ongeregeldheden met fermiteit gehandeld en vele nieuwsgierigeu kunnen dalhoewel on gaarnegetuigen. Men verhaalde zelfs dat er op straat ooren waren gevondenmaar een industrieel die er naar zocht, ten einde er op kermissen mee uit M stallen tot leering van jong en oud was niet aoo gelukkig er een te vinden. Een der straatjongens zeidat de respectieve eigenaren ze 's morgens heel vroeg hadden op gezocht en dat er nog al rusie om was geweest. Er waren die pretendeerden, dal hun oor door een ander was meègenomen maar ieder nam er toch ten slotte een nuèal paste 't niet precies. Beter «5én dan geen dacht men. Hel Donau-kanaal in Weenen was dezer dagen wit gekleurd. De inwonersdie 't zagen, maak ten zich ongerust over dit veischijnselwaarvan zij zich reeds epidemiëeo en andeie rampen voorspelden. Spoedig werden zij echter gerust gesteld nadat bekend was geworden dat de politie de ingevoerde melk gemeten had en bijna den geheelen voorraad al te rijkelijk met waterdeelen voorzienin den Donau had ge worpen. Er was dien dag gebrek aau «wateren melk" in de hoofdstad maar dit getrooste men zich gaarne, in de hoop dal de invoerders zich de ontvangen les ten nutte zullen makeu. Onze meisjes onder dat opschrift geeft de huisvrouw een artikel. Iets te doen in kamer, keuken en kelder zegt de schrijfster is thans geen mode meer." «Kook mij een paar eijeren zeide on langs eens een pas gehuwde tegen zijn allerliefst vrouwtje. Zij deed het. «Kind 1 zei de man ze zijn zoo hard als steen I" «En ik heb ze meer dan een half uur flink gekookt I" antwoordde hel vrouwtje dat zingt als een lijster. Neem van drie eijeren het wit en van drie eijeren het dojer" zoo las een andere jonge huisvrouw in 't Keukenboek «en 'l zou een lekker meelspijsje worden op den doopdag van 't eerste kind." Zij nam zes eijeren en nam van drie het wit en van de andere drie de dojeren man- liet schudde 't hoofdmaar zij danst als een houri Nu met tingen en dansen met eert prachtige rok en eene elegante coiffure, komt men immers best door de wereld. Zondag jl. is een man van 66 jaren gevankelijk naar 's Hertogenbosch gebragtonder bcschnl diging van een aanslag op de eerbaarheid van een 12jarig meisje gepleegd te hebben. Het militair hospitaal te Gent ingerigt voor 300 zieken is door brand vernield. Hel is nog in lijds gelukt de 65 aanwezige zieken naar andere gebouwen over te breDgen. Van bet meubilair eu materieel is weinig gered. Bij een eergisteren door de politie te Gio- ningen ingesteld onderzoek naar het vereischte gewigt der op de markt ter verkoop aangeboden boter werd proces-verbaal opgemaakt tegen J. H. vrouw van K. P. van Zuidlarenomdat het bleek dal hare koopwaar het vereischte gewikt niet bezat. Den 12. dezer is te Spij in het huis van een dagloouer, Hiernaux genaamd, brand ontstaan. Het vuur deelde zich rneè aan eene bedstede waarin drie jonge kinderen sliepen, welke allen in de vlammen omkwamen. Die ijselijke ramp gebeurde terwijl de ouders zich in het veld bevonden. Zondag ochtend omstreeks 11 uur geraakten in de Vlamingstraat te 's Ilage de klecderen van eene jufvrouw in brand waarschijnlijk door de vonken van een brandende sigaar. Gillende vloog zij tol voor den winkel van den heer V., waar zij in lichtelaaije vlam stond. Zij werd in allerijl in een winkel binnengedragen het vuur werd gedoofd nu zij na liefderijke verpleging naar hare woning vervoerd. Zij had slechts Jigte brandwonden bekomen. Te Luik zal dezer dagen een harddraverij plaats hebben van Luikschc katten. Twee jaar geleden had daar een soortgelijke wedren Jlaats die veel succes had en waaraan er meer an vijftig deelnamen. Zij werden juist om mid dernacht losgelaten in de kom van het dorp Chènée en waren een half uur later nagenoeg allen weder thuis, in welken tijd zij dus den «fiund van zes piglen hadden afgelegd. Zondag morgen werd de zoon van -^en ingeze tene van Venlo, die zich als commies met zijn makker tusschcn Velden en A:cen in dienst be vond door twee stroopers zoodanig in de borst getrullen dat zijn leven nier buiten gevaar is. Zijn makker bleef ongedeerdde daders zijn niet bekend, doch waarschijnlijk boeren uit den omtrek. In den nacht zijn twee gevangenen uit het huis van auest te 's üravenliage uitgebroken. Een, zekere van Wees werd onlangs lot tucht huisstraf veroordeeld wegens inbraak te Botter dam en te Utrecht en moest Donderdag weer terechtstaan. De tweedezekeren Ooslenbrug is veroordeeld wegens diefstal te Pietgijzenbrng en zal, in alwachliug van de beslissing op zijn cassatieberoep. Hun spoor is tot op het oogenblik nog niet ontdekt. Maandagavond heeft met den laatsten trein van Amsterdam naar Grouiugen een treurig ongeluk plaats gehad. De wisselwachter Gok, gestationeerd te Zuidlarenis uiel den trein in aanraking gekomen en totaal verbrijzeld. De ongelukkige, een oppassend ambtenaar, laat een diepbedroefde weduwe met 8 kindereu na. Men meldt uit Harlingen van 18 Sept. Een ongeluk, gelijk altijd en overal kan voorvallen, is in de Gymnasiiekschool alhier gebeurd. Tot afwisseling van de oefeningen mogten de knapen eenige minuten spelen en tot hel spel dat nu aanving moest de eene knaap den anderen grijpen. Twee van de alzoo spelende jongens grepen elkander, maar rolden over den vloer en de een kwam met zijn hoofd legen de plan ken zonder dal daarvan kwade gevolgen wer den voorzien. Wel klaagde hij over hoofdpijn, maar gevoelde zicii toch bij hel eindigen der les veel beter en in slaat om naar huis te gaan. Inlusschen bleek het, del een hersenschudding hel gevolg was geweest van den valhet kind is dezen moigen overleden. Aan de beoordeeling van den Hoogen Raad was eergisteren onderworpen hel cassatie-beroep van de wed. 't Hoen te 's Hageingesteld legen liet arrest van het geieglshol aldaar, waarbij zij wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden is veroordeeld tot 3 maanden celstraf en f 25 boete. Mr. Haas van Amsterdam droeg drie cas- saiiemiddelen voor, op grond waarvan hij de vernietiging van het arrest tegemoet zag. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 18 Sopt. Voorzitter de Weth. W. A. Croockewit. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de Heer Wijets wegens ziekte en de lieer Celosse met kennisgeving. De nutulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde zijn de rekeningen van de ge meentehet burger-weeshuis, het burgerlijk armbestuurde schutterijpl. schoolcommissie en kamer van koophandel, allen over 1870. De Voorzitter herinnert dal bij hel onderzoek in de afdeelingen geene aanmerkingen gevallen zijn tegen die rekeningenwaarop deze achter eenvolgens met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Voorstel van Burg. en Weth. om hel bedrag ecner rekening van f1003,78 wegens in 1870 door S. Knoppers geleverde houtwaren uit den post «onvoorziene uitgaven" over 1877 te vin den. De Voorzitter aan de lleeren van Persijn en van Heek eenige inlichting gegeven hebben de wordt het gedaan voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van Burg. en Weth. tot liet verlcc- nen van eene gratificatie aan den Commissaris van inkwartiering f50 en den gom.-bode W.' Stol f l0. Nadat de Voorzitter benevens de hee- ren van Walchten, van Persijn en Visser hier over het woord voerdenwordt het voorstel niet 11 tegen 2 stemmen (de lleeren Visser en van Persijn) aangenomen. Advies van Burg. en Weth. betreffende het verzoek van Mej. I. Poort oin vergoeding van f598.20 voor schade, volgens hare bewering geleden door «Ie onvoorzichtigheid van gcm.- weikliedcn bij liet rooijen van een boom be gaan. De Voorzitter en de heeren van Wnicht en van Persijn en van Sasse van Ysselt wisselden daaromtrent van gedachtenwaarna liet voorstel van Burg. en Weth., die billijkheidshalve eene bijdrage van f 118.20 wilden toekennen, met 10 tegen 3 stemmen (de lleeren Croockewil, Lagerweij en van Sassewordt verworpen en alzoo hel verzoek gewezen van de hand. Overgaande tol de voorziening in de vacante betrekking van lecraar in de Ned. en Hoog- duitsche talen en letterkunde aan de hoogerc burgerschoolwordt met ingang van den 1. Oc tober tol lijdelijk lecraar met algemeene stem men benoemd de heer P. Koekens tc Groningen. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen dooi de lleeren van tien Santheuvelvan Walchten, Herschel en den Voorzitter. Ingekomen zijn een ontwerp besluit tot voor waardelijke voortverhuring, voor den tijd van zes jarenvan a. de woning der kl. Koppel- poort aan L. Katnes voor ff>0; b. een stuk grond c. s. nabij liet Raadhuis aan J. W. Ilosbach voor f30; c. het torentje der Kampei binnen poort aan Mol voor l il; d. een stukje grond nabij het Haventje aan II. Hoe/hout te Bunschoten voor 1 5 per jaar. Ter Secretarie en te be handelen in eene volgende vergadering. Koninklijke goedkeuring op de helling van schoolgeld van de llerhulings-school. Voor informatie. Verzoek van den Heer P. J. Isaacson om eene algemeene aanstelling als Makelaar. Op voorstel van den Heer Herschelondersteund door den Voorzitterwordt z. h. o. besloten het advies der kamer van koophandel inlewinnen. De hoofdbeginselen van bel thans ingediende wetsontwerp tol regeling van de sleiklc en in- rigting der schutterijen komen iu hoofdzaak neder op hel navolgende. De rustende schutterij vervalt. Er zijn 'wee klasse® van oproeping de eerste beslaat uit de ongebuwden en weduwnaars zonder kinderen, de tweede uil de gehuwden. De sterkte der schutterij bedraagt 4pCl. van de mannelijke be volking. De schuilei pligt vangt aan iu het 21sie levensjaar en -.udigt na liet 34»te. l)e opgc- roepenen gaan na 10 jaren militaire ol schut ter lij ke dienst over iii de reserve, welke alleen in lijden van oorlogsgevaar wordt opgc. epen tot behoud der inwendige rust. De eerste klasse van opgeroepenen is voor de oefeningen ver deeld in twee klassen, waarbij de schutters worden ingedeeld naar gelang van hunne ge- geoefendheid. De meestgeoefenden worden jaai- geduiende 20 uien opgeroepen, de overigen gedurende 80 uren. Plaatsvervanging bij de mobiele schutterij is geoorloofd rnits de veiv.ingenc geen oflicei /.ij of tol de icservc behoorten de vei vanger niet ouder dan 40 jaren zij en vroeger gediend hebbe. De mobiele schuilei ij staat onder de krijgswetten. Eerste Kamer. Al de nieuw benoemde leden zijn toegelaten. De Voorzitter beeft daarna, bij de aanvaar ding zijner betrekking, een vernieuwd beroep gedaan op de welwillende ondersteuning zijner medeledenreeds vroeger ruimschoots onder vonden. Wij allen zeide li ij o. a. hebben slechts één doel, de bevordering van 't alge meene belang, en dat wij daarnaar slicven onder de meest loijale verhoudingenneemt vele aanleidingen weg lol verstorend misverstand. Zijnerzijds zal hij tot behoud van zoodanige verhoudingen medewe'ken en steeds de onpai- tijdigheid benachten. Voorts is aan den griffier der Kanier, den heer Singeridonck op /iju verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag veileend, onder bijzon dere dankbetuiging voor de veelvuldige, goede en trouwe diensten gedurende 34 jaren bewezen, lieden de benoeming van een nieuwen griffier. De heer de Jonge, couiinies-griflicr beeft zich bij adies daartoe aanbevolen. Tweedo Kamer. De Tweede Kamer heeft tc halt twee eene zitting gehouden. De geloofsbrieven van alle nieuwbenoemde leden zijn in orde bevonden en de leden dus toegelaten. Tot eersten eandidaat voor het voorzitterschap is gekozen de lieer Dullei lmet algcmei ne stemmen op 2 blanco na tot tweeden eandidaat de heer Storm van 's Giavesandetot dcidcil eandidaat de lieer Cieuier». De candidalenlijst zal aan den Koning vvoidcii aangeboden. Talegrammen. St.-PetersburgI!) Sept. (Officieel). Gorni Studen 17 Sept. De insluiting en hel besc hieten van Plewna duren voort. De batterijengesteld op de posiliën die door don grootvorst zijn gekozen, brengen den vijand groolc schade aan. Generaal liadetzky meldt uil den Scltipka-pas datna oen bombardement van vijf dagen de lurken, onverwachts ten drie uur 's morgens, storm liepen op het lort Nikolaas. Ten vijl uur geschiedde dc aanval over de gansclie linie, 20.000 man namen cr deel aan. N i een gevecht van negen uren werd de vijand niet onzagge- lijkc verliezen afgeslagen, liet verlies der Russen bedroeg aan gewonden 10 officieren en -WO soldaten, aan dooilen 100 man, onder deze de vleugel-adjudant Meslst herik v De overste Liachaiinkolf werd ligt gekwelsl." Konstantinopel18 fccpl. Volgens de laatste

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2