slon-l Zaterdagavond een aardig meisje van vijf jaren legen hel portier ie leunen terwijl de ircin in volle vaart was. Eensklaps schiet de deur open en hel kind vali op den weg. Onmid dellijk daarop verdwijnt nog eene gedaante door het portier; hel was de moeder. De onihuisie reizigers konden eerst aan het eerstvolgend station kennis geveu van hel ge beurde. Toen men aan het opsporen ging, vond men op de plaats waar de moeder uil den trein gesprongen waseenige bloeddroppelen-, doch weldra vernam men dat rij zich op een na burige hoeve bevond. Zij was bii den sprong deerlijk gekwetst geraakt en een uur tij.ls be wusteloos gebleven toen zij uit hare bezwijming ontwaakte, voelde zij de omhelzingen en kussen van haar kindje dat volkomen ongedeerd was gebleven. Voor ongeveer 4 jaren was de herbergier Sclielïlor te liiuieln plotseling verdwenen. Zijn vrouw zeide dat hij naar hel bosclt was gegaan om hout te balen doelt niet was teruggekeerd. Hel ingesteld onderzoek leidde er toe dal wel de muts van den vermisteeen hark en een zak gevonden werd, doch de persoon was spoorloos verdwenen. Thans heelt de vrouw op haar slerf- bed bekend dat z:j baar man in den oven heelt vcibiand Dezer Jagen keerde -Ie veldwachter van Laarne van een ronde die hij gedaan had naar huis. Op zijn weg ontmoette htj twee jongelieden, welke eene herberg wilden binnengaan. De veld wachter raadde ben aan naar huis te gaan. Hieiop batlde een der twee jongelingen een revolver uit Jen zak en gal vuur op den veldwachter wien de kogel in de lenden drong. Toen wierpen beiden zich op hun slagtoffer slucgen en schopten heui een tijd hng en namen vervolgens de vlugl. Deide aanvallers zijn door hem herkend. Hij die het schot gelost heelt, is aangehouden. Hel slagt- oli'er verkeert steeds in bedenkelijken toestand. Dingsdagmiddag wandelde te Amsterdam een zeeofficier met een mooijen hond, dien hij on langs van een hondenkoopman had gekocht door de stad, toen hij onverhoeds aangehouden weid door een razenden schoenmaker, die uit het pothuis kwam schieten waar de officier juist was voorbijgegaan. Terwijl de nieuwgekochtc hond door zijn meester stevig aan een louw vastgehouden vriendelijk tegen den woedenden schoenlipper opsprong, schold deze den officier uit voor al wat leelijk was en presenieerde den krijgsman een pak slaag bovendien. De mooije hond was op een goeden dag het polhuis uil- gewipt en niet weder teruggekomen, en de woede van den vorigen meester, wien hel dier ontstolen werd en van den legenwoordigen die hei voor 140 kocht, is eenigszins begrijpe lijk. De politie is van de zaak in kennis gesteld, maar de luitenant heelt zijn hond niet willen alstaan. M n leest in het Handelsblad van 24 dezer hel volgende ingezonden stuk Vergun mij door middel der pers een schan daal publiek te maken, dat ieder, die bet verneemt en wiens gevoel niet geheel verstompt is, moet doen trillen van verontwaardiging. Ziehier de zaak. Het schijnt in den omtrek van het Haarlem merplein gewoonte te worden om de ralten die men gevangen heelt, in hel openbaar op de wreedste wijze dood te martelen. Ten minste niet voor 'le eerste maal kon men getuige zijn van het leit dat ik wensch mede le deeleu. Zulk een executie had heden wederom plaats. Een rat was met pik en teer en ander licht ontvlambare stollen besmeerd. Terwijl men hem onl-tiak en bij begon te branden liet men hem uit de val ontsnappen. Dol van smart vloog bet dier over de straat been en weder allerlei sprongen makende, achtervolgd door eene schare, die uitgelaten was van vreugd totdat het ten laatste in een groote zwarte verkoolde massa veranderde en neèrstortte. Een der omstanders trapte op die massa die opensprong enik onthoud u de beschrijving van het walgelijke schouwspel. En dit is na een volksvermaak van onzen tijd I want de menigte had o zoo'n pret I En dit kan geschieden in onze stad, die zich een beschaafde noemtmidden op den dag, op eenige schreden afslands van den in de Willemspoort gevesligden politiepost. P. Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de Asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in een welverdiende ver getelheid geraakt De bewonderenswaardige wer king der teer op de longenen de slijmdeclen in liet algemeenheeft talrijke proefnemingen uit gelokt waaruit thans blijkt dat een der beste be handelingen legen Asthma bestaal in de aanwen ding der Teercapsules van Guyot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle verlichting wij voegen er echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijdinet deze behandeling moet voortgaanoverigens na ile spoedige verlichting die zij daarvan onder vinden zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsules af te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te slaan, ongeveer a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijn dat men de echte Teer capsules van Guyot bekomt, moet men de in drie kleuren gedrukte liandteekening van Guyot eischendie zich op elke flacon moet bevinden. Depot le Parijs in de Apotheek Guyot, 31 Rue de Seine en in de meeste Apotheken. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heelt Vrijdag jl. de aan hangige ontwerpen waaronder dat tol onteige ning van den spoorweg WinterswijkPruisische grenzen, aangenomen. Hel ontwerp tol wijziging der kiestabel is aangenomen niet 24 legen 0 stemmen die van de hoeren Hengst, van Rhemen, Smits, Bee- renbroek, Villcrs en Rijckevorssel. In de discussie gaven de heeren van Rhemen cn Beerenbroek eenige bezwaren te kennen terwijl de heeren Yoorihuijzcn en den Tex en kele opmerkingen maakten. De Minister Kappeyne verdedigde breedvoerig de indeelinghet bewijs zijner onpartijdigheid lag in de geschiedenis van het ontwerphet was het eerlijk produet van iemand, die, door de antecedenten en zijne overtuiging gebonden aan het voorschrift der grondwet moest voldoen. De Kamer is op reces gescheiden. AMERSEOORT, 28 January 1878. Bij de wet van I I December 1877 (Staats blad No. 257) is naturalisatie verleend aan den lieer L. S. Hen le Amersfoort, geboren te Neustadt Godens (Pruissen.) Op 12 December jl. begaf zich de 22jarige luitenant '.er zee klasse W. Wijers, aan boord van de Borneo ter reede van Edi, kust van Atjeh, met 14 schepelingen in eene sloep om een schip, dat vastgeraakt was, vlot te maken. Bij het terugvaren naar boord sloeg de sloep om, en van de 15, die zich daarin hadden bevondenhebben vijf, waaronder voor melde zeeofficieroudste zoon van wijlen Mr. A. G. Wijersin leven burgemeester van Amersfoorthun dood in de golven gevonden. De luitenant Wijers had zich kunnen redden, doch pogingen aanwendende om anderen hulp te bieden, werd hij het offer zijner hulpvaar digheid. Het berigt van zijn overlijden ver wekt bij velen te Amersfoortzijne geboorte- en woonplaatsveel leedgevoel. Het Collegie van Toezigt over het Huis van Bewaring te Amersfoortals omschreven in N°. 2580 van 1 Januarij jl.bestaat uit de Heeren Mr. H. Croockewit Jr.Kantonregterals vice- precident, Mr. F. H. van Persijn, Burgemeester, en Mr. S. J. A. van Walchrente Amersfoort; Mr. J. 11. M. baron Mollerus van West kerke Burgemeesterte Baarnen J. Martini van Geffen, Burgemeester te Soest. Vrijdag 25 Januarij is de tweede algemeene vergadering van de Amersfoortsche begrafenis- vereeniging gehouden. In de plaats van het aftredend bestuursliddat niet herkiesbaar was is gekozen de heer J. C. Leinweber. De verga dering heeftom allen twijfel voor het vervolg weglenemen, uitgesproken dat volgens het regle ment bij iedere begrafenishet dienstperso neel der Vcreeniging moet worden gebruikt en dat zijdie van volgkoetsen gebruik maken naar het tarief van de eerste of van de tweede klasse moeten betalen. Overmorgen, Woensdagavondgeeftblijkens achterst, advertentie, de Amersfoortsche Rede- r ij kersver eeniginy Joost van den Vonder in Amicitia te Amersfoort hare tiende openbare uitvoering. De Gebocheldenaar den beroemden roman van Paul Féval, is een tooneelspel dat door verschillende gerenommeerde tooneeIgezel9chap- pen zeer dikwijls in hoofd- en groote steden des rijks werd opgevoerd en steeds .zeer talrijk publiek trokzoodat het ook hier ongetwijfeld de aanwezigen zal boeijen. Het nastuk is een blijspel, uitmuntende door vrolijke scènes doorweven met aardige ontknoopingen en, zooals reeds werd aangevoerd wordt het in de tooneelwereld met voorliefde ter hand ge nomen. Belangrijke opkomst van het publick bij deze voorstelling, die ten bate der algemeene armen plaats heeft, wordt gaarne gehoopt en allen die aanwezig gelieven te zijn, kunnen zich over tuigd houden dat zij eene hoogst genoegclijken avond in attractief en alwisselend looneclgcnot zullen doorbrengen. De commissiebenoemd in de jongste ver gadering der Verceniging Fiyen Hulp', tot het opstellen van een onlwerp-reglemont voor het district Amersfoortheell zich zonder dralen van deze taak gekwetenzoodat reeds morgen dingsdagavondweder eene vergadering van districtsleden wordt gehouden, waarin dit con ceptreglement als eerste punt van behandeling ter tafel komt, blijkens de adv. in ons vorig nummer voorkomende. Alsdan is er gelegenheid artikel na artikel te bespreken, waarna de artikelen en bloc ter aanneming kunnen worden voorgesteld. liet is derhalve van dringend belang voor alle leden op deze vergadering present te zijn. Wie er niet komt, en later bezwaren omtrent een en ander in het reglement maaktheeft derhalve zijne teleurstelling aan zich zeiven te wijten en ontzegt zich levens de deelneming aan de stemming ter benoeming van een de finitief districlsbestuurhetwelk het tweede punt van behandeling uitmaakt, waarna als derde punt de benoeming van een' afgevaar digde voor de algem. vergadering te 's Gra- venhage volgt. Het lidmaatschap dezer Vcreeniging dient welbegrepen te wordenteneinde de zaak tot w 1 s 1 a g e n kan leidenen het beste begrip daarvan is te erlangen door aanwezig heid op deze vergaderingdie men als de ge- wigtigsle districtsvergadering mag aanmerken omdat daarin de grondslagengelegen in de reglementsartikelenvastgesteld en de dislricls- bestuurders benoemd worden. Ofschoon de sneeuw vrijdag jl. liet uitgaan minder aangenaam maaktewas er een zeer talrijke opkomst ter bijeenkomst van de Af- deeling Amersfoort van het L'tr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkundealwaar de Heer W. Boomkamp, uil Noord wijk eene voordragt over nuttige en schadelijke planten in den Landbouw hielddie algemeen heelt voldaan. Ingevolge mededeeling van den Voorzitter zal in den loop des jaars nog eene voordragt worden gehouden. Wederom zullen extra-avondlreinen van Amersfoort en lusschengulcgen plaatsen naar Amsterdam en van daar terug loopenname lijk aanst. Vrijdagavond I Kcbruarijzooals in achterst, adv. is omschreven. In het paar denspel van Careé wordt dien avond «carnaval op het ijs" gegeven in 't Daleis voor Volksvlijt en de talrijke schouwburgen te Amsterdam hebben voorstellingen plaats. Verwijzende naar ons N°. 2585 van 18 Jan uarij il.waarin wij met klem een explicaloir woord omtrent deze extra-treinen schreven zoo zal het gebruik maken daarvan door zeer vele ingezetenen van Amersfoort en der andere aan de lijn gelegen gemeenten ten prikkel voor de Directie van den Ooslerspoorweg strekken om meermalen dusdanige vlugge cn geschikte gelegenheid lot aangenaam avondbezoek te Amsterdam openteslcllen. Met een briefje van ontslagwegens wange drag, werd heden te Amersfoort een kanonnier van bet regiment rijdende artillerie uit de dienst weggezonden. In het Proteslantsche noorden en zuiden van Duitschland wordt zeer geklaagd over het meer en meer toenemend gebrek aan candidaten voor vacante predikanlsplaatsen. Maar ook in Frank rijk doet zich hetzelfde verschijnsel voor. In de 507 gereformeerde gemeenten in dit land zijn 610 kansels te bezetten. Op dit oogenblik moeien 85 gemeenten zich zonder zielverzor ging behelpen en in groote middelpunten die verscheiden predikanten plegen le hebben zijn bovendien 6 plaatsen onbezet. Tien procent der plaatsen ziju dus vacant. \olgens aanschrijving van hel Ministerie van Oorlog zullen de bataljons van het wapen der infanterie voortaan le velde 10 pikhouweelen meevoeren, welke, over de compagnièn ver deeld door de soldaten gedragen worden. Een smartelijke ramp trof hel dorp Nieuw- veen. Maandag avond jl. brak er brand uil in den koestal van den landbouwer D. Verwey, in de kom van bet dorp gelegen. 1).- brand nam terstond in hevigheid toe, waarvan het gevolg wasdat 22 koeijen2 paarden en zoo men

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2