Iedereen weet, hoeveel borstdrankenpales en siroopen men gewoonlijk gebruiken moet ter genezing van eene verkoudheidCatharre of Bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teerkapsules van Guyotkost slechts zes acht centen dajjgs. Men behoeil slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uilwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwarenmoet men de handleekening van den lieer Guyot, in drie kleuren gedrukt op eiken flacon eischen. Te verkrijgen te Amers foort by SANDERS en in de voornaamste apotheken. Allerlei AU een staaltje van «ie drukte, die Woensdag op de Hullaiidscüe lijn heersebtekan het vol gende strekken dat men uit Leiden schrijft De Leidscüe labi ikauten hadden xooveei mo gelijk hunne arbeiders vrijaf gegeven ook de werkbasen deden dit en zoo had hel in Leiden zoo goed als in den Haag veel van een Zondag. De eerste extra-trein zou van hier te 5.45 uren vertrekkener was toen zulk een aandrang van passagiers, dat reeds vóót halt 6 de deuren der wachtkamer 5e klasse losgeduwd en de ruiten verbrijzeld waieo. Vervolgens werd aan de reizigers van alle klassen io vredesnaam toegang tot hel perron verleeoden toen was hetzoodra een trein voorkwam om passagiers in te nemeneen «sauve qui peut." Noch spoorwegambtenarennoch po litie konden den stroom tegenhouden, leder trachtte een deur le openen om in een coupé te komen; er werd gevochten, kleeding werd gehavend eu spectakel gemaakt van belang. Ik sprak passagiers, die reeds van halt 5 at ge wacht hadden en zich gelukkig achtten le 10 our een staanplaatsje te veroveren. Op verschil in klasse werd niet geletik was bly toen ik na 2 uur wachlens met mijne da mes, door flink met mijne ellebogen te manoeu vreren in een 3de klasse te zitten kwam hoewel ik 1ste klasse kaartjes had. Nog nooit uk ik een zoo gemeleerd publiek in denzeltdeo trein zitten als hier overal hel geval was. De treinen van Amsterdam en dea Helder wareo tot goederenwagens toe volgepakt. Als zoo'n trein hier even ophieldsprongen ongeduldige aspiranten op de loopplank om te vragen of men er nog niet iemand bij iu wou latenna tuurlijk vergeefs. In den Haag was de drukte ontzaglijk hoe wel door de goede zorg der politie bijgestaan door de militaire magtvoor de vreemdelingen overvloedige gelegenheid was den trein rustig te zien passeren. Na 12 uur was de drukte in de stad en in Sc beven ingen zóó grootdat men zich in de trams moest invechten, terwijl het aantal zoekers naar rijtuigen dat der voorhanden zijnde middelen van vervoer overtrof. Het mag wel een bijzonderheid heeten dat tot laat in den oamiddag, zoowel in Scheve ningen als in Den Haag een groote kalmte onder het publiek heeiacbte. Van de anders zoo ge wone dronkenmanstatereelen was nu niets waar te nemen. Alleen langs den Hollandschcn spoorweg heb ben 120 treinen gereden om een getal van ruim 60,000 reizigers ie 's Hage aan te brengen en van daar te vervoeren. Van de velschillende station's van den Rijn spoorweg zijn ruim 30,000 personen vervoerd per extra- en gewone tieinen. Verl. week stond te Amsterdam eene dame te praten met eene vriendin terwijl vlak achter haar een sleperskar stilhield. De dame in kwestie droeg een hoed met zooveel bloemen en malsch groendat het groote sleperspaard de verleiding niet weerstond er 'naar le happen. Eensklaps weètklonk een angstkreet der jufvrouw en ziet 1 daar zwaaide bel gewrocht van kunstbloemen onder luid gelach der omstanders door de lucht dan mond van den grooten zwarte. Na een teren er nog meer bijhooren duurt dikwerf sóólangdat een volgend geslacht het eindelijke mrresteeien nog niet eens beleeft! Natuurlijk vordert zulk eene ingrijpende re organisatie als die van ona poli tie-wezen een ryp beraad en sou in zulk eene gewichtige aan gelegenheid een overyld handelen alleszins af- neunng verdienen. Doch aan dit euvel gaan onze vroede vaderen niet mank. 't Tegendeel is waar. De bewering dal het straks genoemde festina knie in onze Nederlandsche vergaderzalen epi demisch heerschtzou een waarlijk niet moeie- lijk te verdedigen stelling zijn. De invoering van onze nieuwe Brandweer is de vrucht geweest van een arbeiddie 4zegge vier jaren geduurd beeft I {Wordt vervolgd.) poos er aan geknabbeld te hebbenbegreep het paard waarschijnlijkdat bet niets van zijn gading was en liet den hoed losechter niet zonder groote schade aangerigt te hebben in den tuindie er op groeide. Een ingezeten van Yerseke is na eene pre ventieve gevangenschap van vyf maanden door bet gereglsbof te 's Hage vrijgsproken. Hij werd verdacht van op eene schuldbekentenis het jaar tal 1871 in 1876 te hebben veranderd en het bevel tol inhechtenisneming zon reeds gegeven zijn voordat hij die het gathet bewuste stuk in handen had. De heer Herman Unlhan, die, zonder armen geborenzich onderscheidt als virtuoos op de vioolheeft dezer dagen aan de zwemschool te Amsterdam ook het bewijs gegeven hoeseer hij zich met de heenen en voeten het gemis van armen en handen weet te vergoeden. Zeei in teressant was het te zien hoe hij van het hoogste pont van den toren in het diep dookmet de voeten de voorwerpen ven den grond ophaalde en met belangrijke snelheid het water kliefde. Eene Brusselsche firma, bet buis «Senauit", die in de Société des Galeries te Scheveningen een winkel gehuurd heelt, vraagt bij adver tentie eene Hollandsche of Duitsche winkel- jufvrouwde Fransche taal sprekendeen voor zien van «eene elegante taille zoodat de modes haar goed kleedeo." Te Wanroy, bij Boxmeer, heeft een tien jarige deugniet met een lucifer eene boeren woning in brand geslokenomdat hel 9jarig zoontje van den eigenaar een hond tegen hem had opgehitst. De jonge misdadiger is geaircsteerd. AMERSFOORT, 25 Junij 1877. Donderdag, den 28 Junij 1877, des namid dags te één uur, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1. Ontwerp-besluilen en verordeningen met betrekking tot de oprichting eener herhalings school 2. Ontwerp-besluit tot verpachting der bank van leening over 1878. 3. Voordracht tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der schutterij over 1876. 4. Verdoek van den hulponderwijzer A. van Nieuwenhuizen om ontslag. 5. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 6. Benoeming van regenten en regentessen van net Burgerweeshuis, wegens periodieke aftreding. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den Heer W. L. ScheltusSecretaris der gemeente Amers foort die op 17 Junij jl. gedurende 25 jaren in deze betrekking werkzaam was, benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Donderdag jL, nè de uitgave van ons vorig nummer is deze benoeming alhier bekend ge worden. welke schitterend sluit aan de reeks der blijken van waardeering den geachtcn ju bilaris op voormelden gedenkdag door autori teiten en ingezetenen aangeboden. De bouw van een terrasmuur en de annexe werkzaamheden op het terrein der Sociëteit Amicitia aan het Plantsoen alhier zijn dezer dagen gereed gekomenen op het «erste der wekelijksche zomerconcertenaldaar door het muziekcorps van het regiment rijdende artillerie gisterenZondagavondgegevenbleek aller aangenaamst dat, met belangrijke terreinaan winst, tevens beduidende terrasverfraaijing en verbetering, zoomede zeer favorable situatie van het orkest werden verkregen. Inzonderheid daérdoor is de circulatie vrijer en gemakkelijker geworden, 'twelk reeds dadelijk gisterenavond onder de talrijk opgekomen ledennunne dames en geïntroduceerden werd ondervonden. Met een en ander is 'een nieuwe sierlijke schakel ge vlochten aan de in- en uitwendige verbeteringen en uitbreiding van localiteitenterras enz. door de belangstellendegoede zorgen van Heeren Commissarissen in het jongst decenium tot stand gebragtte meer op prijs te stellenomdat niet enkel de societeitsleden met hunne gezinnen en geïntroduceerden, maar ook in vele andere opzigten het publiek daarvan doorloopend veel nut en genoegen genieten. Nu hel gebouw en terras c. a. zoo flink van binnenen buiten aan de plantsoenzijde vol doen mag wel den wensch worden gekoesterd dat welwillend van gemeentewege vóór het in treden van den winter de bestrating aan de achterzijde van het Sociëteitsgebouwvan de Utrechtschestraatzijde lot aan de Slijkstraatzijde even doelmatig wordt vernieuwd als reeds tot algemeen genoegen in andere gedeelten van Amersfoort allengskens is geschied. Vooral om dat talrijke vergaderingen en bijeenkomsten van het Nut en een aanlalandere vereenigingen enz.zoomede concerfentooneelvoorstellin- gen enz. in Amicitia plaats hebbenzal eene vernieuwde bestraling aldaar de burgerij groo- telijks gerievenen mei dankbaarheid daarvoor vervuld, door haar worden betreden, terwijl men welligt ook meer en doelmatiger ruimte voor passage van voetgangers en rijtuigen kan ver krijgen. Z. M. beeft benoemd tot heemraden in het waterschap Ecmnes prov. Utrecht, de Heeren P. L Rokenband en L. van Woudenberg. Blijkens nevensstaande advertentie wordt aanst. Donderdag door het Opereltengezelschap onder direclfe van den Heer Carl P/ldging eene soirée in Amicitia gegeven. De bekende voortreffelijk heid van dit gezelschap zal ongetwijfeld aanlei ding geven dat alsdan vele ingezetenen zullen tegenwoordig zijn. Volgens de dagbladen zul Z. M. der Koning ia den nuclil van 29 op 30 Junij aan.nl. per extra-trein naar Zurich vertrekken waar reeds een hotel voor den vorst in gereedheid is ge- bragi. Z. M. zal des avonds te 11 uur de re sidentie verlaten. De Kroonprinsmet algemeen genoegen ver neemt men hetzal vooreerst de residentie niet meer verlaten. Een der openbare scholen van Oostergoo (Fr.) telt tegenwoordig onder hare leerlingen een 22 jarig jongman die, na op 12-jarigen leeftijd wegens zwakheid van oogen hel gewoon lager onderwijs moeiende opgeven, op 14 jaar reeds lid was van eene heeren-socieleit, met 16 jaar beschermheer van eene rederijkerskamer, op 20 jarigen leeftijd huwdeéén jaar handelde in vlas en een jaar logementhouder was, en nu vastelijk heelt voorgenomen met Or.l. a. s. de hulponderwijzers-acte le halen di.- men toch moeijelijk aan een huisvader, zoo rijk aan le venservaring, weigeren kan!! De meeste huizen, in de stralen, waar de optogt passeerde, gelegen, waren niet gesloten maar bevatten een lalrijkcn kring van dames en heeren, die onder het genui van morgenwijn en lekkernijen 'toogenhlik \an den optogt af wachtten van den optogt waai in ook nu weder onze schutterij een erbairnelijke figuur van ver strooidheid maakte. De rouwvlaggen waien in de residentie geens zins talrijk en van den toren der hofstad noch van 't raadhuis had men «le rouwvlag geheschen. Tal van vreemdelingen hadden zich van rouw- tcekenen voorzien maar rnen bleef op de meeste punten waar ik den stoel zag passeren veelal met grdekten hoofde slaan bij het passeren van 'l dierbaar lijk. Het was mij zeer onaangenaam te moede toen ik zag, hoe liet volk, op weinige uitzonderingen na nog bitter weinig begrip van eerbied beeft. Het eenige wal mij goed deed was te zien, dat de verpleegden uit alle gestichten, voor zoover ze uit waren rouwstrikken of cocar- des droegen. En na afloop van de plegligheid was 't nog af schuwelijker in de hofsiad dit te verbloemen ware de waarheid in 't aangezigt slaan. Niet alleen waren alle k«iffijhuizen restauraliën herbergen en kroegen eivol niet slechts konden tramwagens en stationnerende rijtuigen en gondels al de bezoekers van Scheveningen niet overbrengen maar zelfs de voornaamste confiseurs hadden hun etablissementen in ge wone restauraties gemelamoiphoseeid en ont vingen bierdrinkers en verkochten broodjes, 't Was een gewoel en levendigheid in de stad die aan een vrolijken prinsjesdag herinnerde en zelfs de drukte van zulk een feestdag overtrof. '•Avonds zag ik geheele groepen mannen en vrouwen in gansch niet treurende stemming dooi de straten zwaaijen en voor hendie weikelijk dien 20sten Junij als een dag van nationalen touw lieten voorbijgaan zooals 't voegde, was de aanblik van de hqfsiad na het verdwijnen van den rouwstoet zeer pijnlijk. Gron. Ct. Ingezonden. H. Burgerschool voor meisjes. Naar ik vernam is door een groot aantal ingezetenen een verzoek gericht tot het gemeen tebestuur tot oprichting van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Dat hier werkelijk behoefte beslaat aan meer en beter onderwijs voor de vrouwelijke jeugd,

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2