerhuur enz. van>1974.37 f 989.0-2 In kast 142.92 Restf 846.10 Waarom gezegdpl. m. 800 te hebben te ruggehouden zonder op tc geven dat die 800 gedurende 9'/2 jaar door 4 personen was ge noten. Dat de vereeniging 1 April 1807 was opgericht en dat in 9lJz jaren zegge negen en een half' jaar door het bestuur genoten is ruim 80# of per jaar 89.06dat is voor ieder lid per jaar /22.26s dat kolossale bedrag is in de oogen van sommige leden verhuurders van kleine woningenvoor een lid van een bestuur van dusdanige vereeniging te veel. Dat het verslag der in kas zijnde gelden op verzoek van het bestuur door drie leden der vereeniging, deskundige personen, met de boeken is nagezien, en door hen goedgekeurd en deugdelijk verklaard, zoodat ergeensprnko kan zijndut hel bestuur de gelden onrecht matig den leden zou hebben onthouden; want wat zeiden de drie leden belast met hel on derzoek op de algemeene vergadering: «Wij willen voor zulk eene geringe verdienste geen lid van hel bestuur zijn." 5°. Dat de vereeniging werkelijk is eene as surantie om de huurders die 4 weken huur schuldig warenvoor rekening van het bestuur, desnoods gerechtelijk uil hunne woning te doen zetten aan welke verplichtingen ten allen tijde door het bestuur is voldaan. 6'. Dat bij monde van procureur Celosse hel voorstel is gedaan, om de vereeniging te ont binden is juistook dat de voorzitter blom dat voorstel niet aan de stemming wilde onder werpen om twee redenen a. dat, zooals gezegd, de vereeniging alleen door het bestuur voor zijn privé was opgericht en dus de leden geen recht tot ontbinding haddenen b. omdat er geen concurrentie door hel bestuur wordt ge- vi ee> d. 7". Dat de leden zich voor vijf jaren moeten verbinden, en zoo vervolgens van 5tot5jaar, mits drie maanden bevorens schriftelijk opzeg ging doende dal er geen enkel lid bedankt had maur een aantal geweigerd had de laatste drie- niaundelijksehc contributie tc voldoen. Dal het bestuurverraeenende geene onwillige leden te moeten behouden, door den voorzitter Blom het voorstel werd gedaan om art. 5 van hel beslaande reglement te wijzigen en wel in dien voege «Dat den leden de vrijheid werd gegeven dadelijk hun lidmaatschap te kunnen opzeggen, en geheel onverplicht de in kas zijnde gelden ponds ponds ge wij ze over ul de nog verzekerde pen celen uil te keerennamelijk aan hen «lie dadelijk bedankten en geen lid van de vereeni ging wilden blijvenwelk voorstel van den voorzitter met bijna algemeene stemmen werd a .«gen/mienwaarop Celosse goed vond zijn voorstel niet in omvraag te doen brengen; tevens werd nog bepaald dat «Ie ledendie bedanktendaartoe een schriftelijk bewijs aan hel bestuur moesten inzendenw elk hew ijs in dato II Oct. II. is ontvangen; dal hel bestuur daarop reeds den 12 Oct. II. het ter Algemeene Vergadering vastgesteld saldo ad lUS.fiO aan de bedankt hebbende leden heeft aangeboden en dit op hun verzoek is ter hand gesteld aan hun gemachtigde J. IV'. Rosbachtimmerman alhierten behoeve van de algemeene armen te Amersfoort. Ziedaar de juiste toedracht der zaak, waaruit ten duidelijkste blijkt, dal bovenbedoeld stuk, behalve een onjuiste voorstelling der feiten bevattendede kennelijke strekking schijnt te hebbenhel bestuur in een hatelijk daglicht te stellen zonder dat hiervoor de minste grond beslaat, wat voorzeker door alle weidenkenden ten strengste zal worden afgekeurdnog tneer wanneer men weet dal juist die leden, die hunne laatste contributie niet betaald hebben nu gelden aannemen voor de algemeene armen, maar p.m. 43.van hunne contributie zijn schuldig gebleven, waarvan in dat geval de algemeene armen nog een aanzienlijk gedeelte hadden gekregen. Hel onaardige van de notulen zal ik enkel beantwoorden metdat een gemachtigde van één lid daarop aanmerking maakte die daar over niet mocht en kon oordeelcn, als zijnde in de vorige vergadering niet tegenwoordig geweest. N. S. BLOM, Voorzitter van opgemelde vergadering en Deurwaarder. AMERSFOORT16 October 1876. De Dames Directrices der Loterij ten behoeve der Prolestantsche armen Ie Amersfoort ont vingen als blijk van belangstelling van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden een keurig ge beeldhouwd sigarcnkusljcom als prijs voor de aanstaande loterij tc strekken. De 1e luitenant C. dc Wit, van het regiment rijdende artillerie te Amersfoortwordt 1 No vember e. k. bij de krijgsschool te Breda gede tacheerd, om de lessen hij die school bij te wonen. Zaturdag jl is naar Amersfoort overgebragt eene vrouwverdacht van diefstal van een zilveren lepelin loontrekkende dienst te Baarn. Zaturdag jl. was het vijfendertig jaren dat de Heer Mr. (1 A. Nairac als burge meester van Barncvcld werkzaam was en werd deze herinncringsdag door hel uilsteken der vlaggen cn vele andere bewijzen van belang stelling en genegenheid der ingezetenen gevierd. Uil lieerde wordt van 12 October gemeld: lieden is van hier via Znollc naar Arnhem

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2