ons land niet genoegzaam lende) door zich te G'ijp^kerk in handen der politic te stellen. Hij w.t» er bang voor om in Aascn in de gevangenis te kotma omdat tnen hel daar op verte na zoo goed niet had als te Leeuwarden, wat den kost aangaat, 'l Is dus blijkbaar dal de man de gelegenheid zocht om in de gevangenis te komenzoodat hij liever zijne vrijheid wilde opofferen dan door werken den kost te verdienen. Dit voorval doel weer de vraag rijzen ot de gevangenissen in ons land niet te weelderig zijn ingerigl en ot belmet het oog op vagebonden als deze, niet betei ware, dal de gevangenen wat minder goed weiden behandeld. 's Hertogenbosch 13 SeptHeden morgen ".-illlwaalt weid in openbaie zitting van het coilegie van Gedeputeerde Staten de niei-loela- tiug van mr. Suijs als lid van den gemeenteraad tan üisieiwijk behandeld. De gemeenteraad had in zijne zitting van 29 Augustus jl. met 3 te- een i stemmen tot de niei-toelaling tan mr. Öutjs beslotenwijl de 4 stemmen, bij de vrije stemming uitgebiagt op W. Vei hoeven door lit-t stembureau naar het gevoelen der meeidei- heiJ tan den raad, aan \V. Vet hoeven Jz. hadden toegewezen moeten zijn waai door VV. Vei hoeven Jz. de meerderheid zou gehad hebben it dus mr. Suijs niet in hei kiezing zou gekomen zijn. Gedeputeerde Staten zijn echter van oordeel dat Je stemmen uitgebiagt op \V. (Wilhelmus) Verhoeven moesten toegewezen worden aan W. Vei hoeven Jz. (Johanneszoon)doch dal het Mcintïureaii ten onregle de stemmen uitgebiagt p II. (Helmus) Verhoeven, aan W. Vei hoeven Jz. had toegekend icdeiien waarom de herstem ming wettig was geweest eu h«.t besluit van den laad ongeldig verklaaid weid. In «Ons Streven" komt een overzigt voor van liet eerste deel van mej. Kruseinan's levens geschiedenis. De schrijver erkent de juistheid der opmerking dat mej. K. geen erger vijand had dan zich zelveen betoogt dit door er op te wijzen hoe zij met alle personen, met wie zij in aanraking kwam, na korten tijd weder brouilleerde. «Zooals de prinses uit het oude sprookje alles wat zij aanraakte in paarlen en robijnen veranderde, zoo schijnt mej. K. een tooverstok te hebben die haai slechter diensten ben ijst." Door den krijgsraad te 's Hertogenbosch is vonnis gewezen in de zaak tegen J. 1'., huzaar, vroeger aldaar in garnizoen; die den 1. Aug. van zijn corps was gedeserteerd en met een vroaw naar het buitenland was gegaan. Door armoede gedrongen naar Nederland terug te keeren werd hij te Erp door de maréchaussee gearresteerd. Hij is schuldig verklaard aan desertie en dielslal veroordeeld lol een jaar en zes maanden krui- vagenslrat en vervallen verklaard van den mili- taireo stand. Volgens berigt uit Londen zijn bi) Portland in aant«'iling geweest de schepen Avalanche naar Kieuw-Zeeland en Forestnaar S.indj-book be stemd. Beide schepen zijn gezonken. De equipages hebben getracht zich in de booten te redden. Ken boot sloeg om waardoor allendie er zich in bevonden verdronken. De gezagvoerder van de Forest, de stuurman en negen man der equipage zijn door visscherlieden van Portland uil de scheepsboot opgenomen en aan land gebragl. Twaalf man zijn Chesilbeach aan land gekomen eu vijf lijken zijn aangedreven. Van de Avalancbe zijn alleen de derde stuurman en twee matrozen geredal de andere opvarenden benevers de loods en meer dan zestig passagierszijn verdronken. Ken hooggeplaatst militair te gelijkertijd met Bismarck te Gastein genezing zoekende had den kanselier gedurende geruiiucn lijd onderhouden over de daden en kansen der thans kampende legert en hem zijne diepzinnige beschouwingen hieromtrent medegedeeld, zonder dat de vorst zich liet verleiden ook zijnettijds het onderwerp aan te roeren zoodat de spreker eindelijk met <ie vraag voor den dag kwam «hoe denkt um hoogheid er ovei «Ik denk, aanwooidde Bismarck, dat ieder leger juist die klappen krijgt die 't verdient." Te Amsterdam heeft een slagtersjongen cencn agent van politie met een scherp voorwerp een op den belm toegebragtzoodat het hoofd deksel spleet en de uian vrij ernstig verwond werd. De slagter is gearresteerd. De White Hall Review maakt melding van rtp nieuw oorlogswapen hetwelk in het bezit is van het Fransch Gouvernement en de onlu-il- peilenden naam heelt van «kanon-revolver". Dit wapen kan 80 houwitsers in eene minuut werpen waarvan elk meer dan een pond weegt en in vierentwintig slakken springen. Het laden en stellen van dit doodond werk tuig geschiedt met den grootsten spoed, het is evenzeer aan te wenden legen troepen in kolonnes opgesteld nis op een ontplooid korps. Op den afstand van 3 kilometers is de uiiweiking ver acht ikkelijk. Hel kruidmagazijn te Deventer, dal bij don bouw ongeveer I 20,000 kostte heeft bij den verkoop voor afbraak t 150 opgebragt. AMERSFOORT, 17 September 1877. Dingsdag, den 18. September 1877, des na middags te één uurzal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Rekeningen van de gemeente, het wees huis, burgerlijk armbestuur, de schutterij, schoolcommissie en kamer van koophandel allen over 1870. 2. Voorstel van Burg. en Welh. tot vereffe ning van eene onbetaald gebleven tekening, wegens leverantie in 1870uit «onvoorziene uilgaven in 1877." 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het ver- leencn van eene gratificatie aan den Commissaris van inkwartiering en den gemeente-bode W. Stol. 4. Advies van Burg. en Weth. op het rekwest van Mej. J. Poort, om vergoeding wegens ge leden schade. 5. Benoeming van een leeraar in de Neder- landsche en Duitsche talen en letterkunde aan de Hoogere burgerschool. In de vergadering der Kiesverecnlging Voor uitgang te Amersfoort van Vrijdagavond jl. zijn op het candidatcngros voor hel lidmaatschap der Prov. Staten van Utrecht gesteld de Heeren Mr. IV. de Beaufort te LeusdenMr. S. J. A. van Walchren en Mr. II. Croockewit Jr. te Amersfoorten is daaruit eerstgenoemde tot candidaat der kiesvereeniging gekozen. Volgens nevenstaandedoor 12 kiezers onder- teckende adv.is tot candidaat voor de Prov. Stalen gesteld Jhr. J. Martini van Geffen, burgemeester van Soest ennaar wij vernemen hebben zich reeds vele kieseeregtigden uil diverse gemeenten daarbij aangesloten om de candida- luur van Jhr. J. Martini van Geffen voortestaan. Eveneens is volgens nevenst. adv.Mr. S. J. A. van Walchren van Simmerdor candidaat gesteld zoodal thans de strijd om ééne plaats, tusschende voorstanders van vier candidaten wordt gevoerd. In N°. 2548 van Dingsdag 11 September plaatsten wij een berigt omtrent een kleinen brand in de naburige gemeente Hoogland waaromtrent ons thans de volgende verbete ring van geachte zijde is verstrekt: «Dc brand is op 8 Sept. jl. ontslaan bij den landbouwer J. Schouten in dc schuur en var kenshok waarin zich bevonden een koetwee varkens, twee geilen en eenig gereedschap, waarvan is gered de koeeen varken en een geit hoofdzakelijk door Hendrik Waterhuis. De blinde vrouwdie zich in het huis bevond is niet door de in No. 2548 genoemden gered maar werd gered door den landman J. Koenen die zich aldaar bevond. Ook schijnt de oorzaak van den brand wel- ligt niet onbekend te blijvenzijnde of wordende hoogstwaarschijnlijk deswegens een naauwgezet onderzoek ingesteld. De oud-elève van het Blinden-instituut te Amsterdam D. van der Kaa geeft aanst. Woens dag te Amersfoortblijkens nevenstaande ad vertentie, eene uitvoering, waarbij gaarne veler belangstellende aanwezigheid wordt verzocht, zoowel oru de uitvoering zelveals omdat daar door wordt medegewerkt iemand te steunen dieeen der edelste zintuigenhet gezigt mis sende, echter door activiteit en kunstzin zijn weg lot levensonderhoud weet te vinden in de wereldwaarin menigeendie goed kan zien en ook goed zou kunnen werkenliever uit luiheid, ten laste van anderen, bedelend rondtast. Zalurdagmiddag jl. ishij een gewapend appèl, wegens wangedrag, niet een briefje van ontslag uit de militaire dienst verwijderd, de kanonnier^, v. d. W.van het regiment rijdende artillerie. Morgen. Dingsdag 18 Seplemher, zullen de batterijen van hel regiment rijdende artillerie uit dc legerplaats bij Milligcn naar Amersfoort terugkeerenzijnde de kazernes weder in gc- noegzamen slaat gebraglom tol huisvesting te kunnen dienen, De ontwerpen van wet lot nadere regeling der militie eu der schuilei ijen met het consept eener nieuwe legerorganisaiie als toelichting tijti eergislcien hij de Tweede Kamer ingekomen Dc zitting 1870/77 werd Zaterdag door den Minister van hinnenlandsche Zaken gesloten met de volgende aanspraak: Mijne Heeren «Aangenaam is mij het vervullen van den plicht om u, bij het einde dezer vergadering den dank des Konings over te brengen voor uwe medewerking tot het bevorderen van 's Lands belangen. «Omtrent verscheidene zaken in de jongste Troonrede aangeduidwerd do gcwenschto over eenstemming verkregen. Op de vermindering ten vongen jare van het aantal gerechtshoven volgde thans eene nieuwe indeeling tier arrondissementen en kantons; enkele verbeteringen werden in do wetboeken gebracht en eene wettelijke regeling der coöpe ratieve vercenigingen kwam tot stand. «Voor tijden van oorlog en gevaar werden de wetten omtrent onteigening en inkwartiering herzien. «Vele speciale wetten strekten lot bevordering van nuttige openbare wol kenook van inter nationalen aard en eene verbeterde overeenkomst wegens de exploitatie van het ineerendccl der Staatsspoorwegen mogl uwe goedkeuring ver werven. «liet weren van besmetting der schepen uit zee werd geregeld met intrekking cener ver ouderde wet. «Hel tarief van rechten op den in-en uitvoer werd in dien mildcn zin herziendie onze han delswetgeving kenmerkt. «In het muntwezen voor Nederland cn Indië zijn nuttige wijzigingen gcbiagL «Wij mogen verwachten, dat de nieuwe wetten omtrent de militaire pensioenen cn het onderwijs aan tie Militaire Academie lot ver hooging van 's lands weerbaarheid zullen bij dragen. «Bij dat alles en een aantal zaken van beheer, door u behandeld bleef nog veel in een toe stand van voorbereiding voor uwen laleren wetgevenden arbeid. «In naam des Konings sluit ik deze Verga dering der Staten-Gencroal." TROONREDE heden Maandag 17 Sept. Mijne Heeren Het verheugt mijde vertegenwoordigers van het Nederlandsehc volk weder vergaderd te zien. De algemecne deelneming in den rouw die Mij en Mijn huis trof'door het Overlijden van Hare Majesteit de Koninginbewees op nieuw hoo nauw mijne onderdanen inet hel Koninklijk Huis zijn verhonden. Mijne betrekkingen inet de vreemde mogend heden laten niets te wenschen overgeene stoor nis werd daarin gebragl door den oorlog in het Oosten. De oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherij is voldoendedc vceslupe! vcr- eischt nog voorzorg. De handel is over hel algemeen dc crisisdie sedert eenige jaren heerschtnog niet te boven. Van het ten vorige jare geopende Noordzcekn- naal wordt een druk gebruik gemaaktook de verbeterde haven te I lurlingcn en dc krachtige voortzetting der werken aan den nieuwen Maas mond komen der scheepvaart ten goede. De toestand der geldmiddelen mag bevredi gend heetcnverbeteringen in hel belasting wezen zullen aan Uw oordcel worden onder worpen. Ik waardeer de belangstelling in kunst en nij verheid hij onderscheidene tentoonstellingen hier te lande gebleken. De zee-on landmagt kwijten zich voortdurend met loewijdig van hare belangrijke pliglen. De dienstendoor heide wapenen in hel noor den van Sumatra bewezenverdienen dank en lof. Nu, sedert maanden, in Groot-A ijeh geene militaire operatién noodig zijn geweestkoester ik de hoopdal na de onderwerping van nog en kele onderhoorighedononze krijgsinagt aldaar aanmerkelijk zal kunnen worden verminderd. Voor het overige is de toestand van Neder landsehc Indië voldoende; voorstellen hclrclFnde den aanleg van werkendie lot vermeerdering der volkswelvaart op Java mocteri leiden zullen u bereiken. Een wetsontwerp tot vermeerdering der ar beidskrachten in Suriname komt weldra lot uwe kennis. Ter voldoening aan de grondwet zal een nader voorstel worden ingediend tot verhooging van het getal leden der Tweede Knincr. Ik reken op uwe bereidwilligheidom nut tige en nuodige verbeteringen in verschil lende dcelen der wetgeving te helpen tot stand brengen. Moge op onze eendrachtige pogingenom slands welzijn te bevorderen, Gods onmis bare zegen rusten. Ik verklaar de vergadering tier Slatcn-genc- raal te zijn geopend.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2