lijk van een man met de zuster zijner over ledene vrouw de andere gedoogd dit huwelijk. Zulk een anomalie aal niet lang kunnen duren. De jaarlijkacbe Algemeene Vergadering van het Nttierlandsch Onderwijzers Genootschap aal gehouden worden te Utrecht op 2S 26 en 27 Juli) dezes jaara. Als plaatsen waar 't Genootschap in 1878 de algemeene vergadering zal houden worden door het hoofdbestuur voorgesteld Leeuwarden en Amsterdam. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst venneerdcrén is de longteenng zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huis gezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vindenen moest zij haar taak beperken om het lijden der teeringzie- ken te verlichten en 't leven, met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoekenom er den winter door te brengenzoo mogelijk in de nabijheid van den- nenbosschenwaarvan de uitwaseming een wel- dadigen invloed op de longen uitoefent Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver plaatsen, en 'tis voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richtea De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teerdie een harst achtig product is van de dennen, een zeer raerk- wsardigen en gelukkigen invloed heeft op de ziekendie aan leering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg oin de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt De geringste verkoudheid kan in eene bronchi tis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dal men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebbenzich er van bedienezoodra men aan vangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hun ne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben als de beginselen der teering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebuikt in den vorm van teer waler. Vroeger deed men wat teer in een karaf, en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schuddegedu^nde een weekvoordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende op lossing waar van de uitwerksels zeer verschil lend waren en van een zeer scherpen en on- aangenainen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekersonder den naam van Goudron de Guyoteen zeer geconcentreerde teerlikeurdie u instaat steltom onmiddelijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromaliek teerwaler te bereiden van niet on- aangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van ge noemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwalermeer of minder met de aromalieke bestanddeelen der teer be zwangerd en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee Iranks voldoende is om tien a twaalf liters teerwaler te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstellingen beeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur (Goudion de Guyot dat men, met den besten uilslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parysals ook te BrusselWeenen en Lissabon. De lieer Guyolheeft levens kleine kapsules ter groote van een gewoone pil vervaardigd die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevallen. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hendie een afkeer van teerwaler hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie leerkapsules genomen op 't oogen blik dat men gaal eelen vervangen gemakkelijk de teerlikeur. leder flacon van twee franks vijftig centimes beval zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goed koop het gebruik is der kapsules de Goudron de Guyot, Vijf lot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid verouderd isof wanneer men hel effect wil be spoedigen kan men de teerkapsüles gelijktijdig gebruiken met de teerlikeurdie men dan bij 't eelen en naar bed gaan inneemt Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkook sels patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uilwerking. AMERSFOORT, 8 Maart 1877. Reeds vroegtijdig prijkte heden de driekleur aan de gemeentegebouwen en ontrolden Amers- foort's ingezetenen de vlaggen uit hunne wonin gen, als inlroductoire viering van het zilveren jubilé van Amersfoort's hooggeachten Burge meester Mr. a; G. Wijers. De bewoners der Oranjestraat en aangrenzende straten verrasten hem met de allerliefste attentie eener fraaije eerepoortdie zij in den afgeloopen nacht hadden opgerigl aan den ingang der allée welke voert naar zijn huis, welks vestibltle met bloemen enz. was versierd. De weeskinderen van het Burgerweeshuis waarvan hij lal van jaren hartelijk belangstel lend president-regent isbraglen hemmet hunne gelukwenschenals geschenk een met zilver gemonteerd en georneerd inktstel. Door eene commissiebeslaande uit de twee oudste leden van den gemeenteraad, werd de Heer Burgemeester per rijtuig van zijn huis afgehaald en, bij aankomst ten Raadhuize, de vergaderzaal binnengeleidalwaar de Heeren WethoudersLeden van den RaadSecretaris en Ontvanger waren vereenigd en hem, bij monde van den oudsten Wethouder, den Heer W. A. Croockewithunne gelukwenschenbe nevens een souvenir, beslaande uit een kost baar, modern schrijfbureau aanboden. In deze toespraak deed Spreker uitkomen dat Mr. Wijers gedurende zijn 25jarig burge meesterschap steeds voldingende blijken van ijver in het behartigen der gemeentebelangen had gegevenook door het in het leven roepen van hetgeen tot bevordering van den bloei der gemeente kon strekken, meest in zaken van algemeen nul, terwijl hij zich altijd hulpvaardig en liefdadig betoondewanneer hij door inge zetenen werd geraadpleegd. Onder de menigte zaken en onderwerpen welke hij in die 2d jaren in hel leven riep of hielp tot stand brengennoemde Spreker de regeling der gemeente-administratievan hel Lager- en van het Middelbaar Onderwijs, de daarslelling van schoolgebouwen en andere in- rigtingende verbetering der bestrating de spoorwegen, enz.vervolgens herinnerende hoe hij al dien lijd met waardigheid de raadsvergade ringen had geleideerbiedigende de opinie van hendie met hem in opvatting van zaken ver schilden en steeds zijne uitgebreide practische kennis in gemeentezaken en zijne voorlichting bij de beraadslagingen dienstbaar maakte aan het voorbereiden en vaststellen van gewigtige besluiten en handelingen van den gemeenteraad. Ten slotte uitte Spr. den wensch dal hij ge zondheid en krachten moge behouden om nog eene menigte jaren als noofd der gemeente werkzaam en getuige van haar loeneiuenden bloei te zijn, zoomede dat onder zijne leiding nog vele nuttige zaken lot stand mogen komen onder genot van vele zegeningen in zijnopen- baar en bijzonder leven. Daarna werd Mr. Wijers in de grootemet bloemen enz. geomeerde zaal van Amicilia door de feestcommissie uit de burgerij opge wacht, die hem, als geschenken der burgerij een rijkmodern salon-ameublement en eene zilveren medaille aanbood. De zilveren medailleter grootte van 55 cm. middellijn, is bewerkt en geslagen aan de Munt te Utrecht. Aan de eene zijde bevindt zich het Wapen van Amersfoort, met het randschrift: Vele ingezetenen van Amersfoort", en aan de andere zijde de volgende inscriptieAan Mr. A. G. Wijers R. d. O. v. d. N. L., ter herinnering aan Zijn 25jarig Burgemeesterschap1852—8 Maart1877, omvat door eene laauwerkrans. Het geschenkvan wege de Burgerij den Jubilaris aangeboden, is voor eenieder in het gebouw Amicilia ter bezigtiging gesteld Za- lurdag 10 en Zondag 11 Maart e. k., telkens van 's morgens 12 tot 4 uren des namiddags Vervolgens ontving hij ten zijnen huize van de Directie der Amersf. gasfabriekmet hunne felicitatiënals aandenken eene slaalbronzen sierlijke negen lichts gaskroonin zamengeslcl- den Griekschen stijl, overeenstemmende met voormeld salon-ameublement In den loop van den dag werden hem felici tatiën aangeboden door den Majoor-Commandant en hel corps officie ren der d.d. Schutterij; de Titularissen der Reglerlijke Magt de luitenant-kolonel en verdere officieren van hel garnizoen de Ambtenaren ter Secretarie; eene deputatie uit den algemeenen kerkeraad der Ned. flerv. gemeente alhier; eene commissie uil den kerkeraad der Evan- geL Luth. gemeente; de presidenten van de kerkbesturen der beide R. C. gemeentende HoogEerw. Heeren Pastoors H. Blom en J. Beekman Nog een aantal deputation, vrienden en par ticulieren bragten hem hunne gelukwenschcn en boden hem blyken van genegenheid en waardeering zijner verdiensten aanwelke hij ook in ruime male van elders ontving. Alle voormelde en andere lot hem gengtc toespraken werden met warmte en gevoel door hem beantwoord. Hij heeft alzoo eene reeks schitterende be wijzen van waardeering zijner veelvuldige ver diensten lallooze hartelijke blijken van gene genheid ondervonden, waardoor de zilveren gedenkdag van zijn burgemeesterschap een ware jubilédag, een volmaakte vreugdedag voor hem en voor zoo velendie hem hoogachting en liefde toedragen, is geworden. Bij den waardigen jubilaris en bij allendie daarvan getuigen warenzal de herinnering daaraan onuitwischbaar blijven. Z. M. heeft den Heer 4. J. Cost Budde commissaris van politie te Amersfoorttevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie. Dingsdag 13 Maart e. k., des avonds te half- negen, vergaifiüt de kiesvftreeniging Amersfoort, ter zjke de verkiezing van twee candidaten voor den gemeenteraadter vervulling der plaatsen van de Heeren P. E. van Ittersum overleden, en Johs. Keijser, die, wegens gezondheids redenen, ontslag heeft genomen. Vrijdagavond e. k. wordt in de vergadering der A/d. Amersfoort der Vereeniging ter bevor dering van Fabriek- en Hand we/ ksn tj verheid in Nederland eene voordracht over Luchtverver- schmg door Dr. E. Pijzei gehouden. Gisteren stond voor de Arrond.-Rcgtbank te Amersfoort teregt K. R. die, in dienst bij een handelaar in brandstoffen enz. alhier, zich gelden had toegeëigendmet welker incassering hij door zijn' meester was belasl. Hij iswe gens acht misdrijven van misbruik van vertrou wen veroordeeld lot acht maanden cellulair en acht geldboeten ieder van f 12,50, bij nicl- voldoening te vervangen voor iedere boete met nog twee dagen èenzainc opsluiting. Toen in 1«S75 de Hovenwet werd ingediend, maakten wij ons reeds geen illusion omtrent den uitslag daarvan en van toegezegde later in- tedienen minislcrieele voorstellenbeoogende ophelling van regtbanken en kantohgereglen. Toch hebben wij destijds dien lateien greep niet zóó stout verwachtniet verwacht ophef fing van 4l/i dozijn regtscollegièn en het ont slaan van p. m. 180 reglerlijke ambtenaren, waaronder zoo velen die hunne carrière kozen vertrouwende op naar de grondwet gewaar borgde levenslange onafzetbaarheid. Evenwel hoe stout ookdie greep moest aan een zoo scherpzinnig Minister gelukken, eerstc- lijk omdat daartoe door de aanneming der Hovenwet de weg werd gebaand. Divide et impera. De Minister vei deelde in 1875 al hetgeen hij beoogde te sloopen in met bekwame tusschenruimte aantebieden wets ontwerpen, die wederom werden ve/deeld en daardoor kon hij den toestand beheerschen moest en moet hij de overwinning behalen, niettegenstaande hij op geen krachtige minislc rieele partij kon en kan steunenmaar toepas sende wie niet sterk is, moetslira zij n l Wij maakten ons in de laatste maanden al minder en minder illusion en bij het schrijven dezer regelen, nog vóór dat No. 3 der wets ontwerpen in behandeling komt, zijn wij er als zeker van dat, tengevolge van 's Ministers veideeliutjsmelhodede voorstellen der opheffing van 55 regtscollegièn en ter verwijdering van p. m. 181) reglerlijke ambtenaren door de Tweede Kamer zullen worden aangenomen en zoodra de laatste stemming is geschied gaan onze volksvertegenwoordigers in blakend enthousi asme met applaus en handdrukken op den Minister storm loopen. Maar ook inzonderheid de groote pers zal hem voor zijn slooperslalenl schitterende hulde brengen. üe klaroenen van 'l Ilaatjxhe Daoblad zijn weder blinkend gepolijst, zullende cenen expres- sehjk daarvoor, nu reeds gcromponcerden con- servatieven victoriamanch uilschetteren. De Anth. Ct.dje onlangs haren boruchlcn Haagschen stookbnef, nog ter elfder ure de mirobolantisehe canard eener monstervertcade- ï-ing van reglerlijke ambtenaren uitslingerde en allengs van liberaal enfant tenürtei, geworden en/anl horrible, -- zal wclligt eene gekleurde plaat bevattenvoorstellende een aantat in roode pakjes* gekleede libcroulljes bezig rcglsgebou- wen aftebreken, daarbij eene nieuw uitgevonden wilde umotiepolka dansende. Up den achtergrond ziet men eene gedempte moerasbezaaid met

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2