de charlalannerie der aanbieders en door den verwelkbaren glans van hel étuiwaarin zij werden aangeboden. Een ieder weet, welk een heerlijk genees middel de teer is in geval van Bronchitisleering Cat harre a, Verkoudheden en in 'l algemeen tegen alle aanuoeuingen van broaches en longen. Yele ziekten helaas voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezengebruiken de teer niet hetzij uit tegenzin legen den smaakhetzij dat hel bun verveelt om het tecrwater klaar te inaken. Dank zij hel geniale denkbeeld van den heer GuyotDharuiacien te Parijshebben al die min ol meer rechtvaardige grieven van zieken opgehouden te beslaan. liet is den lieer Guyot gelukt de teer te om geven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er mede ronde kapsules van te maken ter groole van een pil Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 'toogenblik dal men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelati ne en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaamzuozelisdat de kapsules van een aangebroken llaconnog na jaren te gebruiken zijn. De luerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddeldatjnel meer kost dan zes ot' acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borslkruiden De Uei-r Guyot kan slechts instaan voor die flaeonswaarop zuh zijne handleekening be vindt, gedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Amersioort bij SA.NDEliS en in de voor naamste apotheken. i'olilitike llevue. T Gaat op T Ourlogsiooneel van Turkije nog niet too vlug als ui de jongste Pi uissische Ouaieunjkscheiialiaaiisc'iu eu Fiansche oor logen. Ue Russen rijn den scboonen ulaauwen JDonau nog niet overgewipt. De beriglen van hel tuoneel des oorlogs tijn onbeduidend ol ontbreken bijna gebeelook de tijdingen die met den lussiscb-tui k&chen kiijg in verband slaan worden al onbelangrijkeren alleen de overlogl van den Donau door de strijdera van ctar Alexander 11 zal de belang stelling van bel publiek weder verlevendigen. Voor hel niel veillaauwen van de geesidiifl er iwee natiën eelveu moet, naar hei schijnt, insgelijks gezorgd woiden; althans uil Konstan- tinopel verneemt uien dal de shctk-ul-islam zeven ulemas van daar naar de provinciën beeit gezonden om den heiligen ooi log te prediken. l)e ultuia welke in llusnië is aangekomen iracbi aan bel volk in te prenten dai de tegen woordige ootlog met ltusland gevoerd wordt niet mei een politiek doelmaar om de belangen van de godsdienst, daai Rusland den Islam wil verdelgen; bij verklaart, dal allen, die bij de verdediging der godsdienst sneven «ghazi" en martelaars voor bel geloot genoemd zullen wor den. De vredesgeruebtendie, ofschoon volstrekt niet bevestigd, toch ook niet categorisch voor valsch verklaard zijn geworden, zijn weder met een vermeerderd. Te Berlijn nl. wil men weten dat bij bet departement van buitenland- zaken berigteo zijn ontvangenvolgens welke de Paus dezer dagen in ccn eigenhandig schrij ven aan den czar en den sultan zijne lusschen- komst ter verkrijging van vrede bad aangebo den en een voorstel had gedaao -lot bet houden eener conlerentie tussrhen gevolmagtigden van het Vaiikaan en de iwee oorlogvoerende par tijenop eene plaats buiten lussiscb en Turksch grondgebied. Vooits zegt de berlijasche Pro vincial-Correspondent een officieus orgaan der duittche regeriog dal de vredelievende stemming onder de europescbe mogendheden versterkt is door de geruststellende verzekeringen, welke Rusland in den laatslen tijd aan Engeland beeit gegeven, en die de vrees voor inbreuk op de belangen van Engeland door Rusland nog veel beslister dan vroeger hebben weggenomen. Hel Turksch Parlement begint zich te roeren op Fransclte of M.-Amerikaansche manier. Zoo moert onlangs de Minister van Finantien hel lijden en onbarmhartig werd bij oni'er handen genomen door Jen g-C her by-effendi en N o u b a r Aidin i-A I i. Zij verwrierven luidruchtige toejuichingen op de kastijding, door beo aan den beheerder van 'aLands penningen toegediend, maar de tegen partij zweeg ook niet en aoo ontstond er een verschrikkelijk tumult, zeer tot amusement van die heeren volta's - de studenten die niet alleen studeeren. President Mac-Mahon heeft aan den Fran- scben Senaat toestemming gevraagd om de Ka mer van Afgevaardigden te ontbinden. Vervolg van de heldendaden der bemanning van de «Palembang", zie vorig nummer le bladz. Ten 1U ure gingen de 200 kolonialen niet onze matrozen in de sloepenteneinde aan wal te gaan maar dal mislukte. De ketels hadden na melijk loopgraven langs het strand gemaakt daar verscholen zij zich achteren toen nu de sloepen onder den wal kwameuvlogen die kerels derwaarts, en toen was liet pit! pat 1 en ot wij al scholendie kerels stonden bedekt, hel gat uiets. 'loen werd er nog een oorlogschip gehaald met 200 kolonialen ep toen de zaak nogmaals geprobeerd, nu echter met gewapende sloepen, dal zijo sloepen, waaiop een kanon slaat. Toen de sloepen uu weder onder den wal kwamen was hel weder van hetzelfde laken eeu pakmaar zij hadden echter minder gerekend op de gewapende sloepen die nu ook begonnen olschoou hel niel veel gal. Toen de kolonialen echter kruid rooken waren zij niet meer te houden; men roeide stevig door, let wijl de Alchinezen eu de kolonialeu op het hevigst op elkauder vuurden. Zoodra was er niel een sloep aan walot de kolonialen sprongen er uit en een troepje van p. m. 20 man stond oogenblikkelijk gereed. Dadelijk vlogen zij onder het Afschieten eu laden huoner geweien en onder een vreeselijk hoera I den wal verder op naar de loopgraat eu gingen er al schietende in. Als die kolonialen eens grond hebben krijgt men te er niel meer at. Zoo was het ook b;erde Alchinezen moesten wijken, hunne dooden medenemende. In eén kwartier tijds waren al de kolonialen aan wal en ging bel met een hoeral verder; de benlitigs waren gaauw genoeg genomen en daarna zijn zij aan hel schieten gegaan dat hooren en zien verging; de bosschen en dtie dorpen werden geheel vernield en verbrand en alles werd neer geschoten wat zij maar zagen. Des avonds was de buel afgeloopen cn kolonialen en tnatrozeu (die ook aan wal waren gegaan) kwamen aan boord en den volgenden dag 's middags ver trokken wij. Zoo ik hout, wil het staatje nu Hollandsch worden. Dit noemen de kolonialen nu eens even tuchtigen Ingezonden. Aan den Gemeenteraad der Gemeente Amersfoort. Geeft met vcrschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging tol bestrijding van epidemische ziekten te Amersloort dal het haar gebleken is dal de reinheid van een overgroot aantal woningen binnen de be bouwde kom der gemeente zeer veel te vven- schen overlaat dat zij bij hel door Itaar verricht onderzoek der woningen onlwaard heeftdat erin strijd met de bepaling omtrent rneslhoopen in art. 245 van het algemeen politieregleinentbinnen de bebouwde kom der gemeenteachternaast en somwijlen zells in de woningen vele hon derden mesthoopen cn open beerkuilen worden aangetroffen. datbij den poreusen aard van den bodem der emeente, het gevolg daarvan is of zal worden et algeheele bederf van het drinkwater voor zoover dit op de oude wijze door los gesta pelde of gemetselde putten wordt verkregen dat het bij herhaling gebleken is dat een dergelijk geïnfecteerd drinkwater het middel kan zijn tot het doen optreden en de verbrei ding van epidemische ziekten zooals typhus en choleraterwijl volgens de waarnemingen van von Pettenkofer ook de uitdampingen van den door faecaliën en meststoffen vervuilden bodem als hoogst schadelijk voor de gezondheid zijn te achten; dat derhalve het aanwezig zijnbinnen de bebouwde kom der gemeentevan een zoo groot aantal mesthoopen en open beerkiilenafge zien van het hinderlijke en stuitende daarvan voor de gezondheid der bewoners van belen dende perceelen in het bijzonder, en van die der gemeentenaren in het algemeen hoogst verderfelijk moet worden geacht; dat zij daarom het te zijner tijd door uwe vergadering genomen besluit tot invoering van het tonnenstelsel met ingenomenheid heeft be groet; dat zij evenwel met leedwezen heeft gecon stateerd dat na het vallen van gemeld besluit reeds twee jaren vcrloopcn zijnzonder dat van eene werkelijke uitvoering is gebleken daar toch s.echts in enkele gemeentegebouwen en bij zeer enkele particulieren een uiterst ge brekkig stelsel van afvoer van faecaliën door middel van kuipen of bakken is aangebracht; dalnaar hare meeningde algemeene toe passing van liet tonnenstelsel slechts dan mo gelijk wordtwanneerevenals dit in vele gemeenten van ons landmet finanliöcl zeer voordeeiige resultaten geschiedt, door de ge meente zelve voor hel ophaleji en verwerken der verschillende mestspeciën gezorgd wordt; I dat zij otn al de bovenvermelde redenen zich tol uwe vergadering wendt, met het eerbiedig verzoek, dat hel uwe vergadering moge behagen dusdanige besluiten te nemenwaardoor aan hel verlangen van een groot aantal ingezetenen wordt voldaande opruiming van alle mesthoo pen en open beerkuilen wordt tot stand gebracht en binnen den korist niogehjkcn tijd de alge meene toepassing van hel tonnensleisel wordt mogelijk4 gemaakt. 't Welk doende enz. Amersfoort, 14 Juni 1877. De Verceniging tol bestrijding van epidemische ziekten bel Bestuur, w. g. E. Pijzei, Voorzitter. Paul A. huet, Secretaris. Allerlei Eene dame te Berlijn, die 'dooreen geewel aan haar voet werd geplaagd heelt zich door een onervaren geneesheer hierin laten snijden aan wiens messen zielr nog vergiltige stollen bevonden. De patinne heelt zich hierdoor eene bloedvergitiiging oj> den hals gehaald, tenge volge waarvan ztj naar zeer smartelijke pijnen is overleden. Te Aarlanderveen weid dezer dagen in een erllruis een oud kastje vei kocht voor I l'rll. Toen de koopei liet tehuis had kwam hij lol de ontdekking van een Biaziliaansch lot dat sedert lai.g in liet kastje verborgen uioet zijn geweest. De vondst ver lege nvvooidigdc met de onalgeknipte coupons eene waaide van 1 1400. Nu de dames ontzaggelijk veel bloemen en bijna geene hoeden niter dragen is hel met onbelangi ijk de aandacht te vestigen op eene l'arijsche uitvinding, die hel piaciische met het schooiie veieenigen zou. Men ziel ihans te l'aiijs in de winkelkasten van «opticiens" en werk tuigkundigen bloemendie liet woei voorspellen. Is hel mooi weet', dan is hun kleur rood, doch wordt liet slecht vvrèr, dan verandert die kleur in blaauwr. Indien de dames dit soul t van bloe men gingen dragen zouden /.ij menigeen de kos ten van een barometer en ziclizelvrii misschien een stortbui op haar keurig zomcrloilel bespaien. Een logementhouder te Ellesmerc verloor dezer dagen alle zes zijn kinderen aan keelziekte. De kinderen op eene wandeling hadden een teug wnicr gedronken in eene Loeieuwoiiiiig waar een knaapje aan angina diphtheria ziek lag. Men is den dielslal van effecten op het spoor, die eenige dagen geleden gepleegd weid op de lijn CalaisParijs. Een smeerder van de Cie. du Moid, die zielr op den trein bevond is in hechtenis genomen. Aanvankelijk hield hij Licll geheel onschuldig i-u onbekend niet T geen er was voorgevallen maar weidia sprak hij zich zeil legen en legde voor den regier van instructie zoo vele vei klaringen at, dat hel voor dezeri nu zeer gemakkelijk zal vallen liet ver dei e spoor te volgen. Ma afloop der tentoonstelling van turfmachi- jres cn al wal betrekking heelt op deveendciij te Gilhuin, hecii daar dezer dagen een vree selijk ongeluk plaats gehad. Een biug van 15 vo'el lengte viel namelijk iu toen een der machines zich daamp bevond, met dat gevolg dat de machine vier uienschen in haar val ver pletterde. Het onheil is aan onachtzaamheid toe te schiijven, omdat de stutten onder de brug tijdelijk vvaicn weggenomen om elders gebruikt le worden. Dal ook honden verslindend kunnen zijn bleek dezer dagen bij een landbouwer le Rolde. Deze had een zeug met negen pasgeboren biggen. In een onbewaakt ooginblik schijnt de hond van een dei buien zich toegang lol de vai kenskraam- kanrcr le hebben .erschall. Althans men vond hem op cemgen afstand bi rig niet een der big gen op te kluiven. Dat hel vraatzuchtige dier niet vriendelijk door den eigenaar der biggen behandeld word, laat zich v\cl begrijpen. Donderdag zon zekere notaris in de provinrie Groningen eene verknoping van paarden houden, maar op den bepaalden tijd was er van ver- kooper en paaiden geen spoor te ontdekken. De verkuopor, die gezegd had te Stadskanaal le wonen, was daar bij gedaan onderzoek niet bekend, terwijl hij, naai liet gerucht gaat, van den notaris leeds een vooiscliot van t 70 had ontvangen. Men schijnt dus hier met een listigcn bediieger te doen te hebben.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2