openbase vergaeebing eerste h7f0theel danes!!! attentie. agenten gevraagd HEIEN' to MISLAID Men schrijft nit Amsterdam Van drama op de tfrouwersgiacht is't weinig oieuw». Men verteken dat er aao den telfmoord niet te twyfelen valt. Er is een paket gevoudeu houdende twee gouden ringen en de brieven van aijn meisje, mej. T, onderwijzeres. Uil kan alles hebben opgehelderd omtrent den zelfmoord des heeren Kets. Men vermoedt thans dat bij zich gebonden hadom zijn polis van levens verzekering te redden. De geheimziunige zakdoek, die men vond, is eikend als de zijne. Het eenige onverklaarbare teii iswaar is bel mes Üe politie vermeent J&i het uit hel taam is gevallen en door een vooibijganger is opgeraapt, die het leukjes in rijn rak heeft gesloken, en niet met de politie wil Kennis maken. in Januaiij van dit jaar wekte een verschrik kelijke mooi ilaan slag in Kalbsiieth Got ha al- ccmeene opgewondenheid en verontwaardiging, ■iet gezin vau den molenaai Straubebestaande uil man vrouw en acht kinderen, werd met zware hoofdwonden bewusteloos gevonden. De «rouw die met de acht kinderen op twee bovenmiers sliep, was blijkbaar in den slaap overvallen en ontving met een slomp werktuig ver oioedel ijk een hamer een slag op hel hoofd dezelfde behandeling ondergingen acht kinderen. De uian die beneden sliep had onderscheidene hooiuwonden. Hoewel de meeste wonden levensgevaarlijk waren, zijr. allen thans in zooverre hersteld, dat !.el onJeizoek kon plaats hebben en nu idee'». dat de man en vader de misdaad bad gepleegd. De wenden die bij had waren met een mes ioegebragi en van weinige beteekenis. De meeste kinderen en ook de vrouw zullen geJuiende hun leven de gevolgen der wonden ondervinden; een paar kinderen zijn stomp zinnig. De booswicht werd de/er dagen lot 15 jaar tuchihuisslial veroordeeld. In hel Nieuws- en Advertentieblad voor De- deojjvaart enz. wordt gewezen op verregaande baldadighedendie in de gemeente Avereesl geschieden. Vooral in 'l Achterveld zou bet niet pluis cyit. Daar moet zich een troepje gevormd hebben om voorbijgangers wie dan ook van hun neus te berooven. Een zekere H. G. is o. a. Zondag avond hel slagtoffer van deze barbaar- S'-he liefhebberij geworden. Men heeft hem bij kant len geloclen neus afgesneden en ware hij niet »t»r behulp van eenige personen die op rijn liuipgi.schiei waien toegeschoten ontzet en naar iiuis gebiaglhij waie voorzeker door het veeltuldig bloedverlies bezweken. In hel perceel Keizersgracht hoek Piinsen- stiaat te Atu-ierdaai bewoond door den tapper J. I., .Muller heelt Maandagavond om negen ure, eene gasontploffing plaais gehad. Drie deu ren en twee ramen werden verbrijzeld, de vloer gcJcelielijk vernield en hel huisraad stuk ge worpen De tapper en zijne dochter bekwamen zware brandwonden, die door de manschap der brandweer weiden verbonden. Overigens be hoefde Je brandweer geen dienst te doen daar geen brand omstond. Men zij toch steeds vooriigtig met de behan deling van gaskranen en ornanientschioeven aluile bij het ruiken van gasluchl de groote kraan en zorge dat een spoedig en voorziglig onderzoek naar de oorzaak daarvan worden ingesteld. Telegrammen. St.-Petersburg19 Nov. Volgens eene zoo even ontvangen dépêche in de Golos uil Weren- Kal.h van gisteren hebben onze troepen met ▼oorbeeldelooze dapperheid gestreden. De Tur ken verdedigden zien wanhopig. Een deel van het garnizoen trachtte zich door onze troepen heen ie slaan naar Üllimaar werd door de kavallerie afgesneden. Er zijn zevenduizend ge vangenen gemaaktwaaronder twee pachaas en de thel van den staf der artillerie. Wij hebben vaandelsdriehonderd «tukken geschut geweren munitie en levensmiddelen buit ge maakt. Onze verliezen zijn nog onbekend. Konst.mtinopel19 Nov. De Bussen hebben de position van Chahi-pacha b6 Orckanië aan gevallen do< h zijn met greote verliezen te ruggeslagen. Soliruan-pacha zou de vermindering der rustische strijdkrachten zich ten nutte ma ken en tot eene offensieve beweging overgaan. Sb-Petersburg19 Nov. (K. Z.) Officieel. Bo- got, 18 Nov. Van den 14: Kolonel Launitz, met twee eskadrons huzaren langs den straatweg naar Basardschik oprukkendetastte bij Orman Kajusu een troep bereden Turken en Circassiërs aan, en maakte 400 stuks vee en 200 paarden buit Op 10 Nov. tastten 4U0 baschi-bazoeks en Circ-issiërsbenev-ns geregelde infanterieNo- vos'.lo aai- jii eenige huizen in brandver moordden drie Bulgarenverwondden eene vrouw en onthoofdden een tienjarig meisje. AMERSFOORT, 22 November 1877. De betrekking van Secretaris bij het Hoogheem raadschap de Btinscholer Veen- en Veldendijk is door hel bedanken van den heer W. L. Scheltus opengevallen. Door het overlijden van den heer Mr. A. G. Wijers is ook tie heirekking van Penningmeester vacant. Aanst. Dingsdag 27 November zal de meester zwaardveger van het regiment rijdende artillerie M. Schar ffalhier in garnizoen, vijftig jaren onalgebiokcn den lande hebben gediend. Geboren 11 Maart 1810 te Bergen op Zoom, trad hij op 27 November 1827 vrijwillig als soldaat in dienst bij de 4e aldceling infanterie. In 1830, 1831 en 1832 was hij, gedurende den opstand in Belgiëbij het mobiele leger werd den 21 Junij 1834 tol meester geweerma ker bij het Ie bataillon der 18e afdeeling in fanterie aangesteld en trad 11 Julij 1834 als meester zwaardveger bij de rijdende artillerie opwelke betrekking bij het regiment hij nog naauwgezet en ijvervol vervulL Teregt mag een warm woord van lof ont wellen voor den braven grijsaarddie in ne derige militaire betrekking zijne diensten vlek keloos gedurende eene halve eeuw den lande wijdde, en zonder gedurende dit tiental lustrums zelfs het geringste handgeld of premie te heb ben genoten. Zijn gouden jubilé worde door hemgesierd door veler belangstellingin vol komen genoegen en levenslust gevierd! Gaarne wordt nogmaals attent gemaakt op de openbare vergadering der Chr. Jungelings- verecniging te houden in de SL Joriskerk mor gen Vrijdagavondvolgens nevenstaande adv. Toespraken worden gehouden door in ons vorig nummer vermelde heerenalgemeen als bekwame sprekers erkend. De gezangen zijn van Ds. C. S. Adama van SchellemaHarde n- berg, lra SankeyJ. J. L. Ten Kale, enz Zatardag jl. werd in de senaatszaal van de hoogeschool te Cambridge de beroemde Charles Darwin lol doctor in de regten honoris causa bevorderd. Dal het verleenen van dien titel zij hel ook honoris causa geschiedt in eene speciaal daartoe belegde senaatsvergadering is eene groote uitzondering en eene buitengewone eer. Üe pleg- iigheid werd bijgewoond door een buitengewoon talrijk publiek eene menigte studenten en oud- studenten benevens vele dauies. Toen Darwin de zaal binnenkwam lieten dc studenten die op de gaanderijen hadden plaats genomen eene groote pop, voorstellende een aap in academisch cosluum, aan een touw midden in de zaal zweven. Het gelukte een paar kloeke ambtenaien echter spoedig zich van de pop meester te maken en haar te verwijderen. Daarna kon de feestredenaar zijne toespraak ongestoord houden. Het mag wel als algemeen bekend worden ge acht dal Darwin de uitvinder is van de leer «dal de menschen van de apen alstammen." Ër zijn dan ook spotvogels, die zijne leer als zeer gegrond aanmerkeu, omdat er zooveel aperige menschen in de wereld rondspringen. Omlreot den aanslag op Keizer Wilhelm en Prins Bismarck wordt berigt: (Iet eerste telegram luidt aldus: «Een Pool is gevangen genomen als verdacht van een be raamden aanslag op 't leven van den keizer en van vorst Bismarck. Of de zaak eene mystifi catie is dan of werkelijk het opzet bestond zal de instructie leercn." Men twijfelde dus: Het tweede telegram zegt Dc bier gearresteerde Pool noemt zich Lys- kowski en is bekend als een in Wesl-Ptuissen vervolgd lalsaiis. Hij heeft vrijwillig de beken tenis afgelegd dat .hij te Berlijn was gekomen om den keizer en vorst Bismarck te vermoor den. Toen hem zijne hierheen verxondene pbo- lografie werd voorgelegd, bekende hij, dat bij Luyowski heette en afkomstig was uil een stadje van het dictricl Dobau. Hij voegde er echter bijdal zijne eerste verklaring omtrent bet vermoorden van den keiter en deo vorst on waar was." Daarop volgt een derde telegram van dezen inhoud «De privaat-secretaris Lubowsky schijnt zich slechts van een aanslag beschuldigd te heb ben om de hem dreigende vervolging wegens vervalsching van wissels te ontgaan." Burgerlijke SI and vau Amersfoort. GEBOREN: 17 Nov. Jan, z. van Aaldrik Ahlrichs en Ilcndrikjc Nijeboer. 18 Nov. Wijnand, z. van Willoin van der Geld en Everarda BouwendaL 19 Nov. Cornelia, d. va n Arris Mannee en Nceltje Bleijerveld. 20 Nov. Bcrdina, d. van Willein van der Geld en Adriana van der Velden. 21 Nov. Andreas z. van Jacob Sehulman en Mina Krohwcin. ONDERTROUWD: 22 Nov. Hendrik Vccncn- daul en Gijsberia Buys. GEHUWD: 21 Nov. Paulus Kraan en Maria van Naarden. OVERLEDEN15 Nov. Jan Willem Groote Willink, 7 m. 10 Nov. Klaas Lokhorst, 38j., echtg. van llendrika Brcdana van Mourik. Johanna Lamberts Pot, 19 j.ongeh. Gcr- ritje lloksbergcn79 j.wed. van Jan Kok. Margrietha Gcrarda Poort42 j.echtg. van Gregorius Theodorus Kortbeek. 17 Nov. Catharina Clasina Prinsen, 08 j.wed. van Teunis Stork. Herinanus Veencnuaal, 91 j. wed. van Tonia Lainhreeht. 18 Nov. Alijda Klijn, 82 jongeh. -- Herinanus Antonius Sleenbeek, m. «jo Nov. Johanna Maria de Wijs, CCj., ongeh. 21 Nov. Alberlus van Groenestijn, 2 j. 10 tn. adv ertentien. Heden ontsliep zacht en kalm, na een smartelijk lijden van eenige maandenonze innig geliefde zoo dierbare zuster JOHANNA MARIA DE WIJS, in den ouderdom van ruim CO jaar, na tijdig voorzien te zijn van de II. Sacramenten. Wat wij in haar verliezen, zullen allen be seffen, die haar in haren levenswandel gekend hebben. Amersfoort 20 Nov. '77. Namens haar broeder en zuster, R. C. DE WIJS, M. W. BOSMANde Wijs. Eenige kennisgeving Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Voor de vele bewijzen van deelneming in en van buiten de gemeente ontvangen bij hel overlijden van den WclEd. Achth. Heer Mr. A. G. WIJERSin leven burgemeester van Amersfoort enz. enz. wordt oprechten dank gebracht namens de kinderen en familie. Amersfoort, 21 November 1877. P. METHORST JR. van deChrist. Jongel.-Vereeniging. Op Morgen Vrijdag 23 November in de St. Joriskerk. Plaatsen voor begunstigers der Vereeniging, alsmede voor de leden des Kcrkcrauds zullen worden gereserveerd. De gewenschte belangstelling der gemeente moge zich uitspreken ook in verblijdende op komst. Toegang te 5l/a uie; aanvang der rede te 0 ure. Namens hel Bestuur. JOIIS. VAN OMMEN Jz. Pres. W. VEENKNÜAAL, Secr. Ondergcteekende heeft de eer tc berigtendal hij de affaire in van Mej. GR0SS0UW in de Slijkstraat alhier heelt overgenomen en beveelt hij zich min zaam in dc algemeene gunst aanook voor EIGEN GEMAAKT WERK. A. C. BOOD. GELD BESCHIKBAAR op HUIZEN en LANDERIJEN. Belanghebbenden adresseren zich met franco brieven onder letL N. P. Bureau Amersfoort8che Courant. Ondergcteekende beveelt zich zelve ten zeerste aantot hel Haken van Japonnen, enz., tevens voor alle Naaiwerkbelovende een nette uilvoering in alles. Met aanbeveling UKds. Dienaresse C. VINGERHOEDT. Adres: naast dc Wed. KERS op het Havik., tot het plaatsen van artikelen van dagclijkschc beboettetegen hoogt) provisie. Adres met franco brieven onder letters R O, aan liet Algemeen Advertentie-Bureau van NIJGll VAN D1TMAR, Rotterdam.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2