verborgen hot-ken in die buurt na dien nacht heeft doorzocht tonder hen te ontdekken. Waarschijnlijk hebben zij zich dus langs bui tenwegen naar het land begeven en tullen tich vermoedelijk wel in den «.mi rek of welligl telfs verder van hierbij den een ut' anderen boer ophouden Oat zij «laar niet lang onopgemerkt tullen blijven nu elk politie-dienaar van bun signalement voorzien isligt voor de band en ik begrijp tells nietboe tij zich tot heden verbolgen hebben kunnen houden. De agént van politie der 4c sectie Blankvoort wandelde Maandag in burgetkltèren op de Looi- jersgrachl te Amsteidam en zag een tioepjon gens op straat dobbelen. Aanstonds nam bij hel besluit aan dit op den openbaren weg on- geooiluofde spel een einde te maken, en raapte de steenen nadat een der spelers weder opge worpen bad kalm op en greep den speler bij den kraag om hem naar den naastbij lijnden politiepost te brengen. Terstond echter schoten vele jongens toe om hun speelmakker te ontzet ten doch Blankvoort hield wat hij had. Up eens echter voelde hij dal hij met een mes in den rug werd gestokenwaarop ook hij een dolkmes trok en zich te wtèr stelde, altijd den speler met de linkerhand vasthoudende. Twee burgers bielpen daarop den wakkeren agent, en de speler werd medegenomen. Toen men aan den politiepost was gekomen, werd ontdekt dal aan Blankvoort een vrij diepe wonde was toegebragt. Hij begaf zich daarop dadelijk naar het gast huis, waar de wonde ondei zocht en verbonden werd. Deze is echter gelukkig niet van dien aard, dat Blankvoorl de dienst behoeft te slaken. Men hoopt den dader te pakkeu. Aan de Standaard wordt van zeer bevoegde handgeschreven: «Maar luid van buitenlandscbe berigten en van in de residentie en elders loo- pende geruchten wordt Nederland door een on heil bedreigd, dat de waardigheid van zijn ge liefd vorstenhuis eu de eeuwenoude banden tusschen dat huis en de natie diep zouden schokken. Moge Gods goedeiiicrendheid dat onheil afwenden Mogen ook de raadslieden der kroon hunne groute verantwoordelijkheid ten deze levendig beseffen I" Hel blad voegt er bij In zulk een bagcbelijk oogenblik heeft ook de christelijke pers eene roeping." «Bij het overnemen van het bovenstaande" zegt hel Handelsblad «meenen wij te moeten opmerken dat de Standaard blijkbaar doelt op geruchten aangaande huwelijksplannen van hei hoofd van den staat. Wij welen niet met zekerheid wal daarvan is en wenschen ook nu niet af te wijken van den stelregel, dat het particuliere' leven ook van de hoogstgeplaatste personen niet is publiek domein tenzij door hunne handelingen het algemeen belang schade zou kunnen lijden. Juist dit kunnen wij nog volstrekt niet nagaan. Vooral in een consti tutioneel land echter loopt bel opeubaar belang, het algemeen belang der natie, zeer stellig ge vaar van handelingen, die bet prestige zouden kunnen verminderen dat de kroon moet blijven omgeven. Aan de raadslieden der kroon al lereerst de taak om daarvoor te waken. Eerst wanneer die laak blijkbaar boven bunne krachten gaat, hebben anderen bet recht van medespri-ken. Maar wel mogen wij wenschen dal de regeering in omstandigheden die voor haar buitengewoon moeijelijk kunnen zijn de wijsheid en de kracht zal weten te vinden om alles in bel waarachtig belang van koning en volk tol een goed einde te brengen." In een paar onzer bladen", zegt 't N. v. d. Dag" wordt met ernst gesproken over het reeds sedert eenige weken loopende gerucht, aU zou Z. M. onze koning zich weer in 't huwelijk wil len begeven. Wij houden dit gerucht voor wat 'lis, ja, met bel oog op den rouw over onze koningin die nog zoo kort geleden den koning ontviel, achten wij hel hoogst bedenkelijk dat 't verspreid wordt. Indien bet evenwel meer dan een gerucht mogl zijn, zou zonder twijfel ook de vraag te pas komen, in hoeverre de voorge nomen verbindtenis van dien aard is, «Jat de natie er in kan berusten. Bij verbindtenissen van gekroonde hooiden moet meer nog dan voor bet politiek belang (waaraan wij voor ons riet dan een zeer ondergeschikte waarde hechten) gewaakt worden voor de waardigheid der kroon. Doch wij vertrouwen dal onze koning de laatste anl wezen die dit uit het oog verliest. Het Dagblad zegt met de meeste stelligheid dat os huwelijksplannen niet bestaan. Gfruimen lijd geleden is de aandacht op het out, dat de stok als wapen voor de politie op leveren kan, gevestigd in een adres, door den heer J. C. van Schermbeek Jr„ hoofdcommis saris van politie te 's Hngcaan 7.. M. den ko ning gezonden. Hij verzoekt daaiiti dal bet Z. M. beliage een besluit uit te vaardigen, hou dende goedkeuring om de nmbterintcn en be ambten van politie, des verlangd, te voorzien van een houten stal als leekeri van gezag en nragts- ol verdedigingsmiddelwaat«>p zijn afge beeld dc Koninklijke kroon en hel koninklijke naamcijfer, en zulks op bet voetspoor derEtt- gclschc politie, die geen sabel ol ander wapen draagten" daardoor elk militair karakter mist. LI. Zaterdag begaf zich M. D. oud 23 jaren, dienstknecht, wonende te Gulpen, vrijwilig in hechtenis te Maastricht onder het afleggen der volgende ver klaringen dat hij den votigen avond onder Gulpen een man had ontmoetdie hem met een slok dreigde dal hij bevreesd voor de gevolgenzich van zijn slok had bediend en den dreiger ter aarde gaslagcn dat hij bij zijne tehuiskomst vernam, dat zijn boezemvriend was doodgeslagen en wel op de plaats, waar hy be doelde ontmoeting bad gehad. De jnslitie doet onderzoek en zal over deze duistere zaak wel eenig licht verspreiden. Vrijdagavond omstreeks half 9 uur is in hel plantsoen nabij de Willeurspoort te Amsterdam een kind gevonden in een doek gewikkeld en met een zuigflesch aau den mond. Te Amsterdam heeft eene moeder terwijl zij bezig was brood te snijden in drift met een mis naar baar zoon geworpen maar haar dochtertje onder het oog getroflen dat daarop naar bel gastbuia is vervoerd. De Londensche Academy meldt dat Thiers in zijn testament aan Klankrijk een aanzienlijk legaat vermaakt heeft, namelijk: aan den Slaat zijn gelegateerd al zijn verzameliugen en de rijke collectie politieke bescheiden die itij voor zijn werken bijeenbragtbenevens hel huis dat na de commune gedeeltelijk op Staatskosten voor hem werd herbouwd. Dal buis zou tot een museum worden ingerigt. De pakelleu die manuscripten en documenten van liet hoogste politiek en diplomatiek genigt bevatten, welke door hem bij het schrijven van de llistoire de la Revolution en de Histoire du Consulal el de i'Empife gebruikt werden en welke bij ge kregen had van dc familicn der historische personen of in afschrift van de buitenlandscbe kabinettenzullen in de nationale archieven bewaard worden. Vooral zullen echter de vrien den van Ihtere alles daaruit nemen wal van persoonlijken aard is. Jl. Zaturdag nam een reiziger aan hel station van de Nederl. Kbijnspoorweg-Maatschappij te Arnhem in een spoor rij tuig derde klasse plaats naar Botterdam. In de nabijheid van Ede bragt bij zijn hoofd buiten het portier, in welke houding hij zulk een geiuimen tijd bleef, dat zijne mede-passagiers vermoedden dat hij door eene ongesteldheid overvallen was, die in bet belang der zindelijkheid van den wagon eenige verademing in de vrije lucht eisebte. Daar deze persoon evenwel bewegingloos buiten het raam bleef hangen klom de ongerustheid der passa giers die werkelijk niet ongegrond was, want toen zij zijn ligchaam naar binnen wilden bren ger. bespeurden zij een lijk te omvatten. Zijn verblijf builen hel raam strekte lot volvoering van een zelfmoord door middel van een penne- nicswaarmede hij zijn hart doorboord had. Hel lijk werd naar hel station Maarsbergen ver voerd. De levenlooze was een fatsoenlijk gekleed persoon naar gissing een Engelscbruan van 30 a 34jarigen leeftijd. Men vond nog eene geldsom van f 60 op hem. Tweede Kamer. De outwerp-registratie-belasting beoogt: 1. vervanging van bijna alle onderscheidene vaste registratie-regten door een unilörm-rcgt van een guldenen 2. beperking van de evenredige registratie-regten tol die op aannemingen en op overgang van roerend en onroerend goed. In de successiewet wordt voorgesteld dat behalve belasting*op successie, voor roerende zakendie beslaan in effectenaandcelen enz., bovendien een regt van' overgang worde be taald ad l/* der waarde. Belasting op successie in nederdalende regie linie is bij bet ontwerp bepaald op 1 pcL over het zuiver saldo des boedels en die op successie in opgaande regie linie op ."J pet. over dal saldo. Een nieuw ontwerp voor dc patent-belasting zal uilgaan van het beginseldat jaarlijks een zeker percent van vermoedelijke handclswinst als bcfasling wordt gelieven. Paragraaf 9 in het onlwcrp-adres van ant woord op de troonrede luidt «Op onze bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen kan ten allen tijde worden gerekend. Aan zoodanige verbetering ecliter licell vóór alles de wel op liet lager onderwijs hehoertc. l)al een zoo gewigtig volks belang schade lijdt door liet gemis aan over eenstemming tnssclien Hegeeiïng en Vertegen woordiging wekt algemeene en diepgevoelde teleurstelling op. He Minister Heemskerk criliscerdc dc para- graai', waaromtrent hij opheldering van de com missie vroeg. Ilij karaktiseerdc baar echter als eene weigering om met de Regeering liet wets ontwerp op hel lager onderwijs lebebandelen, hetgeen hij na den gebezigden aandrang niet kun overeenbrengen met de bonding en de waardigheid der Kamer.' De lieer Kappeyne zet liet standpunt der Regeering en van de liberale partij uiloenten aanzien van de onderwijskwestie, en licht de bedoeling der zinsnede toe. Zij strekt oin te constateren dal er geen overeenstemming met dc Kamer in zake 't lager onderwijs bestaat. Welk 't gevolg van de aanneming der paragraaf zal wezenlaat bij aan 'I constitutioneel gewe ten der Regering over. Dok hier meent hij dat eene behandeling der wet op liet onderwijs, waarop de Minister aandringtvoor dezen zich zal oplossen in: «se soiimellre ou se démettrc" (dc bekende uitdrukking van (iamhetta in zijne te Rijssel gehouden redebeteekeiiende zich tc onderwerpen ol heen te gaan.) Ilij bestrijdt wijdei s alle auiemlementen. Met 44 legen 28 stemmen is paragraaf 9 en daarna bet gans»lie onlwcrp-mlres a an ge* n o m e n. De atidicnliën der Ministers zijn gisteren af gezegd. Sommigen zien daarin eene voorbode dat het Ministerie zijn ontslag zal aanbieden. Toch meenen anderen dat eene ontbinding der Tweetlc Kamer zal gesrhiedertwaardoor liet Ministerie minstens nog «enigen tijd in functie kan blijven. De Amst. Cl. zegt «En zelfs een de Heuufortdie openlijk voor dit onderwijs ontwerp een lans lieert gebroken zelfs bij verloochent zijn geschrift en ontrukt met dc meerderheid liet kabinet den bundel die het afgedwongen is om als wapen tegen de Regering zelve te gebruiken Onder do 44die voor «Ie paragraaf stem den bevond zich de heer de lleaufurtwaar over de Amst. Cl., als biet boven, zich teregt verbaast. Immers, hij schreef ten gunste van 's Minis ters ontwerp. Maar toen wcnschtc de heer de lleaufort in 't district Tiel tot lid der Tweede Kamer Ie worden gekozen. Üudrvoor had hij de stemmen van de ministerieel-gezinde kiezers noodig. Thans is hij gekozen, en hij veroordeelt den Minister. On lient Ie >ot de rhambre d'un Minislre gaand il est en place et qu'on reut pan enirpour te lui jeter sur la tête eu conspirant pour Ie /o>cer de se dêntellre. AMERSFOORT27 September 1877. Ter verkiezing van oen lid voor de Provin ciale Stalen van I Ircclilin hel hoofdkiesdistrict Amersfoort, op Dingsilag25September jl., zijn 497 kiezers, van de 964 kicsgcregligdcn, .ter stembus opgekomen als Amersfoort Raarn bunschoten Eemnes. Hoogland Lensden Renswoudc Soest Stoulenburg U|>i:iii||£ in;r MIMII!)! ICIJI'S, op Woensdag 26 September jlwas: 497 stembiljetten, af blanco 1 geldige stemmen 496 volstrekte meerderh. 249 Er zijn uitgebragt op de Hoeren W. BEUKERS157 stemmen Jhr. J. MARTINI VAN GEKKEN 150 T Mr. IV. II. de Hcau/ort W. A. Croochewit75 Mr. S. J. A. van Walchren.17 Mr. van Saste van Ysselt. 2 G. Stalenhoef n. 496 stemmen. Diensvolgcns zal Dingsdag 9 October c. k. •rial kin.i-n. (««•tal «>|i|(«ki kina-ra. 400 198 131 56 78 61 67 .12 8:1 25 50 21 25 1 "9 112 88 18 7 964 497

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2