berooid zijn. Onder de vreemdelingen te Yoko- nama is eene inschrijving ten behoeve der noodlijdenden door dsze ramp geopend. De schade wordt op 35 millioen hancs begroot. Telegrammen. Konstantinopel23 Jan. De gezanten zijn ten Ëevolge van ongunstig weder nog niet vertrok- en. Lord Salisbury is reeds aan boord gegaan maar nog ter reede gebleven. Konstantinopel22 Jan. (Daily News.) Heden hebben de ambassadeurs der euVopesehe mo gendheden Midliat-pacha en Safvet-pacha be zocht om hunne zaakgelastigden aan hem voor te stellen. Vele menscheh beklagen zichdal ze des morgens bij 't wakker worden eene groole belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keelveroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te gerakenwaarvan noesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarachtigen dienst door hun 't raiddel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teerwaarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls te vergeefs zocht in een menigte zeer zamen- gestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwij nen wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. liet is genoeg om te herinneren dat elke flacon zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes aan acht centen daap. Heefl dit geneesmiddeldoor zijn verbazend succes en debiet talrijke namaaksels in 't leven geroepende Heer Guyot kan echter alleen instaan voor de goede werking der kapsules in die flaconsop wier etiquette zijne handtee- kening in drie kleuren gedrukt is. Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voor naamste apotheken. De minister van finantien heeft gedep. staten der onderscheidene provinciën geraadpleegd over eene herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. De minister vensch' ie collegies te raadplegen, omdat zij, door de vet reeds bij de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen be trokken geweest, naar hij voorziet, waar het de ongebouwde eigendommen betreft, in niet mindere mate moeten medewerken. De minister stelt er prijs op die collegies te raadplegen vooral ook met betrekking lot de wijze, waarop het personeel zal kunnen worden gevonden, aan hetwelk de schatting wordt opgedragen. De minister treedt daartoe in eene beschrijving van de regelen, volgens welke hij zich voorstelt, dat de herziening kan plaats hebben. Zij zijn verdeeld als volgt: pachtwaarde, polderlasten tarief van schalling. Personeel voor de schatting. Hoofdcommissie. Schets van den loop van het werkeerste gedeelte. Schels van het werk tweede gedeelte. Toestand van het kadaster. Benoeming en bezoldiging van het personeel van de schatting. De minister verzoekt den uitslag van de overwegingen der genoemde collegies zoo mo gelijk vóór den20sten Februarij e. k. temogen vernemen. Allerlei De senaat der Londensche universiteit heeft met 22 tegen 16 stemmen, besloten voorlaan ook vrouwen te promoveren. Te Maastricht hebben twee rijksambtenaren een korf aangehouden met Belgische centen, waarmede een dienstmeisje naar de stad was gezonden om rekeningen te betalen. Dit staaltje van te groolen dienstijver zal door de arron- dissements-iegtbank nader worden behandeld. Vrijdag is door'hel ontploffen van een trans port dynamiet het oude fort Jouxop een steilen berg in bet dep. Doubs bij Pontairlier, benevens de aan den voet des bergs loopende spoorweg, vcr.voest. Er zijn reeds 10 lijken gevonden. Het aantal gewonden is groot. Het Dcpartement Koog en Zaandijk der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal er bij het hoofdbestuur op aandringeneene bijzonde algemeenc vergadering te beleggen teneinde te beraadslagen over hel ontwerp van wet op üet lager onderwijs. De vervaardiging van werktuigen die dieven gebruiken om in te breken en sloten te openen wordi volgens de New-York Commercial Ad vertiser in de Vereenigde Staten door aanzien lijke firma's in New-YorkPhiladelphia en het westen gedreven. Een volledige vooriaad van alleswat tot hel dievengereedschap behoort kost 200 400 dollars. In een arwoedige woning nabij het Palais Roval te Parijs, is den 18 Januari overleden de ilali- aansche markies Brislizzonidie eens zeer rijk was en, na zijn gansch vermogen verspeeld te hebben, naar Parijs kwam, waar hij croupier in een speelhuis werd. Toen dit op last der politie gesloten was geworden verloor hij zijn laatste middel van beslaan en verviel hij in diepe ellende. In zijne kanter vond men na zijnen dood niet meer dan.... vijftig centimes. In ons vorig nummer wprd melding gemaakt, dal te Parijs in den laatsten tijd een verbazend aantal valsche muntstukken in omloop was gebragt. Het is der politie gelukt alles te ont dekken en nu blijkt dat de schuldige eene vrouw is, Fran^oise Tournier, in wier woning rue Giiod 30 alle mogelijke gereedschap en grondstof lol valsche munterij gevonden is benevens een massa afgewet kte en onafgewerkte stukken en smeltkroezen mei metaal. Dit alles is, helaas, niet buitengewoon of ongehoord, hoewel het lol de zeldzaamheden mag gerekend worden, eene vrouw als de eenige schuldige, als de hooiddaderes aan te treffen. Maar het merkwaardige in deze is, dat zij, bij het ver hoor als beweegreden tot haar misdrijf heelt opgegeven dat zij de weduwe was van een bankioetier en dat zij zijne nagedachtenis in eere wilde herstellen door al zijne schulden te betalen I Hel is waarlijk jammer, dat zij, ter bereiking van zulk een edel doel zulk een schelmachtig middel heelt aangewend. Verleden week moest te Amsterdam een prach tige landauerbespannen met twee schoone paarden midden op straat stilhoudenten einde een dronkaarddie in volle lengte op den weg lag, niet te overrijden. De palfrenier steeg van den bok en schudde hem bij den arm. 'l Is wel't is welzeide dezezich half oprtgtende en hem tnei een gebaar afwij zende ik zal maar lievti te voel naar buis gaan. De man scheen in de verbeelding te verkeeren dat men heui in den landauer naar zijn slaap- salon wilde rijden. Te Berlijn heelt een duel op pistolen plaats gehad lusschen den koopman Hans von Sciiba en den student in den reglen Sierisch. Eerst genoemde ontving daarbij een schot in het onderlijf, tengevolge waarvan hij kort daatna overleed. De gevangenissen in de Rijnprovincie zijn overbevolkt en ter voorziening in dezen nood is bijbouwing van nieuwe gevangenissen noodza kelijk daar ook naar de andere provinciën slechts een zeer beperkt getal kan worden over gebracht. Waarschijnlijk zal de kazerne te An- dernach tot gevangenis worden ingericht .-.aar er f50 200 kunnen geborgen worden. Vooits zullen verschillende verbeterhuizen eene ver andering moet ondergaan. Eergisteren stond vöor het gereglshof te Amsterdam teregt Louisa Rosina Coletweduwe van M. A. Triebeis, beschuldigd van in den avond van 25 September II.den inspecteur van policie H. C. Tb. van Riemsdijkmet voorbedachten rade en geleiderlage zoodanig te hebben verwond dal hij daardoor een beletsel om te werken heelt bekomen gedurende meer dan 20 dagen. Ter teregtzitting werden gehoord 8 getuigen a charge en 1 getuige décharge. De beschuldigde verklaarde, dat zij in naauwe betrekking tol dien inspecteur heeft gestaan totdat deze door hem werd verbroken r.oodra hij met een andere weduwe een dergelijke relatie had aangeknoopt. Zij erkende, dal zij uit minnenijd op bovengemelden avond bedoelden inspecteur met eer. fleschje vitriool in het gezigt heeft geworpen waardoor bij aan hal: en aan gezigt belangrijke kwetsuren heelt ontvangen. Zij ontkende echter dat opzettelijk te hebben gedaan, hebbende zij hel fleschje toevallig in haar zak, omdat zij dat gebruikte tol bel wegbranden van een wrat. Het bestaan van uie wrat werd door een getuige geconstateerd. Volgens verklaiing van den inspecteur had zij hem opgewachttoen hij van hel bureau der 2e sectie aan de üudenbrug zich op bedoelden avond begaf naar de Keizers gracht bij de Brouwersgrachtwaar de weduwe woonde, bij wie hij thans aan huis verkeerde. Zij had hem van daar gevolgd tot bij de Brou- wetsgraebthem toen gevia-gd om de afgifte van een paar brieven, en bent dnarop den gedeeltelijken inhoud vtn het viirioclflescbje in het aangezigl geworpen. Op een vraag van den verdediger, mr. Pb. A. Haas, cikende de inspecteur zijn vroegere intieme betiekking lot beschuldigde, dal hij haai had leeren kennen, toen hij haar bij het uitgaan der Salon dea Variétés van den heer Judels had achtervolgd, en dal hij eenigen tijd in hel bezit was geweest van den huissleutel van beschuldigde, dag en nacht lol bate woning den toegang had, en een paar hondeid gulden lot betaling van schulden van haar heelt geleend, die hij haar intusschen bij het albreken der telalie, had teruggegeven. De verdediger legde den bove een btiel over, waatuit vn:i die betrekking nader het een en ander kon blijken. De advocaat-genetaal mr. Op ten Noort achtte de te laste gelegde feiten volkomen bewezen, ook door haar vroeger voor den commissaris van politie afgelegde vei klaring omtrent haar wraakgevoel legen den inspecteur. Spreker vond in de houding en gedragingen van dien ambte naar tegenover haar, alsmede in haar vroeger gunstig gedrag, aanleiding om in ruime mate op de toepassing van verzachtende omstandig heden aan te dringen. Hij requireerde legen haar een veroordeeling tot een cellulaire gevan genisstraf van zes maanden. De advocaat uu. Haas begon met te wijzen op de veelbewogen levensgeschiedenis van zijne reeds tamelijk bejaard- cliënte. Dauiuil bleek o. a. dal haar man te Parijs was doodgeschoten, toen de troepen van president Thiers in 1871 Parijs op de commune veroverden. Hij had zijn geheel, vrij aanzienlijk vermogen bij zich, en werd, toen hij met zijne vrouw een winkel in de tue Rivoli was ingeloopen op het zeggen van eene winkeljufvroiiw.ten oniegte vooreen Prussicn en zijne vrouw voor eene petrolcuse aangezien, gearresteerd, van zijne eflecicn be rooid en binnen een uur gefusilleerd. De vrouw kwam bij nader onderzoek vrij. Hel iransrhe gouvernement heeft haar later 20.U00 hancs, bij wijze van schikking, teiuggegeven. Die on gelukkige vrouw nu had weder eenigen levenslust opgevat sinds z:j den inspecteur had lief ge kregen. De vreeseiijke teleurstelling over zijne latere houding jegens haar was oorzaak dat zij in drilt hel haar ten laste gelegde feil heelt bedreven, doch loudet eenige praemcdilalie. I'leiler gni eenige verklaring van hetgeen aan het feit is voorafgegaan. ll.«ar jaloezie was opgewekt door een gesprek lusschen twee dienst boden barer mededingsterden Ixwusten avond gehouden, terwijl zij zich niet het fleschje vitriool in den zak ter zake van haar wrat naar den doctor begaf. Pleiter betwistte de blijkbaar subjectieve opvatting van den conuuissaiis van politie in deze, en trachtte vooris aan ie loonen dat ook niet was bewezen liet beletsel om te wei ken van meer dan 20 dagen. Hel hof' be paalde de uitspiaak in deze legen Dingsdag 30 Januarij e. k. Terwijl de becrcn der Paitjschc sterrenacht, omhoog kijkende, in de tweede helft van deze maand sterke vorst voorspellen zitten hier en daar de spreeuwen in de toppen der hoornen en jouwen als 't ware de Fransclte hooggeleerde sterrekijkers uit. In den nacht van Zattirdag op Zondag 13 14 jl. brak de veepest voor 't eerst, te Allona uit en wel onder een Iransport ossen dal Zalurdag per spoor over Breslau en Berlijn was aangevoerd. Miandag na de ontdekking werden tweehon derd eu Dingsdag daarop nog twintig stuks hoornvee en ook paaiden afgemaakt en on middellijk begraven. De Devcntersche politic is een jeugdige dieven bende op 't spoor gekomen, uil een 20tal jongens van 9—-15 jaren beslaande, met een kapitein aan t hoofd. Zij had het vooral op de geldladen in de toonbanken gemunt, maar nam ook «'a»"-" Klontjes wtjn vrat verder nog lekker is meè «onder toestemming der winkeliers. Tc 'j Hertoganbo.i l, j, eene lerende meikever u! T W ll""l"bCTS™ geval van hondsdolheid geconstateerd. Hel geregtahol te Arnhem heeft J. Thuis schuldig verklaard aan vergiftiging zijner vrout, alrat vcr00rdcl'ld 'ol 'even.lange luchthnis- liopende op vrijspraak, slond nahij hel ge- le bXr'

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2