JONGXENSCB Mr. L. K0EKEN9EII SOESENENECET. MUZIEKOR GELS. andere opera was ter opvoering gereed. Alleen de «Forta del dejtino." Treurige toepasselijk heid op zyn toestand 1 In allerijl wordt door strooken op de aanplakbillellen van de veran dering der voorstelling kennis gegeven met de gebruikelijke bijvoeging, dal tijdie reeds plaats genomen hadden, bun geld terug konden krijgen. En van de heerlijke 14,000 in kas gevloeide francs moesten 10.000 gerestitueerd worden. lij- .-i AMERSFOORT, 27 November 1876. Uil Amersfoort wordt aan de gisteren ver schenen Nieuue RoUerdamsche Courant gemeld: tin de jongste raadszitting is eene nieuwe verordening vastgesteld tot helling ecner plaat selijke directe belasting. Zij is in vele opzichten cene verbeterde editie van de beslaande en zal ook meer voor de gemeentekas opbrengen. Doch dit neemt niet wegdat zij evenals de beslaande, in volkomen strijd is niet de ge meentewet. Ook nu weder zijn immers tot grondslagen dezer belasting aangenomen1° de huurwaarde der perceelen (L w. de belastbare opbrengst volgens de wet van 2t> Mei 1870, in verband met die van 22 Juli 1873), door de belastingschuldigen ter bewoning in deze gemeente in gebruiken 2* de talrijkheid van het gezin. Dus óén grondslag van de rijksper- soneete belasting en niets meer. Want de talrijk heid van het gezin kan in ernst geen grondslag genoemd wordenintegendeel deze is een re missie van <l>'n aangewezen grondslag. Ondanks dien duidelijken strijd met de wet, is deze verordening met algemeene stemmen door den Raad aangenomen. Geen wonder dat er uit de burgerij reeds krachtige stemmen daartegen opgaan en de wensch wordt uitgesproken naar grondslagendie een maatstaf van het inkomen der belastingschuldigen te noemen zijn." Omtrent het bovenstaande mag worden opge merkt. dal zij, die tegen deze verordening be denkingen mogten hebbensedert geruimen lijd daartegen hadden kunnen opkomen in courant artikelen op vergaderingen, en inzonderheid in aan den gemeenteraad te rigten adressen. Im mers reeds in No. 2459 van 3 Nov. il. behelsde de Amersf. Ct. de voornaamste artikelen dezer verordening, uitmakende min of meer haar kern, voorafgegaan door het gansche rapport van Burg. en Weth.onder bijstand eener raadscommissie daarover uitgebragt, een en ander behelzende nagenoeg twee kolommen der courant Dit werd gretig gelezen en daarover is druk gerede neerd door duizende belangstellende ingezetenen. Waarom traden de inzender en zijdie thans zóó komen napleiten en tegen deze veror dening zijn gekant lom niet vooruil om haar te bestrijden Waarom hebben zij toen geen schets eener betere belasting in courant-opstellen op vergaderingen, in adressen geproauceerd Men wist toch zeer goedblijkens No. 2461 van 10 Nov., dat deze verordening ter raads zitting van 13 Nov. aan de orde zou komen. Ten overvloede werd in No. 2465 van 14 Nov., op zeer vooruitspringende wijze, aan voormelde in No. 2459 gepubliceerde verordening en rap port herinnerden nog bleef er tijd genoeg voor de eventueel*, tegenstanders over tot het inbrengen van bedenkingen omdat niet vroeger dan op 21 Nov. de gemeenteraad tot definitieve behandeling der verordening overging. Bestond er onder de burgerij «krachtigen wens' b naar grondslagendie een maatstaf van het inkomen der belastingschuldigen zijn Ie noemen"zooals voormelde inzender aan de N. R. Ct. schrijftdan bad men immersin het 3 4 4lal weken vóór 21 Nov.dien wensch openiijk te kennen dienen le geventegelijk met aanduiding van zóódanige grondslagen die ook mm nog niet door heminzender worden aangeduiden zeker zal menigeen nieuwsgierig zijnalsnog van hem te vernemen, hoedanig naar liet inkomenvloeijende uit het vermogen in portefeuilleuil handelszaken bedrijven, neringen enz., de ingezetenen van Amersfoort doelmatig en regtvaardig te treffen zijn voor eene belastingwaarbij hij dan tevens eene geschikte ontwerp-verordening gelieve le voegenopdat alzóó naast zijnin de N. Rolt. Ct. gebleken a/brekend talentlevens zijn practisch o/jbouwend talent blijkt. Donderdag 30 November e. k. zullen Willem Hendrik Kraamer en Dirkje Gilleswonende Oldenbamevcldstceg te Amersfoort, veertig jaren gehuwd zijn. .Slechts twee jaren is de man daarvan gezond geweest. De vrouw heeft al dien tijd hare inocijelijke taak hel verzor gen van haren zieken man en het werken tot levensonderhoudgetrouw vervuld. Mogten eenigc ruenschenvrienden hen in slaat stellen dezen dag genocgelijk te herdenken Donderdagavond e. k. zalzooals in nevens- staande adv. is omschrevende eerste der vier lezingen voor den arbeidenden stand door den lieer A. M. K o 11 e w ij n N z n. te Amersfoort worden gehoudenen gaarne wijzen wij op het nuttige van het bijwonen dezer voordragten hopende dat velen alsdan zullen aanwezig zijn; terwijl zijdie invloed hebben op den arbei denden stand, een goed werk verrigten door velen in de gelegenheid le stellen en krachtig aantesporen zich daarheen te begeven die als dan met alleen een' genoegelijken avond door brengen, maar ook ongetwijfeld veel leering putten zullen uit hetgeen de geachte en bekwame bpreker voordraagt. Deze vier voordragten handelen over hetzelfde onderwerp. Niet een enkel puntmaar «een overzigt van den gang der beschaving tot op onze tijden" kan nut verwekken, zoodat er sterk op mag worden aangedrongen, dal niemand de eerste lezing verzuimt bijlewonenop aanst. Donderdagavond opdat alle vier lezingen door de hoorders geleidelijk en volkomen op gevat en begrepen worden. De bekende besluiten van de Synode der Nederl. Hervormde Kerk vinden zelfs te Utrecht meer afkeuring dan men zoude vermoeden in eene gemeentewaar dc behoudende rigting be paaldelijk onder de aanzienlijke standen steeds de heersehende was. De door Ds. Slolemaker van Arnhemdingsdag j.l. aldaar gehouden meeting was druk bezocht en zijn reeds adressen, inden geest van hel door Ds. Trcnite bij de meeling voorgestelde, voorzien van talrijke on- derteekeningenaan de Synode opgezonden. Men koestert de hoopdat alsnog door wij ziging der gestelde vragenaan de bezwaren zal worden tegemoetgekomen, bij dc volgende algemeene vergadering der synodedie voor een derde gedeelte alsdan door andere leden is vervangen, waardoor eene scheuring in het belangrijkste deel van de Proteslansche kerk genootschappen zoude worden voorkomen. Aan de herhaalde en regltnalige klagten over den treurigen aanblikdien de oppervlakte van den gedenknaardigen heuvel le Heiligeilee sedert eenige maanden aanbiedt, zal, dank bebbe de handeling der betrokken autoriteiten, eindelijk worden tegemoet gekomen. Hel bouwen van een wachlerswotiing is aanbesteed en, afgaande op hetgeen omtrent de samenstelling van dat nederig verblijf wordt verhaald zal dit minstens even duurzaam zijn als de historische groep ten behoeve waarvan de stichting is voorgenomen. Van meerder wyarde voor hel schoonheidsgevoel is echter de voorgenomene verbetering van het terrein, 'twelk hel monument omgeeftde ruig begroeide paden zullen afgestoken en met grind bedekt worden, op den achtergrond van voren en terzijde wordt na verwijdering van het weinige en meestal doode plantsoen nieuw opgaand hout en heestergewas in groote verscheidenheid aan- gehragt, de beide dammen lusschen het terrein en den provincialen kunstweg zullen vervallen en daarmede de vuile afsluitingenals ze dien naam verdienen. In stede daarvan wordt eene verbinding aan- gebragt met den publieken wegwaarop een ijzeren hek zal verrijzen, welks vormenzoo verzekert men zullen beantwoorden aan hetgeen daarachter hel oog tot zich trekt. De vernie- wing van hel plantsoen is van wege den staat bij onderhandsche overeenkomst aan een der boomkweekers te Winschoten aanbesteed onder verpligting zulks voor den Islen April 1877 op te leveren. Bij het bovenstaande meenen wij nog te mogen voegen datreeds geruimen tijd geleden, door den Heer A. M. Kollewijn Ni.te Amers foort in een krachtig stukvoorkomende in diverse bladende algemeene aandacht op den verwaarloosden toestand van dat Monument c. a. werd gevestigden zulks hoogstwaar schijnlijk aanleiding gaf, dat voormelde zaak van nationale beleekenis door betrokken auto riteiten dezer dagen ter harte en ter hand is genomen. Waarschijnlijk zijn de dalende prijzen van vet vee reeds een gevolg van den invoer van versch vleesch uil Amerika in Engeland. Niet tegenstaande de tegenwerking der Engelsche •lagers wordt het uit Amerika ingevoerde vleesch verkocht voor 30 k 40 ct. het Eng. pond zijnde pl. m. de helft van den prijs, dien men voor in Engeland geslagt vee per pond moet betalen. Onze geachte lezers en charmante lezeressen vinden als alle jaren onder onze advertentiën de aanbeveling van de beroemde muziekorgcls van J. H. HÉLLER te Bern. Deze firma heeft hel in de vervaardiging van deze voorwerpen die zulk een welverdiende reputatie genieten tot een verwonderlijke hoogte gebrast. Het is ons een genoegenze tegen het Kersfeest onder de oogen van het publiek le brengen en ze met warmte aan te bevelen aan allendie goede muziek op prijs stellen en er afleiding van de zorgen des levens in vinden. Zou de man aan zijne vrouw de bruidegom aan zijne bruiddc vriend aan den vriend iets beters en schooners kunnen aanbieden Aan den zieke verschaft zoodanig voorwerp aflei ding, het doet hem zijn smarten vergelen cn maakt in hem de herinnering wakker aan ge lukkige tijden; voor de eenzame is hel een trouwe gezel; het vervrolijkt de lange winter avonden in den schoot van het huisgezin door- gebragt. Wij mogen niet verzwijgendat vele Hotel houders het zeer prijzenswaardige denkbeeld hebben gehadzich muziekorgcls of inuziek- doozen aan le schaliën om hunne gasten afleiding te gevennaar men ons van verschillende zijden mededeelthebben zich dezen volstrekt niet de gemaakte kosten te berouwen en trek ken er integendeel voortdurend voordeel van, de hotelhouders die tot dusver verzuimd hebben deze aangename tijdpasseei ing voer hunne gas ten aan te schaliën mogen dit ad notam nemen. De keuze van elk lied is met zorg gedaan; in hel door Heller algeleverde fabrikaat vindt men de nieuwstede oudste de popu lairste opera-aria'soperellen dansenernstige en vrolijke, liederen bijeen. Kot lom, wij kunnen aan onze geachte lezers en lezeressen geen beteren raad gevendan dien van zich spoedig een dergelijk instrument aan te schaffen. Zin delijk ingerigt en geïllustreerde prijscouranten worden gratis toegezonden aan allen, die er om verzoeken. Het is teil zeerste aan te raden direct aan de firma de bestelling te doen, te meer daar vele soortgelijke voorwer pen doorgaan voor fabricaat van HEL LER, ofschoon zij het niet zijn. ADVERTENTIEN Bevallen van eenen ZOONM. E. VAN RUIJVKX De Haam. Amersfoort, 21 November 1876. De Heer en Mevrouw DBIJFIIOUT VAN H00FF—Hammisu betuigen hunnen hartilijken dank voor de vele beu ijzen van deelneming hen betoond bij hel overlijden van hunnen vader en behuwdvader den Heer G. A. HAMMING. De lieer en Mevrouw RAKKERT zeggen dank voor de vele en hartelijke blijken van deelneming hun betoond hij het overlijden van hunne geliefde moeder cn beliuwdinoederMe vrouw de Wede. II. KNGBERS, geb. MILLIÊS. Amersfoort, 25 Nov. I870. De Heer en Mevrouw VAN DEN WALL BAKE beluigen hunnen harlclijken dank, voor dc bij de geboorte hunner dochter, ontvangen bewijzen van belangstelling Kraamvisites worden afgewacht Donderdag en Vrijdag 7 en 8 December. De Kolleeteur der Sfaats-loterij Wfc» j»*- te Amersfoort, verlangt ten spoedig ste salaris naar bekwaamheideen fatsoenlijk tusschcn de 15 cn 17 jaren, vlug kunnende rekenen en eene nette band schrijvende. Antweord wordt ingewacht per eigenhandig geschreven brief franco onder letter L Bureau Amerstoortsohe Courant. Chr. Denliste iian Amsterdam zal Dingsdag den 28rt,n November te consulteren en te ontbieden zijn over alle gebre ken en operatiën in den mond des morgens van 8 tot 10 en des middags van 4 tot 7 ure in bet Logement DE ZWAAN, bij den Heer SCHIMMEL le Amersfoort. Gevraagd een BOERENKNECHT, goed kunnende melken en gewoon met paarden oin te gaan tegen Kersttijd ol' Februari tegen een goed loon. Hierop reflecteerenden vervoe- en zich in persoon of per franco brièven bij F. GEMKE, inde Room tuin bij Je Mui- de r p o or t le Amsterdam. Onnoodig zich aan te bieden zonder goede getuigenis der laatste dienst.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2