zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigs- zins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelenzoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon van leerkapsules toch kost slechts twee franken en vijflig centimes en bevat zestig kapsu- lesde geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en onthelt van het gebruik win afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dal men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handleekening van den heer Guyotop het etiquette letten. Te ver krijgen in de meeste goede apotheken. Ingezonden. HET AMERSFOORTSC11 TOOXEEL EN DE TOONEELVEREENIG1NG. Waaraan toch is het toetescbrijven dat in de laatste jaren zoo weinig voor het Tooneel in onze stad werd gedaan? Wal was oorzaak dat liet Amersfoortsche kunstminnend publiek zoo zelden kon genieten van goede tooneelvoor- stellingen En welke zijn de middelendie aangewend moeten worden om den bestaanden toestand in deze te verbeteren Ziedaar drie vragendie in eene vergadering van belang stellenden gehouden op 27 Sept. van het vorige jaar, de onderwerpen van bespreking waren. Die bespreking waren ze overwaardwant het •laisser aller" waarmede de tooneelspeelkunst in Amersfoort werd behandeldging te ver. Niemand nam zich de zaak ter harte. Het was alsof nog 'toude vooroordeel bestond «De too neelspeelkunst is eene uitvinding van tooneel- spelerslooneelspelers zijn onzedelijk, eigo, het is niet'geoorloofd dal hij, in wiens kring liet niet onmiddelijk ligt. zich op strafte van zich aan een inbreuk op de burgerlijke zede lijkheid schuldig te makende tooneelzaak ter harte neem!." Eene voorstelling bijwonenja, dat kon nog, maar wat die voorstelling zijn zoudaarmee mochtdaarmee kon zich niemand bemoeien dat moest worden overgelaten aan de beleefd heid, aan de welwillendheid van 't tooneelgezel- scliap dat Amersfoort met een bezoek vereerde. Mocht die toestand zoo blijven Kon een be schaafd publiek zich langer tevreden stellen met de opvoering van stukkenals waarvan hel zoo een legio te zien kreeg? De voorstelling van «Muliatuli's Vorstenschool" was bijna de eenige gunstige uitzondering. Zoo kon 't niet langer, in den tijd waarin we leven waarin we in ont wikkeling, in beschaving vooruil willen, zoo op kunst- als op welk ander gebied ook, in een tijd waarin om ons heen zooveel gndaan wordt tot verheffing, lot veredeling der natie, moeten we daarin niet trachten krachtig daar voor mêe te werkendoor welke middelen ook Kunst veredelt! en de tooneelspeelkunst niet het minst. Laten we dan ook door de bevordering der kunst ons zeiven en anderen trachten te ver edelen. Het zal er nu alleen op aankomen, de goede middelen aanlewendcn. Welke zijn die op 't tooneelgebied Te trachten goede voor stellingen te verkrijgen door goede acteurs opte- voeren. Opvoeringen van die stukkendie ons toestanden doen aanschouwen zooals ze in onze maatschappij zijn. Goede of kwade. Ze moeten ons verplaatsen niet in 't ongeloofelijkeniet in 't ondenkbareneen in de werkelijkheid. Voorde kinderen kunnen «Sprookjes van moeder de Gans" opgevoerd worden. Een beschaafd ontwikke'd publiek kan daarin geen behagen vinden. Het kruit en lood moet voor onze schouwburgen uitgediend hebben. De conclusiedie genomen werd op de ver gadering van 27 Sept., waarbij dat alles werd overwogen, was dan ook bijna éénparig, eene vereeniging te constitueerendie zich ten doel moest stellen «de bevordering van goede too- neelvoorslellingen te Amersfoort, doormelden ondernemer in overleg te tredenwien zij een minimum-opbrengst garandeert van voorstellin gen, die onder haar toezicht gegeven worden." Daarvoor zijn echter middelen noodig, middelen waardoor de ondernemer eenigszins schadeloos gesteld kan worden voor de tekorten die zoo dikwerf ontstonden, wanneer hij 't kunstmin nend publiek iets middelmatigs wilde bieden. Voor die garantie, wordt de Vereeniging het recht gelaten eene keuze te doen van het stuk dat zij wenschi opgevoerd te ziendaardoor wordt de zekerheid verkregendat slechts de gelijke en zoo mogelijk, de nieuwste oorspron kelijk Nederl. stukken vertoond worden. Boven dien hebben c'e leden der Vereeniging het recht om vóór dat daartoe aan het publiek de gele- gcaheid wordt gegevenplaatsen te bespreken voor de door de Vereeniging ondernomen of gewaarborgde tooneelvoorslellingen. Die Vereeniging telt thans 35 leden, en hoe jong zij ook nog is, en hoe weinig leden ze ook eerst telt, toch geeft zij reeds blijk dat haar streven ernstig is dat zij trachten wil aan Amersfoort een plaats te doen innemen in de rij der Nederlandsche kunstlievende steden. Reeds is eene eerste poging gewaagd. Den ijverigen ondernemer die zoo veeljarig de too- neelvoorstellingen in Amicitia voor zijne rekening gaf, heeft zij een minimum-opbrengst gegaran deerd voor eene opvoering van «De kiesveree- niging te Stellendijk" van L. Mulder, te geven door het Rotterd. Tooneelgezelschap Le Gras, van 'Auylen Haspels. Voor die voorstelling is een inteekenlijst in circulatie gebragt en liggen in de verschillende sociëteiten lijsten terinlee- kening. Het Amersfoortsche publiek kan en zal thans toonen dat het het weet te waardeeren, dat kunstenaars van naam in zijn midden op treden. Het zal toonen dal het 't hart voor de kunst op de rechte plaats draagten dat het open oor en beurs heeftwanneer voor een even nuttig als aangenaam doel geldelijken steun wordt gevraagd want enkel hij ruime intee- kening, hij flinke opkomst zullen de kosten dei- voorstelling kunnen worden bestreden, waar door de Tooneelvereeniging prikkel zal vinden om op den ingeslagen weg te kunnen voortgaan. De voorstelling van «Stellendijk" zal door vele even schonnenuttigeals onderhoudende gevolgd kunnen wordenwanneer de deelneming daarvoor belangrijk is. De Tooneelvereeniging zal bestaan blijven, in bloei toenemen en kunnen voortgaan op de wijzezooals zij zich voorstelt wanneer haar ledental toeneemt. De Vereeniging heeft geldelijken steun noodig, en we houden ons verzekerd dat er meer dan 35 ingezetenen van Amersfoort zijn die de goede zaak zullen willen helpen steunen die er een eer in zullen stellen na verloop van jaren er toe te hebben bijgedragendat Amersfoort evenals zoovele steden van gelijken rang een eereplaats zal in nemen onder die steden waarheen kunstenaars van naam en rang gaarne zullen komen om zich te doen hoorenwiji ze er zeker van zijn te worden gewaardeerd, leder die lid der Ver eeniging worden wil, behoeft daartoe slechts zijn verlangen te kennen te geven aan eender heeren leden van 't Bestuur. Thans nog een enkel woord over de «Kies- vereeniging te Steliendijk", het blijspel in 4 bedrijven door Lodewijk Mulder, dat den 16 October 1877 voor het eerst in den Grooten Schouwburg te Rotterdam opgevoerd werd. Een schema van het stuk te geven, dat bij den wedstrijd voor het beste blijspel(uitgeschreven door het Rotterdamsche tooneelgez. Le Gras c.s.) door een Jury bestaande uit de heeren Haver- korn van Bijsewijkvan Hamel en Vosmaer uit 37 mededingers met den prijs werd be kroond, is overbodig. En schrijver, énsuccès, èn de vertolkers van 't werk zijn ons reeds de beste borgen dat we bij de opvoering in de maand Februari een avond van kunstgenot zullen smakenwaarvan we langveel te lang reeds verstoken bleven. «De heer Lodewijk Mulder (zegt de heer J. N. v. Hall o. a. in 't orgaan van 't Ned. Too- neelverbond) heeft ons doen lachen. Hij deed beter. Hij heeft ons doorzijn blijspel een wapen verschaft tegen bekrompen vormendiensttegen politieke linnegieterijlegen BombastDroog stoppel iSc Go., tegen zooveel wal ons politiek leven ontzenuwt en verlamten daarvoor verdient hij onzen dank." Een volle zaal wordt toegewenscht aan deze Voorstelling, die stellig aan 't gansche audito rium genoegen zal verschaffen. v. L. AMERSFOORT, 24 Januarij 1878. Dingsdag 12 Februarij e. k. geschiedt de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad van Amersfoortter vervulling der vacatnre ontstaan door het overlijden op 15 October jl. van Mr A, G. Wijersin leven Burgemeester dezer gemeenteen herslemmingzoo noodig zal plaats hebben op 26 Febr. De Heer W. Boomkampuit Noordwijk zal morgen, vrijdagmiddag, aantevangen te half- tweein de vergadering der Af deeling Amers foort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde eene voordragt houden »over nuttige en schadelijke planten in den Landbouw." In den aanvang des vorigen jaars hield voor melde bekwame spreker ter bijeenkomst der zelfde afdeeling eene lezing »over Ooflboom- teelten boeide hij destijds de aanwezigen door de onderhoudendeduidelijke en kernachtige wijzewaarop hij 't onderwerp behandelde. Deze lezing in herinnering brengendezoo mag men gerust voorspellen dat morgen, vrijdag, de aanwezigen weder veel van hem zullen verne- ftien, waardoor hun kennis omtrent planten vermeerdertvooral ter onderkenning van die welke schadelijk zijn. Is er dus alle aanleiding Ier opkomst van vele afdeelingsleden uil Amersfoort en omliggen de gemeenten omdat toch tegen halftwee tnot- gen de bezigheden van den marktdag te Amers foort kunnen zijn afgeloopenniet minder is het wenschelykdat ook zijdie geen leden zijn, zich naar deze bijeenkomst begeven, alwaar zij tegen betaling van slechts 25 centen toegang hebben. En deze 25 centen zijn wél- besleed. Voor menigeen, die den Heer Boom kamp aldaar hoortzullen deze 25 centen wel- ligt zelfs meer dan 25 gouden willempjes kun nen inbrengen De een moedige alzoo den ander aan om de voordragt te gaan hooren, die aan iedereen voordeel kan inbrengen. Naar wij vernemen, zal hoogstwaarschijnlijk de opvoering van «De Kiesvereeniging te Stel- lendijk" in Amicitia le Amersfoort, bij voldoende deelneming, plaats hebben Donderdag 28 Fe bruarij e. k. Eergisteren zijn te Amsterdam voor de verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten van de 4194 kiezersslechts 950 opgekomen alzoo absent 3244 voor de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad van de 7244 kiezers, slechts'1274 kiezers opgekomen alzoo absent een electoraal leger van 5970 man. Als de oproepingsbrief had vermeld dat in iedere kieskamer een trakhener hengst van Carréop zijn kop staandele zien zou zijn zeker waren er dan nog een paar duizend Amsterdamsche kiezers meer opgekomen, om te stemmen en den hengst te zien. Te Reiins zijn Zondag namiddag twaalf per sonen Iegelijk door bet ijs gezakt. Met de gioot- ste moeite weiden lien hunner gered. Eeri huis vader die een slede liok waarin zij-.i jongste kind gezeten was, moei met dat kind onder water verdwenen zijn. De nal'e weersgesteldheid in den verloopen zomer heelt vele huismoedets in 't Noorden des lands op tweeeilei wijze kwade parten gespeeld. Vooreerst is de kwaliteit der biandzoden en turl zeer slecht, zoodat ze veel rook en weinig vei- hittingsvermogen bezitten en ten tweede zijn sommigen er van gevuld met tal n kleine mieitjes, welke er mede in de huizen der land lieden zijn overgebragt. Deze miertjes schijnen wel van de familie van Msr-.Mahon te zijn die bij de inneming van den Malakoffioieti aan den Keiter der Franschen beiigtie: »wij zijn te Malakoff en zullen er blijven ook en schijnen ook zij volstrekt niet voornemens hunne eens betrokken kwartieren te vei laten integendeel zijn ze zoo vrij van alles te snoepen wal ze vinden, indien hel maar lekker is"ze kruipen inde kandijpol, in den stroopkan, in de suikerpot eti schijnen de omstreeks dezen lijd van 't jaar bij vele boerinnen aanwezige krentesloei zeer geschikt te vinden om er hunne tenten in op te slaan zoodat zij ofschoon de wijze Koning Salomo hen om hun vlijt ien voorbeeld heelt gesteld, toch eigenlijk maar lastige en mocijeltjk kwijl te worden sinjeurtjes zijn. Een huismoeder alhier heelt echter voor eenige dagen een middel om er van verlost le woideu toegepast, dat in alle opzigten radicaal schijnt te zijn en daarom hier woidt medegedeeld. Men neme een blad papier en bestrijke dit aan de eene zijde met honig en leggedit dan op eene warme plaats neder bij de stookplaats b. v. wanneer men dan 's morgens bij het ontwaken spoedig eene hoeveelheid kokend water neemt kan men daarmee op de honigazende mieren eene parate executie uitoefenen, welke hen voor altijd den lust beneemt om weer van het lekkere dat de provisiekast bevat le snoepen. De lofzangen ovei het zachte winterweer ne- inen een begin en elke dag geelt nieuwe prole- tiën over het heerlijke weèr dat volgen zal. t Gias vindt men al mooi gioen en aan de knoppen der boomen bespeurt men reeds groei kracht. Dal alles is vermakelijk te lezen, maar wij vreezen dal de loltangers en pioteten nog wel een met een kouden neus zullen loopen eet de lente is gekomen. Een Pruis, een oud jager, verzekert dat er geen sprake kan zijn van koudeo winter, om dat aan de hazen geen spoor van vet wordt gevon den. Een haas is zoo verstandig on» nooit meer te eten dan volstrekt noodzakelijk is. Wordt het koud en dat weel hij tijdig genoegdan eet hij meei omdat vet beschut tegen koude.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2