volgens eene matige schatting Wel 60 k 70 de hulp verkrijgt van de natiooaal-liberalen. Maar dan sullen zij op hunne beurt de natio- naal-liberale Candida ten, gelijk von Forc- ken beek iu 'teerste district van Beilijn, zooeten ondersteunen. De landdag maakt het beter dan de rijksdag. In de eerste zitting reeds was het huis van afgevaardigden zeer goed bezet, 320 van de 433 leden waren op bun post. Konstantinopel16 Jan. (K. Z.) Over den loop der gisteren gehouden conferentie' wordt het volgende gemeldLord Salisbury deed uil naam zijner ambtgenooten mededeeling van de laatste voorstellen der mogendhedenin den vastge- stelden meer gematigden vorm. Naar luid hier van wordt de internationale gendarmeriede kanlonnering der turksche troepen en de ver deeling van Bulgarije geheel opgegeven. De vraag betreffende den afstand van Klein-Zwornik aan Servië blijft, hangende. Wat de vergrooting van Montenegro betreftdit punt wordt ver zacht naar de inzigten der Porte. Men heeft dus alle kwestieuse punten laten vallen, uitgezonderd die betreffende de benoeming der gouverneurs en de commissie van toezigt. Maar ook deze zijn verzacht. De gouverneurs zullen slechts gedurende de eerste vijfjaren door de mogend heden bevestigd worden en de europesche com missie zal vervangen worden door eene gemengde europeesch-lurksche. Na deze mededeeling ver klaarde lord Salisburydat hijbij verwerping dezer voorstellenin last had zich terug te trek ken. Sir Henry Elliot verklaarde insgelijks dat hij bevel had ontvangen om in dit geval te ver trekken en een zaakgelastigde achter te laten. De gezamenlijke overige gevolmagtigden legden toen daarop achtereenvolgens verklaringen af in den zelfden geest, eenige hunner onder bijvoeging, dat de Porie er groot belang bij haddeze voorstellen aan te nemen. Savfet-pacha ant woordde, dat hij dit besluit betreurde; da. hij de Porte voor een beslissend antwoord moest raad plegen; dat hij het echter niet mogelijk achtte, dal de Porte zou toegeven in de twee reeds afgewezen punten betreffende de benoeming eener commissie en de gouverneursomdat de onafhankelijkheid der Porte daardoor werd aangetast. Inlusschen zou zij de mededeeling onderzoe ken en in de aanstaande zitting een beslissing geven. Die zitting zal Donderdag, zoo noodig Zaturdag, gehouden worden. De uit 180 waar digheidsbekleders gevormde Turksche groote raad zal bijeengeroepen worden en het antwoord bepalen. Indien de Porte weigert, wat waar schijnlijk wordt geacht, zullen de gevolmag tigden en ambassadeurs Konstantinopel onmid dellijk verlaten. In den Duitschen Reichs-Anzeiger van 15 Jan. is door de rijkskanselarij hel volgende bekend gemaakt «Blijkens eene telegrafische mededeeling van de koninklijke pruissische dislrictsregering te Sleeswijk is het uitbreken der veepest te Altona in de met 118 runderen bezette stallen van twee veehandelaars officiéél geconstateerd. De vereischte veiligheidsmaatregelen zijn door de genoemde regering onverwijld in werking ge- bragt, terwijl tevens een onderzoek is ingesteld naar de wijze waarop de ziekte derwaarts is overgebragL" Allerlei Hoe onzeker hei leven v«n den mensch is bleek deter dagen herhaaldelijk le Nieuweborne op volgende wij te. Eene vrouw, die legenden avond eenigstint ongesteld was thuis gekomen lag tich ler rusie naast haren man die haar tegen den volgenden morgen dood aan tijne zijde vondterwijl een zuster van den man die het lijk der vronw eenige dagen daarna mede naar het kerkhof vergezelde, bij hare tehuis komst des avonds plotseling ineenzakte en na weinige oogenbijkken den geest gaf. Aan de politie te Kircbheim in VVurtemberg is het gelukt de lieden in handen te krijgen die in den Nieuwjaarsnacht een gedeelte van het huis van den schout H e i m in de lucht hebben doen vliegen. De een is een timmerman de ander een steenhouwer. Zij hebben bekend voor hun doel dynamiet-patronen le hebben gebezigd. Naar het scheenhadden tij hel «nisdrijf gepleegd uit persoonlijke wraak. I>e regtbank te Parijs heeft deter dagen uit spraak gedaan in drie processen wegens woeker. In dete processen zijn de beklaagden veroordeeld: de een, de heer Beleys, die er vooral werk van maakte om kanslkoopers tot een fabelachtige rente geld voor te schieten, tot eene boete van 50,000 fr. de tweede, de heer Edward, tot eene boete van 80,000 Ir., en de derde tol eene boete van 10,000 fr. Het waren drie teer inge wikkelde processen aangetien de beklaagden allerlei voortorgen hadden genomen om de wel op den woeker te ontduiken door verschillende contracten zooals van verkoop, schenking, enz., welke zij de wederpartij voor de leus hadden laten teekeneo. De Nederlandsche vice-consul te Carthagena (Vereeuigde Staten van Columbia), de heer Moreno en zijn zoon, zijn, naar men aan den Messager franco-amèiivain schrijft, den 8 De cember vermoord geworden. De zoon, die des avonds op een bank op een der openbare wan delplaatsen zal, werd met dolksteken vermoord. Gelijktijdig is door een groep mannen in de nabijheid op de voorbijgangers geschoten. De heer Moreno werdtoen hij zijnen zoon te hulp wilde komen mei sabelhouwen doo- delijk gekwetst. Hij stierf spoedig daarna. Twee uren later werd een rijk inwoner van Carthagena door moordenaars aangevallen en in een kamer van een apothekerbij wien hij gevlugt was in koelen bloede geworgd. De moordenaars zijn gevangen genomen. Men verwachte, dal de Ne derlandsche regering de noodige voldoening zou eischeo. Door den commanderenden officier der zeemagt te Queenstown werd onlangs van de admiraliteit een telegram ontvangen om het ooi logs stoom schip Goshawk onverwijld naar Gibraltar te zenden. Nadat hel schip vertrokken was, be merkte mendal het telegram valsch was. Alle pogingen werden toen in het werk gesteld om het schip terug te doen komen; doch te vergeefs. Hel schip werd wegens storm genoodzaakt le Vigo binnen te loopen waar de commandant een telegram vonddal hij hel slagtofler was van een mystificatie. Men mag hieruit het gevolg trekken dat in oorlogstijd soortgelijke bevelen in cijlëisAritt behooten te worden overgebragt. Men meldt uit Zwolle van 15 Januarij Gisteren morgen is met den trein van 11.45 van hier naar Utrecht een Franschman ver trokken die in een coupé 2de klasse plaats nam bij de heeren R. van hier en B. van Hoorn. Op de hoogte van de Hulshorst informeerde hij naar het naaste station, en toen men hem gezegd had, dal men weldra te Harderwijk zou zijn wierp hij eensklaps zijn hoed uil het portier en sprong dezen achterna vóórdat zijn medereizigers hem konden terughouden. Uil bel raampje kijkendezagen zij hem languit op den berm vau den weg liggen maar toen zij te Harderwijk gekomen van het voorval kennis gaven en men van daar onmiddellijk alles in 't werk stelde om den man terug te vinden waren alle pogingen biertoe vruchteloos. Men weet nog nietof men le doen heeft mei iemand die niet wel bij het hoofd is, dan wel met een verdwaald geraakten deserteur van hel werldepól te Harderwijk. De Huisvrouw" zegt, dat zij de voorgestelde afschaffing van het «meer uitgebreid onderwijs" voortreffelijk vindt voor onze meisjes, mits de zekerheid kan worden gegeven dat werkelijk alle thans beslaande meisjesscholen voor meer uitgebreid lager onderwijs vervangen zullen worden door scholenwaar zij middelbaar on derwijs kunnen ontvangen." In de vaart onder het dorp Huizum zoo schrijft men aan de Pr. Gron. Ct. uit Leeuwar den lag een scheepje, waarin twee bejaarde lieden (man en vrouw) hun gemeenschappelijk verblijf hielden. Een paar dagen geleden kwam een veldwachter bij de vrouw aan boord om haar aan te zeggen met het scheepje naar eene andere ligplaats le vertrekken waarop deze te kennen gafdal zij dit alleen niet kon doen daar haar man ziek in de kooi lag. >Maar," liet zij er onmiddelijk op volgen »ik moet hel dan maar zeggen, mijn man ligt al drie weken dood in de kooi." Toen men er bijkwam bevond mendat de vrouw waarheid had ge sproken men kon hei er tengevolge van de verpestende lucht bijna niet uithouden. Een Londenaar ontving daags vóór Kerstmis een mandje met 12 flesschen champagne. Daar de herkomst niet werd vermeld, hield hij hel voor een kerstgeschenk en dronk den wijn met zijn vrienden uil. Eenige dagen later ontving hij van een wijnkooper een brief, waarin hem berigt werd dat zijn bediende verzuimd had, bij de mand de kennisgeving te voegen, dal, zoo binne<* acht dagen geen antwoord kwam de wijn geacht werd le zijn gehouden. Een proces volgde. De eerste vraag was, of de wijn kooper tegen kerstmis wijn mogl zenden. Die vraag werd bevestigend beantwoord; eene andere vraag echter was of hijdie wijn ontving en uitdronkracencnde hem .c» geschenke on - vangen Ie hebben, dien moest betalen. Die "a.g werd on.kenn.nd beslist. t.cnaoo werd uitgemaaktdal, *00 al die brie! blj den na gevoegd was, bij die dese ontving, met behoelde fe anfwoorden. Uesellde regel geld. daarbij als bii de Doitscbe loten. De wijnkooper verloor du. sijn twaalf flesscben champagne en „1 waarschijnlijk de.e poging om debiet te vinden niet herbalen. - Een in Londen levende oliiant werd daar een weldoenor der rnenschhcid. Een zn.iajbe- laden omnibus bleel onlangs op een .vond, in een straal, die gerepareerd werd steken en de paaide» spanden rich vruchteloos in om hel sware gevaarte weder in beweging le brengen otsehoon de belli der passagier, was uitgestegen. Toevallig kwam een van de olifantendie door den prins van W a I e waa toegenomen uit Indiemet aijn wachter voorbij. Op een wenk van den oppasser drukle het dier aijn kop (egen den schterkant van den omnibus en in een oogwenk was het voertuig weer in beweging. "AMERSFOORT, 18 January 1877. Uit lift voorloopig verslag der l Eerstf Kamerbevattende de algemcenc beschouwingen °«r 00 Staalt.begrooting in de afdeelingen blijkt liet volgende .Van vele zijden is de weusch uitgesproken .lat bestaande onze kerheid betreffende het lot van eenige arrondissement* regtbanken en kantougereeten tot eene spoedige oplossing moge worden gebragt. Ook in liet 'belang vun de regierljto ambtenaren bij vele met opheffing bedreigde rrgtscolegirs betreurde men hetdat de justi- tii-elo wetsontwerpen nog niet behandeld tijn Ofschoon men algemeen ten volle erkende, dat het tot stand komen van di* wetten hoogst wenschelijk is, herhaalde men evenwel bij dele gelegenheid het vroeger reeds uitgedrukt verlangeu. dat de behandeling van de w et op het Lager Onderwijs niet door die van utiderc wctleuhoe belangrijk ook, moge wordou vertraagd." Mot «algemeen ten volle le erkennen dat liet tot stand komen van die wetten hoogst wen schelijk is," loopt de Eerste Kamer hare eigene beslissing vooruit omtrent eene eventueel door de Tweede Kamer le eeniger tijd aangenomen en daarna bij de Eerste Kamer ler behandeling intekomen wel. Vorenstaande uitgedrukte erkenning kan der halve als van eenigszins twconstiluiionneelen aard worden geacht, ook omdat daarin min of meer «pressie" op de Tweede Kamer sche mert, om de bedoelde wetsvoorstellenzooals zij zijn geredigeerdspoedig aaulenetnen. Te dien opzigle mag niet onaangemerkt blijven dal, hetzij men in de Eerste Kamer liberaal ol conser vatief is, men echter dient conslitutivnneel le blijven handelen. Nog behoort er op te worden gewezendat in het bovenstaande eerst spruke is van eenige regtbanken en kantongeregtcn (het zijn er vijftig a zestig, waarlijk geen klein getalterwijl een paar regels verder wordt gesproken van vele mgt opheffing bedreigde regtscolegies. Eenige en vele omtrent hetzelfde onderwerp vormen gedecideerd eene kolossale tegenstrijdigheid Bij hetgeen ons vorig nummer behelst om trent de feestviering van hel IhUjarig bestaan (in sommige bladen verkeerdelijk 2;>0jarig be staan vermeld) van het Kerkgebouw der Ned. Israël, gemeente te Amersfoortkunnen wij thans nog mededecienhetgeen ons toen on bekend was, «Jat de dienst alsdan mede wordt opgeluisterd door een Zangkoor onder leiding van den lieer S. Italië, voorzanger bij voor melde gemeente. Vrijdag 19en Zalttrtlag «0 Januarij van s morgens 10 tot des namiddags 4 ure stelt liet Bestuur derSocieleil Ammlm te Amersfoort de leden der sociëteit met liunne dames in de gelegenlaldaar teekeningen van het Schil der- cn Tcekengenoolschap «Kunstliefde" le Utrecht gevestigd, (e bcztgligen. De A m s l. C t. meldt De slagdie reeds eenigen tijd dreigdeis gevallen. Heden nacht besweek, onder een In terend lijden mr. Anton Brugman,, .dvocsst, ridder der berde nederIsndscbe ordenen deken van de orde van advocetcn le Amsterdam Zijne practicale loopbaan van meer dan een ha ve eeuw ,s nu geëindigd maar sij die hem gedurende die lange reeks van jaren gade hebben geslagen, weten hoe regtschapenki.chlig en vaat in siine begmacle» hij sich steed. heelt betoond. De stad onset inwoning verlretl in den onvermoeide» grijsaard werkelijk veel. Hii nttoi "en "j"c" 8°eden raad nabij, en verdedigde hare veelvuldig betwiste reglen met den meeaten ijver. De balie der hoold.t.d verliest in hem haar „„„dig hoold brssl^burger*3'01 "iend he' De overledene was geboren in het jaar 1800 Zijn vader was de beroemde hoogleer Sebald J. Brngmans, te Leiden. Het begin sijner loop baan als .dvocsst ,e Amsterdam werdalgebroken door de belgrsche revolutie. Als officier der •chatter,, later .1. kapitein, nam hjT,l aan

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2