Tusschen Sit Jende en Marienfcld werd de donkerste plek uitgezochtopdat dc machinist niets zoude kunnen ontdekken en om 10 uur 50 min. legde Sch. zich in een naauwsluitend pak tusschen de rails. De anderen wachtten en zagen staroogend den trein naderen. Hij kwam digibij had de plek bereikt en reed over Sch. lieen. De toeschouwers die duizendmaal berouw hadden gehad van hunne daad, liepen op den man toe, die nog roerloos neerlag. Hij was buiten kennis, maar werd weldra ltijgebi.igt en had geen letsel bekomen. De weddingschap om ecne som van 75 mark was gewonnen en men vierde avonds een gloeijend feest. In teer opgewekte stemming kwam de man te huis eo verried nu zelf zijne vrouw 't gcheele geval. Zij sprak geen wootd; ook den volgen den morgen bleet zij zwijgen en toen hij 's middags te huis kwam, vond hij een hriei van zijne vrouw waarin zij hem mededeelde dat zij voorloopig naar haar ouders huis gingom dat een man, die dergelijke streken uitvoerde zijn gezin niet liet had. flel Utrcchtsch Dagblad verneemt dat het prol. Vreede isdie geweigerd heelt den eed als hoogleeraar op nieuw ai te leggen. Indien één hoogleeraar kinderachtig genoeg moest zijn om ook in dezen weer te trachten Nederland te vervullen met «Ie bruit desa personae1'dan kon het natuurlijk niemand anders weten. A ui s t. C t. De Times bevat een mededeeling van den hcei Piazzi (Smith)directeur van de sterren wacht te Edinburg, waarin de beroemde ster re- kundige verklaartdal zijn waarnemingen hem vrijheid geven om zoo goed als met zekerheid te voorspellendal de aanslaande winter bij zonder streng zijn zal en dat wij vooral vóór Janoarij reeds veel koude zullen hebben. In het algemeen, zegt hij zal de winter veel op dien van 1870 gelijken. Aan de acte van beschuldiging tegen Jan Elders, oud 23 jaar, landbouwer te Z.veeloo, ontleenen wij het volgende: Met Mei was Willcmlien Harms uit Kmmen als dienstmeid komen wouen bij de wed. Mensing te Zweeloo. Zij had verkeering met Adolt Lem- roen uil Noord-Barge, maar haar vader was hier tegenomdat deze jongman wat veel dronk en om nu een einde aan die veikeering ie ma ken ging zij te Zwcelo dienen. Maar hij zocht haar ook daar op, o. a. Pink.ter Zondag den SO^ten .Mei jl. Dit bleet niet onopgemerkt bij de Zweeloër jongens en velen hunner verloetden bij de woning der wed. Mensing waaronder ook Jan Elders, wieti enkelen aanraaddeo om naar Willemtien te gaan. Toen zij des avonds de blinden der woning van builen zou sluiten, werd zij door de jongens aangesproken en stond zij Elders toe met haar op den deel te gaan waar deze een tijdlang met haar praatte. Daarna verwijderde hij zich en Adolf Lemraen bleet er tot 's avonds circa halt 12 a 12 uur in huis. Gedurende al dien lijd waren de jongens om en bij de woning blijven loopen om Adolt Lemmen op te wachten. Bij zijn vertrek zag hij tal van jongelui op heleti, sprak met som migen en ging vervolgens zingende zijns weegs zooals hij gewoonlijk plagt te doen wanneer hij van zijn meisje kwam. Jan Elders met twee zijner makkers volgden hem ot liever stj sloegen een zijpad in om hem voor te komen, wachtten hem op achter de heg van den tuin der pastorie en toen hij hen naderdewierpen zij met bongels en knuppels naar hem. Vloekende riep Lemmen hierop uil «zoolang ik nog een schat heb, is er geen nood," doch niettemin begon hij hard over een naastgelegen stuk bouwland te loopen. Beschul digde en zijne makkers vervolgden hem ook daar steeds met bongels naar hem werpende. Eensklaps blijft Lemmen staan met een bungel in de band, waarop beschuldigde bij hem komt en begint hem te slaan. Aanvankelijk verweert Lemmen zich; maar daar krijgt hij van beschul digde een slag op bet hoofd zóódat hij onmid dellijk neervaltslechts een zucht slakende. Beschuldigde geelt hem vervolgens nog een slag op den rug of iets lager, maar nu schijnt het zijne makkers te erg te woiden althans een hunner^egl «jongensschei uit." Intusschen lag Lciumen daar op het land te snorken. Men ging nog eens naar hem zien hij snurkte en de jongens gingen naar huis. D>'0 volgenden morgen passeerde een boer uit Zwcelo deze plek en zag daar een vreem deling liggen met tnoeijelijke ademhaling. Uit zijn neus druppelde eenig bloed en ook was er bloed in zijn oor. Naast hem lag een mesje en om hem heen lagen knuppels. En toen de boer op fjn roepen geen antwoord van den .tij,.; kreeg, ging hij naar den wethouder o ui ruededcciing van 'l geval te doen en zond iemand naar een doctor. Mede werden oen paar arbcitlcis gehaald en men bcgat zich vervolgens naar de plek des onheils, waar de wethouder reeds bij den vreemde was die inmiddels enigs zins in tuecs opgerigte houding zat. De beide arbeiders riglten den vreemde overeindwelke poogde te loopenmaar het niet verder bragl dan het verzetten der beeoen die het ligchaam niet meer konden dragen. Men bragl hem naar de naaslbijzijnde woning die der wed. Mensing waar men hem op een stoel plaatste en Wil- Icmticn meehielp om hem hel bloed at te was- schen. De burgemeester en de docter kwamen en zijn toestand bleek hopeloos. Op last des burgemeesters werd hij vervoerd naar iemand, die hem zou oppassen. HÜ werd er op een leger neei gelegd en er is den ganschen nacht bij Item gewaakt. Maar dien nacht was Lemmeti zoet woelig en onrustig, vooral aan het hoofd scheen hij veel te lijden want gedurig greep hij er naar en wierp er dan de koude comptessen al. In den namiddag van den volgenden dag, den 22slen Meiwerd hij ergertoen begon hij. tenlelend en rogchelend adem te halen ge lijk een stervende, en te braken, waarbij bloed te voorschijn kwam. Vervolgens werden zijne gelaatstrekken langzamerhand blaauwachlig en legen 4 a 5 nur hield zijne ademhaling geheel op. Den volgenden dag ia hel lijk op last der justitie in- en uitwendig geschouwd en de des kundigen hebben als hun oordeel uilgesproken dat de dood van .Lemmen moet worden toege schreven aan heriendrukkingopgevolgd door hersenverlatumitig over het geheel het volko men beeld van hersenberoerteen zulks ten ge volge van verwondingen der schedelbeenderen, en uitstorting van bloed binnen de schedelholte, veroorzaakt door hel werpen of slaan met zware stompe ligchanien tegen hel hooid. Beschuldigde heeft zijn daad bekend, maar ontkent, de bedoeling gehad te hebben om Lem men te dooden bewerende, dat zijneeuig doel is geweest om hem bang te maken. Tusschen Woronescb en Mestaw aan de Don verongelukte een spoorwegtrein waarin 400 ge vangene Abchazisclie opstandelingen naar Siberie getransporteerd werden. Zij waien aan elkaar geketend en verloren allen hel leven. Dit is zeker wel hel eerste spoorwegongeluk waarbij geen enkel passagier behouden bleet. Een bankier had een knecht van het platte land gekregen die nog gedrild moest worden. Op zekeren dag was er groot diner bij Mosenthal. Na het eerste geregl zegt de gastheer lot den nog zeer onbedreven Jan Borden verwisselen. Deze nu volvoerde dc verwisseling met de grootste gemoedelijkheid door iederen gast het gebruikte bord van zijn buurman te geven. Volgens het U. D. is aan het «groenloopen" bij het utrechtsche studentencorps voor goed een einde gemaakt. Wij gelooven niet, dat dit in het belang is der aankomende studenten die door het «groenloopen" gemakkelijker kennis maakteu dan nu het geval zal zijn en er tevens een soort van remming in vonden tegen al te vroege studenticosileit en dartelheid. De mis bruiken die hel «groenloopen" soms aankleef den hadden hei heilzame niet moeten doen vergeten. A m s U C t. Zitting van don Gemeenteraad van Amersfoort van 8 October 1877. Voorzitter de Wethouder W. A. CroocktwU. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heer Wiiers wegens ziekte en de heer van Walchren. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel van Burg. en Weth., tot voortverhurine van vijf kleine per- ceclenvoor den tijd van hoogstens zes jaren. Aangenomen met algemeene stemmen. Verzoek van den aannemer J. van den Berg om acht Jindeboomen, eigendom der gemeente die vóór de in aanbouw zijnde vijf huizen staan aan den Naarderstraatwegte doen rooijen. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt z. h. o. besloten Burg. en Weill, te mag- tigen daaromtrent te handelen op de wijze als hun het meest in het belang van de gemeente voorkomt. ingekomen zijneen uitvoerig rapport van de'plaatselijke schoolcommissie over den toe stand van het lager onderwijs voor meisjes. Daarbij wordt voorgesteld om aan de openbare school van den heer C. J. van der Nagel cene tweede meisjes-klasse te verbindenwaarin ook de Franschc Engelsche en Hoogduitsche talen en de vrouwelijke handwerken onderwezen wor den, en daartoe voorloopig cénc hulponderwij zeres (met hoofdaclc) te benoemen. Te on derzoeken in de afdcelingcn. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanleg gen, in 1878 en 1879, van onderscheidene openbare werkenen het aangaan van oenc geldlecning van f44000 a -'{ï 7® verdeden in twee seriën, voor de helft in elk dicrjaien uittcgcvcn. Als voren. liet vorenstaande betreft de vernieuwing van dc navolgende Straten Weverssingel, van de bloem, tot de kampstraat, id. klinkeipad id. waterkant Nieuw errant, vandelangeslr. tolde muurhuizen. Kortegracht, Drieringcnst., kortegr. Buiten de Slijkpoortvan de slijkpoort lot den Woudenbergerstraatweg. Singel, (Zuidz.) v. d. S. andricsstr. t. d. varkenm. id. waterk. Singel, (Westz.)varkensmarktlurftonbr. id. waterk. Ilavik(Zuidzijde). id. (Noordzijde). Wegen Leusdcrwegv. d. Woudenb. strw. lot Leusden. Walersleeg, Leusdcrweg tolde Utr. weg. Wolfersteeg, OudeSoesterw. i KI. Kopp. Liendertschew. llooglanderw. Linie. Walersleeg, v. d. Liendertschew. L.igeweg. Lageweg, v. d. Walersleeg tol de Kamppoort. Groote Nachtegaalslecgvan de Steenenbrug tot den Uandenbr. weg. Bestralingf33755. Wegen 5742. Kademuur groote Koppel 3089. Brug bij het Pensionnaut 1150. f44336 Verzoek van Mr. J. W. Sluiterbenoemd notaris te Heerenveen, om eervol ontslag tegen Nov. uit zijne betrekking van leeraar in de Staat huishoudkundeenz. aan de hoogere burger school. Te behandelen in eene volgende vergaderingnadat Burg. en Weth. en de inspec teur volgens art. 29 der wet op hel middelbaar onderwijs zullen zijn gehoord. Kennisgeving van den heer P. J. Isaacson dat hij zijn verzoekom lot Makelaar te worden aangesteld, intrekt. Voor informatie. Verzoek van hel departement der maatschappij tot nut van 'l algemeen om tegen eene door den gemeenteraad te bepalen koopsom eene strook gronds van het Zand afteslaan, ter breedte van 3 meters en ter lengte van 14 meters, voor den bouw van eene burger-bewaarschool met overdekte en open speelplaatsen van eene kin derbewaarplaats (crèche). Gesteld in handen van eene commissiewaartoe de Voorzitter aanwijst de hoeren van PersijnMethorsl en Viseer. Adres van 19 ingezetenen, aandringende op voorziening in de behoefte aan uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Ter secretarie.. Goedkeuring van Gedep. Staten op de vast stelling der jaarwedde van het onderwijzend personeel aan dc llerhalings-school. Voor informatie. Ten slotte worden de halfjaarlijksche raads- afdeclingen bij loting zamcngesteld als volgt 1e afd. de heeron ran Same van Ysselt (Wet houder), van Bw g\tredenHerschel, Drijfhout van HuoffLagerueijSctiellus en Visser; 2c afd. de hecrcn tlroockeivil (Wethouder), van Beek, Cetosse, Methorst, van Pers ijnvan den Santheuvel en van Walchren. Telegrammen. Blijkens een bij liet departement van koloniën ontvangen telegramzijn den 21 September jl. door een storm groote verwoestingen op het eiland Curasao aangerigl. Ook liet eiland Bonaire heeft geleden, doch Aruba bleef gespaard. Voor den hongersnood op dit laatste eiland heeft de Tijd tot lieden reeds f2185.02 ont vangen. St.-Pelersburg, 9 Oct. Officieel. Uit Karajal is van gisteren berigt ontvangendat den 30 September bij Cainet en 3 October bij Dsche- inikcnt een bende oproerlingen3000 man sterk verslagen werd. De opstandelingen verloren 550 m3n en 300 werden van hen gevangen genomen. Onzerzijds werden 2 officieren en 12 soldaten gewond 1 luitenant cn 3 soldaten vermist. Volgens de laatste berigtcn heeft Mukhtar- paeha op 2 en 3 October ongeveer 6000 man verloren. Bucharest, 8 Oct. (Daily News.) Dc arbeid aan de russisch-rumaansclie belegeringswerken voor Plevna wordt ijverig voortgezet, onder leiding van generaal Todleben. De troepen van Plevna gedetacheerd cn naar het leger van de Janlra gezondenzijn weder aangevuld door de reserves uit Bumanië en Rusland. Vriezend en stormachtig weder heeft dc brug gen te Sislowa en Nikopolis onbruikbaar ge maakt voor voertuigen gedurende dc twee laatste dagen.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2