duinheuvel en liet zijne blikken over den omtrek gaanom te bespieden o( hij ook gesurveilleerd werd; zijn scherpe blik ontdekte spoedig ver- raaj. Zonder prooi terug te keeren, lag noglans niet in zijn smaak; de strooper was gekleed met een hoed, welke hoed gezien was dooi zijne bespieders die zich verscholen hielden lussciien de struiken en slechts wachten op het gunstig oogent}likom den slroopei van naderbij op heeterdaad te kunnen betrappen. Do veldwachters hielden hun blik voortdurend op den hoed ge- ligt, welke even boven de kruin van hel duin uitstak, maar onbewegelijk bleel. Een uur ver liep en toen daaiop nog geen verandering kwam weid men ongeduldig en besloot tol een gemeeuschappeltjken snellen aanval n tar hel punt hunner hoop. Doch, helaas, grontc tdj irslellingl De strooper had zich verwijderd met het wild braad, maar zijnen ouden, nietswaardigen hoed, tot dekking van zijn altogtachter gelaten. De hoed had den strooper gered. Haarlem geelt een grootscli voorbeeld. Voor de openbaie gasverlichting aldaar is de rogeltng naar den stand van de maan algeschait. Alle lantaarns zullen nu branden tol 12 uur 's nachts, waarna een deel aanblijll tot een uur voor zonsopgang. Het Gcregtshof te 's Hage heeft Pieter Bol, tim mermansknecht te Alkcmade, die beschuldigd weid van poging tot moord op zijne huisvrouw en wiens geschiedenis wij meèdeelden, veroor deeld tot een tuchthuisstraf van 15 jaren. In het Walhallatheater te Berlijn geelt eene gevierde zangeies, mevr. Ravcné, gaslvoorslel- lingeti. Onlangs wilde zij gaarr.e baar Tjarig zoontje, dal zeer bloode is en te Cohlenle school ligtbij zich hebbendoch kon het onmogelijk zelt gaan halen en wendde zich lot den diiHcteur van politie te Coblenlzmet verzoek om haar zoontje op haar kosten door een politie-agent in politiek naar Berlijn te doen brengen. Zij kreeg per keerende post antwoord, waarin op haar verzoek gunstig werd beschikt en mei opgaat der kosten die zoo gering waren, dat zij terstond daarmede genoegen nam. De redactie van de Volk s-Z e i l u n g protesteert echter tegen eene dergelijke handelwijze, om politie agenten dienst te laten doen als kinder meisjes. UingsJag jl. is te Amsterdam onder voorzit terschap van mr. 0. Pijnacker Hordijk de 92ste vergadering van de Maatschappij lol Mutvan't Algemeen geopend. Zij werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van 267 depaitementen. Blij kens het verslag telde de Maatschappij thans 330 aidcelingcn en was hel getal leden met 251 toe genomen. Van de 9 antwoorden ingekomen op de tweede prijsvraag: over de middelen lot ont wikkeling van hel schoonheidsgevoel is één met goud bekroond en één met eene premie van 1 100 behoudens enkele opmerkingen en verbeteringen. 0vereenkomstig hel voorstel van het hoofdbe stuur is besloten om ten behoeve van de stich ting van een Nederl. Schoolmuseum een bijdrage van i 300 te verleenen. Aan het hoofdbestuur is t (gedragen om op de volgende vergadeiing een voorstel te doen tot het uitschrijven ecner prijsvraag over de voordeden van den vrede. Te '5 Hage is de derde algemeene vergadering gehouden der vereemging van officieren van scherpschutierscorpsen in Nederland. in zijn welkomstwoord lot de aanwezigen wees He president er al dadelijk op dal hel aantal leden niet was achteruitgegaan en wierp hij een korten terugblik op de werkzaamheden in bel afgcloopen jaar verligt ter bevordering van het doel der vereeniging de militaire organisatie van de weei baarheids-krachten. De secretaris, de heer Hendrik J. J. Bos, kapitein bij hel kon. corps te Botterdam bragt bet derde jaarverslag uit van den toestand en de verrigtingen der vereeniging. Met betrekking tol dt werkzaamheden van her bestuur weid in de allereerste plaats ver meld het resultaat van de gedachten»isseling met hel bestuur der vereeniging van officieren iler schutterijen en der weerbaarheid omtrent de vraag, of aansluiting der uit de weeibaar- beids-vereenigingen gevormde scherpschutters- corpsen bij de d.d. schutterijen wenscheiijk is, en zoo ja, hoe die behoort te woiden voorbe reid. Een en ander is samengevat in een rekest aan 25. M. den koning, naar aanleiding van den toestand, waarin de levende strijdkrachten vcr- keereo. Eon geleidelijke overgang, waarbij behouden wordt wat mogelijk en bruikbaar isom met nieuwe elementen eene geheele wijziging bijna onmerkbaar in bet leven te roepen, kan/, naar de vereeniging meent, op dc volgende grond slagen worden verkregen le Behoud van de militie met aunwijzing van het jaarlijksch con tingent door loting 2e Afschaffing van het regl van plaatsvervanging en nummerverwisseling 3e Oumiddellijke inlijving van elk weerbaar man, niet tot militiedienst geroepen, in de schutterij; 4e Diensttijd van 20—40 jaar 5e Inlijving van ontslagen miliciens bij de schut terij-reserve 6e Algemeene diciistoefening van staatswege op de scholen 7e Verkorte dienst tijd en andere voordeelen 8e invoering van kcur-compagniën bij de schutterijen dan aan spraak op rang en graad voor hendie aan van regeringswege gestelde eischen van bruikbaar heid en geoefendheid voldoen. Zonder zich voor het oogenblik illuaien te vormen dat het rekest lol eenig pracliach re sultaat zal leiden meent hel bestuur hiermede echter officiéél te hebben geconstateerd de samen werking met de zusterverenigingen tol oplossing van de alles beheerscheude vraag hoe moet de vrijwillige volkswapening worden ingerigt om in werkelijkheid te kunnen zijn een krachtig weer middel voor den staat. Vóór eenigen tijd werd gemeld dal men den dader van een mooid ontdekt had doordat zijn beeld, als hel ware zijne phologiaphie, in het oog van den vermoorde ziglbaar was. Velen scheen dit verhaal ongelooflijk. Toch geven later onderzoekingen het regl iels dergelijks als mo gelijk aan le nemen. Men heelt nl. gevonden dat in hel gevoelige netvlies eene purpere slot aanwezig is, door Kuhne uil Heidelbergdie dienaangaande proeven genomen heeft, «Scli- purpur" genoemd; welke stol door inwerking van hel licht ontkleurt. Bij het levend orgauisnie komt de kleur spoedig terug, zoodat wauneer hel oog uitgenomen en geopend wordt uiclt meer ziglbaar is. De proefgenomen met eeu stervend beest (een konijn)gaf eene verrassende uitkomst. Nadat het netvlies gedurende 24 uur iu eene oplossing van aluin hard gemaakt was, vertoonde zich duidelijk hel beeld van bel vensterwaartegenover het dier gestorven was. Verdere proeven zullen ongetwijfeld over deze voor de kennis van het zien zeer belangrijke ontdekking meer licht verspreiden. Dal het echter onmogelijk zou zijn dat men in hel oog van een vermoorde hel beeld van den moor denaar aigeteekend zagkau thans niet uieer beweerd worden. Een dief van professie, die reeds vele jaren in hel luchthuis had doorgebragt, stond dezei dagen te Berlijn weder voor diefstal teregt. De hem toegevoegde advocaat verdedigde zijn client met veel warmte, hij wees op den ongelukkigen hulpeloozen toestand van den oveial vcisloolen luchlhuisbewonerop de geringe waarde van 't gestolene enz. en hel gevolg was, dat de dief er met een betrekkelijk geiinge straf afkwam. De veroordeelde, die met het oog op zijn antecedenten een zware straf had verwacht dankte zijn verdediger voor de wijze, waarop hij hem verdedigd had. «Het spijt mij, dat ik niet in staat ben uwe goede diensten te betalen, want ik weetdat gij uw tijd niet gestolen hebt en derhalve mijnerzijds aanspraak hebt op ver goeding." «Laat dat nu maar blijven"ant woordde de advocaat, «het zal mij genoegen doen als gij, na uw ontslag uil de gevangenis, u als eerlijk man gedraagt." «Daarop geef ik u mijn woord," sprak de veroordeelde, «de tijden zijn voor ons ook slecht, maar daarin zal ook wel verbetering komen en bij den eersten goeden slag, dien ik na mijne vrijlating sla, ben ik bij u en zal ik, als eerlijk rnau u betalen". Eene Portugeesche dametwee en twintig jaar oud, met een bekoorlijk uiterlijk, zonder fortuin maar in het bezit van alle eigenschap pen die in eene beschaafde vrouw verlangd worden, wil huwen. Zij wil echter dat haar man eenig fortuin bezit, dat zij bereid is zelve hem te verschaffen en wel op de volgende ver nuftige wijze. Zij wil eene loterij tot stand brengen waarvan de loten kosten 10 francs. Zijn er 8000 loten genomen^ dan wordt het geld solide belegd en heeft de trekking plaats in tegenwoordigheid van de autoriteit van Vizeu hare woonplaat». De winner ontvangt 40,000 francs en de rente van de overige 40,000 fraucs, die de bruid ten buwelijk brengt. Wil de gelukkige winner zijn prijs aan een ander afstaan om welke reden ook, dan staat hem dit vrij. Gaat het huwelijk niet door dan vervalt het geld aan eene lief dadigheidsinstelling te Vizeu. Weetgierigheid. Jonge dame (tot den chef van een meteorologisch instituut.) Professor 'k zou wel eens willen weien hoe zoo'n regenboog er van achteren uitziet." Cijfers zijn welsprekend. Het schijnt dat het door Groothertog Nicolaas aangevoerd leger legen Turkije, dagelijks zeventien millioen vijf honderd duizend francs kost, en dus maande lijks zes honderd zestig millioen. Daar bel waarschijnlijk is, dat de oorlog, die in Mei begonnen isniet bij den aanvang des winters zal geëindigd zijn, zoo zal hei leger op oorlogsvoet moeten worden gelaten lot de maand Mei van het volgende jaar en dientengevolge zal helvolgens bovengemelde berekening, zeven milliards negen honderd millioen gekost hebben. Een telegram uil Philadelphia meldtdat in den nacht van den eilden de Engelsche stoom boot John Biauiali met eene lading wapenen en munitie ter waarde van 1200UU0 dollars aan boord naar Konslaulinopcl was vertrokken. De Russische korvet llrayscr lag bij den De- laware-goltbrekcr oogeuschijnlijk met de bedoe ling om de boot le vervolgen. Hoe wisselvallig 'l menschel ijk leven is bleek te den Ham op zeer treilende wijze. De heer W. Tonckeus burgemeester der gemeente Adu- ardzal niet zijn huisgezin aan tafel om het middagmaal te gebruiken. Ofschoon eenigszins ongesteld, had hij nog even te voren aan zijne vrouw gezegddat hel eten hem teer goed smaakte. Op eens echter gevoelde hij zich min der goed en wilde daarom een glas water ge bruiken. Nauwelijks had hij dit in de hand genomen of hij liet hel vaileii en was een lijk. Men meldt uil Goiincliern dd. 14 Aug. Heden morgen ten 7 ure zou eene meid in de groote haven eene groote mand met waschgued gaan spoelen en bediende zich van een schuitje waai in zij de mand neerzette. Wie beschrijft den schrik der moedertoen zij cenige oogen- blikken later wel de mand zag slaan doch dc dochter uiiste. Unmiddciijk snelde de heet B. P. op den Langendijk op liet hulpgeschrei toe en sprong achter uit zijne woning in de haven. Ook waren enkele mensclien mei dreggen toe gesneld 0111 de vermiste op te vissclien doch te vergeels. De verdronkene kwam eindelijk kuik- droog de Burgstraat uitwandelen waarschijnlijk had zij een ol andere kennis onluioet en de wasrlimand maar zoo lang iu den steek gelalen. Hel laai zich bcgiijpen dat de treurige ge- zigten dadelijk in vrolijken plooi kwamen, toen de vermiste zoo eensklaps le voorschijn kwam. Uit Tilburg wordt gemeld, dat daar Donderdag nacht een zware brand heelt gewoed. Te midder nacht sloegen de vlammen uil de gioote wolla- briek van den heer van der Hagen en ofschoon alles in het werk gesteld werd om den verderen voortgang vaii den biand le verhinderen sloeg hij toch naai de pastorie daainevens op '1 lleikeii gelegen over. De heer pastoor van der Leedie zich op eena bovenverdieping bevond om. cenige kost baai- lieden te redden vond den leruglogt afgesne den en was genoodzaakt uit het raam te sprin gen, waardoor hij beide beeneti en een paar ribben brak. In zorgwekkenden localand werd hij naar het gasthuis gebragi. Du brand was bij het alzenden van hel berigl nog niet geheel gebluscht. 2U huisgezinnen zijn zonder brood. Telegrammen. Cornji-Studcni (russisch hoofdkwartier)10 Aug. (lnd. beige). Officieel. Onze batterijen van Slobosia hebben den 14e liet vuur geopend op de stoommolens van Rustsrhiii kwaarvan acht in brand zijn geschoten. Ken der batterijen van de vesting werd tol zwijgen gebragt. In den ochtend van den 15e openden do Turken het vuur op Giurgewo. Het schieten duurde den goheelcn dag. Een koionne turksch voetvolk, den 14c des ochtends uil I'lewna vertrokken met twee solnién ruiterijtrok op naar Turkenitz maar moest voor het vuur onzer artillerie wijken. Onze voorposten hebben hunne vorige stellingen we der ingenomen. Sedert is alles stil. Dc afdeeling van generaal Gurko heeft gedu rende den gcheclen vcldtogl, van 14 Julij tot 1 Augustus, een verlies geleden van 191 man aan dooden, waaronder 10 officieren, en van 73.1 aan gewondenwaaronder 2.1 officieren o7 soldalen worden vermist. Ao!»el vcr''es van t bulgaarsche legioen is o 11 man, waarvan 22 officieren. Konslanlinopel10 Aug. (Daily News). Een depêche van llussein-pachuuil l'oduorilza 15 dezer, meldt: Wij hebben een aanval gedaan op dc Mon- tenegrijnen le Ktukoul. Onze artillerie, le Üiala in stelling geplaatst, vernielde de verschansin gen van de rebellen en joeg laatstgenoemden uiteen. Ons geschut zette Xenidjc in brand wij hebben daarop do Morawilehu-hoogten be-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2