artikel 22, het op 17 November 1870 herziene afdeelingsregleinent aan hel Hoofdbestuur ter goedkeuring te moeten inzenden. Terwijl dit verschil van gevoelen tusschen beide besturen bestond, moest de vergadering van 10 February worden gehoudenen vermits volgens artikel 19 van het reglement, in die vergadering de belangen van hel Genootschap moeten benandeld wordenzoo lag het voor de handdat ook deze aangelegenheid in die vergadering ter sprake werd 'gebragt. liet doel en de strekking van artikel 22 werd besproKen en overwogenen bij meerderheid van stemmen werd uitgemaakt, dat gezegd artikel geacht moet worden ook van toepassing te zijn op de huishoudelijke reglementen der bestaande Af- deelingenwanneer deze gewijzigd ol door nieuwe vervangen worden. De afgevaardigden der Afdeeling Amersfoort namen met deze uitlegging van artikel 22 geen genoegen. Zij waren bovendien van oordeel dal deze vergadering over dit punt niet bij meerderheid van stemmen had mogen beslissen en meenden, dat de minderheid in deze niet geoordeeld kon worden zich te behoeven onder werpen aan het gevoelen van de meerderheid. Een en ander heelt daarop de ontslagneming der vier bestuursleden op 9 Maart daaraanvol gende ten gevolge gehad. Ik geloof dat ik U hierboven het gebeurde in korte trekken en geheel naar waarheid heb medegedeeld en ofschoon ik omtrent de aan artikel 22 te hechten beleckenis de meening van het Hoofdbestuur deel. en mij met de ziens wijze der vier bestuursleden daaromtrent niet kan vereenigenzoo kan ik niet anders dan mijn innig leedwezen beluigendal een eenvou dig verschil van meening omtrent destrekking en de beleekenis van een reglementsartikel de aanleidende oorzaak is geweestdat onze Afdeeling vier geachte en ijverige bestuursleden heelt verloren en onder hen een Voorzitter en een Secretarisdie zooveel tot den bloei en den vooruitgang der Afdeeling hebben bijgedragen en aan' wie onze Afdeeling ontegenzeggelijk zeer veel verpliglingen heelt. Ter beëindiging van dit verschil heb ik ge meend zoowel m liet belang van het Genootschap als in dat der Afdeeling te bandelendoor op verduidelijking van artikel 22 aan te dringen. Overeenkomstig artikel 34 is door mij een voor stel in dien zinbij hel Hoofdbestuur ingediend waaromtrent in de op 21 April 11. te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het Ge nootschap door hel Hooidbestuur praeadvies is uitgebragl. Het Hooidbestuur houdt in dat prae advies de meening staande dal iedere wijzi ging in de huishoudelijke reglementen der Af- deelingen op nieuw zijne goedkeuring behoeft omdat het er voor moet waken, dat die regle menten niét met het algemeen reglement in strijd zijn, maar erkent tevens, dat artikel 22 in dat opzicht onduidelijk is geformuleerd, en acht eene wijziging der redactie van dat artikel wenstheiijk. Die wijziging zal eerlang in eene krachtens artikel 36 te beleggen vergadering aan de leden worden voorgelegd en het is te hopendat daarmede dit verschil als geëindigd zal kunnen worden beschouwd. De Afdeeling Amersfoort zal echter naar vier nieuwe bestuursleden moeten uitzien, tot welk doeleinde binnen kort eene algemeene verga dering der Afdeeling door de beide overgeble vene bestuursleden zal worden uitgeschreven, liet is in hel belang der Afdeeling te wenschen dat die vergadering door de leden getrouw zal worden bezochten dat de Afdeeling Amers foort zich spoedig wéér in hel bezit van een voltallig bestuur zal mogen verheugen. Ik heb geineendMijnheer de Redacteur dat de opname van het bovenstaande in Uw geëerd blad den leden onzer Afdeelingin de gegeven omstandighedenniet ongevallig zou wezente meer daar hel mij gebleken isdat onderscheidene op het platte land woonachtige ledenmet welke ik toevallig persoonlijk in aanraking kwamvan eén en ander geen kennis droegen cn slechts naar de redenen gisten, welke die vier bestuursleden tol dit lusschen- tijds bedanken hadden genoopt Echter voeg ik hier de verzekering bijdat ik met deze rne- dedeeling niets anders beoog, dan het geven van opheldering. Ik heb tot dat einde getracht het voorgevallene geheel onpartijdig en naar waarheid mede te deelen, zonder iemand te kwetsen of onaangenaam te zijnen zonder in beoordeeling van het gebeurde te treden. Alleen heb ik gemeend, bij het bespreken van het verschil van meening omtrent de strekking van artikel 22, inijne persoonlijke zienswijze dien aangaande niet te mogen achterhouden. Ten slotte zij nog opgemerktdat ik liefst over deze geheel»; zaak het stilzwijgen zou hebben bc- wuaid, ware het niet, dat de omstandigheid, dal ik cn in het Hoofdbestuur én in het Af- Jcelingahesluui zitting heb, het mij raoeijelijk raaakle, om deze voor onze Afdeeling zoo be langrijke aangelegenheid geheel zonder spreken voorbij te gaan, inzonderheid toen het mij bleek, dat dezelve aan vele leden niet regt duidelijk was. U bij voorbaat mijnen dank betuigende voor de welwillende opnameheb ik de eer te zijnMijnh. de Red, Uw Dw. Dr. J. B. DE BEAUFORT. Woudenberg, 9 Mei 1877. Allerlei Aan de Weener Presse wordt uit Jassy over de Kozakkeu geschreven: Gij kunl u waaischijnlijk wel voorstellen dat ik mei deze inkwartiering weinig ingenomen was en er mei veel goeds van verwachtte. De arme kerels kwamen too door en door nat mei slik bedekt en doodmoede aan dal inen waarlijk medelijden mei ben kreeg. Zij hadden geduiende 3 dagen slechls van sjiek, brood en brandewijn geleefd en waren teer dankbaar loen wij bun vleescb en ander warm voedsel gaven. Hunne paardendie er zeer goed uiizagen verzorgen zij mei naanwgezelheidvoor zich zelf zijn zij niet veeleischend. Lezen en schrijven kenl geen hunner j tij hebben er geen denkbeeld van waar zij heengaan eu waar zij zijn zij marcheerenomdat hun dit gecommandeei d wordt. Ik vroeg van waar tij kwamen »Van den Don", was 'l antwoord. Waar zij been gaan Zij weten 't niet. Waar zij zijn Dit is bun evenzeer onbekend. Waar zij zich 'l laatst ophielden Ook dil weten zij niet. Mei welk doel zij dan maicbeeren »Üm de Christenen te bevrijden." Wal men bun gezegd heelt? «Dapper-zijn en niets slechl doen. Wie steell ol zich slechl gedraagtwordt opgehangen." Dil is bun iugescherpien als zij zich verder in 'i land zoo goed houden als in Jassyzal niemand reden lol beklag hebben. Maar of die ijzeren discipline van langen duur zal zijnzou ik niet dui ven beslissen. In Gelderland slaagden van de 28 geëxami- neerden voor hoofdonderwijzer diloiaai slechts 7 (behalve dat 2 zich terugtrokken). Opmerking vei dient hierbij, dat onder degenen, die afge wezen zijnzich één bevond met acte voor wiskunde, middelbaar onderwijs, die voorna melijk in bet vak van rekenkunde te zwak be vonden werd. Met de dames ging het veel gunstiger; niet minder dan 100 pel. van de geèxainineerden voor hoofdonderwijzeres slaagden. Waaraan zou zulk een enorm verschil zijn toe te schrijven Wie zal zoo barbaarsch kunnen zijn om dames die iets solliciteren, aflewijzen In Amerika is iets praclisch uitgevonden tegen bet openen van eens anders brieven. Men veikooptdaar namelijk «zekerheids enveloppen" (Safety envelops), waaróp aan dc achterzijde door chemische bewerking gedrukt staat: «Attempt to open" (gepoogd te openen). De chemicaliën zijn van twee grondstoffen vervaardigd, van galnoten en groene vitriool. De letters zijn on- zigtbaar en eerst wanneer men pogingen doet om de enveloppe dooi damp ol vocht te openen, wordt de looverdruk zichtbaar en komt aan 't licht dat men hel couvert heeft willen openen. Hoe hoog, door den stilstand van vele fa brieken, ook te Bellijn de nood onder de ar beiders is gestegen, word fduidel ijk aangewezen door een schildering, welke de Vossische Zei- tung een orgaan van een fractie der liberale partij dezer dagen te lezen gaf. Wij laten haar hier volgen Ginds bij die voor drie vierden werkelooze fabriekenstaan de arbeiders in rijen en wach ten uren lang tot de beurt aan hen kooit om een luttel weiks te verrigten. Al wal zij had den is verkocht of verpand. Gij treedt een huis binnen. De kale wanden grijnzen u aan. Eenige kleedingstukken aan spijkers is hun eenige ver siering. Daar bedekken zich des nachts de ar men mede. En velen hebben ook dat niei. Niet eens kunnen zij werk gaan zoeken, want hun ontbreken linnenlaarzen en kleedingstukken. Wat een geluk als nu en dan de predikants vrouw een oude tot op den draad versleten jas kan verstrekken I Daar ligt op lompen een zwakke kraamvrouw met haar kind. Die moet het eerst worden geholpen. Doch waar alles van daan te halenals de giften van milde harten slechls karig vloeyen? De mannen zitten somber pein zend te buis en zinnen op onheil voor zich en anderen. Meer dan eens reeds heeft een helpende hand die rampzaligen van moord aan zich zeiven en de hunnen teruggehouden. Maar de ellende is hier honderd- eu duizendvoudig. Alleen in de aibeiderswoningen in de Gartensirasse, waar op het predikantshuis van Golgotha uitziet, wonen vierduizend personen somtijds verschei den familiën in een door krijtstrepen in tweeën of io vieren afgedeeld vertrek en bijna allen zyn hulpeloos. Reeds lang rooken de labiick- tehoorstevnen niet meer. «Hoe dikwijls", zegt de predikant Witte, «heb ik voorheen over den rook geklaagd. Ach niogten tij toch weder rooken 1 lk heb opgemerkt, dat de sctioorsteenen van de huizen slechts rooken, als die der fa brieken het ook doen!" Wekelijks wordt hier nu 240,000 msik minder aan weekloon uitbe taald dan gewoonlijk. Want in alle fabrieken is de werktijd tot enkele uien daags beperkt. En geen uitzigt op beterschap. I)e fabriek van Ptttlg is reeds gesloopt. Die van Hoppe zal wel dra eveneens verdwijnen. En een bewijs te meer voor de donkere vei wachliugen onder het volk is het algemeen geloof aan het gerucht, dat Borsig in hoogstens zes weken ook zal sluiten I" Een vreeselijk vooival, dal Woensdag plaats greep in 'l gezin van den commies bij 's rijks belastingen, Dekker, woonachtig te Stadskanaal gaf aanleiding dat leden van de regteilijkc magt derwaarts togen lol hel instellen van een locaal onderzoek. De vrouw van genoemden beambte is in 't huis van arrest te Winschoten in vree selijk verminkten toestand overgebragt. Behalve vier teenen aan den eenen voel ontbieekt aan den linkerarm de geheele hand, leri\ijl aan den hals der ongelukkige diepe, doch geen doodelijke sneden ziglbaar moeten zijn een en andeizoo luidt hel beweren van de ruim dertigjarige vrouw heelt ze in een vlaag van waanzin zich zelve toegehragt met een op de tafel liggend broodmes na vooraf hel eenig kind uil het tweede huwelijk tusschen D. en haar eu naatiw zestien maanden oud 'twelk ze bezig was met kleeden met datzelfde werk tuig te hebben onthoofd. In de laatste dagen zijn te Rotterdam op het vermoeden van valschheid in beslag genomen zes bankbiljetten van flOO, gedagteekerid cn gemerkt als volgt: 10 Sept. 1870, nu. 0205 B J; 1 Sept. 1872. no. 2335 Bil; I Sep». 1874, no. 8565 A V; 1 Sept. 1874 no. 9502 P P; 12 Sept. 1875, no. 58<)3t PP; II Sept. 1876, no. 5253 L J. De valschheid vrriaadt zich: door hel papier, hetwelk met dal der echte bankbiljetten niet oveiccnkoiiitdoor slechte en onvolledige leekening van het bcefd en den rand; door de letters e in het woord Nederlandsche en U in het woord Bank voorts door de cijfers 100 en 10; het laatste alleen in eerslgemeld biljet te vinden. Al dete valsrhe stukken zijn vermoedelijk van dezelfde hand afkomstig. Ook te Delft is een valsch bankbiljet van f 100 gedagleekend 2 Aug. 1872 ontdekt, waarvan de keumei ken van de boven ouischie- venen niet veel schijnen te verschillen. De minister van financiën maakt bekend dat onlangs in de arrondissementen Ziitphen en Arnhem alsmede te Amsteidam valsche munt biljetten van tieu gulden in omloop gebragt en aangehouden zijn. Men schrijft uil Gioningen dd. 10 Mei jl.: «Pas was de moigcn van deu 5den dezer, de dag, waaiop men mogt beginnen de tenten en kramen op te slaan aaugebioken ol in een oogwenk zag men ojj de Groote- en Vischiuarkt eene menigte tenten en kiamen vei rijzen. Gistei inorgen echter werd de kermis geopend. Niet minder dan elf muziekcorpsen en een groot aantal draaiorgels veischeuen ten stad huize om vergunning te eriangen om geduiende de keimis langs de straten en marktpleinen hunne melodiën of muziek te laten hooien zoodnt 'l al spoedig in de geheele stad kermis was. «Op de groote markt, nevens hel stadhuis, toch staan de schouwburgteiiten van dc hli. Le Gras, van Zuylen Haspels en die van den heer Viclot Driessens die van de hh. Judels en Bouwmeester en E. Baschhoewel eerst ge zegd hebbende te zullen komen bleven hun wooid niet getrouw en zijn absent. Verder kan men zich op de gioote markt verlustigen in het scliaatsrijden tevens zal men kunnen tien den heer Carcason de grootste Hercules van Nedeiland, bijgenaamd Simson II, voor wien men twee paarden spant, welke, hoe sterk ze ook zijn hem niet van de plaats kunnen verwijderen. Niet ééne vrouw, maar twee vrou wen, eik niet 3 hooiden welke hoofden ieder afzonderlijk kunnen spreken, zijn mede ter kermis opgekomen om haar op te luisteren. Het spel van van Ledderom (opstand van moe der Bertels) dc Groninger jongen zijnde het Theatre Fr a neon i", onder directie van F. I'rancisco; de van ouds bekende Calp met zijn «Grand theatre des Variétés; hel wassenbeel denspel van I'. Daniel het panorama en cos- tnorama van M. van de Waeilcdc monster- stieren «Generaal Washington" en «Cesar",

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2