all zwermen bijen op dc hoogste heuvel» krioe len en steeds meer en meer Sistosta insluiten, dat weldra in de handen der Russen moet vallen. ■Wat de laatste week ie aanschouwen g«< bevestigt mijne reeds vroeger uilgesproken mee ning dal de Donau tonder veel grooteie moeije- lijkhcden xou worden overgetiokken dan hel passeren eenet gtoole rivier uit den aard der saak oplevert. Vrij algemeen is men hier over tuigd dat de Turksche troepen niet met hart «•n ziel strijdenen dat de soldaten zonder soldij met hunne officieren die evenmin sedert grriitrm-n lijd traktement ontvingen, niet zoo erg atkeeiig zijn van eene verandering in hunne positie, wetende dat zij 'l moeijelyk slechter kunnen krijgen. Worden zij aangevallen, dan bieden zij tegenstand uit 'l natuurlijk instinct om terug te slaan als zij zeiven geslagen wordeu, rn worden zij in hunne versterkingen opgesloten, dan zullen zij zich hardnekkig verdedigen; maat er scliynt een volslagen gemis te zijn aau dien ni>>rd en die energie, welke nooit ontbreken als met hart en ziel voor eene zaak gestreden wordt, en 't zou volstrekt niet te verwonderen zijn als de gebeele Turksche atrijdmagl van lieverlede verliep. Ook bij Pelroceni, een plaatsje een paar uren oostelijk van Snnnitsa rn aan den linker oever der rivier de Wede gelegen, terwijl Sun- nilta aan den regieroever ligt, giugen de Russen gisteren op vlotten ovei de !>onau. De overlegt bij Pelroceni ontmoette slechts zwakken tegenstand der Turken." Slechts goede producten toepen concurrentie in 'lieven. De leerkapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerking hebbeningeval van verkoudheóiCalharren, liionchitis en teering rijn ontelbare keeren nagemaakt. De Heer Guyot kan slechts inslaan voor die flacons waarop"zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Amers foort bij SANDERS en in de voornaamste Apotheken. Dingsdag jl. geschiedde de opening van de Zomcrzitting der Prov. Staten van Utrecht met eene toespraak van Z.Exc. den Commissaris des Konings. Z. Exc. herdacht in eenige gevoelvolle woor den hel treurig verlies, door ons vorstelijk stamhuis en de geheele natie geleden door het afsterven van li. M. onze geëerbiedigde Koningin. Z. Exc. wees er op, dat de algemeene ver slagenheid, die de tijding van haren dood in het geheele land en in deze provincie in 't bij zonder had verwektop nieuw het bewijs had geleverdhoe innig de hand isdie ons met het geliefd huis van Oranje verbindt. Over den toestand der provincie werden gun stige mededeelingen gedaan. De landbouw ziet een bevredigenden oogst te gemoet. De veestapel bleef op twee gevallen na ver schoond van de longziektedie hier verscheidene jaren had gewoed. Ten einde aan de schade tegemoet te komen door den storm van 30 en 31 Jaa veroorzaakt rijn door Ged. Stalen voorstellen gedaan. Naar aanleiding van het aftreden van den heer van Tuyll van Serooskerken van Zuylen als lid van de Provincale en Gedeputeerde Stalenwerd hulde gebragt aan den ijver, waarmede deze verdienstelijke medeburger in verschillende be trekkingen sedert tal van jaren de belangen van dit gewest behartigd had. werknog minder op de humeurendie ook al niet vroolijker gestemd worden door de aan houdende zure gezichten en den dikwerf alles behalve aangenamen toon van een wachtend publiek, waarvan ieder het eerst verlangt ge holpen te wordenen die allen beweren haast te nebbeniets wat veeltijds wel waar zal wezenmaar toch niet steeds bij iedereen het geval is. En gewoonlijk hebben zijdie den meesten lijd hebben, ook de meeste praats. Trouwens, wachten is altijd onaangenaam, en vooral ter plaatse waar aan het postkantoor aldaar briefkaarten en frankeerzegels verkocht wordenkan mim zijn geduld oefenen. Is er veel publick dan moet ge natuurlijk uwe beurt afwachtenvindt ge er geen publickdan is het lien tegen één, dal de beambte met den vet koop belast cr óf niet is, óf aan iels anders bezig is en daarmede doodbedaard voortgaal totdat hel hem gelegen komt u te helpen. Of hal daardoor te laat wordt, om uw brief met •en juist vertrekkende post nog meé te geven vraagt h(j niet, en het is u maar geraden om u daarover zelfs niet eens te beklagenge kondt anders lichtelijk ten antwoord krijgen «welnu, «bet is je eigen schuld, kotn dan vroeger, of «koop je postzegels aan het Rijks-dépóL" Waarom de beambte met dien verkoop belast niet ontheven van alle andere werkzaamheden cn hem uitsluitend aangewezen om het publiek I De nieuw gekozen leden zijn geïnstalleerd I nadat hunne geloofsbrieven in orde waren bevonden. Onder de ingekomen stukken behoort het verslag over den toes,tand der provincie in 1876. Daarin komt o. a. over Amersloorl het vol gende voor: De inspecteur maakt met lof melding van nieuwe schoollokalen te Amersfoortingerigl naar de grondregelen, aangegeven in de «bij dragen onzer schoolhygiénevan de vereeni- eing lot verbetering der volksgezondheid te Utrecht. Zoowel uit Utrecht als Amersfoort wordt ge klaagd dat een groot deel der prostitutie zonder toeziet is. Behalve te Utrecht bestaan er nog weerbaar- heidsvereenigingen te Amersloorl met 20 te Soest met Baarn met 124 leden, alsmede eene dergelijke vereeniging te IJsselstein. Er beslaan twee leerscholen voor aankomen de onderwijzers te Utrecht en te Amersfoort, (deze met 22 leerlingen)en opleidingsklassen aan de openbare scholen te DoornMaarsscn Ruwiek, Veenendaal, Vreeswijk en IJsselstein. De hoogere burgerschool te Amersfoort ver keerde ook in 1876 in bloeijenden toestand. Op 31 Dec. 76 was het aantal leerlingen 53, waarvan 57 voor hel volledig onderwijs. Ook omtrent de burgeravondschool te Amersfoort met een 30tal leerlingen worden gunstige mededeelingen gedaanevenals omtrent de Latijnsche school aldaar rnet een 2Ulal leerlingen. Kennisgeving De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de inge zetenen dezer gemeentedieter erlanging van het eereleeken wegens eervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de Schutterijen in de termen van Zijner Majesteits besluit dd. 5 Decem ber 1851 (Staatsblad No. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eereleeken te worden begiftigddal zij zich tol het doen van de vereischle aangifte ter Secretarie kunnen ver voegen op Maandag, den 16. Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en I uur. Amersfoortden 4. Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT5 Julij 1877." Bij gelegenheid van het vervullen der be trekking van Hoofdambtenaar ter gemeente secretarie, gedurende 25 jaren, op heden 5 Julijhebben Heeren BurgemeesterWethou ders en Secretarisden heer J. C. Leinweber een zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie ten geschenke aangeboden. Vijfentwintig jaren geleden, op 5Julij 1852, trad de Heer J. C. Leinweber als Grilfier der gemeente-secretarie te Amersfoort op, nadat hij van 30 September 1850 als commies aldaar was werkzaam geweest, en gevoelen wij ons aangenaam genoopt op zijn' zilveren jubilédag een opregt, welverdiend woord van erkenning zijner loffelijke hoedanigheden als hoofdamble- uaar en medeburger te plengen. Geroutineerd in de diverse takken der ge meente-administratie zijn doorloopend eene menigte besognesmeest van den gewigtigsten te helpen Die menschen kunnen hel waarlijk niet helpen, dat zij meer te doen hebben dan ons te bedienen, 'tls voor hen zelf vervelend genoeg dal zij elk oogenblik van hun werk af moeten Twee dingen gelijk te doen is moeielijk. Ge woonlijk wordt dan geen van beiden goed gedaan. Iedereen weet dit. Alléén de administratie der koninklijke Posterijen schijnt dit niet te weten. Uitbreiding van het personeel is het eenige middel om hierin verbetering te brengen, 't Is waardat zou geld kostendoch de posterijen brengen den lande genoeg op om dit bezwaar niet onoverkomelijk te doen zijn. Iets geheel anders staat die uitbreiding in onze hoofdstad echter méér in den weg. Er is geen bchoorlyke localiieit voor. Toen er voor circa 25 jaar ge leden het Postkantoor gebouwd werd, beging men de fout, welke b(j ons te lande bij het slichten van Rijksgebouwen schier regel is inen achlte hel voldoende, als hel maar groot gqnoeg was om te kunnen voldoen aan de be hoeften van hel oogenblikmaar rekende er niet opdal er wellicht na korte jaren veel méér ruimte sou noodig zijn. Hel brievenver voer is sedert rneer dan verdubbeld en het is dus duidelijk dal er meer handen noodig zijn dal er grooler localiieit vereischt wordt. Tc ver geefs heelt men daarin trachten te voorzien door verliruiueringwaar geen ruimte is, kun men I aardaan zijne ijvervolle zorgen en bekwaam heid toevertrouwd, getuigenis gevende van begripsvolle en onberispelijke wijze van werken, waarbij zich duidelijkheid aan netheid paart, en niet alleen alles doelmatig en juistmaar steeds vóór ol'op veieischlen lijd gereed is, terwijl oog en geheugen niet enkel op eigen werkmaar inede op dat van anderen, in ver band tol het zijne, waakzaam blijven. De stuk ken memorie»verslagenenz.door hein opgesteld kenmerken zich door beknopten, hel deren krachtigen en zakelijken stijl. Nooit voor avalanches van werkzaamheden terugdeinzende, direct en prompt wetende, of vindende wat daarvoor wordt vereischtbehandelt hij het eene metol nè het andere met eene vlugge regelmatigheid die zells den strengelen criticus lof moet afpersen. Voor wie oordeelkundig tien tallen van jaren hem zoodanig in zijnen veel- omvaltenden werkkring van Grillier en ook in meer opzigten bijna dagelijks ondervonden en gadesloegenis het een lioogst aangename pligt, vooral op den zilveren gedenkdag van heden het volste regt aan zijne veelvuldige verdiensten te laten wedervaren In zijne vele andere betrekkingenals secre taris-penningmeester van hel Burgerlijk Arm bestuur, secretaris van het Collegie van Zetters en van de Hulpbankbij andere collcgiën, enz. waarvan hij lidof waarbij hij werkzaam is wordt zijne waarde unaniem erkendenwat wel het meest in de edele schaal der humanitaire en sociale hulpvaardigheid weegt, lal van stadge- nooten van verschillenden rang en stand genoten veeljarig in adviezenschrifturen, als anderszins zijne onbezweken bereidwilligheid en dienst vaardigheid zoodat het voormelde omtrent zijn zilveren jubilé gewis algemeen genoegen doet ontspruiten en aller beste wenschen voor liet levensgeluk van den waardige» jubilaris ontlokt. Van Heeren Burgemeester, Wethouders en Secretaris der gemeenteals hierboven ver meld en van andere zijden ontving hij harte lijke gelukwensi hen en blijken van waardering, genegenheid en vriendschap. Maandag en Dingsdag e. k. van 9—12 en 114 zuHen de overgangsexamens van de leer lingen der II. Burgerschool alhier plaats hebben welke door ouders en belangstellenden mogen bijgewoond worden. Woensdagmorgen van 91(1 zullen de leerlingen proeven geven van hun bedrevenheid in Gymnastiek en teil uren wordt de promotie gehouden. Donderdag en Vrijdag worden de aspiranten voor den nieuwen cursus geëxamineerd Dit examen is echter niet publiek daarbij mogen, behalve de leeraren der schoolalleen tegen woordig zijn de loden der Commissie van Toezigt op het M. Onderwijs en één lid van de plaat selijke Schoolcommissie. Voor het examen van toelating hebben zich 20 jongelieden laten in schrijven. liedenDonderdagavond halfnegen, vergadert de kiesvereenigiqg Amersfoort ter zake de aan staande verkiezing van zes leden voor den ge meenteraad van Amersfoort Bij dc opening der inschrijvings-billctten voor de geldleeninggroot f 14000 a 4} °/9, ten behoeve van liet Heemraadschap der rivier dc Eembeken :en aankleve van dien op 2 Julij ze door verliminering niet krijgen De beambten wat ineer te laten doen was toen het eenige wat er op zat en zoodoende werden èn be ambte én publickbeiden de dupe van de historie. Wanneer zullen we in de Hoofdstad des Rijks eens een nieuw postkantoor krijgen Misschien tegen den tijd dat de Zuiderzee droog zal wezen I Eerder gcluof ik nietdal cr veel kans op zal wezenwant al wat bij ons te lande de post aangaatkan bogen op een merkwaardigen slakkengang. Waarlijkwaar wij Nederlanders ook trolsch op mogen wezenwat onze koninklijke brie* venposlerij aangaat behoeven we ons geen «model-slaat" te noemen, liet tegendeel is waar. Spoed en accuratesse zijn woorden welke in ons post-woordenhock niel schijnen te vinden te zijn ofals ze er al in slaanaangezien worden voor Chinees of Sanskrieten dusals niet Ie be grijpen maar eenvoudig op zijde gezel worden. Als Nederlander en volbloed Nederlander schaam ik infy bijkans bet tc zeggen, maar, als ik aan onze postadministratie in het alge meen en ons praktisch ingericht brievenvervoer in het bijzonder denkzou ik bijna wenschen een Pruis le zijn. Zeker tenminste kunnen we tc dier zake bij onze Oostelijke buren wel een lesje gaan nemeneen lesjedal wij dringond noodig hebben en dal zjj uitmuntend.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2