van 6 October 1875 betreffende de coupons- betaling, dal tot *00 vele protesten heelt aan leiding gegevenweldra ingetrokken worden en de regering tot die betaling ten volle over gaan indien de omstandigheden het haar rullen veroorloven.... 11 Ter beurse te Konstantinopcl gal men door een manifestatie zijne blijdschap over het uil- vaardigen van de constitutie te kennen. Van de beuis ging men naar het palcis van den sultan om hem toe te juichen. In een blief uil Constantinopel schrijft men, dat niet alleen aan üelgic, maar ook aan Ne derland de eer is toegedacht om politie-toezigt in Bulgarije te houden. Alzoo een Nederlandsch-Belgisch legercorps in dat Turksche Babel '1 Zal wel een vertelsel weten dat ten koste van de wijsheid der Conferentie in omloop is gebragt. De beeren diplomaten toch welen im mers wel, dat aan onze krijgsmagl alleen is opgedragen 's Land? verdediging. Het Journal Officiel berigt, dal de maarschalk- president Mac Mahon op nieuw aan 61 personen veroordeeld ter zake van de commune, kwijt schelding of vermindering van slral beeft ver leend. 4 11 e r I e i Men heeft thans ofhciëele bcrigten uit Ben galen ontvangen over den vreeselijken cycloon die aldaar 31 October II. gewoed heelt. De gouverneur rapporteert, dat het aantal dooden veilig op het ongehoord cijfer van 2-15,000 te stellen is. Drie eilanden, met 340,000 inwo ners zijn geheel overstroomd geworden. Dok maakt hij melding van een district waar niets dan een fort, dal buitengewoon hecht gebouwd was aan de woede van bet water wederstand geboden heeft en is blijven staan. Een groot aantal hindoes, tot de uiterste ellende gebragt hebben wel hel leven gered maar sterven nu van honger en dorst. De putten zijn geheel door het zand der zee gevuld, en alle schepen en kleinere vaartuigen die zich io den storm- kring bevonden zijn spoorloos verdwenen. De gouverneur zegt in zijn rapport, dal de geschie denis van den aardbol schaarsch voorbeelden van een dergelijke verwoesting oplevert Laatst20 Oct, was 'l Javaanscb Nieuwjaar. Btj die gelegenheid heb ik voor 't eerst een vampokpartij gezien. Stel je voor een groot plein. Dit plein is omringd met een dubbele rij Ja vanen, allen met lansen en piekeu gewapend. In 'l midden stonden 4 bokken. In 3 dier hokken zaten flinke groote koningstijgers in één er van een gevlekte tijger of panier. Die dieren moeten gevampoktdal wil zeggen afgemaakt worden. Twee Javanen gaan naar de hokken balen de penoen en bouten uit de planken loopen dan met een eind touw in de hand terug en laten zoo de planken vallen. Dat touw zit met bel ééne eind aan het hok verbonden. Als zoo'n tijger in ééns zijn vrijheid herkrijgt en dan die duizenden Javanen, de vampokkersen de nieuwsgierigen ziel, kijkt hij raar op, dat begrijpt ge. Gewoonlijk overzien ze den boel becl bedaard, loopen wat heen en weer, maar worden spoedig beangst door 'ivreeselijk ge schreeuw bet gooyen van steenen het afsteken van voetzoeker» enz. Door die angst gedreven neemt hij dan op eens een aanloop en dreigt door de carré te zullen breken maar bij wordt door de lansen opgewacht en na vreeselijk door stoken te zijn blaast bij al spoedig den Jaalsten adem nil. De Vorstin, die verleden jaar gelijk men zich zal herinneren een flink gebouwden koetsier lot haar echtgenoot verkoos, is nog verre overtroffen dooreen andere Vorstin, die hare band schonk aan een eeovoudigen hout- bakkersknecht. Nog verwonderlijker dan dit feit echterzijn de omstandigheden waaronder het paar verkeert. De houthakkersknechtde ge maal der Vorstin Ida Wrede, kan lezen noch achrijven de Vorstin zelve een scboone vrouw van zes-en-dertig jaren, is zeldzaam begaafd, goed onderweten in alle wetenschappen en spreekt zes talen. Onmiddellijk na liet huwelijk dat' vijf weken geleden plaats hadbegaf bet jongge trouwde paar zich naar eene bouwhoeve aan den atraatweg van Salzburg naar iscblwelke de Voratin voor f 48,000 gekocht had. Sedert dien lijd draagt ze geen steedsche kleeding meer maar boerendragt. Zondags gaat ze met baar «Collin" naar de kerken vaak evenals de andere landlieden naar de herberg. Hoelang dit idyllisch leventje wel voortduurt I De nieuwe keizerlijke titel van koningin Vic toria gelijk bij jl. Zatnrdag met groote staatsie te Delhi werd afgekondigd, zal in het Perzisch (de hoftaal in Aindoslan) Kaisar-i-llindin het Ilindoesch Hinda-Kaisar luiden. De volledige titel van de koningin zou dan zijn: Maharaja Adhirnja Sri HaniVictoria Kaisar-i-Hind. De eerste vier woorden lijn Sanskrit; zij moesten een bekenden klank hebben voor hem, die eeniga- zins vertrouwd is met de titels van vorsten in ons Itisulindo. Op genoemden dag heelt lord Lytton, onderkoning van Britsch-Indiézijnen inlogt te Delhi gehouden, waarbij de grootste luister werd ten toon gespreid. Een ontzagwek kende militaire magt,een groot aantal rijk ge tooide inlandsche vorsten en meer dan duizend olifanten bevonden zich bij den optogt, die een afstand van vier uren aflegde, De troepen stonden over een lengte van negen kilometers geschaard. Verl. week 'smorgens vroeg is te Weenen het doodvonnis voltrokken aan den moordenaar Francesconi. Slechts enkele toeschouwers werden bij de tereglstellingwelke op een klein binnenbol plaats had, toegelaten. Onder de vele honderden, aan wie de toegang geweigerd werd, behoorde ook de zwager van den vermoorden brieven besteller. Francesconi, die slechts 26 jaar oud was, is zeer berouwvol en moedig gestorven. Toen hij aan den voel van de galg was gekomen verzocht hij vergunning zich eigen handig van buis, vest en das te mogen ontdoen, hetgeen hem werd toegestaan. Daarna wilde hij nog ecnige woorden tot de omstanders rigten maar dit werd hem door den scherpregter beletdie hem den strop om den hals deed Nog terwijl hij omhoog geheschen werd riep hij: Vaarwel! moeder 1... moeder I... mijn arme moeder I"... De laatste kreet stierf weg te midden eener ademlooze stilte en Francesconi had opgehouden te leven. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Hotlerdamsche schoen makers H. v. d. B. en J. v. W.beschuldigd van-hel in vereeniging namaken van zilveren nationale gangbare muntspeciën, viermaal ge pleegd; bovendien wal den Isten beschuldigde betreft, misdadige deelneming aan bet in om loop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciën tweemaal gepleegd en poging lol bet misdadige doel van het in omloop brengen van nagemaakte muntspeciënen wat den 2en beschuldigde aangaatmisdadige deelne ming aan het in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciën een maal gepleegd. Het hof heeft beiden met niel- scbuldigverklaring en vrijspraak ten opzigte der uitgifte van een valsch stuk op 13 Aug. aan het bun ten laste gelegde schuldig veiklaard en bun veroordeeld tol 5 jaren tuchthuisstraf en twee boeten van f50. Te Amsterdam is op een stal van negen koeijen de longziekte uitgebroken- Een beest daarvan is aangetastop advies van den veearts moeten alle negen onteigend en afgemaakt worden. Te Marseille is het cirque Cottrclly dat thans tot Skating Rink was ingerigtverbrand. Omstreeks vier uur na middernacht werd het vuur ontdekt door hel dochtertje van den con cierge. Het gezin ontkwam ter naauwernood met moeite en geheel ontkleed aan het dreigend levensgevaar Toen de pompiers op de plaats van hel onheil verschenen stortte het dak reeds in. Hel kunst-asphaltwaarvan de baan gemaakt waswas een bruisende vuurzee geworden. De vlammen stegen zoo boog, dat zij niet alleen in de verst verwijderde gedeelten der stad, maar zelfs tot op grooten afstand in zee gezien werden. Het geheele gebouw van hout opge trokken is vernield. Men begroot de schade op 50.000 francs. De kas en de boeken der onderneming zijn gered. Hoe sterk de vaderlijke liefde is, werd dezer dagen treffend te Eecloo bewezen. Een vracht wagen met kolen geladen en met twee paarden bespannen reed van de kaai aftoen een kindje dat op den steenweg speelde door de paarden werd omvergeworpen en onder de wielen zou verpletteren. De vader van bel kind op de kaai aan 't werkzag het gevaar. De tijd om voor de paarden te springen en alzoo zijn kindje te redden, had hij niet meer. Wat deed hij De man sprong toe, greep met beide handen een der achterwielen vasten op het oogenblik z'.lf dat een voorwiel 's kindjes hoofd raakte, hield hij paarden en wagen staande. Zijn kind was gered. Terstond was er een menigte volka ter plaatse cn de vader werd van alle kanten gelukgewenscht. De moedige man was alweer op zijn werk, alsof er niets gebeurd ware, toen een aanschouwer hem nog zeide: Wel Jan, wij wisten dat gij aterk waart, maar sterk om twee paarden slaande te houden dat wisten wij niet." Jan antwoordde «Tien paarden voordien wagen, nog had hij moeten slaan 1" Edele trek van vaderlijke liefde bekroond met den schoonsten uitslag. Het geregtshof te Leeuwarden heeft den ar beider P. Paulusma ter zake den in September jl. op H. S. Berghuis gepleegden moord met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 8 jaren. De advocaat-generaal mr. G. A. Visscher had eene tuchthuisstraf van 15 jaar geëischten de veidediger mr. van Ca pel Iehad toepassing van art. 321 C. P. gepleit (provocatie.) Hoe naauwkeuriger men met den toestand der Union de Crédit bekend wordt, hoegrooter de verliezen zijn door Euiériquc en^iandeVin veroorzaakt. De justitie neemt dan ook strenge maatregelen. Eergisteren avond werden Fürlb een der bestuurdeisen de kassier Dees in verzekerde bewaring gebragt. Fiirlh was secretaris van Ernérique geweest, en deze bad hem lot bestuurder doen benoemenomd.-l li ij hem bielp in zijne bedriegerijen, of althans de oogen er voor sloot. De kassier wordt beschuldigd aanzienlijke sommen betaald te bebbcn op bons die door Ernérique alleen geteekend doch niet van het visum van het bureau van cunlióle voorzien waren. Om u een denkbeeld van Eniériques invloed legeven zij vermeld, dal bij directeur of com missaris vau achttien maatschappijen eu banken is geweestvan de Vin beliooide lot liet bestuur van zestien znlke instelling, zoodal beide ont zaggelijkebezoldigingen en emolumenten genoten. Uil belette echter van de Vin niet te leven als Harpagonin een bekiompen kameitje, met een huisraad dal in veiling geen duizend francs zou opbrengen. Amst. Cl. De Arr.-Regtbank te Arnhem hoeft gisteren den Heer F. J. Hallo, beschuldigd van oplig- terijveroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstraf van negen maanden cn eene geldboete van f300.subsidair 7 dagen cellulair. De Haagsche Kroniek der Gr. Cl. behelst o. a. 'l volgende De heer de Roo heeft voor het eerst aan zijn medeleden verlof gegeven om een begrooting van oorlog aan te nemen riep de heer van der Hoeven op ironischen toon Woensdag uil. Maar was die ironie wel geregivaardigd Me dunkt, de heer de Roo was geheel in zijn rot. Nadat de ministers van 001 log in Nedeiland jaren lang lozenkleui ige talcreek-n van den toesiand onzer defensie-middelen hebt» n opgehangen en als waren ze leerlingen van maai schalk L e b o e u 1 budgetten van mier dan 20 milliocn hadden ingediend om... de ontbrekende slobkousknoopjes ann te schallen, is er nu eindelijk een opgestaan, die de waaiheid onder de oogen durlt zien en ons een schetsje geeft van den ontreddeiden toestand zooals men 't nooit van den Leeuwarder militairen opposant heeft gehoord. De Augiasstal is veel meer ontredderd dan men zich had kunnen voorstellen, zelfs zóó dat de genei aal Be ij en er een oogenblik aan gedacht heeft, ol hij zijn mededeelingen niet in couiité-geneiaal in plaats van in't publiek zou doen. En gij weet wat de minister in hoofdzaak heeft medegedeeld. Maar dan zult gij ook met mij erkennen dal de heer de Roo, /oo schit terend in 't gelijk gesteld, nimmer meer reden heeft gehad om een minister voorluopig zijn vertrouwen te schenken dan aan dezen die hem de kroon op 't hoofd heeft gezel en erkend heeft: gij hebt steeds waarheid gezegd. Doch er was nog een reden te meer om den minister thans te steunen. De commissie van rapporteurs had tal van amendementen voor gedragen en de bcgrooiing als '1 waie lot een credietwet tcruggebragt. |)e minister legde er zich bij neder en voor zoover hij hel niet deed en niet doen kon omdat bij bet splitsen van eentge posten de commissie niet één juist cijfer had voorgedragen beloofde bij de begroeting voor een volgend jaar naar den zin der heeren te zullen inrigten. Die miwister zult gij zeggen is dan wel een man die zich alles laat welgevallen. Toch niet. De generaal He ij en is een man, die een zeer ruime opvatting heeft van 't ge meen overleg die zijn beginselen vasthoudt maar alles wal er buiten ligtals het noodig blijkteven gemakkelijk loslaat om conflicten te veimijden; een man die «veel met zich laat doen en een prettig titan voor de «politieke conversatie."

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2