tuimelde en Wnnch kwam toen onder te liggen nadat hij onder het vallen sijn hoold tegen den wand van het schip had gestooten. De beschul- digde bragt daarop eenige vuistslagen toe tegen den regterslaap van het hooid van den versla- gene, en vroeg daarna of hij nu genoeg had. Leder stond toen op, Wursch bleet Tiggen en blies een oogenblik later den laatsten adem uit. Aldus was de voorstelling welke door de ter tereguilling gehoorde getuigen gegeven werd. De besch. ontslagen uil de zeedienst wegens ieuelijke insubordinatie, erkende de uitdaging gedaan te hebben beweerde slechts twee vuist slagen op bel hootd van Wursch te hebben loegebragt en gcene bedoeling gehad te hebben Wursch te dooden ot letsel toe te brengen, en aan Wursch na de vechtpartij niets andeis was waar te nemen dan een vrij groote gezwollen plek, blaauwachlig van kleur, op de hoogte van den regterslaap en oog, a. i. veroorzaakt door liet vallen legen den wand van hel schip. Volgens hem steunde Wursch met den regter slaap van liet hootd daartegen aoodat hel slaan op die sijde van hel hootd niet heetl kunnen geschieden. Vijandschap bestond er niet lusschen besch. en veislagene. De aan boord sijnde officier van gezondheid verklaarde met den scbeepsdoc- ter het lijk van Wursch te hebben ondersoebt, echter niet inwendigwijl daarvoor geene instru menten aan boord waren; data. i. de kneusing uit haar aard toegebragl met den vuist, daar uit een hersenschudding met doodelij ken afloop ontslaan kan zijn. Op vercoek van den verde diger mr. Kappeyne van de Coppellostond het bol toe, dat prof. Wurtbain als deskundige zou gehoord worden. Deze was echter vei hinder d en de zaak werd daarop voortgezet. Het openbaar ministerie, bij monde van mr. Up ten Noorl achtte de schuld van beschuldigde wettig en overtuigend bewezen het toebrengen der slagen stond vastwaarop onmiddellijk de dood i» ge volgd bovendien was hel niet aannemelijk dat door den vul van het kistje, de dood sou tijn veroorzaakt. Op gronden van een en ander re- kwireerde hij een tuchthuisslrai voor den lijd van 15 jaren. Mr. Kappeyne besprak de ver- vei klaringen der getuigen, en wees op de ver schilpunten dier getuigenissen en op hel twijlel- achtige deter zaak. Pleiter concludeerdenaar aanleiding daarvan tot vrijspraak. Het geregtsbof alhier heelt bij arrest van heden Frans Leder vrijgesproken van den hem te laste gelegden doodslag op den persoon van Wursch in bet Sueskanaalaan boord van bet stoom schip Prins van Oranje, maar hem veroordeeld wegens moedwillige verwonding waardoor geen ziekte ol beletsel om te werken van meer dan SO dagen is ontstaan tol een celstraf gedurende 10 maanden en bet betileu eener geldboete. Inmiddels is door het hof zijn onmiddellijke invrijheidstelling gelast op grond der wet. Men meldt nil Roermond, van 18 Aug. In den nacht «an Woensdag op Donderdag jl. is, onder de naburige Belgische gemeente Kessenich een verschrikkelijk drama voorgeval len. Eenige personen uit die gemeente, die een uitstapje naar Tborn gemaakt hadden en laat in den nacht huiswaarts keerden schijnen on derweg twist gekregen en zich aan vreeselijke dadelijkheden schuldig gemaakt te hebben, jijtbans Donderdag in den vroegen morgen voiHl jnen een manspersoonmet name Bergoens, in de ruigheid van hel boscb Kessenich liggen met gcbroCeü armen en beenen, de beide schou ders uiteengerukt en het aangezicht zoodanig toegetakeld, dat ktt niet meer op een mensche- lijk gelaat geleek, levefls was hem een stuk huid met hoofdhaar van den schedel algerukt. Alhoewel de ongelukkige nog eenige teekenen van leven gat, kwam bij niet meer tol kennis en 's namiddags 1 ore overleed hij. De politie heetl ijverige nasporingen gedaan en reeds zijn een viertal personen als vermoedelijke mede plichtigen in hechtenis genomen. De Engelsche admiraal Rnssel onthaalde eens de officieren zijner vloot en andere genoodigden op een puncbl'eest. In eenen traaijen tuin was daartoe een diep bassin gegraven dat met marmerplaten bekleed werd en zoo groot was dat er een kano in kon varen. Voor de punch was gebruikt600 flesschen cognac600 fl. rum 1200 fl. malage, 600 pond suiker, 200 stukjes geraspte notemuskaat4 ton kokend water met het aap van 2600 citroenen. Een als Hebe ge- kleede knaap voer in een kano van mahoniehout daarin rond en schepte de glazen vol. Evenals vroeger de Pruisaische erwtenworst, trekt thans bij den Ruasiscb-Turkscben oorlog de Ra>iiscbe vleesch-beachuit veel de aandacht. De vleesch-beschnit beslaat nl. uit gelijke deelen roggemeelrundvleesch en zuurkool. De beide laatste sloffen worden vooraf tot meel bewerkt, waarvan het geheelmet water tol een deeg gemengd, in vormen gedaAn en eindelijk ge droogd wordt. Ook de Russische vleeschbeschuil geelt bij het koken eene smakelijke en voedzame soepofschoon se zich ook zeer goed op de gewone wijze laat gebruiken. De uitvinder der vleeschbeschuil it Prins Michael Dolgoronky. Uit OJessa wordt aan de Kölnische Zeilung gemelddat eenige dagen geleden op een der pleinen een onbekend man gevonden werd wiens ligchaam met afziglelijke wonden als over dekt was. Hij werd opgenomen en in het stads ziekenhuis gebragt. De op dat oogenblik aan wezige arts wist den aard der ziekte niet dade lijk te ondeikennen en hield den lijder inde consultatiekamertotdat hij met de andere ge neeskundigen geraadpleegd zou bebLen. Aldus geschiedde, en nu werd uitgemaakt, dat de ongelukkige aan de siberische pest leed. Hij werd nu onverwijld in een geheel algeeoudeid vertrek geplaatst. Twee uren later was hij reeds bezweken, liet lijk werd vcibiand, en liet vei- trek met de grootste zorg gedesinfecteerd. De geneesheeren en de pleegzustersdie bij hem geweest waren, zijn twee dagen van alle ge meenschap uiet andere personen algeslolen ge bleven alle zuiveringsmiddelen tol tells be- rooking zijn toegepast en, naar het schijnt, alle gevaar van besmetting geweken daar zich verder geen geval der vreeselijke ziekte heelt voorgedaan. Men meldt uit Avereestvan 16 Aug. Gisternacht ten één ure keerden eenige jon geluijongens en meisjes, die op de kermis wel wat lang hadden nageplakt, huiswaarts. Ter boogie van het Leeuweriksvondergelegen Over de Dedemsvaart, kwamen zij in aanraking met andeien en kregen weldra hevige ruzie. Een van hen om hulp roepende werd gehoord door zijn vriend, die aan de overzij der vaart vredig t'huis zat. Terstond te hulp snellende, moest hij het vonder parseeren had daarbij het ongeluk te struikelen en raakte te water. Door het plotselinge bad en de duisternis verward, was hij niet in staat zichzelf te redden, en.... het klubje jongens, hem wel in het water hoorende vallen, stoorde zich aan niets en rie pen veeleer «laat hem verzI" Eene meid reikte hem nog eene parapluie toe, die hij echter misgreepde overigen zagen hem voor hunne oogen zinken en in de diepte verdwijnen." Vrijdag heeft in de provincie Groningen een hevig onweder gewoed, dat betreurenswaardige gevolgen heeft gehad. Te Waiflum zijn twee dagloonersen vier vette ossen door den bliksem gedood. Tusschen Ulrum en Leens werd een boerenknecht, die op een wagen zatdoodelyk getroflen terwijl de beide paarden plat op den grond werden geworpenmaar overigens geen letsel hebben bekomen. Bovendien werden te Ulrum een paard en te Grijsslool twee paarden gedood. Te üostwold werd de vrouw van een arbeider bewusteloos aan den weg gevonden; haar hoed en muts waren aan stukken en het hooldhaar was iets verzengd. Van den oudsten zoon van den Kroonprins van Pruissen wordt in een Duiisch werkje ever de opvoeding het volgende verhaald, dal evenwel reeds voor eenige jaren moet hebben plaats gehad, daar de Prins thans reeds 18 jaar is. Als kleine knaap had hij een grooten afkeer van 's morgens gewasschen te worden en zoo dikwijls mogelijk ontsnapte hij. Dan liep hij naar builen en sijn grootste genot was voor zich het geweer te laten presenteeren door de mili tairen. De bedienden van den kleinen Prins klaagden bij den Kroonprins, die daarop beval den jongen zijn zin te geven maar tevens gal hij order dat de soldaten geen notitie van hem nemen zouden. Toen de Print op een morgen geen enkel militair eerbewijs ontving, snelde hij naar zijn vader om zich daarover te beklagen. De Kroonprins hield zich zeer vertoond maar vroeg, met zijn zoontje naar buiten gaande, ot hij zich gewasschen had. De knaap bloosde en bekende het verzuim. O dat verandert de zaak de soldalen zijn volkomen in hun regt. De wet verbiedt hun Vorsten te salueren die zich niet gewasschen hebben." Van dat oogenblik at vergat de Prins niet meer behoorlijk zijn morgenloilet te maken. Men meldt uil Kralingcn van 20 Aug. Een 70jarige vrouw alhier, door liet gebruik van jenever reeds bedwelmd werd gisternacht door haar mede beschonken dochter om sterken drank uitgezonden terwijl de dochter in gezel schap bleef van een eveneens dronken persoon. De vrouw strompelde voort tol aan den Ouden Dijk, waar ze te water viel. Eenige vooibijgan- gors hoorde haar geschreeuw welmaar de Rotlcrdamsche kermis had ook op hen zooveel invloed uitgeoefend, dat zij zich om 't geschreeuw niet bekreunden. De politie haalde kort daarna het lijk der 70jarige vrouw op en bragt het huiswaarts bij de dochter. Een uur daarna werd de echtgenoot der omgekomen vrouw in volslagen dronkenschap door de politie huiswaarts gebragt. Een man te Amsterdamruim tien jaren gehuwd, heelt zijne vrouw vei latenen is met eene in de echtelijke woning dienende meid naar elders vertrokken, een briefje achterlatende voor zijne vrouw dat hem die meid beviel en hij haar. De justitie zal hem wel spoedig leeien dal de wtl hem veibiedl alleen volgens zijn smaak en dien zijner dienstbode te handelen en dat hem verpliglingen jegens zijne vrouw zijn opgelegd. AMERSFOORT, 23 Augustus 1877. Tengevolge van de militaire manoeuvres welke in de provinciën Utrecht en Gelderland worden gehouden, zal te Amersloort oen gedeelte der troepen die daaraan deelnemenworden ingelegerd en wel van de Ie divisie. Het vermoedelijk totaal zal zijn Op 27 Aug.55 officieren met huisvesting zon der voeding. 1300 manschappen met huis vesting en voeding. H- -450 manschappen in schuren zonder eenige verstrekking van de zijde der inwoners. 9 officieren en 000 manschappen op bivak. Op 28 en 29 Aug.: 85 olïicieren met huisvesting zonder voeding, -t- 1300 manschappen met huisvesting en voeding. -+- 1050 manschappen in schuren zonder eenige ver strekking van de zijde der inwoners. 9 olïicieren en 450 manschappen op bivak. Uithoofde van hel groot aantal inlekwarticren militairen zullen allen die volgens de wel tot het verleenen van inkwartiering verpligl zijn daarmede gedurende drie dagen worden belast. De vermelding van het bovenstaande in de courant wordt wcnschtlijk geacht teneinde do ingezetenen intijds de noodigc maatregelen kunnen nemen. Bij gelegenheid der Vee-Tentoonstelling te Renswoudc op 17 Aug. gehouden, zijn de na volgende prijzen uitgedeeld Voor Meniën en Veulen Ie pr. f25 aan II. van der Flierl. 2e pr. f 10 aan G. Wolleswinkel. Voor Merrie of Ruin geh. 1874 le pr. f 15 aan G. van de Pol. 2e pr. I 10 aan P. Wollesw inkel. Voor Merrie of Ruin geb. 1875 Ie pr. 18 aan T. Bruis. 2e pr. f0 aan G. van Ginkcl. Voor Stieren geh. 1875 1e pr. f20 aan I. Veldhuizen. 2e pr. 115 aan C. van de Pol. Voor Slieren geh. 1870 Ie pr. f 12 aan G. Ilupkes aan de Klomp. 2e pr. 18 aan W. van Gent. 3e pr. f 0 aan G. Lager we ij. Voor Melkkocijcn geh. 1873 Ie pr. f25 aan P. Wolleswinkel. 2e pr. f 20 aan K. Pater. Voor Melkkocijcn geb. 1875 Ie pr. I 12 aan II. van de Bran.lliof. 2e pr. 110 aan G. Wolles winkel. 3e pr. f8 aan G. van de Pol. Voor \aars[unken Ie pr. ffi aan G. Lager- weij. 2e pr. f 5 aan Wed. van Kgdoin. 3e pr. f4 aan G. Lagerweij. Voor Kalveren 1e pr. f3 aan J. Veldhuizen. 2e pr. f2 aan Wed. F. Veldhuizen. 3e pr. fl aan A. Veldhuizen. Voor Rammen Eng. 1c nr. f5 aan II. van den Brandhof. 2e pr. f4 aan J. van Bennckom. Voor Rammen lloll. Ie pr. f5 aan A. Veld huizen. 2e pr. f 4 aan J. van Bennckom. Voor Biggen Ie pr. f'5 aan W. Cornelissen. 2e pr. f3 aan D. Pater. Bcst.-pr. fl aan C. van de Pol. Voor Kippen 1e pr. f 2.50 aan VV. Cornelissen. 2e pr. f 150 aan M. Overeem. Voor Boter 1o pr. f2.50'aan Wed. F. Veld huizen. 2c pr. fl aan W. G. van de Vliert. Voor Werktuigen en voor transportkosten f15 aan L. Nagel te Arnhem. De navolgende Rcsluursprijzen zijn nog uit gereikt Aan D. van Reek (te Leusden) f5 voor eenen 7jar. bruine Hengst. Aan A. Veldhuizen f5 voor 1Jjar. Merrie cn D. Pater f3 voor idem. Aan T. v. A. v. Rcnswoude ff}, aan J. van Bennckom 15, aan G. van Ginkcl f3voorccno Melkkoe. Aan S. Roelofs f3.50, G. R. van Essen fl, voor Geiten. Aan W. G. van der Vliert f1 voor Konijnen.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2