Met betrekking tot het proces van AbJnl- Kerim-pacha en Redif-pachagewezen opper bevelhebber van het lurkschc legei in Bulgarije en gewezen minister van oorlog verneemt men niets. Zeer vlug wordt hun proces niet behan deld. De openbare meening te Roustaniinopel is tegen hen in een vliegend blaadje woiden zij onbewimpeld van landverraad beschuldigd dal de schandelijkste straf verdient. Beide hoog geplaatste mannen zouden zich, zoo beween het volk, voor geld hebben laten omkoopen om den vijand voordeden te verschaffenen om-lil zij die misdaad hedievon lu-bbju moeien rij, zoo leest men in bedoeld lugscbrifl «op een ezel gezel worden tnei liet aangezigl naar den staart gekeerdnaar hel giootc voorplein van liei ministerie van oorlog grbiagt worden, en daar uioei de beulonder bel uitspieken van de woorden »»gij hebt altoos naar goed en zilver gedorst, hel muzeimarische volk wil <lal uw dorst gelescht worde" een lepel ge- srnollcn en vloeibaar goud en zilver bun in den oiond gieten." Nog aliijd ziet men in Frankrijk vreemde dingen gebeuren. Zoo heelt de Begeeiing een blad, getiteld Bulletin des Communes, een soort van staats courant, en gebiuikt dat om de Republiek en tie Republikeinen te bestoken. Zelts kreeg hel volmngl om de 363 Algevaardigden, die de daad van 10 Mei nlkeurden te beleedigen. Zekei Bonapartisiisch Blad nam die lasteringen over en werd daarom door eerrige van de be doelde Volksvertegenwoordigers vervolgd. De Regtb.ink de gegrondheid der klagl erkennende heelt dert uilgever veroordeeld un eene schade vergoeding van 500 francs aan elk der klagers en in de kosten. Ziedaar de regterlijke magtdie de Regeering een slag in 't aangezigl geelt. GambeUa voor den regter van instructie ver schonen heelt zonder omwegen veiklaaid: ik hen naar Rijssel gegaan, met bel doel aldaar eene politieke redeviering le houden, wijl ik hel noodig achtte in 's Lands belang. De toeleg om iemand le beleedigen bestond bij mij niet. Dat is eenvoudig en zeer duidelijk. Ik heb zou Gambella verder gezegd heb ben mijne toespraak aan den redacteur der llépubliqne Francaise gegeven cn droeg dus daarvan de verantwoordelijkheid geheel alleen." Vragen en antwoorden weiden gedaan en ge geven op zeer holfel ij ke wijze. Voor 'l gebouw stond eene groote volksme nigte, die mei geestdrill riep «leve Gatnbeita leve de Republiek I" Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 4 September 1877. Voorzitterde wethouder VV. A. Croockewil. Tegenwoordig zijn 8, later 14 ledenafwezig is de lieer Wijers door ongesteldheid. De notulen der voorgaande vergadering wor den na lezing goedgekeurd. De bij de wet gestelde termijn van acht dagen verstreken zijndezonder dal van de Gedeputeerde Staten bezwaren zijn ingekomen tegen de toelaling van de vijf herkozen leden en hot nieuwbenoemd lid van den gemeenteraad, zijn de boeren SI. van Heek, H. \V. van Btiig- stceilenC. Schelt asMr. F. II. van Persijn, M. Ij. Celoxse en A. II. Drijfhout van llooff door don Voorzitter uitgenoodigd ten raadhuize zich te bevinden en worden deze door don Secretaris in de vergaderzaal binnengeleid. Ach tereenvolgens loggen zij don zuivorings- en ambtseed af in handen van den Voorzitter en neuten daarop zitting. Aan de orde is eene ntissiove van de Gede puteerde Staten d.d. 15 Aug. II., inhoudende bedenkingen logen het raadsnesluit ten opzichte van bet verlecnen eencr toelaag aan hel onder wijzend personeel der oplerigten herhalings school. Na eenige toelichting le dezen aanzien door den Voorzitter gegeven wordt een gewijzigd ontwerp-besluit met algemeene stemmen aan genomen daartoe strekkende dal bet bedrag der bij raadsbesluit van 28 'Junij 1877 ver leende toelage aan dat der jaarwedde worde toegevoegd voor zoolang de titularissen met hel onderwijs aan de herhalingsschool belast zijn. De hecren Mrs. van Walchrcn en van Ptisijn, aftredende leden der commissie voor net ont werpen van strafbedreigende verordeningen worden als zoodanig herbenoemd met 13 st. Ingekomen zijn 1*. dc gcmeenle-begrooting voor 1878, ten bedrage van f121,782.8-4, met begeleidenden brief van Burg. en Wetfi.die daarin het voor nemen kenbaar maken eerlang een voorstel met opgiaf van kosten inledienen nopens de voorl- tezHen vernieuwing van straten weswege eene geldlening »vour memorie" op dc begrooting is uitgetrokken. Te onderzoeken in de af- declingen. 2°. de rekening over 1876 (f1967,44) cn begrooling voor 1878 (12291,20) van de schut terij. Als voren. 3°. Koninklijke machtiging tot het onders hands verpachten der hank van lecning voor liet jaar 1878. Voor informatie. 4°. Verzoek van Mej. J. Poort om vergoeding van bijna f600, (waaronder f120 voor apotheker, genees- en heelkundigen) wegens kosten, ver oorzaakt door de onvoorzigligheid van werklie den in dienst der gemeentebij hel rooijen van een op haar vallenden boom. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. 5°. Verzoek van den heer J. B. Liesem klokkenislotn verhooging van traclemenl tot hetzelfde bedrag van f 300 door zijnen voorgan ger sleéds genoten. Te behandelen gelijktijdig met de gein.-begrooling. De gemeente-bcgrooling over 1878, door burgemeester en wethouders van Amersfoort den raad dier gemeente aangeboden, bevat de navolgende Ontvangsten. Batig slot der rekening over 1876, voor zoover daaraan niet reeds eene bepaalde be stemming is gegeven - f 2249.93s 4/5 opbrengst der person, belast. 25200. 40 opet. grondbeL geb. eigend. 4090. 10 ongeb. 532. 70 person, belast. 18350. Hoofdelijke omslag36000. Hondenbelasting500. Begrafenisregtenleges ter secre tarie, weeg- en keurloon, sluis-, jaarmarkt-vuur-haven- en tongeld8567.— Schoolgelden5930. Landpacht en verdere baten uit gem.-eigendommen 10606. Geldleening voor den aanleg van openbare werkenMemorie Rijks-subsidie voor de hoogere burgerschool6998.96 Rijks- en prov. subsidiën voor verpleging van krankzinnigen in gestichten1396. Inkomsten van verschillenden aard 1362.94^ Totaal <121.782 84 Uitgaven. Tract, van burg. weth.secr. ambtenaren ter secr.boden conciergeen onderhoud van het raadhuis, bureaubehoeften en verdere kosten van het be stuur der gemeente f 12060. Trai l, cn verdere kosten, vallende op de inkomsten van het ge- incentebesiuur5035. Medische politie720. Gemeente politie7024. Gasverlichting5000. Brandweer 1350. Tract, bouw- en havenmeester klokkenisttorenwachter en opzigters. 2675. Onderhoud van straten wegen grachtenschuitenbruggen pompensluizenplantsoen begraafplaats wervenriolen, trekpad cn zeeweringen 10918. Gebouwen en gronden 3400. Grondbelastingbrandwaarborg uilgangen, contributiondijk en waterschapslasten. 1317. Toelage aan dc Kamer van Koop handel 150. Latijnsche scholen3200. Middelbaar onderwijs 1 17868.75 Lager onderwijs21027. Archief en leesbibliotheek. 430. Verpleging van krankzinnigen in gestichtensubsidiën aan bet burg. armbestuur en weeshuis tract, van geneeskundigenge neesmiddelen en verdere kos ten van bel armwezen 16799.575 Renten en aflossing van geldlee- ningen5050 Pensioenen en gratificatiën 586.67 Diensld. schutterij2291.20 Toelage aan dc centraalspoorw. 2500. Renten van het convent Mariënhof aan het weeshuis800. Inkwartieringvlaggen cn ver voermiddelen 110. Onvoorziene uilgaven 1380.64* Totaal f 121,782.84 Thans is het Uageeringsanlwooid verschenen op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hel wetsontwerp tol herziening van de wet op het lager onderwijs. De Minister beklaagde zich in dit stuk eruslig over liet gemis aan toenadering zoowel van de meerderheid die alles eenzijdig wilals van de minderheid, die niets wil of alles. Over hel wetsontwerp zijn naderde Gedepu teerde Staten cn de inspecteurs van het middel baar- en liet lager onderwijs gehoord. Dit nader verslag heelt niet tol ingrijpende wijzigingen geleid. De Regeering handhaaft haar ingenomen grondwettig standpunt en wijzigt slechts eenige punten van ondergeschikt belang. Wal zou zij anders doen tegenover de ciitiek Deze was niet opbouwend. Evenmin als deltegeering wil de meerderheid hetzij resiuliliesielselhetzij openbare gezindheids-scholen en slechts bij het beslaan van deze zou de leerplicht (die overigens niet ongrondwettig wordt geacht) mogelijk zijn. Wil men dus noch het een, nog hel anderen gat uien toe aan al de in bel verslag uitgedrukte wenscben dan zou er eigenlijk niet» ovei blijven tol wezenlijke veibelering van den toestand van het lager onderwijs. lntusschen laat de Minister voorloopig ver vallen (om dat beginsel tot bij de herziening van de wel op hel middelbaar onderwijs aan te houden) de afscheiding van bet meer uitgebreid van bei lagei onderwijs. In arl. 10 is nader en duidelijker omschreven wal verslaan moet wot den ondei de bevrediging van de behoefte aan onderwijs in de gemeenten. De moderne talen, de wiskunde en de linaije baudwcikcn zijn uit de verpligte vakken ver vallen, Daarentegen is het zingen daaionder opgenomen. Geen subsidiën wil de Min. aan bijzondere scholen, doelt du thans genoten wuidcnde sub sidiën blijven gehandhaafd. Ook de kweekelingen blijven behouden, maar deze zullen niel langer dan tot iSjatigen leeliijd mogen werkzaam zijn, otbij mislukking van buit examen als hulponderwijzer (dal reeds op lOjuigcti teeltijd mag worden algelegd) tol 19jaiigcn leeftijd. De inspecteurs en schoolopzieners blijven behouden. Alie overige beginselen in liet ontwerp vvoitlcii gehandhaafd, ook au. 20, dal hel godsdienst onderwijs raakt. Do woorden «eerbied veiscliul- digl aan de goilsdieii» i ;o gezindheden woiden veranderd in: «eerbied aan den godsdienst". Allerlei Eenige jonge lialiaansebc dames In bben het plan ontworpen urn in den aanstaanden herlstecn vrouwencongres te doen houden en wel te Rome. 'l Duel is: vei betering van de positie der vrouw in 't Maatschappelijk leven." Elke vrouw, die 'l Congres bezoektmag in elke zitting slechts één ma.. I spieken. Deze bepa ling kan aanleiding geven lol buiteuspoiigheid. Zondag heeft te Riussel de wedstrijd plaats gehad tusselien den llaliaanschen hardlonper Bertaccini en een llongaarseh paaid. De pu s der wedding, was 30UU liancs. Keiiaceirvi liep in 1 uur 20 minuien tienmaal iund hel Oele- niugsplcin hij is schier gelijktijdig met het paard aangekomen. Te Arnhem vraagt men wie de ingeworpen ruiten moeten betalen de eigenaars of de huur ders van de buizen die dit lot hebben grllullrn. Sommigen meunen dal de gemeente de schade moet lijden althans een burgeijtifvrouw be weende, dat de gemeente moest betalen oiudat de glazen waren ingeworpen door.... stads opioermakers. Zaturdag- en Zondagavon d gingen te Arnhem voorbij onder de gewone levendigheid. De wach ten en patrouilles waren dezelfde als vorige dagen. Waarschijnlijk is dat voor liet laatst. De eenige hijzondeie diukic die er was, werd veroorzaakt door de ruslbevvaaideis zelve. Eenige schutters waren dionken en werden ingerekend, lei wijl een politieagent, ook wegens dionken- acliap, in anesl werd genomen en van zijn post ontzet. De Amn, G t. zegt Mejulvrouw Mina Kiuseman zal aan boord van de «Prinses Amalia" van Napels naar lndiü vertrekken waar zij verklaard beeft tien jaren le zullen blij ven. Hoewel zij dus nog op ettelijke jaren levens meent te mogen rekenen heeft zij toch reeds een boek hel licht doen zien ge titeld«Mijn leven." Dit begint in 1X58, ein digt in 1870 en is opgedragen aan haar Houwen vriend Publiek, die alleen haar alouds gesteund heeft tegen hare vijanden", en die zeker ook nu dwaas genoeg zal zijn een kleine tien gulden te ofloten voor drie lijvige deelen vol onbetec- kcneiidhcid onbescheidenheid aanmatiging pedanterie en liefde voor humbug van de dau.e, die tich voor de spil schijnt te houden waarom Nederland draait. Arme vrouw I

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2