leger zeer kunnen bcmoeijelijken. En dan de Balkan 1 Abdul-Kerim aal met aijne mobile armee de Russen overal ia den weg staan. Men kan dus ernstige gevecltlea te gemoet uien. Volgens de berekening van sommige militaire specialiteiten kan de Russische Opperbevelheb ber vooi het in bedwang houden der vestingen 100.U00 man aanwijzen en dan nog 160,000 man behouden voor offensieve bewegingen. De Tui ken hebben in de 4 genoemde ves tingen bO a 60.000 man en naauwelijks 100.000 man in 't open veld. Men spreekt er te Londeu van dat de komst der Engelsche vloot in de üesika-baai zal worden gevolgd door een landing van 20,000 man iltuuüs van dezen maatregel is sprake geweest in ib'it laatst gchonJen Ministerraad, die des- vtt'geiis nog geen besluit nam. Mdc-Mabon zoo redeneert de Daily News een beroep doende op het leger om iivtn te verdedigen tegen de meerderheid des Lands, maakt juist geen schitterend fi;,unr. Wie had gedacht, dat de Maarschalk zich ooit zon vet beelden dat hij de Staal is Zijn dagorder beieekeni dat bei de pligt van bet leger is den Maarschalk in staal te stellen zijne taak, zooals hij die verkiest op te vatten, te volvoeren. Dat hij het noodig acht dit te ver kondigen nu de verkiezingen moeten beslissen tusschen hem en de nationale Vertegenwoor diging, zal stellig in de oogen des Lauds zijn prestige schaden." De gezondheids-commissie ie Petersburg heeft de invoer van de teer kapsules van Gut/ongeau toriseerd van wege hunne uitstekende uilwer king ingeval van verkoudheidcatharren bron chitis en teering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten brengen spoedig be terschap aan. De behandeling kost slechts zes acht een lea per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeftmoet men op de driekleurige handtce- kening van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voornaamste Apotheken. In de Zalurdag gehouden zitting van de Prov. Staten van Utrecht is nog ingekomen een aan zoek van de gemeente Bunschotenom een bijdrage uit de prov. fondsen voor het herstel van stormschade aan ds dijken en wegen. Dit rekwest is commissoriaal gemaakt. Verschillende verslagen werden uitgebragt, alsdoor den heer Mr. Wijers over het adres van regenten van het gesticht tde Armen de Polh", te Amersfoortverzoekendedat bij de vaststelling van een reglement voor den Bun- srholer Veen- en Velderdijkde Eeradijk in beheer en onderhoud bij dat hoogheemraad schap worde gebragtovereenkomstig het advies van Gedep. Staten stelt de comm. voor dit stuk te voegen bij die, betreffende het onlwerp- regleinent voor dal hoogheemraadschap door den heer van Beek over het adres van het bestuur van het waterschap Eemlandom een prov. subsidie in de kosten van herstelling der schadeteweeggebra^l aan den straatweg van de Eembrug naar Coelhorst; de coram, adviseertevenals Gedep. Stalenf800 subsidie toe te staan door den heer Mr. Mollerus over de rekening «n verantw. van Gedep. Staten, wegens de enkel prov. en huish. inkomsten en uitgaven over 18/5de comm. adviseert tot goedkeuring door denzelfde over de begrooting der kosten van het prov. bestuur van Utrechtzooveel het Rijksbestuur is, voor 1878. De comm. adviseert tot goedkeuringdoch meentdal de aanvrage om tractemcntsverhooging voor de ambtenaren wel eenigszin» nader had mogen worden toe gelicht zij stemt toedat de werkzaamheden der prov. grillie toenemen en kan zich met de treilen. Ze zijn bestemd voor Dameshoeden. Doch evenmin als dikwerf het humeur van Eva's dochteren «bestendig van duur" is, is dit liet geval met deze Flora's kinderen. Is het mooi wéér, dan zijn ze blaauw, is het veran derlijk, dan zijn ze violet, regent het, dan zijn ze rose rood. Ik vind ze heel aardig, maar om zcals hel ware als symbool van aanhou dende veranderlijkheid op het hoofd van het schoone geslacht te plaatsen, vind ik toch wel een beetje heel ondeugenden het is misschien maar goed dat de verkooper in Amsterdam woont en niet ergens in Amerika. Daar toch zijn de Dames alle niet even gemakkelijk en konden zc zich wel eens wreken door niets Bear bij hem te gaan koopenot een bond ©pterigtenwelks leden zich verbonden nooit in den echt te zullen treden met een man, die bij hem kocht of zal koopen. De werkzaamheden tot vet-breeding van hel aangevraagde verhooging verecnigen; door denzelfde over de begrooting der enkel prov. en huish. inkomsten en uilgaven over 1878, met de daarbij behoorende stukkeni; de commissie adviseert tot goedkeuringzij be tuigt hare ingenomenheid met de aanvankelijke ordening en inventarisatie van het archief, en spreekt de hoop uit, dat de onderhandelingen met het Rijk over een betere bewaarplaats spoedig tot een bevredigende uitkomst mogen leidenzij stemt inmet de voorgedragen sub- sidiën aan de leerscholen voor onderwijs te Utrecht en Amersfoort, van welke inrigtingen zij het nut erkent; ook beveelt zij het weder uittrekken van den post voor landbouwlezingcn aan; zij is overtuigd, dat de landbouwende stand hoe langer hoe meer belang zal stellen in die lezingenen dat daardoor de welvaart der provincie zal worden bevorderd; eindelijk door denzelideover de mededeeling van den Min. van Justitiedat de huurover eenkomst van het gebouwtol nog toe in ge bruik bij de arr.-rechtb. te Amersfoort, wordt opgezegd tegen 1 Jan. 1878; de comm. advi seert aan Gedep. Staten de gevraagde magtiging om naar oinstanuigheden te handelen, te ver- leenen. Al die verslagenbehalve het eerste dat dadelijk werd aangenomen zijn ter griffie nedergelegd en tegen de eerstvolgende verga dering aan de orde gesteld. De volgende zitting is bepaald op heden Dingsdagmorgen 11 ure. AMERSFOORT, 9 Julij 1877. Ter vergadering van Donderdagavond jl. heeft de kiesvereeniging Amersfoort tot candidalen gesteld de vijf altredende leden van den Ge meenteraad en voor de plaats van den Heer Mr. C. A. van der Leeuw, naar Utrecht ver trokken den lieer Mr. S'. J. T. II. JSedermeijer Ridder van Rosenthal. Met den goedkoopen extratrein Utrecht Amersfoort, Zwolle, Kampen, zijn gisteren uit Amersfoort ruim 90 reizigers vertrokken. Donderdag, den 12. Julij 1877, 's avonds halfacht, houdt het Departement Amersfoort der Maatsch. Tot Nut van 't Algemeen eene vergaderingwaarin de punten van behandeling zijn: lo. benoeming van 2 Bestuurders in het Ziekenfonds; 2o. benoeming van 1 afgevaardigde ter algetneene vergadering; 3o. punten ter be schrijving van de algetneene vergadering. Z. M. heeft benoemd tot advocaat-generaal bij het Geregtshof te Amsterdam mr. P. Verloren van Themaatthans subsL-ollïeier van justitie bij de Regtbank te Amsterdam. Zekere VV. A. van VVichenschrijver bij de rekenkamer ten raadhuize te Amsterdam wordt verdacht gedurende een paar jaar coupons van de aandeelen der premieleening van 1874 die niet ter uitgilte bestemd waten te hebben weg genomen en uitgegeven. Hel bedrag van de aldus gestolen gelden gaat waaischijnlijk de twee dui zend gulden niet te boven. Verleden week verloor een effectenhandelaar te Amsterdam een open pakketwaarin Ameri- kaansche en Ooslenrijksche effecten lot een werkelijk bedrag van p. m. 1 9000 wareu ge stoken geadresseerd aan een firma daar ter stede. Naauwelijks was er eenige publiciteit aan ge geven en reeds per telegraaf aan de politie in verschillende plaatsen de nummers der eftec- ten opgegevenof een behoeftig man bragt de geldswaardige papieren aan den eigenaar terug, die hem een ruime belooning schonk. Donderdagnamiddag ten circa 3 ure heeft zich aan de Oosterkade te Rotterdamdoor middel van verdtinking, een agent van politie Schapenplein worden met kracht voortgezet. Zoodra die verbreeding een fait accompli zal wezenzal het oude Schapenplein ook opge houden hebben te bestaan en herdoopt worden in Sophiapleinten einde zoodoende de naam van wijlen onze geliefde Koningin op eene wijze te meer in herinnering te houden. Nu, als zoodanig heb ik daar niet tegen maar een voorstander van die aanhoudende naamsveran deringen van straten en pleinen, ben ik overigens niet. Het nut er van is mij nog nooit recht duidelijk geweestmaar de last voor velen vooral voor vreemdelingen er aan verbonden is daarentegen moeielijk te loochenen. Wil men namen van zekere personen in blijvend aandenken houden door straten naar hen te noemen welnuik heb daar niets tegen, ik keur .dat zelfs zéér goedmaar men neme daarvoor dan nieuwe straten, en late de oude haar ouden en veeltijds hisloriscben naam behouden. van het leven beroofdvermoedelijk omdat bij beduebt was voor de gevolgen van een door hem begran disciplinair vergrijp (dronkenschap) tet zake waarvan hij in zijne bediening was geschorst. Gedurende deq brand te Almkerk wilde een landbouwerdie ïijne brandkast niet genoeg vertrouwdede kast openen om hel daarin aanwezige ergens anders te bergen de kast echter was reeds zeer heet, zoodat bij het openen eensklaps de vlam er uil sloeg en f 20,000 aan waarde in effecten verbrandde. Zijn buurman had de voldoening na den brand toen zijne kast goed koel was en die door beril geopend werd, zijne daarna geborgen waarde ongeschon den terug ie vinden. Men schal de vei liezen doofden brand van Almkerk en Emtnerikhoven veroorzaakt op 1300,000. De veibrande gebouwen waren alle, dool» slechts voor een dcide van 't voor her bouw noodig bedrag verzekerd; behalve één, dat in 't geheel niet was geassureerd, nl. de gemeentetoien I Een driemaster, de Cap Horn, met 5000 vaten melasse vóór de haven van Ostende ge zonken zal door middel van dynamiet worden opgeiuimd 3000 vaten melasse zijn nog uil het gezonken vaartuig gevisclitmaar de overige 2000 zullen bij het springen van bet wrak met het zeewater worden vermengd. Die bang is voor hel zoute waterkan op dien dag veilig te Ostende ecu bad gaan nemen. Het faillissement der fiima 'fissen te Roer mond is een ware ramp voor den graanhandel in België. Men zegt dat van de zeven millioen gulden ongeveer hel bedrag van het passiet drie millioen door Antwerpen verloren wordt. In Brussel en in de V laan dorens is het nadeel ook zeer aanzienlijk. Te Leuzein Henegouwen werd een der geachlste handelaars, de heer St...., door de lijding van het faillissement zoo geschokt, dat hij in allerijl naar Darijs is vertrokken en in de Seine zich verdronken heeft. Ook in andete plaatsen des lands lijdt men verliezen en de Antwerpsclie graanhandel is aan een weèrgalooze paniek te prooi. In de criminecle zittingen van Dinsdag en Woensdag stond voor het Hol te Lecuwaidcu leregt J. V. oud 41 jaren geboren en wonende te Zuidwoldegesclmtsl hulponderwijzer, be schuldigd van Ie leilelijkheid tegen de eerbaar heid met gewcldadiglieidondernomen legen iemand van de vtouwelijke kunne, beneden de volle 15 jat en oud, door haten leermeester; en 2e feitelijk vergrijp legen de zedenmei zijn weik te maken van de ongebondenheid (déhauclie) en vei leiding (corruption) van meisjes beueden den ouderdom van 21 jaren, met liet opzicht waarover hij was belast, op te wekken en te bevorderen. Dc zittingen werden bij gesloten deuren gehouden en duurden des Dings- dags tot 's avonds hall elf. Er werden charge en décharge te zamen 31 getuigen gehooid. Verdediger Mr. Rutgers van der Locff. «Men mag binnen gaan zonder te koopen" werd een paar dagen geleden door iemand die een bezoek bragt aan den franschen bazar van Neurenbergerwaren in de Reguliers-Bieèstraat te Amsterdam dus vertolktMen mag in zijn zak steken zonder te betalen." Betrapt op heclerdaad van hel in toepassing brengen van die vertolking, werd hij in hel bezit gevonden van negen snuisterijen welke hij zich wederreglelijk had toegeëigend. Dezer dagen heeft ie Leiden met goed gevolg hel lilleratisch gedeelte van het examen voor aanstaande geneeshecien en apothekers algelegd mej. Charlotte Jacobsvan Sappemeereene zuster van de niedicinae doctorando mej. A. II. Jacobs, die onlangs utel bel meeste succes hel eerste gedeelte van het staats-examen als arts heelt algelegd. Mej. C. Jacobs beeft naar men verneemt, hel vootnetuen zich tot apotheker te bekwamen. Zij beeft even als hare zuster reeds vroeger liet examen van leerling-apotheker gedaan. Beide zusleis zijn al zoo elk op haar gebied «Ie baanbieekslers voor de vrouwen in Nederland. Te Amsterdam zijn op eene polderschuit niet minder dan 15 landloopers, die van de schuil hun verblijf hadden gemaakt, gearresteerd. De gezworenen te Botzen in Tirol hebben met 11 stemmen legen 1 den Engclschman de Tourvilie beschuldigd van moedwilligcn moord op zijne vrouw, door haar van een berg top in den afgrond te werpen schuldig ver klaard en is hij daatop ter dood veroordeeld.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2