viermaal grooter dan normaal en was geheel in vet verborgen; de borst en de buik hadden een vetlaag van een hand dikde lever woog 14 pond. Ook het gemaskerd bal door de Arnhemschc Burgervereeniging" in «Musis Sacrum" te Arn hem gegevenis buitengewoon goed geslaagd. Er waren honderden maskers, vele zeer ele gante, vooral onder de dames; ook ongemas kerde bezoekers, uit alle standen, namen deel aan het bal. Om 12 uur deden de Prins en Prinses van Karnaval, met gevolg hun inlogt, waarna al de gemaskerden niet de muziek aan het hoold door de zaal in den door bengaalsch vuur verlichten tuin een optogt hielden. Een hevige brand barstte Maandagavond nabij Dublin, in Richmond Lunatie Asylum uit, waar ongeveer 1000 krankzinnigen worden ver pleegd. Met verbazende moeiten werden de pa tiënten nil de ziekenzaal vervoerd doch men gelooftdat er geene mensclienlevens te be treuren zijn. De vlammen sloegen van de zieken zaal over naar de andere vleugcis van hel ge bouw 't welk geheel werd vernield. Toen de bovenste verdieping instortterees een vuurzuil ontzettend hoog in de lucht op welke de geheele stad en hel land tot mijlen ver in den omtrek verlichtte. De Bien Public berigt, dat binnen kort aan het station van Marseille een proef zal genomen worden met een nieuw uilgevonden instrument, waardoor spoorwegongelukken kunnen verhin derd worden. Dit instrument is Je electrische spiegel, die op de stations geplaatstde beweging van den tiein op de geheele spoorweglijn zal aanduiden. De stationscheis moeten daardoor in staat zijn naauwkeurig te welen waar de trein, die van hel station vertrokken is, zich bevindt. Sedert den 1 dezer is de dienst der stoom tram ways door Pat ijs geslaakt geworden wegens de talrijke ongelukken die het schrikken der paarden teweegbrengen. De gewone trams door paarden gelrokken, zijn weder ingevoerd. Wegens de groote menigte van Belgische twec- centimestukken die uit Holland teiug komen en de trage werking van het gouvernement om dien overvloed ai te wenden maken eenige handelaars hel publiek opmerkzaam dat iedereen die wissels aan de Belg. Nat. Bank te betalen heeft, bij iederen wisselvoor 2 fr. Belgisch koper mag voegen, hetgeen de Bank aanneemt, om alzoo het koper waarmede wij overladen zijn, uit den omloop te trekken. Naar men meldt, heeft de 17jarige dochter van den chei-commies I).te Oss, getracht haren vader te vergiftigen. Bij gebreke aan iets anders maakte zij daartoe een altreksel van tnuizen- tarwe en gal dit baren vader te drinken. Deze bespeurde het na er een weinig van gedronken re hebben en bragt zijne dochter door bedrei gingen lot bekentenis. Zij heeft daarop bet huis verlaten en is lol nu toe niet teiug gevonden. De vader is ongedeerd gebleven. Wat de dochter tol deze gruweldaad bewogen heeft, is nog niet bekend. Men meldt uil Muntloort van 6 Maart Toen hedenvoormiddag bij een hevigen westen wind een groot vaartuig door de brug over de rivier de IJssel zou varen, geraakte hel want verward met de btug en sloeg met geweld de dikke mast naar beneden. De vrouw van den schipper die aan 'l roer stond kon zich niet spoedig genoeg ia 't achteronder begeven, zoodat de mast haar trof en zij dat ongeluk hoogstwaar schijnlijk met den dood zal bekoopendaar zij in zeer bedeokelijken toestand verkeert. De brug is door de botsing een voel verwrongen en kon niet worden neèrgelaten. Wat is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te sprekenzooals advokaten, onderwijzers, redenaars, predikan ten dan keelpijnverkoudheid of een over blijfsel van bronchiles f Men gebruikt hiervoor in overdaaddoch zonder groote" uitkomst een menigte pètessiropendrankjesenz. welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoe dige verligting gevenmen kan zeggen oogen- blikkelijkals dezelve bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uitkomst te verkrijgen, behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier A zes teercapsules van Guyot te gebruiken. De flacon van f 1,25 bevat 60 capsuleszoo dat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekerd zijn dat van lien personendie het beproefd heb ben negen zich aan deze geneeswijze houden. De teercapsules van Guyot hebben door hun succes, dat van dag tot dag toeneemt, onnoe melijk veel namaaksels uitgelokt De Heer Guyot kan alleen deze flacons waarborgenwaarop zich zijne handleekening, in drie kleuren ge drukt, bevindt De Regering heeft een wetsontwerp ingediend tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der binnenlandsche scheepvaart. Bij dat ontwerp wordt o. a. het volgende bepaald Voor rekening van den Staal wordt een kanaal gegraven van Amsterdam door de Geldersche Vallei naar de Boven-Waal. Wij laten volgen heigeen meer bijzonder over het kanaal door de Geldersche vallei wordt gezegd. De noodzakelijkheid om tot behoud of liever tot het doen herlevenvan Amsterdams Rijnhandelter onmisbare aanvulling van het Nrwdzeekanaaleen aan de tegenwoordige eisclmn der riviervaart voldoenden waterweg van de hoofdstad naar den Rijn te bouwen is algemeen erkend. Over de vraag, of het van staats wege moet geschiedenbestaat geen verschil van ge- gevoelen. De eischen welke aan dit werk moeten worden gesteldzijn de volgendevoldoende bodemsbreedte en waterdiepte van het geheelvoldoende doorvaart- ruimte en schulkolklengte van de bruggen en sluizen om ongehinderde beweging der rijnschepen van de grootste afmetingen toe te lateneene richting bo vendien welke geregelde uitoefening van den sloom- sleepdienst vergunt. Daarbij is de afstand tusschen de hoofdstad en den Boven Rijn tot de minst mogelijke lengte te beperken het getal der spoorwegbruggen en schutsluizen zoo gering mogelijk te maken en de vaarweg naar het overgangspunt van den Rijn op Nederlandsch grondgebied zooveel mogelijk onafhanke lijk van de afwisselende toestanden door grondver plaatsing en tjsbeweging steeds op eene afstroomende rivier te verwachten. Drie richtingen komen voor dit kanaal in aanmer king. Verbetering der oude Keulsche Vaart langs Utrecht en Vreeswijkhare vervanging door een nieuw groot scheepvaartkanauldat eveneens te Gorinchem zoude uitmonden (plan Waldorp)en de bouw van eenen nieuwen waterweg langs Amersfoortdoor de Gelder- •che Vallei en langs de Grebbe naar de Boven-Waal. Herhaald en opzettelijk onderzoek waarvan de uitkomsten hiernevens worden overgelegdheeft doen zien, dat verbeteiing der bestaande Keulsche Vaart, waardoor deze op de gevorderde breedte en diepte zou worden gebragten tevens hare talrijke kronkelingen op voldoende wijze afgesneden geen aanbeveling ver dient. Die verbetering ware met terzijdestelling der belangen van vele langs de Keulsche Vaart gelegen gemeenten, met name van Utrecht, slechts te ver krijgen op eene wijzewaardoor bij opoffering van vele millioenen schatsde scheepva3it betrekkelijk weinig zoude zijn gebaat. Dc te doorloopcn afstand; het groote aantal onvermijdelijke boglen; de bezwaren aan het geineenliggcn met uitwateringskanalen verbonden de spoorwegkru sing op puntenwaar het drukke ver keer eene geregelde scheepvaart nagenoeg onmogelijk maakt, doen dit plan tegenover de groote daaraan verbonden uilgaven al aanstonds verwerpelijk achten. De heide andere riglingennaar Gorinchem en door de Geldersche valleizijn in de laatste maanden van Regeeringswegc nauwkeurig onderzochtglobale plan nen zijn daarvoor gereed gemaakten de kosten onder eene zelfde leidingnaar dezelfde eenheidsprijzen berekend De verslagen der commission ran hoofd ingenieurs welke omtrent de beide plannen zijn uitge- bragtzijn reeds of worden hiernevens aan de Staten- Generaal medegedeeld. Uil deze verslagen blijkt, dat langs beide riglin gen, eene voor dc behoefte der riviervaarl voldoende afmeting aan bet kanaal en zijn? kunstwerken kan worden gegeven. De rivierovergang levert noch op de Lek, noch op den beneden-Rijn een overwegend bezwaar op. De rigting, thans voor een kanaal duor de Gel dersche vallei voorgesteldis niet de regte lijn van het plan-Waldorpmaar vertoont toch gecne bogten of hoekenwelke eene geregelde uitoefening van den stoomslcepdienst in den weg zouden staanzoodat ook uit dit oogpunt beide riglingen aan de eischen der scheepvaart voldoen. Om van uit de dokken van Amsterdam langs Gorinchem de Waa! te bereiken moeten de schepen vier spoorwegbruggen of wel twee spoorwegbruggen en twee daarmede gelijkstaande stadsbruggen in den weg naar een slationbehalve nog verscheidene andere stadsbruggen met zeer drukke passage te Amsterdamdoorvaren en door zes sluizenwaarvan eene welligl veelal kan openslaan schutten. Langs het kanaal door de Geldersche Vallei is de duorvaart van drie spoorwegbruggen, en de schutting door negen sluizen waarvan achter sommige een groot deel van het jaar kunnen openstaan noodig om tot de Boven-Waal te geraken. Ook in dit opzicht is dus aan de eene richting geen overwegend voordcel boven de andere toe te kennen. De afstand van Amsterdam tot omstreeks Dodewaard het puntwaar de beide wegen samenvallenis langs Gorinchem 114{ kilometer: duor de Geldersche vallei langs de door de hoofdingenieurs meest aanbevolen richting, 77 kilometer. Langs dezen korleren afstand wordt dc rivier op het hoogst mogelijk gelegen punt bereikt, en doorknoopt dc scheepvaart door de Gel dersche Vallei eenen wegwaarvan dc toestand onder alle omstandigheden ijs, uitgezonderd kan worden belieerscht. Langs Gorinchem daarentegen loopt ongeveer de helft van den vaarweg door een rivier- tak waarop zich juist het grootste aantal moeiolijk- licdèn voor de scheepvaart voordoen: moei olijk lied en, welke men, zoo dit eenigszms mogelijk is, ook bui tendien voor de scheepvaart op de rivieren moeten hoogstwaarschijnlijk wel zal overwinnen maar die niet licht te tellen zijn en in elk geval nog eerst moeten overwonnen worden. k e ii ii i sft e i h t; e u. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militievvet en art. 71 van liet koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad n°. 40), Gelet op de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December I8U2, n°. 1 N. M. en ij. (Provinciaalblad n°. 157); Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenoot schappen en den studenten in de godgeleerd heid hunne verplichtingom voorzooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie inge lijfd moeten worden ol' daarbij reeds ingelijl'd zijnde aanvraag om ontheffing; van den wer- kelijken dienst tusschen den 2üslen Maart en den lsten April aanstaande intedienen bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschrevenonder over legging van hel desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 9. Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisVAN PERS1JN. W. L. SC HELT I'S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Brengen ter kennis van liet publiek dat door hen aan WILLEM VAN ZALINGEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene broodbakkerij opterichlen in het per ceel, alhier gelegen aan de Varkensmarktw ijk A n°. 28bij het kadaster bekend onder Sec tie E, n°. 1840. Amersfoort, den 11. Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PEBSIJN. W. L. SCHELTUS. AMERSEOOBT, 11 Maart 1878. Gisteren is in het kerkgebouw der Chr. Geref. gemeente alhier een nieuw orgel in gebruik genomenvervaardigd door den lieer Meijer orgelmaker te Veendam. De daarvoor toepasse lijke rede werd gehouden door den WelEorw. Heer C. Kuijper, voormalig predikant dier ge meente thans predikant te Nieuw Gennepen is toen hel orgel bespeeld door den Heer P. van den Burgorganist der Chr. Geref. ge meente alhier. Te Bunschoten werden Woensdag jl. de eerste slcenen gelegd voor eene kerk der Christelijke Gereformeerde Gemeente. De eerste steen werd gelegd door den leeraar II. B. Geucltiesen de tweede door den oudsten ouderling A. Huijgen. Men meldt uit Baarn van 9 Maart Bij den gisteren plaats gehad hebbende storm is het zeewater over den Meentdijk geloopen en heeft den polder Eemnes overstroomd. Ook den polder Ecmslandonder Baarnis onder- geloopen. Men leest in de HaagBche Kroniek der G r o n. Cl.: Sedert het kaïnavals-bal-masqué in hel gebouw van kunsten en wetenschappen te 's Hage op j.l. Zaturdag avond acht ik alle combinatiën in den Haag mogelijk. Ik beb daar de dames uit onze hoogste kringen in één quadrille gezien met de meest beruchte viouwen van de demi- monde. Jongelieden van onze ministeries en de jeunesse-dorée te één uur ongeveer als op mot d' ordre verschenen vermaakten zich in dezelfde schitterendeneen ik mag wel zeggen betooverende zaal, met 12000 gasvlammen, kolossale corbeillcs met levende bloemen gevuld, spiegel wanden omlijst door bloeijende guir landes. Er was geen verschil van langen en standen meer in dezen keurigen jardin de Calypso, mei geurende fonteinen en vijvers met levend gevogelte. Under hel masker der anonymiteit wandelden de waardigste -- kamei leden mannen van onzen gemeenteraad leden van bet corps diplomatique van de llaagsche bevolking met

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2