wonden op de voorvlakte van hei ligcltaam en een lanssteek door en door in den buik had ontvangenoverdekt werd bevonden door de lijken van drie Aljehneezen en Gajoes. Weinig had het gescheeld of ook de kapilein- kommandaul Wegehardl had zijn aandeel in die gevaarlijke kiewaugkouweu bekomen een van ter xijde op heut gerigle slag werd echter gelukkig door een trouw lulandsch sol daat atgeweerd dit kostte den brave een zware beenwonddie de amputatie van dit ligchaamsdeel waarschijnlijk zal noodig maken; de man werd aanstonds na het einde van den strijd lot sergeant bevorderd. Een Russisch veldprediker schilderde vóór den almarsch van zijn regimeni naar hel oor logsveld de tollcringen der heldie den lafaard vrachten als volgt voor «Tol den hals zuil gij daar in den brandewijn staan zonder ook één dropje daarvan le uiogen proeven." Door het Kanlongeregi te Heerenveen is de kuiper W. A. v. d. 1'. te Akkrum veroordeeld wegens hel vervaardigen van een botervat, waarvan 1. de slaven de bodem en 'l deksel niet waren gemaakt van zuiver en blank eiken hout. zondei kwade noesten, 2. de kiemen uiet allen 2 centimeleis gioot vvareu, 3. hel staai- wetk buitenwerks over den buik ol hel midden gemeten, te nijd in omtrek was, 4. de binnen zijde niet glad en ellen was geschaaldli. noch van boven noch van onderen de hoepen met houten pennen ol ijzeren nagels waren vast geklonken, 6. hel kuipetsmerk in den bodem niet duidelijk was ingebrand en 7. hel kuipers- merk niet op den naad ol de zatnenvoeging van twee slaven was gezet, tot 7 geldboeten ieder v\n 13 ol 5 dagen sub», gevangenisstraf voor elke boete. In een der vergaderingen van het dezer dagen te Dresden gehouden journalisten-congres is de volgende resolutie aangenomen «Hel is de pligl der wetgevende factoren van hel rijkbij de aanstaande regeling van het gevangeniswezen cr naar te strevendat de behandeling der wegens politieke vergrijpen en persdelieten tot gevangenisstraf veroordeelden een gelijkmatige zij en zoowel beantwoorde aan de zienswijze van onzen tijd over dergelijke vergrijpen, als aan de waardigheid van het beroep des gevangenen." Dezer dagen werd medegedeeld dat uil ecne tapperij in de Oudckennissleeg te Amsterdam billardballen waren ontvreemd en de dader schier op heeler daad is aangehouden. Gisteren stond zekere M. V. die 20 jaar geleden ter zake van vaischheid in geschrifte was veroordeeld, wegens dal leil voor de correctionnele kamer der arrond.- reglbank aldair teregt. De tapper legde de ver klaring al, dat beklaagde omstreeks 12 ure des voormiddags, na een borrel te hebben gebruikt, zich een korte poos alleen in de billardzaal heelt bevonden. Terstond na zijn vertrek miste hij drie billardballen liep de straat op en haalde den beklaagde in. Deze ontkende eerst ballen bij zich te hebben zij werden echter uil een zijner zijzakken gehaald en htj met toedoen van oen der omstanders door een polilie-agcnl gear resteerd. Beklaagde kon ter teregtzitting het weg nemen der ballea niet ontkennendoch be weerde, dat hij ze in dronkenschap bij zich had gestoken. Die dronkenschap werd iutnsschen door den tapper en twee andere getuigen ontkend. De vierde getuige was een andere lapperdie verklaarde op een ander tijdstip drie billard ballen van beklaagde te hebben gekucht legen betrekkelijk lagen pi ijs. Beklaagde beweerde dal hij die van een uitdiager had gekocht. De sub- slituut-ollicier van justitie, rur. A. J. karseboom, achtte een strenge straf wenschelijkvermits deze man ongunstige antecedenten had en er veel werd geklaagd over het wegnemen van een aan het publiek min of meer toevertrouwd goed als billardballen. Hij requireerde zijne veroor- dueling lol eene gevangenisstraf van 3 jaren. Woensdag e. k. uitspraak. Wat door de politie te Arnhem gevreesd werd zoo schijnt 't althans, want reeds Za- tui dagavond liep een sterke patroelje door de stad en Zondagavond reeds van vijl uur ai is geschied. Urn acht uur begonnen levcudiger troepen dan gewoonlijk op Zondagavond zich op straal te veitooneu. Een half uur later werd de levendigheid dronken mans geweld. De stad weergalmde van de kreten en hel gejoel van schimpdeunljes. Hel was de dag, waarop vroeger de nu afgeschafte kermis begon. Kleinere troepen met hier en daar een poldergast van Rosande er onder schenen hel Nieuwe Plein waar de burgemeester woont, als verzamelplaats le hebbeu beschouwd. Hier althans groeide de volksmenigte weldra lot duizenden aan. liet getier en ruw geweld namen hand over hand loc. Men wierp met steenen legen de stores. De burgemeester verscheen eu spoorde de woeste lingen tot bet nalaten van baldadigheden aan. Zijn flinke houding meakte, dal er werkelijk een oogenblik meer kalmte was en uien zelfs eindigde uiet «Leve de burgemeester" te roepen. Nadat hij zich evenwel vervvijdeid had, begonnen de baldadigheden spoedig op uieuvv. Men trok de stad dooi, de Rijnkade en de singels langs, hier en daar zonder eenige reden de grootste ruilen inwerpende. In klarcudal is geen lan- taarnruit meer heel. Er zijn honderden spiegel ruiten en de glazen van een 2l>0 lal lantaarns \erbi ijzeld. Um 12 uur was de iusi in de stad hersteld, om hall twee de woeste drukte in de voorstad Maiendal aigeloopen. Maandagochtend werd eene proclamatie van den burgemeester algekundigd. Dichte drommen woonden de aflezing er van by en telkens barstte men in luide hoera's los. Do burgemeester, die met den commissaris van politie en een paar agenten zich van het raadhuis naar zijne woning begafwerd op den voet gevolgd door honder den joelenden, die schreeuwden: «Hop, hop, hop, hangt den burgemeester op 1" Halverwege verzocht de burgemeester den commissaris van politie hem alleen buiswaarts le laten keeicn wal hel volk goed opnam. Des avonds zijn de inl. en art. in de kazernes geconsigneerd. Talrijke patroeljes artillerie te paard en in fanterie alsmede politieagenten doorkruisten de stad. in de kazerne stonden troepen van beide wapens gereed om bij de eerste oproeping op te treden. Uok reserve-troepen zijn aange wezen. Dit geschiedde om eene herhaling van de voorgevallen tuoneelen te vooikomen, te meer daar Zondag herhaaldelijk de politieagenten in min ol meer ernstige vechtpartijen werden ge wikkeld waarbij eenigen hunner zelfs gewond werden. Een hoofdagent moet een ernstige wond aan het oor hebben bekomen men zegtdal zijn oor is afgehouwen. Naar wij vernemen, zijn Zondag een l8lal personen gearresteerd. De proclamatie des burgemeesters luidt aldus «De burgemeester van Arnhem: «ln aanmerking nemende, dat in den aige loopen nacht door kwaadwilligen ongeregeld heden zijn gepleegd die de rust dezer gemeente versloren door alle goedgezinden moeten wor den afgekeurd en door hel openbaar gezag niet mogen worden geduld; Noodigl alle goedgekeurde ingezetenen uil mede te werken tot voorkoming van dergelijke ongeregeldheden en vooral hunne medewerking daarin le verleunen dal zij niet als toeschouwers tegenwoordig blijven op de plaats daarvan, daardoor de beteugeling bcmoeijelijken en de kwaadwilligen sterken; Waarschuwt tevens elk en een iegelijk, dal de herhaling van zoodanige ongeregeldheden, door hel openbaar gezag, zoo noodig roet ge weld zal worden le keer gegaan." Maandag avond negen uur was er weder ecu groole beweging op straal. Ondanks herhaalde charges der artillerie zijn veel spiegelruiten ingeworpen; er hadden weder arrestatièn plaats. Ti-ii twaalf uur was de rust hersteld. M tandag liepen geen palrouiljes van infanterie, ma u van schutter ij. Hij de charges der artillerie zijn twee arlilleiisten van het paard gevallen. Enkele nieuwsgierigen zijn neergereden30 k 40 personen zijn gearresteerd. Nog is geen ver bod tegen zamenscliolingen afgekondigd. Uii Ai iihem meldt men van Duigsdag28 dezer Er valt niet veel le schrijven heden avond. Gelukkig is er lol nog toe (halftien) niets voor gevallen. De infanterie en artillerie zijn weder in de kazerne geconsigneerd. Infanterie houdt de wacht bij de gasfabriek en bij hel politie bureau. Alleen patroeljes schutters doen de ronde. Nog geen artillerist is in de straten noodig ge weest. Men denkt, dat hel Woensdag ol Don derdag weder tot ernstigei tooneelen zal komen omdat er dan kermis le Velp is en dit de ge wone uitgangsdag is voor meiden en knechts. Vele winkeliers hebben nu de ruilen met planken bekleed. Uok bij pai liculieren sluit mcu alles, 'sis somber inde slad. Bijna geen winkel is er geheel open. De agenten der spiegelglas verz.-maatsch. laten op hun kostcu 's avonds planken voor de ruiten slaan. In den schouwburg en bij enkele particulieren zijn de ruilen ingegooid. De artillerie hield de straten vrij van volksoploopen. Ten elf uur was alles stil. Volgens een regeeringsielegtain aAl een bataljon uil Nijmegen naar Arnhem gaan, waarchijnlijk omdat hel garnizoen aldaar gaal maueuvreeren. Door don minister van justitie iso. a. in verband met de nieuwe rcglerlijke indeeling eene nieuwe indeeling vastgesteld van de bri gaden der Rijksvcldwuchl. De brigades des rijksvcldwacht in de provincie Utrecht zijn daarbij vastgesteld als volgt Utrecht. Gemeenten Utrecht, Maartensdijk, de llilt, Zeist, Julliias, IJsselstein, Vreeswijk, Oudenrijn. Brcukclen-Nijenrodo. Gemeenten Breukelen- Nijenrode Breukelen-St.-I'iotcisLoosdreclit Loenen, Loenersloot, Vreeland, Nigtevegt, Ab coude-Proostdij Abcoude-BiiiimbruggeYinke- veen en Wavervocn, Mijdrecht, Ituwicl, Koe kengen Laagnieuwkoop, llaarzuilens, Maarsson, Maarssevcen Tienlioven Westbroek, Achttien- hoven. Zuijlen. Amersloort. Gemeenten AmersfoortHoeve laken bloulenburg, Burneveltl, Hoogland, Bun schoten EenmesBaarn, Soest, Lensden, Maarn, Woudenberg, SchcrpcnzcclItcnswoiidc. Doorn. Gemeenten Wijk bij Duurstede. Lang broek Arnerongen, Leersuni, Doorn, Drieber gen, Rijscnburg, Bimnik, Udijk Wciklioven, Colhen, Houten, Schalkwijk, Tuil en 't Waal. Woerden. Gemeenten WoerdenKamerik Zegveld Nieuwkoop, Zevenhoven, Bodegraven, Rietveld, Barwoutswaarder, Waarder, Papckop, Oudewater, Snellen aardMontloort, kinschoten. Veldhuizen, Vleuten, llurmclcn. Telegrammen. St.-Pctersburg28 Aug. (Officieel). Volgens berigt uit Gornji-Studeni van gisteren hebben de Turken dien dag en den vorigen hel vuur tegen onze stellingen in den Schipka-pas slechts zwak onderhouden. Onze troepen hebben zich in al hunne stellingen gehandhaafd De Turken versterken zich in hol naburig gebergte en lossen elkander voortdurend in gevechten al. Zij bren gen proviand en water, patronen, benevens berggeschut op lastdieren nna«- hunne position, cn op de plaatsen welke voor de lastdieren niet toegankelijk zijn, dwingen zij de Bulgaren het noodigo te vervoeren. St.-Petersburg28 Aug. Officieel berigt uit Gomi-Studjeni van heden: «Sedert gisteren avond heelt hel geweervuur hij den Schipka-pas bijna geheel opgehouden, lieden ochtend was alles stil. Onze troepen hebben zich in hunne position gehandhaafd. He position der Turken zijn achter de hen omringende horgen verborgen. Zij staan op eenigen afstand van de batterijen. Het aantal gekwetsten, van 21 lot 27 Augustus gevallenis 2-480onder welke 05 officieren. Hel cijfer der dooden is nog niet bekend." Konstanlinopel27 Aug. (Daily News.) Re- dil-pacha cn Abdul-Keriiu-paclia zijn in arrest gesteld. Volgens hier ontvangen berigt is een turksch handelsvaartuig van Ballschik door een russisch stoomschip in den grond gehoord. Konstantinopel28 Aug. Kapitein Eraser en drie cngelsche oificicren van de genie hebben de vestingwerken te Konstantinopel bezigtigd. Volgens lijdingen uil Adrianopcl hebben onze troepen de hoogst gelegen position van den Schipka-pas aangevallen. Naar luid van depêches uit Schumlu hebben de Bussen Pipkein bezet. Een veldslag wordt cr verwacht. Konstantinopel28 Aug. Sulciman-pacha heeft zich meester gemaakt van eenige vers»-hansingen aan den ingang van den Schipka-pasmaar dezen nog niet heroverd. liet gevecht van gisteren was zeer rlocdig vooral van Russische zijde. Op geruchten dat er in hel koffiehuis de V I a s h a n d e 1 van A. Leenheer aan de Vlas- mokt te Rotterdam hazard gespeeld weid, een spel dat hi) de strafwet vei boden is, is bel Jeu tjverigen majoor der Uijks-Veldwachl M. Gou- diia.in, mogen gelukken, de overtreders eer gisteren op heeterdaad te bciiappen op een som van t 10.uitmakende de pol, in beslag te neuien. Uok weid in beslag geuotueii de biiiaid, alsmede al het meubilair waarmede de zaal veisierd was, terwijl tegen den houder van hel huis proces-verbaal is opgemaakt. De zaak heeft zich aldus toegedragen: op bevel van genoemdeu uiajoor hadden zich vermomde veldwachters van omliggende plaatsen vier in getal daar ter plaatse begeven om eerst toetezien en dan han delend op le treden hetwelk ztj dan ook deden toen het bedrag in de pot lot t lü.was gestegen. De majoor niet de zich daar ter slede bevindende veldwachters op den uitkijk staande weid loen door een sein gewaarschuwdnam met de inmiddels geroepen commissar is vau politie Ebbelerden inboedel in beslag eu deponeerde die ter giiffic van de Uegtbank. Het spel bestond in het wedden op de hoogere of lagere nummers van de balletjes die gewoon lijk voor den aanvang van hel potspel op de billard gelrokken worden om aan te duideu de volgoide waarin gespeeld zal worden naar men verneemt zouden soms groole sommen op die wijze verwed zijn. Men spreekt van t 1400 h Indo, ja zelfs zou eens een aardappeischuil dit lol hebben ondeigaan.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2