verwerven zij benoemde hem tol haren erfge naam en hieruit ontstond een proces mej Alfred de Vigny, dat vijftien jaren duurde. Bij de veiling van het kasteel van Vandeuil kocht hij een ouden canapéwaaiop hij echter nooit ging rittenuil eerbied voor de nagedachtenis zijner weldoenster. Wij maken het publiek opmerkzaam, zegt het Handelsblad dat dezer dagen te Amsterdam bankbillel van l 100 is uitgegeven dat geble ken is valsch te zijn, doch zeer kunstig i» uage- boolst. Men zij dus op zijne hoede. Naar «bet Vaderland" verneemt, heelt de Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid liet voorstel gedaan oen hel regt (bo*eu het gewone port) van aangeleekende brieven uiel aangifte van ingesloten geldswaarde tot op de helft te verminderen en dus te brengen op 2J ceut voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden. Een nieuwe Zwarte Bende doorloopt de streek tusschen Sambre en Maas. Er zijn twee vermom de personen in een huis gedrongenwaai twee vrouwen, moeder en dochter, woonden. Die vrouwen zijn door bijlslagen neèrgeveld. De dochter, een zestienjaiig meisje, viel, omniet meer op te staan de moeder werd voor dood achtergelaten, terwijl de dieven de vlucht na men, na omtrent 200 fiancs te hebben gestolen. De Pruissische Schulzeitung geelt de volgende schildering van het lager onderwijs in Pruissen Nog treuriger ziel bel er iu de lagere volks scholen uil, want bier lijdt hel werk onder de ongunstigste omstandigheden die men zich denken kan. Het gebiek aan onderwijzers, de overvolle klassen, de bijna zonder uitzondering algemeen vervallen toestand der localen de armoedige inrigting, de tegenzin, waarmede het onderhoud gedragen wordt, de vijandelijke houding tegenover de onderwijzers het loezigl over de scholen door onbevoegde personen de onvoldoende staatsburgerlijke reglen en de ge- biekkige bezoldiging der onderwijzers de ontoe reikende pensioenen de nood der onderwyzers- weduwen en weezen dit alles zijn zulke treu rige verschijnselen, dal de laatste hellt der negentiende eeuw als het tijdstip kan beschouwd worden, waarop het volksonderwijsachieruit gaal. Uil het Zuiden der provincie Friesland schrijft men, dal de spreeuwen aldaar weder zijn aan gekomen. (Jok de kievilten hebben zich aldaar reeds eenigen tijd geleden bij koppeU weder in het veld vertoond. Uil een en ander maakt men opdat er in dit saizoen weinig vorst meer is te verwachten. Zaturdag avond bij hel vertrekken ven den laatsleo trein van Rozendaal naar Antwerpen wilde een reiziger, te Antwerpen te huis behoo- rende, nog op den reeds in beweging lijnden trein springen. Bij deze poging viel hijmet het ongelukkig gevolg, dat een zijner beenen door den trein verbrijzeld weid. Hij werd in het gasthuis opgenomen en er moest lol ampu tatie van hei been wolden oveigegaan. Gisteren werd te 's Gravenhage een zeldzaam feil herdacht. Ten huize van de familie Singen- donck Parkstraat, aldaar, vierden twee trouwe dienstboden haar 50- en 25jaiig verblijlin dezelf de dienst. Vóór 50 jaren trad Geertruida van der Linden bij wijlen generaal Singendonck als keukenmeid en Sara Snijders vóór 45 jaren als werkmeid in dienst. Dankbaar gedenken de freu les Singendonck de trouw en liefde haar in die jaren door beideu bewezen. Aan Geertruida van der Linden vieldaar zij in Duilschland gebo ren is, als bijzondere gunst in bet buitenland de eer te beurt, van H. M. de keizerin van Duitschlaod de hiervoor bestemde decoialie te ontvangenbestaande in een mat gouden kruis en eigenhandig door de keizerin onderteekend diploma. Wal is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel le sprekenzooals advokaten, onderwijzers, redenaars, predikan ten, dan Iceelpijnverkoudheid of een over blijfsel van bronchiiest Men gebruikt hiervoor in overdaaddoch zonder groote uitkomst een menigte piles, siropen, drankjes, enz. welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eeiie spoe dige verlig ting gevenmen kan zeggen oogen- hlikkelijkals dezelve bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uitkomst te verkrijgenbehoeft men bij eiken maaltijd slechts vier zes leer capsules van Guyot te gebruikea De flacon van f 1,25 bevat GO capsules, zoo dat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekerd zijn dal van tien personendie het beproefd heb ben negen zich aan deze geneeswijze houden. De leercapsules van Guyot hebben door hun succes, dal van dag tot dag toeneemt, onnoe melijk veel namaaksels uitgelokt. De Heer Guyot kan alleen deze llacons waarborgen, waarop zich zijne handteekeningin drie kleuren ge drukt bevindt. K e n n i sj; i m s, v n. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet g Doen te wetendat het vierde aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoof delijk Omslag) over het dienstjaar 1877 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagente rekenen van heden alle werk dagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddagsop de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 16. Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester Dc SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet. Doen te wetendat het tweede aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1877 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen te rekenen van hedenalle werkdagen 's voor middags van 10 lot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort^ den 16. Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 26 der militievvet. Doen te wetendat het register van inschrij ving voor het jaar 1877 en de alphabetische naamlijstbevattende de ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie over 1878, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namid dags ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Com missaris des Konings bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken geslaafd verzoekschrift op onge zegeld papier, intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 17. Januari 1878. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT Tl 7~Januarij 1878. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag j!., gepresideerd door den Heer Burgemeester, waren tegenwoordig 12 ledenafwezig met kennisgeving de heeren van Sasse van Ysselt en Drijfhout van Uooff (1 vacature.) De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Overeenkomstig hel door Burgemeester en Wethouders uitgebracht advies wordt bij meer derheid van stemmen besloten in zoover aan het verzoek van de heeren Bosch, en Hazeu te voldoen dat magtiging verleend worde om cdrie" hoornen aan den Ulrechtschen weg en het Laantje te doen rooijen. Met algemeene stemmen wordt aangenomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gaslantaarn vóór de woning van den heer Lumjen staandenaar de overzijde van den weg te doen verplaatsenen overigens afgewezen het verzoek van eenige ingezetenen om nog eene lantaarn builen de SU Andriespoort aantebrengen. Het vierde aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag over 1877 wordt ten bedrage van f74,05j vastgesteldalsook het tweede aan vullings-kohier der hondenbelasting op f13. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing van de volle 100 percenten voor hoofdelijken omslag over 1878 wordt met een parige stemmen aangenomen. Eene voordragt om f24,60 van art. lc over- tebrengen naar art. der becrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1877 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Op het daartoe gedaan verzoek van Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt wordt hein eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke School- Voor het stembureau bij «Ie verkiezing van leden voor den gemeenteraad in 1878 worden benoemd de heeren Jhr. mn den buulheuvel en I Celoise lol leden, Diij/lwul van en Hui,/sleeden lol plaatsvervangers. Ats zoodanig worden de overige raadsleden mede aangewezen. Ingekomenverzoek van Mr. t. H. van Persijn om ontslag als lid der Commissie van loezigl op het Middelbaar Onderwijs. Te behandelen in eene volgende vergadering. Goedkeuring van Gedep. Staten op de be- groolingen van de gemeente en de schutterij voor 1878, de gem.-rekemng over 1876het derde aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1877 en het raadsbesluit tot op- dragt van onderwijs op de burgeravondschool aan den heer L. H TMalsmede eene mt- nisteriëele goedkeuring op de nadere regeling van het onderwijs aan de hoogere burgerschool onlangs door den raad voorgedragen. Voor informatie. Proces-verbaal van opneming der hoeken en kas van den gem.-ontvanger dd. 10 Jan.Ter secrelarie. De Voorzitter deelt mede dat E. Ruiter heeft te kennen gegeven het dennenbosch niet voor den gestelden koopprijs van f1650 in eigendom overleneinen en dat dientengevolge Burg. en Weth. geen verdere uitvoering geven aan het daartoe betrekkelijk besluit van den gemeen teraad. - Voor informatie. Ten slotte gaf de Voorzitter op deswege ge dane vraag van den heer van Walchren te kennendat Burg. en Weth. in hun advies betrekkelijk den Staatsspoorweg Amersfoort Nijmegen hebben aangedrongen op de aanwe zigheid van een gemeenschappelijk Station voor de drie lijnenzoo dicht mogelijk nabij de stadterwijl daarbij door hen tevens is op gemerkt dat zij, het tegenwoordig Slation en plein alleszins onvoldoende achten en hnnne afkeuring kenbaar gemaakt hebben van de door de Cenlraal-Spoorwegmaalsch.ippij ontworpen richting aan de zijde van de Koppelwelke aan het druk verkeer en de scheepvaart grool na deel zou teweegbrengen. Onder dankbetuiging voor de ontvangen inlichtingen drukte de heer van Wulchten den wensch uil, dat het dago- lijksch bestuur zoude overwegen of, en zoo jawelke stappen de Raad zelf in hel belang der gemeente zou doenter bereiking van hel doel door Burg. en Weth. beoogd. Z. M. heeft benoemd lot burgemeester der gemeente Wageningen Mr. H. J. Wander, secre taris der Kamer van Koophandel aldaar; tot burgemeester der gemeente Oosterhoul den Heer F.M.Gescher, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Grave. In Februarij e. k. zullen de Heeren Le Gras, van Zuijlen en Haspelslooncelbestuurders le Rotterdamin Amicilia te Amersfoort opvoeren De Kiesvereenit/iiifi te Stellendijkbekroond blijspel van den lieer Lndewijk Malde. Ueze tooneelvoorstelling wordt gegeven met mede werking van de Atuersioorlsche TooncelVer- eeniging. Naar aanleiding der uitnoodiging ter bijwoning ecner vergadering in Anucilia op gisterenavond door leden der Vereeniging Eigen Hulp en door hen', die zich bij deze Vereeniging wenschlen aantesluitenwaren aldaar 44 personen opge komen, welke nagenoeg allen tot het lidmaat schap toetraden. Na het voeren van discussiënwelke personen tot het lidmaatschap aanneembaar konden zijn is besloten hendie zich daarvoor hadden op gegeven, voorloopig als leden aantenemen, behoudens de latere beslissing van het Hoofd bestuur. Dit getal bedroeg 39 personen en werd toen met algemeene stemmen besloten een eigen district voor Amersfooi t en omstreken te vormen. Daarna is besloten aan eene commissie van 5 leden 'l opstellen van een onlwerp-reglement optedragen en werden daarvoor, bij meerder heid van stemmengekozen de Heeren Mr. Nedermeijer Ridder v. Rosenthal, van Kelwich, Jhr. van den SanlheuvclHolandus llagedoorn en P. A. Huetdie zich de benoeming daar voor lieten welgevallen. De lieer Mr. F. H. van Persijndie met 32 stemmen' tol lid de^cr commissie was gekozen heeft de benoeming niet aangenomen. Nadat de Heeren J. P. Hclmoll en J. C. van Lockhorst de aanwezigen voor hunne opkomst dank hadden betuigd en de dank der vergade ring aan het Voorloopig Bestuur voor zijne welgeslaagde pogingen was uilgebragt, werd de vergadering gesloten. Op den Ooslerspoorweg zullen morgen, vrijdagavond extra-treinen naar Amsterdam en

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2