eene uitvinding gedaan die welligt voor de techniek der piano van iuvlocd zal zijn. Hij heeft namelijk eene piano gemaakt, die twee claviaturen boven elkaar bevat, waarvan de bovenste tegenovergesteld is van de benedenste zoodat daar de diskant links en de bas regts ligt. Daardoor ontslaan een groot aantal gemakken het lastig kruisen van de handen valt weg, de verste sprongen liggen nu in de beide ma nualen digt bij elkander. Later zullen zich tal- looze combinatiën hieruit ontwikkelen De uit vinder heelt inet den pianist Jules Zarebski een contract gesloten ten gevolge waarvan deze zich op het nieuwe instrument zal oelenen en dit op de aanataande wereldtentoonstelling zal doen kennen. De Petit Marseilles verhaalt, dal eene jonge en schoonc Spaansche vrouw die in een vrij gevorderden staal van zwangerschap scheen te verkeeren op haar reis per boot van Marseille naar Barcelona teer onpasselijk werd. Iedereen beijverde zich haar behulpzaam te zijn. Te Bar celona aangekomen liet men haar in een groot en leuningstoel aan wal brengen. Een beambte van dedouanen, die toevallig in de buurt was, zcide dal hij iels van de geneeskunde alwist, maar toen hij naderbij kwam werd de dame oog veel zieker en zij wenscliie dadelijk naar een hótel te worden gehragt. De menschlievende beambte zeide dat dit gevaat lijk was met hel oog op den toestand der dame, en de omstan ders waren uiet hem van oordeel dal hel best was, de schooue reizigster voorioopig naar bel hótel van de douane te brengendal onmiddellijk in de buurt was. Tegen wil en dank moest de Spaansche daiue zich dit laten welgevallen. Nau welijks een kwartier later was zij dank zij de goede zotgen van den beambte, voorspoedig verlost van i stukken zijde, 6 stukken batist, 1 stuk fluweel en tal van ar tikelen van F ranse Ir labrieaat. I)e moeder is zeer wel. De kindeten zijn door de douane liefderijk verpleegd. Sedert eenigen lijd zijn Ie Munchen onder den naam van •biaaspijpslokken" zeer gevaarlijke vuurwapenen in den handel gebracht, welke voor kogels en schroot zijn ingetigl en slechts door in den metalen knop te blazen of door een veertje te trekken, afschieten. Uiterlijk zijn liet een voudig wandelstokken doch zij zijn zoo gecon strueerd dat men op 40 pas er een mensch mede dooden kan. Herhaaldelijk werden hier en daar reeds glazen vernield en men gelooft dat ook dit door middel van die stokken is geschied. Daar het verboden is vuurwapenen te dragen, heelt de politie op alle in de magazijnen aanwe zige slokken van dien aard beslag gelegd en wordt een ieder gewaarschuwd zich met daarmede op straal te verlooucn. Eene nieuwe industrie is te Amsterdam in gang. Een slimmerl plaatst nu en dan aononces in een of meer der gelezen bladen, waarbij aan gega digden de gelegenheid wordt geboden naar eene betrekking te sollicileeren die vast 's wekelijks i 16 k (18 oplevert. Reflectanten moeten zicli onder een ol andere letter aan dezen ol genen bockverkooper adressec-ren met gefrankeerden brieven en een postzegel insl iten voor antwoord. Honderden loopen in den val want bet aanbod schijnt zeer reëel en voor 6 ets. kan men het ligt wagen. Op die postzegels is het echter ge munt. Up de laatste annonce kwamen niet min der dan 600 brieven. De bedrieger kreeg alzoo 130 in handen, icrwijl hel uitgezette kapitaal (de advertenliekosten) niet meer bedraagt dan I 3. Men zorgt tegenwoordig beter voor de dieren dan voor de menscben. Er zijn nog duizenden onder ons, die in de grootste ellende wonen" ■vaar voor de honden he«ll thans de heer van Maanen de secretaris dei vereeniging tot be scherming van diereu op de Schedeldoeksbsven eenige perceelen aangekocht, oai er een groot honden-asyl te bouwen. Met tegenwoordig ver- blijf der keffers, in de Bagijneii&traatis onvol doende; waarschijnlijk is de siand temidden van daushuizen van het slechtst allooi na deel ig voor de bondenreputatic, .Mij dunkt dat wen ook hier weer in over drijving is vervallen die de zaak meer benadeelt dan ten goede kooit. Tot mijn groote verbazing hebben de dagbla- den geen melding gemaakt van een tweede po ging lol vergiftiging die hier ter stede is gepleegd en die een pendant mag hecien van de treurige hftlorie van mevrouw I'. V.die nog niet krank zinnig is verklaard. Ook bier ia de jalousie aanleiding geweest tot de misdadige poging. Ten huize vsn een apo theker heelt ui. eeu werkvrouw een zeer jeugdige dienstbode die zeer in de gunst barer uieet- teressc stond door vei menging vaneeo drankje, dat het meisje moest innemen met phospho rus getracht te dooden. De misdaad werd echter outdekt en de vrouw aan de politie overgeleverd. Zal deze vrouw nu ook kiankzinuig worden verklaard Ik moet het haast gelooven omdat men van de zaak niets hoort en geen der groote bladen er sells meteen enkel woord van gespro ken heelt." Uaaijscke Kran. der Gr. CL K e li n i s i h De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van tie ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord- Holland en Utrecht executoor verklaard kohier Nu. 7 van de personeele belasting over het dienstjaar 1877/78 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, dun21. Maart 1878. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 19 Maart jl., gepresideerd door den Heer Burgemeesterwaren tegen woordig 14, later 15 leden. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. De heer Nedermeijer ridder van Rosenthal door den Secretaris binnengeleidlegt in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden al en neemt zitting als lid van den gemeenteraad. Aan de orde is hel rapport der schoolcommissie betreffende het lager onderwijs voor meisjes, met de rapporten der beide afdeelingendie een parig zich vereenigen tnel het door den burge meester in zijn voorstel daaromtrent aangegeven denkbeeld otnin afwachting van de nieuwe onderwijswetvooralsnog gecne beslissing te. nemendoch inmiddels door aanstelling van een hulponderwijzer te voorzien in de behoefte aan uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs. De heer Visser schaart zich aan de zijde der meerderheid van de tweede aldet-ling, die de gelegenheid voor onderwijs aan meisjes onvoldoende acht en de oprichting van eene openbare school verlangtspreker drukt voorts den wensch uit dal hiertoe zoodra mogelijk «Ie noodige maatregelen door Burg. en Weth. genomen worden. Daarop wordt over eenkomstig de conclusie der afdeelingen met algemcene stemmen besloten. De staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1870 worden met eenparige stemmen goedgekeurdrespektievelijk tol een bedrag van 1645.86; en f 179.10. In de rapporten der af deelingen wordt de aandacht van Burgemeester en Wethouders gevestigd op enkele personen die bij strengere vervolging hunnen aanslag vermoedelijk zouden betalen. Ingekomen zijn een verzoek van 22 schippers orn tegemoet te komen aan hunne bezwaren tegen de helling van vuur-, haven- en tongeld. Ter Secretarie. De Voorzitter verklaart zich bereid zoo geen ander lid daaraan eenig voor stel ontleentdit zelf te doen in de eerstvolgende vergadering. Een schrijven van den heer Mr. F. II. van Persijn houdende mededeeling dat hij als lid van den gemeenteraad ontslag neemt. Hoezeer hij steeds met genoegen zitting nam in 's raads vergaderingen het vertrouwen der burgerij die hem bij herhaling lot lid van den raad ver koos op hoogen prijs steltvoegt de heer van Persijn aan dit bericht toe dal hij 'taan het hoofd der vergadering staande, voor de gemeente van groot gewicht acht dat hijals burgemeester, ophoudt lid van den raad te zijn. Voor informatie. Voorstel van den burgemeester om een cre- diel van hoogstens f70 te veileenen om daaruit hrandhootns en signaalfluiten te kunnen aan schaffen in vervanging van de ondoelmatige brandklep der nachtwakers. Te behandelen in de volgende vergadering. De voorzitter deelt mede dat gisteren in het openbaar is aanbesteed hel onderhoud van straten gedurende de laatste negen maanden van 1878 voor 24 cents per meterverpacht het pasgewas van t jaagpad over drie jaren voor 151 'sjaars, en verhuurd hel onderstuk van het St. Agatha-Klooster voor drie jaren tegen f29 per jaar, en ten slotte dal de be noeming tot lid der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs is aangenomen door den heer Rolandus Ilagedoorn alsook die van den heer Kok lot lid der schoolcom missie. Voor informatie. AMERSFOORT21 Maart 1878. Zooals in bovenstaand verslag is omschreven heeft de Heer Mr. F. II. van Persijn ontslag als lid van den gemeenteraad genomen. Tot gewone leden van het Historisch Genoot schap, gevestigd te Utrecht, zijn benoemd de lleeren Dr. E. D. Pijzei en W. F. N. van Rootselaar te Amersfoort. Het is ons aangenaam thans te kunnen melden dat Victorien Sardou's Dora (comédie en 5 actes) door het fransche looneelgezelschap, directie A. Leclére, Donderdag 4 April e. k. te Amersfoort wordt opgevoerd. Hel waszooals wij in ons vorig nummer ter loops opmerktenvoorbarig en mal om reeds op 15 Maart toen de onderhandeling over deze opvoering naauwelijks aanving naar Rotterdam de gedecideerde op voering te melden; want de onderhandeling, die niet vroeger dan Dingsdag 19 Maart jl. tot gunstig resultaat kwamkon nog afspringen, of voormelde voorbarige ruchtbaarheid linan- tiëel préjudiciabet zijn. De opgang, die Dora in gansch de beschaafde wereld teregt maaktis kolossaal. De éminenlste tooneelrecensenten en bladen roemen het stuk als om strijd. 't Is duizelingwekkend welke verbazende som men deszelfs opvoeringen in de voornaamste schouwburgen der hoofdsteden van beide wereld- deelen opleveren. De Dora levert den schrijver, zooals wordt geschat, nu reeds naar het half miilioen op! Voor de betrokken schouw hurgdircclien is 'tstuk als 'l ware een goudmijn! Het Illustr. Wiener Exlrablalt behelst het volgende De knapste Tan de Fransche kerels is Sardou l Ditmaal heeft hij ons in Dora met een verzamcliug exotische planten der Farijsche samenleving bekend gemaaktdie als de roos van Jericho uit andere hemelstreken door hevige stormwinden naar hel 11 abel aan de Seine zijn overgewaaiddaar wortel schoten en prachtig bloeijen. Wij maken in 't stuk met deze uit alle wereldstreken bij elkaar ge komen personen kennis te Nizzzdat Eden aan de Middellan Ische zee De handeling is boeijend en aan 't eind van 't stuk zal ook de strengste zedelceraar eu deugdletrachter tevreden zijn. Ook de moraal komt behoorlijk tot haar regt." Wij achten het derhalve onnoodig door meer reproduction uit rerensièn en courantenof door extracten van hel stuk de belangstelling der ingezetenen van Amersfoort tot het hij wonen der voorstelling oplew ukken, zoodal wij ten slotteons nog eenvoudig bepalen inede- tedeelendal de lijst van inleekcning, reeds met eene flinke collectie signatures bezaaid naar wij vernemen nog eenige dagen blijft opengesteld. De heer J. J. Richard Jr., pred. te Vlissingen is beroepen lol pred. bij de ned. herv. gemeente te Hoogland (kl. Amersfoort). Te Utrecht is eene mclkinrigling tot stand gekomen die onder toezigt slaat van de heeren G. van Overbeek de Meijerhoogleeraar in «le faculteit der geneeskunde aan 's Rijks univer siteit A. W. II. Wirtzdirecteur van 's Rijks Veeartsenijschool en II. Wefërs Bettink hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's Rijks universiteit aldaar. Die heeren heb ben bovendien den steun van de andere leden der geneeskundige furulteit. De melk dier in- rigting zal kosten 9 ets. per liter als men ze haalt en 10 cis. als zij aan huis gebragt wordt. Bij de stemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Gencraal in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeeris ge kozen mr. T. J. M. A. Hoekers, met 518 van de 997 geldige stemmen. De heer Bultman ver kreeg 326, en de heer Wijnmalen 152 stemmen. Zalurdagavond is te Antwerpen terwijl men bezig wat niet het Portugeesche stoomschip Rio Douro, via Havre naar Lissabon bestemd, te laden plotseling een knal in hel ruim ge hoord eenige oogenblikkeri later stond de bodem in brand. Drie werklieden zijn verbiand an dere personen zijn min of meer znimr gewond. Er wordt van wege de overheid een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Het llbl. van Antwerpen geeft de volgende bijzonderheden omtrent die ramp De Rio Douro" lag in lading san de Oostkaai van den Kattendijk-dok kwart na 6 ure steeg er eensklaps eene rookwolk op uil hei groot voorruim. Up dit oogenblik waren de bemanning en eenige werklieden in het ruim en op hel dek aan 't werk. Op den kreet van brand I kwam de heer Ledoux havenmeester die zich juist in de nabijheid bevondtoesnellen en gaf bevel onmiddellijk de louwenwaarmede hel schip aan de kade vasl lag, los le maken. De heer Ledoux vergezeld van den bavenluilenant M. Linaen sprong aan boord om hel vaarluig

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2