MAATSCHAPPU „tot tul ran '(Algemeen" hcclJ te ronken van de gevaren waaraan hij blootgesteld is geweest, diene, dal hij van Toledo nt 51 watervallen heelt moeten passeren in dat gedeelte der rivier, hetwelk onbevaarbaar is. Urj den waterval van Gilano verkeerden al de toeschouwers op den oever in de vreeselijkste spanning, toen xij hem in den afgrond verdwijnen sagen. Op dat punt is de watermassa 40 meter breed, 6 meter diep en stort van een hoogte van 8 meter op rotsen met zulk een geweld dat het opstuwend vocht een wolk, sis van stoom, vormt. Ieder dacht dat de onverschrok ken stoutmoedige Amerikaan op de rotsen aan den voet van den waterval verpletterd was toen men hem eensklaps midden in de rivier weer boven zag komen, en rustig naar Portugal voortzwemtaen. Op sotuuiige punten heelt hel water een stroomsnelheid, die met de vaart van een exprestrein gelijk staat. Kapitein Boyton heelt gezond het doel van zijn logt beieikt, tuaar ligte kneuzingen bekomen. Te Zweibrücken is ecbscheiding uilgesproken tusschen een paar echtelieden, beiden 68jaren oud, die 40 jaren met elkander vereeriigd waren geweest. Zulk eea gebeurtenis kouil gewis niet dagelijks voor. Oen 28 Febr. a. s. zal te Utrecht een vergade ring worden gehouden van alle ingenieurs-veri ficateurs der verschillende kadastrale di*isién van hel Kijk, teneinde onderscheidene belangrijke onderwerpenhet kadaster betreffende te be spreken. Te Middelbeers is dezer dagen een man over leden aan buikwater lijdende, wien door den geneesheer gedurende de twee jaren zijner ziekte 161 emmers water zijn afgetapt. Men schrijft uil 'sGravenhage aan de D. Ct. De vergilti'jingsgeschiedenis die hier nog altijd de gemoederen in opschudding brengt, neemt met den dag oniusthaieuder verhouding aan. Men valt van de eene liaison in de andere. Wijd en zijd zijn de vertakkingen verspreid in den Haag, Parijs, Brussel, tol tells in Indië hoort men van minnaars en minnaies&en die als getuigen zullen worden opgeroepen in de zaak waarvan dedoelde dame het middelpunt uitmaakt. 0,» wie of op wien de vergiftiging eigenlijk gemunt wasis tot heden nog niet regt duidelijk. Zoo veel is zeker, dal bij de openbare behandeling van de taak waaraan waarschijnlijk eene langdurige instructie vooral zal gaan, hel relaas van hel getuigenverhoor wederom eene saillante bijdiage zal leveren tol de chronk|ue scandalcuse van de moderne za- mcnleving. Men berekent, dat er op dit oogenblik te Amsterdam wel 10,000 werklieden zonder vast werk zijn. Bij de fteglbar.k te Berlijn wordt thans een proces gevoerd legen den schiijnwerkersknecht ïiustaaf Herman Tliürollonder de volgende beschuldigingen: 1o. dal hij den 6en April des vorigenjaars de wed. Sabatzky aldaar den schedel verpletterd en den hals heelt afgesneden ver volgens in haar vertiek alles heelt opengebroken en geld en kostbaarheden medegenomen 2o. dat hij den 2cn Junij den schrijnwerker Lude, te Gruncwald, de hersens heelt ingeslageu en hem van zijn horloge en geld heelt berooid 3o. dat hij den 17en Junij den besteller Killmei te Berlijn, toen de man op eene bovenwoning eene som van 5000 mark ging bezorgen opd^ trap heelt doodgestoken zich van bet goud en deq bankbiljetten heelt meesier gemaakt. In het open baar verhoor verklaarde hij dal bij Killorer niet had willen dooden maar hem slechts een wond bad willen toebrengen om hem buiten staat te stellen zich te verledigen. In de berde andere gevallen verklaarde hij onschuldig te zijn Sinds eenige dagen wordt het getuigenverhoor voortgezet. Gedurende eenigen tijd achten wij óns ver plicht de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaardige eigenschappen der teerkap- sules van Guyotingeval van verkoudheid calharren leering en andere aandoeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder ge troffen namelijkdat vele personendie in onze pharina'ie komen om dal geneesmiddel vragen, don naam zijn vergelen en het om schrijven met den naam van pillen, globules, j.i ze lis pastilles. Ms men zich direct lot ons huis wendt, is hel ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komenmaar dat is niet altijd hel geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgen en dat kan tol nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopors vriendelijk den naam van tvei kapsulcs van Guyot wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling Ie vooikomen, ge lieve men zich vooral te herinnerendat de handtcekening Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquettedat zich op elke flacon moet bevinden. KeiiiMsgeviNg. De BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet on art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Brengen ter konnis van liet publiekdal een door WILLEM VAN Z \LINCEN ingediend ver zoek met bijlagenom vergunning tot hel oprichten van eene broodöakkerij in hel perceel alhier gelegen aan de Varkensmarkt wijk An°. 28bij bel kadaster bekend onder sectie E n1*. 1840, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 11. Maart aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overslaan van bet gemeentebestuur of van een of meer zijner ledenbezwaren tegen het oprichten »an de inrichting intebrongen. Amersfoortden 25. Febrnari 1878. Burgemeester er. Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris. VAN RERSIJN. W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT, 25 February 1878. Op Dingsdng, den 26. February 1878, des namiddags balilwee, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Kohier van den hoofdeiijken omslag dienst 1878, met retJamen. 2. Onlwerp-besluiten tot afschrijving van aan slagen in den hoofdeiijken .omslag dienst 1877, wegens vertrek. 3. Idem in de hondenbelasting, wegens ver trek en het afschaffen van honden 4. Rapport der Commissie in zake de spoor wegweden builen de Koppel. 5. Verzoek van den lieer Mr. F. van Perxijn om ontslag als lid der Commissie van toezicht op liet middelbaar onderwijs, en bij eventueel ontslag, vuorzierrng in de vacature. 0. Benoeming van een lid der plaatselijke Schoolcommissie. Naar ons is medegedeeldheeft in de ver gadering van hel bestuur der Amersfoortsche Spaarbankop 1.1. Dingsdag, de Heer Mr. b. U. van Peisijnpenningmeester dier instel ling na als zoodanig gedurende bijna negen jaren aan de Spaarbank gewigligo diensten te hebben bewezen, die betrekking nedergelegd en is door hel bestuurin zijne plaatsde Heer Mr. A. Stheemanoud-grilfier bij het Kantongeregt te Amersfoort, als penning meester gekozen. Lodeuijk Mulders bekroond blijspel De h'ies- vereeniging van Stellendijk wordtzooals in nevensslaande advertentie is omschreven aanst. donderdagavond in Amicitia te Amersfoort door hetRotlerdamsche Tooneelgezelschap der Heeren Le Grasvan Zuylen li' Haspels opgevoerd. Wel mag aan deze opvoering groote waarde worden gehecht, ook omdat dit uitmuntend tooneelgezelschap tot dusver nog slechts in énkele hoofd- en zeer groote steden des Rijks met dit stuk is opgetreden en de ingezetenen van een aantal andere steden verlangend naar deze optreding uitzien. Van belangrijke opkomst op donderdagavond der ingezetenen van Amersfoortreeds blijkbaar uil de voorafgegane deelneming in de inleeke- ning mag men zich derhalve verzekerd houden niet alleen maar tevens zullen bewoners der omliggende gemeenten, als Nijkurk, Soes', Baarn, Leusden. enz. zie.li dit tooneelgenot kunnen verschaffenwaarvoor zij anders naar Amsterdam of Rotterdam zouden moeten reizen. Te meer waardeering verdient deze voor stelling omdat de rollen in dit bekroond blijspel worden vervuld door Mejulvr. Galh. Beersmatis Mevr S. de Vries, en de Heeren Le Gras, van Zu ijlen J. J/aspels, Haspels en Rosier Vaassen, die onüer onze talentvolste nationale tooneelisten hoogst eervol staan aangeschreven. Naar wij vooruitzien zal rje groote schouw burgzaal van Amictiia bij het ten tooneele voeren van De KDs vereen lying van Stellendijk zóó talrijk door het looncebiiinnend publiek zijn bezet, als in vele jaren niet is voorgekomen. Dezer dagen meldden de dagbladendat het voornemen bestond lot aankoop van heidegron den teneinde die volgens Duilschc methode te ontginnen. Vermits zoodanige gronden ook nog genoeg in deze provint ie worden aangetroffen hebben wij gepoogd daaromtrent nadere inlormatiën te bekomen. Wy zijn daardoor in staat gesteld le kunnen berigtendat dit voornemen werkelijk van aan zienlijke personen in Duitscliland is uitgegaan en men zich daartoe genegen om inlichtingen bij den Duilschen Consul te Amsterdam kan aanmelden. Uit Lopik is aan 't Ulr. Daybt. gemeld «In den loop dezer week heeft onze gemeente duor T afsterven van den heer S. i. van Nooten een verlies geledendat niet gemakkelijk zal vergoed worden. Sedert 1849 was hij burge meester en secretaris dezer gemeente later ook van Jaarsveld en Willige Langerak. Wat hij in die betrekkingen gedaan heeft, om zegen en welvaart te verspreidenis hekend. Dat de ingezetenen zijne verdiensten op prijs stelden, bleek uit tie wijze, waarop men in 1874 zijn 25jarige ambtvervulling als burgemeester vierde de geschenkentoen door hem ontvangenspre ken luide genoeg. Vooral 't onderwijs lag hem na aan 't harte de nieuwe schoolgebouwen in LopikerkapclJaarsveld, Willige Langerak en Cabauw die allen door zijn initiatief zijn lot stand gekomenzijn daar om 't bewijs le leveren. Ook de school aan den Polsbroekerdam is door zijn bemoeijing verrezen. Als lid der provinciale Stalen van Utrecht waarin hij 25 jaren zifting had heelt hij be wezen le zijn de rechte man op de rechte pluals. Wat hij in deze betrekking verrigtte voor den landbouwstund is menigmaal erkend. Jaren lang heelt hij als voorzitter van 'l waterschap de Hooge Boezem achter Haastrecht pogingen aangewend ter verkrijging van een stoomgemaal. Hij heeft vrucht van zijn streven gezien, 't Stoomgemaal S. I. van Nooten is verrezen. Reeds nu ziet men de heilzame ge volgen maar 't nageslacht zal nog meer de vl uchten plukken van 't goededoor hem ook hiermede gesticht. In kerkelijke betrekkingen als nolabel en kerkvoogd zijn door hem on schatbare diensten bewezen. Als monscli was bij beminnelijk in den omgang bereid ieder le helpen, reglvaardigjegens allen. Moge zijn asch in vrede rusten Kolonel van Bel van het 2de teg. inf. le Maastricht, wordt genoemd als de aanslaande commandant van het reg. grenadiers en jagers, ter vervanging van den lot generaal-majoor be vorderden chef van dat corps Qrieysen. Telegrammen. Konstanlinopel, 22 February. Ondet de vredes voorwaarden was ook eene bepalingdat de zes grootste gepantserde schepen der Turkschc vloot jan Rusland moesten worden afgestaan. De Sultan weigerde dit en zeide ze liever te vernielen hij beloofde ze niet aan eene andere mogendheid te zullen afstaan. Hel incedent ein digde met de belofte van den Sultan, dat hij geene schepen aan Engeland zou overdoen waarop Rusland zijn eiscli tol onmiddellijke uit levering der schepen introk. Hel vredestractaat zal waarschijnlijk weldra geleckend worden. Grootvorst Nikoiaas zal waarschijnlijk den Sultan tc Konstanlinopel bezoeken. ADVERTENTIE N. Heden overleed tot diepe droefheid van mijmijne kinderen en bcliuwdkinderen mijn geliefde Echtgenoot LUCAS KIER VAN i)E KLAS110RSTin den ouderdom van 65 jaren. Amersfoort, 24 February 1878. Wed. C. J. VAN DE KLASHORST - ouwerkeiik. ANT. A. HAMERS en ECIITGENOÖTE betuigenook namens heide familiënhunnen hartelijkcn dankvoor de vele blijken van be langstelling hy de geboorte van bunnen zoon ondervonden. Amersfoort, 24 Februari 1878. In de VERGADERING MET DAMES Ic hou den 14 Muart 1878zul de spreekbeurt ver vuld worden door Mejulvr. A. J. GR00TK van Amsterdam. De Secretaris van bel Departement C L. DE BJSVEREN

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2